» »

Slovenska zastava

Slovenska zastava

««
21 / 23
»»

nekikr ::

Seveda je mazač, če govori o nekih energijah, ki jih ni. Da je avtor slovenskega grba ne pove ničesar. A veš kako je nastala ameriška zastava?

KakoLepo ::

Aha, torej po tvoje je osamosvojitvena elita izbrala mazaca za avtorja grba zastave? A to zelis povedat? To so tezke besede. Ce energij ni, ok, dobro, verjetno si izmeril in ugotovil ali pa morda samo to trdis kar tako?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: KakoLepo ()

nekikr ::

Na tistemu, ki postavlja trditev je, da jo dokaže, ne obratno ;)

KakoLepo ::

Trdita avtor in ti, razlicni nasprotni trditvi. Kdo izmed vaju je izmeril energije pa je drugo vprasanje. Za avtorjeve trditve se morda da kej najt na internetu, za tvojo trditev pa nisem preprican. Imas kaksne meritve?

D3m ::

Debatirati s teboj je potrata energije.

Evo dokazano. ;)
|HP EliteBook|R5 6650U|

KakoLepo ::

Jaz ne zelim trdit, da je 100 procentno dokazana energija, pa tudi ne da je ni. Sem pa odprt za debato. Drgac pa imas prav, ni smisla o tem debatirat. tistega, ki ga to zanima, si bo ze sam poiskal podatke.

nejcek74 ::

KakoLepo je izjavil:

Jaz ne zelim trdit, da je 100 proc.....

Ce ne trdiš ničesar potem se niti ne trudi pisat. Drugače je tvoja poved tipičen modus operandi ljudi ki mešajo meglo. Ne napišeš ničesar oprijemljivega, zato da se kasneje lahko izgovarjaš: "saj nisem trdil, da je 100%" Kakšna bedarija.
In ja, Pogačnik je mazač in prevarant, za svoje blodnje vleče denar od naivnežev, idiotov in države ze desetletja. Seveda je pa dovolj inteligenten, da se ne izpostavi toliko, dfa bi ga kdorkoli tožil za odgovornost. Kot večina mazačev. In piscev bedarij po forumih. Ogledalo?

bambam20 ::

KakoLepo je izjavil:

Aha, torej po tvoje je osamosvojitvena elita izbrala mazaca za avtorja grba zastave? A to zelis povedat? To so tezke besede.


Seveda. Grb je kar ne levi. Na slovenski zastavi bi moral biti Črni Panter. Kmalu bo Črni orel.

nekikr ::

Jaz ne zelim trdit, da je 100 procentno dokazana energija, pa tudi ne da je ni. Sem pa odprt za debato.

Tudi jaz sem odprt za debato. Zato pričakujem, da predložiš meritve teh energij. Potem imava lahko debato naprej. Dokler pa praviš, da so neke energije, jih na dolgo in široko opisuješ in celo kaj delajo, nimaš pa nobenega dokaza, je pa to navaden bullshit. In še enkrat: tisti, ki predlaga nekaj mora to dokazati, ker si sicer lahko izmisliva čisto karkoli hočeš.

Manu ::

nekikr je izjavil:

Tudi izgleda kot delo 5 letnega otroka. Če bi jo že spreminjali, potem dajmo nekaj, da je samo naše, da se na daleč vidi in vzbudi strah, ko bi plapolale naše zastave v rokah pogumnih soldatov, ki bi jurišali nad Trst in Savudrijo. Bela, rdeča, modra....enako kot 150 drugih držav.

1. Strah ne vzbuja zastava, ampak ljudje, ki stojijo za njo. Če bi Džingiskan s svojo vojsko napadal neko deželo z zastavo, ki bi bila samo ena kraca, ki bi jo njegov sin narisal na belo podlago, bi se ljudem v tisti deželi naježila koža, ko bi jo videli, ker bi vedeli kdo stoji za to zastavo. Lahko pa bi en 10-letnik vihtel s črno zastavo z zlato mrtvaško glavo, pa bi prebivalci iste dežele samo zamahnili z roko, ker bi vedeli, da jim ta 10-letnik s svojo zastavo ne predstavlja grožnje.

