» »

Najbrž ne bom sprejet na FRI, druga opcija FERI ali VSŠ, par uprašanj za študente FERIja

Najbrž ne bom sprejet na FRI, druga opcija FERI ali VSŠ, par uprašanj za študente FERIja

squid2g ::

Ker na FRI skoraj zagotovo ne bom sprejet, ker mi je matura šla dosti slabše od pričakovanega razmišljam o ostalih opcijah. Na drugo mesto sem vpisal FERI - RIT(VS) program za katerega je ponavadi potrebno manjše število točk, tako da predvidevam, da mi bo tja uspelo priti.

Ker sem iz primorskega konca in v mariboru sploh še nikoli nisem bil in ne poznam nobenega drugega, ki bi sploh šel v Maribor študirat nisem prepričan ali je FERI zame prava izbira. Druga možnost je višja računalniška v Novi Gorici, ki je blizu, lažja ampak seveda je višja in ne vem ali bi se tam naučil dosti novega saj imam že sedaj srednjo računalniško.

Sepravi prva težava je kaj od teh dveh sploh izbrati.

Glede FERIja pa imam še par uprašanj (če je tukaj kakšen študent ali bivši študent FERIja). Zanima me kje je FERI slabši od FRIja (visokošolsk program), če sploh?, prednosti, slabosti, ali na FERI sploh hodi kakšen človek z mojega konca ali so tam zgolj ljudje z okolice Maribora? Zanima me tudi ali je tam težko dobiti študentski dom (tako kot v LJ) in pa kakšni tam sploh so študentski domovi? Bi moral o Mariboru ali FERIju vedeti še kaj? Če je še bilo kaj kar bi kdo rad o FERIju povedal se lahko kar razpišete v kolikor se vam ljubi :D

Hvaležen bom vsem, ki temi prispevajo na bilo kakšen način, hvala :)

krenpac ::

Na 90% računalniških delovnih mest te niti vprašali ne bodo ali imaš končano šolo kaj šele, da bi jim bilo pomembno ali si fri, feri ali kaj xy. Zanima jih le znanje, kako ga dobiš je posrednega pomena. Če boš na FRI/FERI bolj luftal in se ne boš dodatno izobraževal te bo na razpisih vsak garažnik izpodrinil, tko da ne kompliciraj ali je bolje fri ali feri. Za javni sektor je pa tko sam pomembna stopnja izobrazba in morebitna ustrezna klasifikacija ter VEZE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krenpac ()

zbenko ::

Bi kar upal trdit, da se lahko FERI in FRI povsem enakovredno primerjata. Vsaka ima svoje predmete, ki zahtevajo več truda, se pa oboje opravi z približno enako vloženega truda.

1. Pripravi se na sprotno delo (pomeni iz tedna v tedn sprotna oddaja vaj),
2. O VSŠju ne razmišljal, ne dobiš niti osnov potrebnih za realne probleme,
3. Tako na FRI kot na FERI boš prejel širok spekter IT znanja - OSNOVNE. Potem pa je na tebi, da se odločiš za določeno panogo, ki ti najbolj odgovarja.
4. Sam boš moral kr precej dodatno delat, da ne boš po zaključeni fakulteti zaostajal za garažnimi programerji.
5. Na FERIju so študenti Mariborčani bolj izjema kot pravilo (predvsem v 2. letniku, kjer je velik upad). Večina je iz širše okolice (Velenje, Celje, Ormož, Murska Sobota, Lendava, Slovenj Gradec,...)
6. Propustnost iz 1. v 2. letnik na smereh ITK in R-IT je približno 15-30%.
7. Ni prevelikih težav za študentski dom.
8. Če še te kaj zanima, javi.

galu ::

Za ŠD glej samo Lent in Smetanova. Ostali ŠD so predaleč ali pa prestari/preslabi.

