» »

FERI ali FRI

FERI ali FRI

Squeazer ::

No, izbiram med dvema omenjenima faksoma, pa me zanima vaše mnenje. Sem našel eno temo o tem že tukaj, pa je stara tri leta, v treh letih pa se precej lahko spremeni. Sem iz maribora in sem imel vedno namen it na FERI ampak po par obiskih ljubljane me sploh ne mika več študij v mariboru. Vse mi nekak pravi da naj grem na feri, saj je prvo kot prvo bližje domu (čeprav nimam namena ostati doma dolgo po začetku študija). Imam tudi veze na IZUM-u (Inštitut informacijskih znanosti univerze v MB) ki tudi sodelujejo z ferijem. Ampak bi vseeno dosti raje študiral v Ljubljani. Imam tudi nekaj družine tam in dosti kolegov kar je +. Študentski domovi so tam grozno poceni, tudi tisti v centru. Najdražjega sem našel za 110€/mesec. Če ne Študentski dom, pa bi s kolegi iz MB najeli stanovanje, saj nas več razmišlja o ljubljani.

Torej kaj mislite? Ljubljana ali Maribor? FRI ali FERI?

LeQuack ::

FRI je dinozaver, FERI je jamski človek. Oba sta po definiciji precej za časom-
Quack !

Terman ::

LeQuack je izjavil:

FRI je dinozaver, FERI je jamski človek. Oba sta po definiciji precej za časom-

Kaj točno misliš s tem?

Sam ti lahko povem le za FRI/Lj kombinacijo. Ljubljana je študentsko mesto. To pomeni, da je veliko izvenštudijskih dejavnosti za resne in neresne zadeve :) Problem je edino malo pri cenah in kvaliteti stanovanj, ker vsi lastniki vedo, da bodo prej ali slej dobili nekoga noter.
FRI je pa tipičen tehnični faks. Piflarija/razumevanje je nekje 40%/60%, tam pa se boš naučil temeljev računalništva in kako se učiti. 1. letnik (star program) je večinoma matematika in Java. Kasneje pa lahko uporabljaš kar ti paše.
Je pa res, da se ne boš učil modernih tehnologij in principov, ampak to niti ni namen faksa.

DavidJ ::

Verjetno nihče od nas ni študiral na obeh, tako da boš težko dobil uravnoteženo mnenje. Mi lahko le pihamo v lastne rogove. Do danes še nisem videl nobene primerjalne študije uspešnosti diplomantov s teh dveh fakultet. Mnenja o tem, kateri je boljši, pa so navadno bila precej versko izražena, tako da si je težko ustvarit neodvisno sliko.

Mogoče je odvisno tudi od področja zanimanja. FRI ima močno katedro za umetno inteligenco (Bratko, Leonardis, Zupan, Demšar), FERI pa tudi verjetno ni brez svojih adutov. (Vem, da je denimo Matjaž Jurič avtoriteta na področju Jave, BPEL-a in informatike na splošno, drugih pa ne poznam ravno dobro.)

Verjetno sta fakulteti dokaj primerljive kvalitete. Na obeh imaš nekaj izjemnih posameznikov kot tudi takih, ki tja ne spadajo.

Edino kar ti svetujem je to, da bo zate dobro, če boš tekom študija samostojen -- da se boš naučil skrebti zase. Ko sem opazoval svoje nekdanje sošolce, ki so med študijem bivali doma (zopet ne vsi), je bilo pri njih opaziti (vsaj po mojem mnenju) nižjo stopnjo samostojnosti in funkcionalne navezanosti na starše. Je pa res, da je takšno prakticiranje samostojnosti drago.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

T-h-o-r ::

pri feriju delajo na koncu vsakega letnika razne projekte, kjer morajo uporabiti pridobljeno znanje
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Squeazer ::

Hmm.... DavidJ, dal si mi idejo za raziskovalno nalogo :D Sicer pa hvala za mnenja, melo bolj mi je jasno sedaj, sicer pa še imam eno leto, da izberem, tako da še imam čas raziskat.

sandmat ::

jst ti osebno priporočam FRI(wii moj fax :) ). Nisem "načelno" proti FERIju, imam pa par znancev tam in me njihovo znanje ni pretirano impresioniralo. Tudi učni program ne.

AMPAK! je spet odvisno od ljudi, kaj bodo nardili iz sebe. Enako velja zate. Imaš tudi ljudi na FRIju, ki pred diplomo še vedno ne znajo sprogramirat nečesa čisto osnovnega ...

Squeazer ::

Sej najvrjetneje se bom odločo za FRI ja. Kakšne so pa tam omejitve, če so, za vpis? In pa katere programske jezike se učiš tam, da že zdaj kaj začnem (znam osnove php-ja, zdaj pa delam na c++).

sandmat ::

hm ... programske jezike se učiš samov 1. letniku, mislim, da je c/c++ in Java. V 2. letniku se učiš ARM assembly, kasneje večina ljudi uporablja c++ ali javo. Najde se tudi kak Python fan.

Sicer pa nimaš neke omejitve pri programiranju, če pa so, je ponavadi opcija c++, C# ali Java(to je blo edino pri APS2, če se prov spomnim.

Squeazer ::

Super, hvala. Edino.... če se prav spomnim, je assembly nek osnovni low-level jezik... kje ti lahko sploh koristi če znaš v assembly programirat?

sandmat ::

optimizacija? v glavnem, ko/če(no offense - according to statistics :) ) prideš do tja, boš razumel poanto. V bistvu gre za to, da razumeš računalnik na strojnem nivoju in delovanje "opazuješ" med izvajanjem določenih zadev. Ker z drugimi jeziki(ok spustimo inline assembly v c-ju) ne moreš na tako nizkem nivoju opazovat poteka izvajanja nekega ukaza v procesorju, se pač še naučiš ARM assembly.