2. Živimo v modernem svetu, kjer (vsaj v zahodni Evropi) nimamo več pretenzij na osvajanje sosednjih ozemelj. Vzbujanje strahu ni stvar prihodnosti, ampak je "relikvija" preteklosti. Zato pa imamo Slovenci (na žalost se tega ne zavedamo in tega ne prepoznavamo) v tem pogledu moderno himno, ker ne govori o osvajanju in neki junaški podobi, da bi vzbudili strah pri drugih narodih, ampak govori o težnji, da bi živeli v svetu, kjer smo narodi med sabo kot bratje, to je, prijatelji, nenapadalni, sodelujoči.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

KakoLepo ::

nejcek74 je izjavil:

KakoLepo je izjavil:

Jaz ne zelim trdit, da je 100 proc.....


In ja, Pogačnik je mazač in prevarant, za svoje blodnje vleče denar od naivnežev, idiotov in države ze desetletja. Seveda je pa dovolj inteligenten, da se ne izpostavi toliko, dfa bi ga kdorkoli tožil za odgovornost. Kot večina mazačev. In piscev bedarij po forumih. Ogledalo?


Pozabil si omenit UNESCO, pa institucije MOL pa EU, da so sodelovale z gospodom, za katerega imas ti mnenje, da je mazac. Kot vidim na raznih videoposnetkih, pa so z njim sodelovale tudi druge tuje elite. Tko, da za elite po svetu je ocitno dovolj dober, zate pa ne. O meritvah pa bi lahko kaj sem prilimal, sodeloval je tudi z nekaterimi, ki merijo energije, ampak boste potem verjetno napisal, da pa je tudi tisti, ki meri mazac. Kar se tice izpostavljanja, pa je v clanku na prejsni strani povedal, da so ga prosili, da naj o energijah grba ne govori, vsaj na zacetku je menda bilo tako. Zdaj pa ne vem, morda mu je zdaj dovoljeno, ker je o tem govoril v vec slovenskih clankih in medijih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: KakoLepo ()

KakoLepo ::

Pozabil sem omenit v komentarju, da je avtor slovesnki grb podaril drzavi zastojn in ne vlece nobenega denarja od drzave za grb, kot ti pravis, ceprav bi ga lahko.

Scaramouche ::

KakoLepo je izjavil:

Pozabil sem omenit v komentarju, da je avtor slovesnki grb podaril drzavi zastojn in ne vlece nobenega denarja od drzave za grb, kot ti pravis, ceprav bi ga lahko.


Imamo isto barvno razporeditev kot Slovaki in isto pozicijo grba, zelo originalno!





Oboje deluje smešno pri vseh brskalnikih ki imajo belo privzeto za ozadje!

KakoLepo ::

Seveda je zastava zelo podobna, ker obe drzavi potomki nekoc skupnega ozemlja. Pred naselitvijo madzarov sta bili slovaska in slovenija ozemeljsko povezani. Kot zanimivost na slovaskem pripadnicam lepsega spola pravijo slovenke in ne slovakinje. Tko da po moji teoriji gre za skupen narod ali pa vsaj zelo soroden. Kar se tice jezika, ponekod v gorah in na primorskem se je ohranil jezik v sloveniji, ki je bolj podoben slovaskem v smislu, da namest g recejo h.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: KakoLepo ()

Scaramouche ::

KakoLepo je izjavil:

Seveda je zastava zelo podobna, ker obe drzavi potomki nekoc skupnega ozemlja. Pred naselitvijo madzarov sta bili slovaska in slovenija ozemeljsko povezani. Kot zanimivost na slovaskem pripadnicam lepsega spola pravijo slovenke in ne slovakinje. Tko da po moji teoriji gre za skupen narod ali pa vsaj zelo soroden. Kar se tice jezika, ponekod v gorah in na primorskem se je ohranil jezik v sloveniji, ki je bolj podoben slovaskem v smislu, da namest g recejo h.


Mislim da to mentaliteto nebi uporabil za kake južne povezave...

KakoLepo ::

Mentaliteta "juznih bratov" je bila zadnja stoletja mocno pod vplivom orientalskega vpliva, medtem ko je bila slovenija pod vplivom cisto nasprotne severne kulture, to je germanske kulture prek avstroogrske. Tako, da so se "bratje" pocas zacel malo bolj razlikovat, tako po videzu kot po kulturi.

Scaramouche ::

KakoLepo je izjavil:

Mentaliteta "juznih bratov" je bila zadnja stoletja mocno pod vplivom orientalskega vpliva, medtem ko je bila slovenija pod vplivom cisto nasprotne severne kulture, to je germanske kulture prek avstroogrske. Tako, da so se "bratje" pocas zacel malo bolj razlikovat, tako po videzu kot po kulturi.


Res je smo germanski Slovani in ne slovaški...
In ne vem kje si videl da oni g v h spreminjajo...