FERI ni težek faks (noben program). Tudi FRI ni težek faks. Ena stvar zaradi katere je FERI verjetno malo lažji, je da lahko izpit pri večini predmetov nadomestiš s kolokviji (je pa res, da jih imaš 5 na teden, 3x na semester). Kot so že omenili predhodniki, je precej poudarka na sprotnem delu. Enim uspe priti skozi tudi s precej malo dela (in pomočjo nalog sošolcev, telefonov med kolokviji) ampak to velja za večino slovenskih fakultet.

Selekcijski predmeti so ponavadi matematika/fizika. Če imaš probleme s točkami za FRI, boš najverjetneje imel probleme tudi pri teh predmetih.


Še zadnje - teh faksov ni problem naredit. Večji problem je dobro izkoristiti teh 3-5 let. Eni se bolj potrudijo za ocene in lastne projekte, drugi pa delajo po firmah. Pri prvem načinu pazi da ne boš slackal, pri drugem pa da ne zanemariš faksa zaradi codemonkey joba za šop banan.
Tako to gre.

squid2g ::

zbenko je izjavil:

Bi kar upal trdit, da se lahko FERI in FRI povsem enakovredno primerjata. Vsaka ima svoje predmete, ki zahtevajo več truda, se pa oboje opravi z približno enako vloženega truda.

5. Na FERIju so študenti Mariborčani bolj izjema kot pravilo (predvsem v 2. letniku, kjer je velik upad). Večina je iz širše okolice (Velenje, Celje, Ormož, Murska Sobota, Lendava, Slovenj Gradec,...)
6. Propustnost iz 1. v 2. letnik na smereh ITK in R-IT je približno 15-30%.


Predvidevam da si sam študiral na FERIju? Kaj pa študenti iz primorske? Se sploh odloči kdo oditi na FERI?

Kaj točno si mislil s prepustnostjo? Da samo 15-30% prileze v drugi letnik? Procent se mi zdi izjemno nizek.

zbenko ::

Prav imaš.
Študentov iz primorske, ki bi študirali ne FERIju osebno ne poznam, zagotovo pa obstajajo.

Točno to sem mislil, kar praviš. Recimo od 100 vpisanih študentov na smer v 1. letniku, jih pride v 2. letnik med 15 in 30. To je mišljen prvi vpis v letnik. Res je, da je vrjetno blizu 40% takih, ki se vpišejo zgolj za status. Ampak so v 1. letnikih običajno najbolj selekcijski predmeti.
Realni podatki za par let nazaj (iz 1. v 2. letnik, prvi vpis, redno napredovanje - zadostno število ECTS točk):
ITK VS - 15%
ITK UNI - 28%
R-IT VS - 25%
R-IT UNI - 30%

stalker ::

zbenko je izjavil:

Študentov iz primorske, ki bi študirali ne FERIju osebno ne poznam, zagotovo pa obstajajo.

Obstajamo. Le redko kdo z našega konca se odloči za FERI, bolj so na radarju druge fakultete f totem MB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: stalker ()

squid2g ::

zbenko je izjavil:

Prav imaš.
ITK VS - 15%
ITK UNI - 28%
R-IT VS - 25%
R-IT UNI - 30%


Bi te lahko prosil za source? Sam ne najdem nikjer nobenih podatkov.
Najbrž je največja selekcija pri matematiki, kjer bom pa tudi sam imel zagotovo največje probleme (na srednji računalniški sem imel 4 ampak samo zato ker so bili testi ponavadi identični lanskim etc.)

To da že prvi letnik popada 3/4 ljudi je kar zastrašujoče :D

zbenko ::

Source je od osebe, ki je v komisiji za kakovost, kjer letno poročajo o rezultatih študentov.

Lahko pa ti iz prve roke potrdim kar se tiče ITK VS in RIT UNI. Večina jih ostane pri matematiki ali programiranju.

avtek ::

galu je izjavil:

Za ŠD glej samo Lent in Smetanova. Ostali ŠD so predaleč ali pa prestari/preslabi.