Ampak ne sekiraj se, vsi ukazi/pogoji/flagi pridejo na eno stran A4. :)

Squeazer ::

No, to bi lahko bilo celo zanimivo :) Drugače pa je poudarek na matematiki ne? To me ne moti ravno, ker mi je vedno šla... Kakšen pa je drugače nivo izdelanost? Mislim, koliko študentov dejansko izdela fri v prvem poskusu?

gansta ::

Squeazer je izjavil:

No, to bi lahko bilo celo zanimivo :) Drugače pa je poudarek na matematiki ne? To me ne moti ravno, ker mi je vedno šla... Kakšen pa je drugače nivo izdelanost? Mislim, koliko študentov dejansko izdela fri v prvem poskusu?


To je odvisno od leta, vendar po starem programu, ko je bilo vpisanih recimo cca 250 ljudi v 1.letniku, jih je šlo naprej cca 150, od tega je 20-30 takih ki niso nikoli prišli na fax in so se vpisali samo zaradi statusa, nekataeri samo feštajo...V 2. letniku se malo zatakne, če ostane preveč izpitov iz 1. in se ta številka razpade na nekje 100 ljudi, ki gre v 3. letnik; Od tu naprej pa je nekje max 20-40, ki so preveč leni da bi kaj naredili, ali pa ne želijo vse v prvem poskusu narediti, pa "pavzirajo" eno leto. Skratka upad je po eni strani velik in majhen odvisno iz katerega stališča pogledaš.
Se je pa sedaj po novem bolonjskem programu vse spremenilo, ker morajo imeti skoraj vse predmete narejene, za 2. letnik, se pravi zahteva se sprotno delo!

recimo letošnje leto na FE UNI, je imelo od 54 potrebnih pik za uspešen vpis v 2. letnik, le 10% ljudi nad 50 kreditnih točk do 1. septembra :)

Squeazer ::

Uf, bo treba delat. Sej nevem, v OŠ je blo vse tak preklemano lahko, da smo bli vsi komot odlični. Kaj je dejansko težje zdaj al smo samo vsi leni postali?

Aja pa še to... gledal sem, da naj bi FRI dobil neko novo zgradbo... pa nisem našo nič up-to-date novic. Kako je z tem, a se bo to zgodilo v bližnji prihodnosti/se je že?

coldman ::

DavidJ ::

Osip je dokaj nesmiselen podatek. Mislim, da ima med vsemi fakultetami Univerze v Ljubljani Medicinska fakulteta najboljše razmerje med številom vpisanih in številom diplomantov. Pa verjetno ne bo šel nihče na podlagi tega sklepat, da je to potem najlažji faks.

Jaz sem bil prva generacija, ki je imela na FRI le 4 leten program na univerizetni smeri. V prvem letniku nas je bilo pribložno 250, v drugem 180, tretjem le 60 in v četrtem 30. Vendar smo bili nov program, kar je pomenilo, da so generaciji pred nami, ki je študirala še po starem sistemu, gledali skozi prste, tako da nismo dobivali ponavljalcev. Danes se 'novi' program izvaja le še v 3. in 4. letniku. Zamenjuje ga bolonjski. Kako je pa tam, ti pa ne znam povedat.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

sandmat ::

DavidJ je izjavil:

Danes se 'novi' program izvaja le še v 3. in 4. letniku.


do konca septembra tudi še v 2. letniku(dejansko so samo 1. letnik bolonski).

DavidJ ::

Sem bil že z mislimi v novem šolskem letu (:
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

detroit ::

as per topic:
Odvisno od tvoje volje, jst sm čez FRI VSŠ
Če imaš voljo pejd uni fri, ker ti kar naložijo več samostojnega dela, na vsš ni toliko, vsaj jst sm dobil občutek da vsak od vsakega prepisuje in potem tist, ko je sam delal dobi najslabšo oceno:) Trust me kolikor znaš toliko veljaš dandanes in v tem fohu se to kreeeeepko vidi, nima veze kam greš važn je kolk si prpravlen vložit, je pa res, da imajo kake x firme preference tudi glede tega kateri od teh faksou in smeri si. Meni so na razgovoru recimo rekl da diploma ne pomeni nič pri plači, hvala bogu da so malo bolj pametni. In šele sedaj vidim, da bi bilo bolje od ultime online čez cel faks in še dlje, kaka knjiga ali 10. Zdj pa mam kar mam 5000 strani za naučit se hehe.
Skero

thramos ::

Ja, podjetja so različna. Pri meni jih je na razgovoru bolj zanimala povprečna ocena, kot samo znanje programiranja, po diplomi pa se je plača občutno dvignila.

detroit ::

lucky you
moje povprečje je okol 7.9, sicer diplomo še pišem/začenjam pisat, ker pač ni bilo nekega povoda s strani firme (glede plače/zaposlitve mislim, šefica me sicer ganja da jo dokončam). A delaš na javni upravi hehe
Skero


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najbrž ne bom sprejet na FRI, druga opcija FERI ali VSŠ, par uprašanj za študente FER

Oddelek: Šola
132789 (1963) avtek
»

FRI (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šola
22146633 (34153) awy
»

FERI - VS (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
699308 (7389) root987
»

FERI vs FRI (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5517672 (14159) Hardstyle
»

Fakulteta za računalništvo in informatiko

Oddelek: Šola
316191 (5536) kopernik

Več podobnih tem