Zgodovina sprememb…

KakoLepo ::

A nisi slisal kaksnega iz rovt ali pa na primorskem , ko namest "sem sel gor" recejo sem sel hor.

Scaramouche ::

KakoLepo je izjavil:

A nisi slisal kaksnega iz rovt ali pa na primorskem , ko namest "sem sel gor" recejo sem sel hor.


To ni bilo vprašanje, moja mama je Primorka, ona tako govori, samo ti si rekel da so njej to Slovaki prinesli...od kje ti ta ideja?

KakoLepo ::

Ne Slovaki, to je verjetno bil skupen jezik obem. Po tej teoriji.

Scaramouche ::

KakoLepo je izjavil:

Ne Slovaki, to je verjetno bil skupen jezik obem. Po tej teoriji.


to je tvoj citat..

. Kar se tice jezika, ponekod v gorah in na primorskem se je ohranil jezik v sloveniji, ki je bolj podoben slovaskem v smislu, da namest g recejo h.

KakoLepo ::

Saj, podoben slovaskem jeziku, pravtako bi lahko napisal, da je slovaski jezik podoben slovenskem. V bistvu "Slovaki" sploh ne recejo svoji drzavi Slovaska ampak ji pravijo "Slovensko". Kot kaze, niso uspeli dovolj locit ali skrit povezavo med tema dvema drzavicama, ki sta zelo verjetno nekoc bili ena skupna drzava. Uspeli pa so prepricat nekatere, da prihajajo z idejami, kako bi se bolj razlikovali bratsko povezavo, s tem, ces kako smo si prevec podobni, ces dajmo se bolj locit, zarad neke "prepoznavnosti". Kar je smesno. Prepoznavnost tici v spoznanju, da se gre za toliko skupnega, da bi se lahko bolj povezovali ne pa obratno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: KakoLepo ()

nodrim ::

Še dobro, da se "po tvoje" da izmerit, jao.

opeter ::

Če že, potem bi moral imeti prekmurski (knjižni) jezik - ter narečje (teh je v resnici ene pet, pet podnarečij) - najmočnejšo povezavo s slovaškim in češkim jezikom. Seveda so zraven tudi elementi iz madžaščine, kajkavščine in še česa, velja tudi za pisavo.

Küzmičev Szvéti evangyeliom/Sveti evangelij, da bo razumljivo:


Slika iz Wikipedije.

Še en zanimiv citat:

Do 21. stoletja je veliko slovenskih jezikoslovcev menilo, da prekmurščina ni knjižna norma, temveč odklon od slovenskega jezika. Politika je večkrat omejila delovanje knjižne prekmurščine, pogosto so argumentirali na šovinistično vendsko vprašanje, ker se je pod vplivom madžarizacije več prekmurskih avtorjev poskusilo čim bolj odtujiti od slovenščine.

Vir: Prekmurski knji%C5%BEni jezik @ Wikipedia
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Okapi ::

Saj to še vedno velja. Če bi prekmurščina imela uraden status jezika, bi morali imeti šole v prekmurščini, in dvojezične slovensko-prekmurske šole.

Sicer je to stvar politike, in podobno je pri rezijanščini. Slovensko uradno stališče je, da je to slovensko narečje, nekateri Rezijani in tuji jezikoslovci, zlasti italijanski, pa trdijo, da je to samostojen slovanski jezik.

Okapi ::

Moje laično mnenje recimo je, da je prekmurščina dejansko samostojen jezik. In Prekmurci so zato dvojezični.

Ko recimo Prlek, ali Štajerc ali kakšen drug, ki govori v svojem narečju, govori z recimo Ljubljančanom, bo še naprej govoril v svojem narečju. Skratka, ne bo "preklopil" v (knjižno) slovenščino. Ko pa Prekmurec govori z recimo Štajercem, pa bo preklopil v slovenščino, in ne bo govoril po prekmursko, kot kadar se pogovarja s sosedom v Lendavi.

Je pa res, da prekmurščina kot samostojni jezik izumira.

Kot zanimivost, včasih so recimo v Dalmaciji in na otokih govorili dalmatinščino, samostojen romanski jezik (soroden italijanščini), ki je pa v devetnajstem stoletju izumrl.

Dalmatian language @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

BigWhale ::

KakoLepo je izjavil:

Pozabil sem omenit v komentarju, da je avtor slovesnki grb podaril drzavi zastojn in ne vlece nobenega denarja od drzave za grb, kot ti pravis, ceprav bi ga lahko.