Gosposvetska recimo 5ka je pa prestar + same samske sobe?
Predaleč? Ne me jebat, v Ljubljani pešačijo po 30 min in več do študija, tukaj pa je maksimum 15 min (relacija Gosposvetska 83 -> Smetanova 17), odvisno od hoje. Jaz sem bil v dobrih 10 min.


Kar se pa prepustnosti tiče, pa je nekako tako kot je nekdo pred mano rekel.
Jaz sem sicer hodil na ITK VS, in nas je v prvem letniku bilo cca 120, v drugem pa cca 45. Nato je do konca magisterija številka nihala +- cca 8 ljudi. Nekateri so po prvi stopnji zaključili, nekateri smo nadaljevali, nekateri pa so se nam pridružili iz drugih programov.


lp

squid2g ::

Kako si pa bil na splošno zadovoljen z faksom @dulci? za večino ki so padli je bil faks pretežek? ali so nevem, ugotovili da so izbrali napačno smer?

VANR ::

Hodim na FERI, pa ti lahko povem iz prve roke malo, kako je. Če grem kar po vrsti:

1. Kar se tiče FRI vs FERI. Kar sem se menil z ostalimi, ki hodijo/so hodili na FRI oz. na oba faksa, je FRI bolj akademsko usmerjen - torej več matematike in teorije. FERI pa je malo bolj industrijsko.

2. Se strinjam, kar je @zbenko napisal, kar se tiče višješolskih programov. Poznam ljudi, ki so študirali na VSŠ, in tam ne dobiš niti osnov. Kar se tiče pa VS pa UNI, je pa čisto vseeno. VS ima ene predmete, ki jih UNI nima, in obratno. Veliko predmetov je pa podobnih ali celo enakih (se pa to nanaša na FERI, ne vem, kakšna je razlika na FRI, ampak predvidevam, da ni dosti drugače).

3. IZOGIBAJ se ITK programa. Če želiš kaj odnesti od faksa, pojdi na RIT. ITK je hobi program.

4. Za študentske domove glej Lent, Smetanova ali pa Gosposvetska. Gosposvetska je ene 10-15 min hoje in ima kar lepo urejene domove. Edino 4-ke se izogibaj, ker so začeli Erasmuse notri vseljevati letos.

5. Kar se upada tiče, lahko potrdim, kar so ti zgoraj napisali. Nas je bilo prvo leto okoli 95, naprej nas je prišlo ene 25, diplomiralo okoli 20. Nekaj se jih vpiše, pa ugotovijo, da jih stroka ne zanima, eni se premalo resno lotijo oz. jim je pretežko, nekaj pa se jih vpiše izključno zaradi statusa.

6. Matematika je ezpz, če si bil prej na gimnaziji. Tisti s srednje šole so pa imeli malo probleme (pa tudi ne vsi).

7. Tisto, ko je @galu napisal, kar se službe tiče, se pa tudi strinjam. Na faksu si, da študiraš. Če ti znese oboje hkrati, super! Ne pa zanemariti faksa zato, ker ti nekdo ponudi tistih piškavih 6€/h.


Če te še kaj zanima, samo vprašaj.

amacar ::