Dejte nehat debatirat o energiji slovenskega grba. To se za v lozo ni.

Manu ::

Scaramouche je izjavil:

Imamo isto barvno razporeditev kot Slovaki in isto pozicijo grba, zelo originalno!
Oboje deluje smešno pri vseh brskalnikih ki imajo belo privzeto za ozadje!

Kaj imajo brskalniki z zastavami? A bi morali delati zastavo na podlagi tega kako se vidijo v brskalniku? Smešno.

Bela modra rdeča je slovenska narodna zastava. Uporablja se od leta 1848. Sicer je pa to tribarvna zastava ali trobojnica, ki pa jo uporablja (sistem treh barv) večina držav na svetu. Zelo originalno, a ne? Drugače pa zastava bela modra rdeča velja za panslovansko zastavo. Uporabljali so jo Rusi. Takratna Rusija pa si jo je izposodila od Nizozemske in so samo malo barve razporedili. Originalno, ne?

Da ne omenjam zastave ZDA, ki so si jo sposodili od East India Company. Le-ta pa je temeljila na zastavi Majapahit imperija.
 Zastava Majapahit imperija

Zastava Majapahit imperija


Izvirno, ne?
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

Scaramouche ::

Manu je izjavil:

Scaramouche je izjavil:

Imamo isto barvno razporeditev kot Slovaki in isto pozicijo grba, zelo originalno!
Oboje deluje smešno pri vseh brskalnikih ki imajo belo privzeto za ozadje!

Kaj imajo brskalniki z zastavami? A bi morali delati zastavo na podlagi tega kako se vidijo v brskalniku? Smešno.

Bela modra rdeča je slovenska narodna zastava. Uporablja se od leta 1848. Sicer je pa to tribarvna zastava ali trobojnica, ki pa jo uporablja (sistem treh barv) večina držav na svetu. Zelo originalno, a ne? Drugače pa zastava bela modra rdeča velja za panslovansko zastavo. Uporabljali so jo Rusi. Takratna Rusija pa si jo je izposodila od Nizozemske in so samo malo barve razporedili. Originalno, ne?

Da ne omenjam zastave ZDA, ki so si jo sposodili od East India Company. Le-ta pa je temeljila na zastavi Majapahit imperija.
 Zastava Majapahit imperija

Zastava Majapahit imperija


Izvirno, ne?


Ti veš da se kregaš sam s sabo!
Ljudje vedo podobnosti z ostalimi, zato je narejena ta tema, ker bi se radi ločili od drugih in to z dobrim namenom!

Prvi je militaren,že tako smo podobni po imenu Slovakom, moraš pa da vidiš razliko priti blizu zastave, tako da če bi kdo napadel drugo državo lahko pomotoma napade tvoja letala ali bojna vozila!

Ne vem zakaj razlagaš zgodovino kot da je potrebna tukaj, ko pa nas to ne zanima, smo že kaj prebrali in wiki ni daleč!

Ko hočeš spremembo je nočeš ker ima Rusija povezavo z Nizozemsko ampak ker si končno dobil svojo državo in ti ni treba biti tako podoben Rusom da te nekdo za njih zamenja, kar je v večini primerov samo slabo!

Manu ::

@Scaramouche

Hotel sem ti pokazat, da tudi druge države in to zelo prepoznane niso bile preveč izvirne pri izbiri svoje zastave. Pa je njihova zastava zdaj zelo prepoznana.

Naj ponovim: ni toliko v zastavi, kot je v dejanjih države, ki jo naredijo prepoznavne.

Pa nehaj z militarizmom in nekimi namišljenimi problemi, da nas bo nekdo napadel, ker nas bo zamenjal s Slovaško. Poglej koliko je podobnih zastav med sabo. Pa se je kdaj zgodilo, da je katera država napadla kakšno drugo državo pomoti zaradi podobne zastave?
Sicer pa ima slovenska vojska svojo zastavo, ki se malo razlikuje od državne zastave.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

Scaramouche ::

Hotel sem ti pokazat, da tudi druge države in to zelo prepoznane niso bile preveč izvirne pri izbiri svoje zastave. Pa je njihova zastava zdaj zelo prepoznana.

Naj ponovim: ni toliko v zastavi, kot je v dejanjih države, ki jo naredijo prepoznavne.


to je kar nekaj, kaj to sploh pomeni, ko ti vidiš zastavo ne veš kaj vsaka država dela, ti sigurno ne poznaš vse države na svetu in njihovo pot...
Medtem pa se zastava kot taka takoj vidi in to je pomen simbolike ali pomanjkanja le te!