1. Sam ne morem primerjati, kolikor pa sem spoznal ljudi s FRI in FERI se mi zdi, da imajo na FRI malo boljše znanje. (Mogoče naključje, da sem spoznal samo takšne ljudi.)
2. Uni in VS sta precej podobna, nekateri predmeti enaki, nekateri precej različni. Bi pa po občutku rekel, da je kar nekaj več dobrih na UNI kot na VS. (Mogoče zato, ker se boljši itak vpišejo na UNI.)
3. Da je ITK hobi program je seveda neumnost. Je lažji kot RIT, je pa daleč od tega, da je hobi, ti da kar primerno znanje za vstop v industrijo. (Js sem obiskoval RIT-UN.)
4. Lent, Smetanova sta kul, Gosposvetska tudi še ni predaleč (mogoče pozimi v snegu), plus je, da je štuk blizu. (Js sem bil najprej na Gosposvetski, potem sem se prestavil na Smetanovo.)
5. Pri nas jih je od cca. 110 v 1. letniku šlo cca. 50-55 v 2. letnik, diplomiralo brez absolventa pa cca. 20-25.
6. Matematika je na začetku ponovitev gimnazijske snovi in nekaj nadgradnje, kasneje tudi nekaj novega. Težava bolj za negimnazijce, se pa da bp narediti, sploh če imaš kakšno izmed dobrih asistentk. (Gordana, Aleksandra...)
7. Glede dela, več kot cca 40 ur na mesec ob faksu ne priporočam, razen v poletnih mesecih. Ko zaključiš faks bo več kot dovolj opcij za delo, v študentskih letih pa se še nauživaj, dokler nimaš omejenega letnega dopusta.

avtek ::

@VANR, vem, da OP sprašuje direktno o RIT programu, zato niti nisem govoril o predmetniku itd, ker sem hodil na ITK. Ne moreš pa reči, da je ITK hobi faks.
RIT je za 100% bolj programerski kot ITK (sploh kar se tiče kasnejšega magisterija). Iz tega vidika je ITK lažji, verjetno pa je nekemu rojenemu programerju to lažje kot pa pisanje določenih poročil, upravljanje SAP sistema itd.

Na RIT (sem imel cimra) je dosti več programiranja, ki ga v prvem letniku oddelata skupaj tako ITK, kakor tudi RIT program. Matematika je bila v vseh 3 letih identična pri obeh predmetih, saj smo jo imeli skupaj. Pri določenih predmetih (izbirnih) se RIT in ITK (predvsem v drugem semestru drugega letnika in v tretjem letniku) spet združita, in tako lahko izbereš malce "lažje", če si RIT in malce "težje, programerske", če si ITK pa te teme zanimajo.

Mene samo suhoparno programiranje, ni nikoli veselilo preveč. Seveda sem rad reševal razne izzive znotraj C##, javascripta itd, sovražil pa sem algoritme itd. Zato sem se tudi odločil za ITK.

Jaz z matematiko res nisem imel težav, pa sem hodil prej v 4. letno računalniško, kjer sploh slišal nisem za integrale in odvode, ampak mi je bila od nekdaj praktična matematika všeč, tako, da sem jo opravil brez problema.

Glede dela je pa tako...dejansko je odvisno od osebe do osebe, kako si zna stvari organizirati, kako je discipliniran. Jaz sem recimo 6 ur na dan (4x na teden + sobota) posvetil neke vrste delu (profesionalnemu športu) in so se mi stvari iztekle lepo. Vse do magisterija sem naredil v tekočem roku (le magistrsko sem delal skoraj eno leto - ker sem dobil službo), v prvem letniku sem en izpit pisal 3x, dva 2x, ko pa sem bil vpeljan v "sistem faksa", pa sem vse naredil v prvo ali pa že s kolokviji.

Glede študentskih domov so pa že ostali povedali.
Pa ne pozabi, Maribor je malo mesto, ne potrebuješ nobenega vlaka, avtobusa, trole. 95% zadev je dosegljiv peš v doglednem času (Gosposvetska - Center cca 30min - dejansko najdaljša razdalja, ki sem jo prehodil v 5 letih), v toplih mesecih pa kolo.

Aja, pa ne vem, če sem že omenil...hodil sem na VS.

Lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FERI-nasveti!

Oddelek: Šola
3011408 (9953) tony1
»

Smeri na FERI

Oddelek: Šola
268998 (7511) LordTado
»

FERI ali FRI

Oddelek: Šola
204267 (3843) detroit
»

FERI - VS (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
699307 (7388) root987
»

FERI vs FRI (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5517669 (14156) Hardstyle

Več podobnih tem