Pa nehaj z militarizmom in nekimi namišljenimi problemi, da nas bo nekdo napadel, ker nas bo zamenjal s Slovaško. Poglej koliko je podobnih zastav med sabo. Pa se je kdaj zgodilo, da je katera država napadla kakšno drugo državo pomoti zaradi podobne zastave?
Sicer pa ima slovenska vojska svojo zastavo, ki se malo razlikuje od državne zastave.


Slovanske so, samo naša je pa res podobna z slovaško in to je stvar tudi tega da se razlikuješ, po tem pa raje zahtevaj da se tema zapre, ker druge opcije ni...

Zgodovina sprememb…

avani ::

Madona, spet ste me sprovocirali :)
Zakaj zastavo menjat je odgovor zelo enostaven - veliko ljudi si zeli sprememb. sam poglej si koliko je ze bilo predlogov, raziskav, etc. sedanja zastava je zal neprepoznavna in se nas pogosto menja z drugimi drzavami. zal nismo velika drzava, ki si lahko prisvoji barve. pa tudi, cisto iskreno, ni lepa.

Pogledal sem si katere so sploh proste kombinacije. tukaj so rezultati. zanimivo je, da je vertikalna bela-modra-rdeca fraj. nekoc je nekdo predlagal diagonalno zastavo, kar se meni zelo dopade




moji osebni favoriti so pa tele:



gre za osebno odlocitev :)

ce zamenjamo rdeco z zeleno, kar radi pocnejo vsi sportniki, mora biti vrstni red bela-rdeca

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: avani ()

Cvickable ::

Ne bi se popolnoma strinjal, da je slovenska trobojnica iz pan-slovanskih barv. Po eni strani je res, no. AMPAK, deželni stanovi ter cesar take trobojnice nebi sprejel po letu 1848 za uradno zastavo dežele Kranjske z utemeljitvijo, da so to panslovanske barve! Te barve pravzaprav prihajajo iz grba dežele Kranjske, ki je takrat pač bila edina večinsko slovenska dežela v Avstriji. Modra je barva orla, belo in rdečo pa najdemo na traku na orlu. Nekaj časa pa je bila na traku namesto bele barve, rumena oz. sta bili nekaj časa celo obe varijanti. Mislim, da so imeli nekaj časa neke boje, katere barve so bolj prave, ravno zaradi tega, ker je barvna paleta panslovanska. Nemcem je bila pač bolj všeč rumena, ampak je bila v originalu, od 13.? stoletja, bela barva. Tako da ja, rečt, da so barve panslovanske je malo preveč poenostavljeno, če gledamo od kje in zakaj so take barve.

Cvickable ::

Dodajam še povezavo na zanimiv članek, ki opisuje tudi razvoj barv dežele Kranjske: Link na dlib

Okapi ::

Glede na to, da so bela, rdeča in modra v zastavah polovice držav na svetu (tako rekoč), se lahko najde marsikatera razlaga - za nazaj, ali kot izgovor. Ampak Slovenci so trobojnico nedvomno povzeli na panslovanski osnovi (panslovansko zastavo so določili na panslovanskem kongresu 1848), lahko so pa seveda kot izgovor uporabili tudi barve "avstrijskih" grbov.

Mimogrede, panslovanska trobojnica je nastala na osnovi ruske zastave, ta pa naj bi nastala na osnovi nizozemske zastave. Tako da lahko potem rečemo tudi, da je slovenska zastava nastala na osnovi nizozemske zastave.

KakoLepo ::

Scaramouche je izjavil:

Manu je izjavil:

Scaramouche je izjavil:

Imamo isto barvno razporeditev kot Slovaki in isto pozicijo grba, zelo originalno!
Oboje deluje smešno pri vseh brskalnikih ki imajo belo privzeto za ozadje!

Kaj imajo brskalniki z zastavami? A bi morali delati zastavo na podlagi tega kako se vidijo v brskalniku? Smešno.

Bela modra rdeča je slovenska narodna zastava. Uporablja se od leta 1848. Sicer je pa to tribarvna zastava ali trobojnica, ki pa jo uporablja (sistem treh barv) večina držav na svetu. Zelo originalno, a ne? Drugače pa zastava bela modra rdeča velja za panslovansko zastavo. Uporabljali so jo Rusi. Takratna Rusija pa si jo je izposodila od Nizozemske in so samo malo barve razporedili. Originalno, ne?

Da ne omenjam zastave ZDA, ki so si jo sposodili od East India Company. Le-ta pa je temeljila na zastavi Majapahit imperija.
 Zastava Majapahit imperija

Zastava Majapahit imperija


Izvirno, ne?


Ti veš da se kregaš sam s sabo!
Ljudje vedo podobnosti z ostalimi, zato je narejena ta tema, ker bi se radi ločili od drugih in to z dobrim namenom!

Prvi je militaren,že tako smo podobni po imenu Slovakom, moraš pa da vidiš razliko priti blizu zastave, tako da če bi kdo napadel drugo državo lahko pomotoma napade tvoja letala ali bojna vozila!

Ne vem zakaj razlagaš zgodovino kot da je potrebna tukaj, ko pa nas to ne zanima, smo že kaj prebrali in wiki ni daleč!

Ko hočeš spremembo je nočeš ker ima Rusija povezavo z Nizozemsko ampak ker si končno dobil svojo državo in ti ni treba biti tako podoben Rusom da te nekdo za njih zamenja, kar je v večini primerov samo slabo!

Ne vem, ce je razmilsjanje po taki logiki dobro. Saj po tej logiki, bi se lahko odcepitev manjsih drzavic nadaljevalo, stajerska bi se odcepila od kranjske in ker bi se vedno bili prevec podobni, bi iskali, kako se bolj umetno razlikovat, kako imet strahospostovanje v primeru vojskovanja med sabo, halo? To men zveni zelo primitivno in ni primerno tem casom. Pa lahko bi se ptuj odcepil od Maribora, Ormoz od Ptuja in tako naprej, skratka zame to ni prava pot.

KakoLepo ::

Bi znal kdo tako na pamet narisat zastavo monaca ali pa liechtensteina? Ne rabis prepoznavnosti v obliki zastave. ne vem, zakaj to potrebujete? Ce slovenijo nekdo zamenja za slovasko, pa kaj, saj gre za soroden narod, morda isti narod, ki je bil umetno locen, prepoznavnost pride prek dosezkov ne pa zastave. Tudi to, da smo se locili od Slovaske, pa da hrvatje iscejo kako cim bolj razlikovat svoj jezik od srbov je bolj politicne narave. Zato, ker jih je nekdo skregal. Ampak opazam, da tele nove generacije, so bolj bratske in spostljive drug do drugega, v srbsko hrvaskih odnosih. Krain, krajina, Ukrajina, krajnska, to so vse nazivi s podobnim znacajem. Po tej logiki bi vsaka vas, ki se odcepi od drzave, morala dobit neko "prepoznavnost". Dejte no. Drzavo slovanov so razdrobili na tisoce zepnih drzavic, ki imajo zdaj kompleks prepoznavnosti, ces da bi bile rade velike in prepoznavne kot drzave s 50 ali 100 milijoni prebivalcev. To ne gre tako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: KakoLepo ()

The Player ::

Kar se tiče kranjskega orla in njene 4. rumene barve je ta prišla naknadno, ko je rimski cesar Friderick III. prišel v spor s svojim bratom Albertom zaradi dedovanja. Ta ga je takrat napadel in poleg Čehov, so mu prišli takrat na pomoč tudi plemiči iz Kranjske.

V zahvalo je takrat dovolil, da kranjski grb pozlati, zato so nekatere različice v rumeni barvi. Uradno so pa barve še zmeraj bile bela, modra, rdeča.
Uradno SLO zastava temelji na barvah iz grba dežele Kranjske, velika verjetnost pa je, da neuradno črpa navdih tudi iz panslovanskega gibanja.

http://www.grboslovje.si/kranjska.php



Da pa je Triglav postal slovenski simbol pa je odgovor enostaven...Večina Slovencev se je s tem simbolom poistovetila in se indentificirala.

In Jože Plečnik, ki je bil prvi predlagatelj Triglava za slovenski simbol ni imel ravno težko delo, saj po ustanovitvi države in kraljevine SHS, so nam vsilili umeten simbol polmeseca in zvezde, ki je v resnici hrvaški simbol, se nihče ni poistovetil z njim in so ljudje sprejeli Trilav odprtih rok.
To, da sta kasneje uporabila Triglav še OF in Slovenska zaveza sta samo še bolj vkoreninila Triglav kot slovenski simbol.

Grb Slovenske zaveze je v bistvu skoraj identičen današnjemu grbu RS. Je morda avtor Marko Pogačnik črpal navdih iz grba Slovenske zaveze ali je to zgolj naklučje?

http://www.grboslovje.si/novice/2018_11...



Kar se pa tiče argumenta, da je potrebno zastavo zamenjati zaradi podobnosti s Slovaško je pa le ta bila sprejeta 2 leti po naši osamosvojitvi, tako, da ne vidim razloga, zakaj bi jo mi morali menjali.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

The Player je izjavil:

ustanovitvi države in kraljevine SHS, so nam vsilili umeten simbol polmeseca in zvezde, ki je v resnici hrvaški simbol,

To pač ne bo držalo. Ležeč polmesec je iz kranjskega grba, tri zvezde pa iz celjskega.

The Player ::

Okapi je izjavil:

The Player je izjavil:

ustanovitvi države in kraljevine SHS, so nam vsilili umeten simbol polmeseca in zvezde, ki je v resnici hrvaški simbol,

To pač ne bo držalo. Ležeč polmesec je iz kranjskega grba, tri zvezde pa iz celjskega.


Motiš se



Pred komentiranjem, bi lahko vsaj vir preletel, ki sem ga navedel v svoji objavi, preden, si šel komentirati.

http://www.grboslovje.si/novice/2018_11...

Okapi ::

Heraldični simboli so itak univerzalni. Skratka, to, kar tam piše, je enako, kot če bi rekel, da je slovenska zastava nastala na osnovi nizozemske.

Dejstvo je, da so polmesec izbrali, ker je v kranjskem grbu, zvezde pa zato, ker so v celjskem. Če imajo Turki tudi polmesec, je čisto nepomembno. Tudi tri zvezde so v množici različnih grbov.

Evo grb neke francoske plemiške družine. In kaj zadaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

KakoLepo ::

 Ljubljana, Ilirski Steber, znak na vrhu polmesec s tremi zvezdicami, vir Kraji.eu

Ljubljana, Ilirski Steber, znak na vrhu polmesec s tremi zvezdicami, vir Kraji.eu


 Iliricum

Iliricum


 Ilirski grb

Ilirski grb




Se strinjam s komentarjem zgoraj, da je tak simbol prevec splosen in univerzalen in so ga cez zgodovino uporabljale razlicne drzave in narodi. Recimo Ilirija, misljeno v casu rimskega cesarstva je imela tak simbol. Ilirija je obsegala dobrsen del ozemlja bivse jugoslavije. Drgac pa je v Ljubljani tudi Napoleonov spomenik, ki ima polmesec in tri zvezdice.


Napoleonov spomenik v Ljubljani @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: KakoLepo ()

Okapi ::

Napoleonov spomenik so postavili 1929. Takrat je bil polmesec s tremi zvezdicami slovenski grb.

KakoLepo ::

Ok, ampak simbol je nastal dost prej. Uporabljen je bil tudi kot simbol Ilirije. V Iliriji naj bi bil le en narod Iliri (vec plemen), pomoje je to ime, ki so nam ga dali tujci ampak ok. Ampak zdaj se menda delijo na vec narodov, en izmed teh naj bi bili tudi Slovenci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: KakoLepo ()

KakoLepo ::

Jaz mislim, da so simboli, ki upodabljajo mesec in zvezde stari toliko kot clovestvo. Saj vcasih ni bilo elektrike in svetlobnega onesnazenja in ko so ljudje ponoci uzrli v nebo, so videli kaj? Ponavad polmesec in zvezde. Pa so jih zacel risat. Ni raketna znanost, cist simpl logicna razlaga. Potem pa so se nekateri, da bi se razlikovali od drugih zacel uporabljat druge simbole.

Manu ::

Scaramouche je izjavil:


to je kar nekaj, kaj to sploh pomeni, ko ti vidiš zastavo ne veš kaj vsaka država dela, ti sigurno ne poznaš vse države na svetu in njihovo pot...
Medtem pa se zastava kot taka takoj vidi in to je pomen simbolike ali pomanjkanja le te!


Kdo pa se poglablja v simboliko zastave? Če bi se res, potem nihče ne bi zamenjeval slovensko in slovaško zastavo, ker imata različni grb.

Ljudje si zapomnijo državo zaradi drugih stvari, kot so ljudje, pokrajina, hrana. Če pa jih ne obiščeš ali ne poznaš (ker niso v soseščini), potem jih tudi napadel ne boš. Če pa nameravaš kako državo napast, potem boš vsekakor vedel kakšno zastavo ima ta država.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

Scaramouche ::

Manu je izjavil:

Scaramouche je izjavil:


to je kar nekaj, kaj to sploh pomeni, ko ti vidiš zastavo ne veš kaj vsaka država dela, ti sigurno ne poznaš vse države na svetu in njihovo pot...
Medtem pa se zastava kot taka takoj vidi in to je pomen simbolike ali pomanjkanja le te!


Kdo pa se poglablja v simboliko zastave? Če bi se res, potem nihče ne bi zamenjeval slovensko in slovaško zastavo, ker imata različni grb.

Ljudje si zapomnijo državo zaradi drugih stvari, kot so ljudje, pokrajina, hrana. Če pa jih ne obiščeš ali ne poznaš (ker niso v soseščini), potem jih tudi napadel ne boš. Če pa nameravaš kako državo napast, potem boš vsekakor vedel kakšno zastavo ima ta država.


hmm seveda

https://www.bbc.com/news/world-europe-4...

https://www.letsgoslovenia.si/say-slova...


https://www.nytimes.com/2004/04/17/news...

Glede vojne pa ne rabiš da je na najvišjem vrhu, če moraš ti na hitro identificirat letalo ali tank in to moraš na daljavo je težko odločit, kdo je kdo...

msjr ::

Slovenija je sprejela svoje državne simbole v zadnjem hipu (gl. Delo). Temu primerno smo dobili skropucalo, ki ni vredno, da bi se ga obešalo kamorkoli. Vsake par let se najde nadobudnež, ki je prebral par floskul z nove24 in podobne greznice in začne smetiti po tej temi, zato bom kratek.

Pred skoraj 20 leti smo imeli edinstveno priložnost, da se rešimo kvazizgodovinskih, newagerskih ipd. variant in dobimo dobro designersko zastavo, pa ni bilo volje, da se projekt spelje do konca. Tudi na tem forumu je bilo par dobrih idej (nevone, diagonalna varianta ipd.), pa so tudi tu izzvenele v prazno oz. so se izgubile v vpitju kvazi domoljubov. Sicer pa sem vse skupaj napisal že pred 8 leti https://slo-tech.com/forum/t585900/p420...

(trivia: pojavljanje te teme na vsake 4,8 let ima sigurno zvezo s strankarskimi boti, ki nas z vzbujanjem domoljubnih čustev pripravljajo na volitve, čakam na odgovor konspirološke sekcije slo-techa)

KakoLepo ::

Ce pogledate drzave po svetu, kjer najboljse prosperirajo, so to vecinoma drzave, ki imajo napovprecno stevilo let miru na svojih tleh. Skratka, s pomocjo pameti in diplomacije so tam kjer so. Sej ne recem, da ni dobro poskrbet za varnost, ampak da bi pa samo na to mislil pa na neko zastrasevanje, taki ponavad niso v prosperitieti oziroma so celo v zatonu. Katere so tiste drzave, ki so imele mir v 2. svetovni vojni? Svica, skandinavija, deloma velika britanija in amerika. Nekateri narodi so sicer imeli vojno, ampak so se zarad specificne delovne mentalitete naroda in s tujo pomocjo hitro vrnile v razvoj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: KakoLepo ()

Manu ::

Scaramouche je izjavil:

hmm seveda

https://www.bbc.com/news/world-europe-4...

https://www.letsgoslovenia.si/say-slova...


https://www.nytimes.com/2004/04/17/news...

Glede vojne pa ne rabiš da je na najvišjem vrhu, če moraš ti na hitro identificirat letalo ali tank in to moraš na daljavo je težko odločit, kdo je kdo...

Kaj si s temi povezavami sploh hotel povedat?

Vsi ti problemi nastanejo zaradi butastih in arogantnih politikov (Bush, Berlusconi). Bush je imel svoje bušizme, Berlusconi pa je potrolal slovenske politike kot predstavnike državljanov z manjvrednostnim kompleksom. To je po mojem mnenju gotovo zanalašč naredil.

Bolj imamo mi probleme s samimi sabo. Veliko slovencev ima manjvrednostni kompleks. To je naš problem, ne pa naša zastava.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.
««
21 / 23
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odkod modra kri, zmaji? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6615581 (4882) msjr

Nova slovenska zastava?? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Sedem umetnosti
18218537 (12480) Matek
»

Nova slovenska zastava in grb (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23335886 (31077) Ziga Dolhar
»

Ali ste za spremembo zastave in grba?

Oddelek: Loža
342587 (2271) siegmund

Več podobnih tem