» »

Kulturni praznik - čemu sploh?

Kulturni praznik - čemu sploh?

DoloresJane ::

Zakaj imamo v Sloveniji kulturni praznik? "Praznujejo" ga več ali manj le v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, ostalim se zdi pa fino, da imajo večinoma dela prost dan (letos sicer ne, ker je bila nedelja).

Ne gre to mimo bistva kulturnega praznika? In, ko smo že pri tem, kaj naj bi bilo po vaše, bistvo 8. februarja? :)

||_^_|| ::

Meni je bistvo 8.februarja prost dan:) Enostavno. Ne vidim neke druge koristi od tega praznika (pa od marsikaterega drugega tut ne:))

sajmon ::

Na državnem nivoju je res mogoče prireditev na predvečer praznika v CD, lokalno se pa gotovo kje še kaj dogaja.
Vsaj pri nas je proslava vsako leto.

Drugač se pa jest bolj vprašujem, zakaj praznik ob dnevu smrti Prešerna in ne na dan njegovega rojstva (3. december).

Thomas ::

Ja, tole vsi sprašujejo.

Pač je neka partizanska enota med ww2 naredila "kulturno proslavo" na dan Prešernove smrti. In se je obdržalo kot kulturni dan.

Preprosto niso mogli čakat na december.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DoloresJane ::

Sajmon - pa ti ta "lokalna" proslava kaj pomeni? Te kultivira za tisti večer? Ti da misliti? Te sprosti? Kaj je pri tej proslavi tako dobrega? :\

Če se človek drugače ne zanima za kulturo, mu je prav vseeno, če praznik imamo ali ne. Enako velja za človeka, ki se zanima za kulturo. Zaradi tega osmega februarja ne bo nič bolj skrbel za kulturno udejstvovanje.

Sicer je po svoje dobro, da država pokaže, da podpira kulturno dejavnost. Zanima me, kaj imajo od tega vsi ostali Slovenci... :)

BigWhale ::

Moja babica gre vsako leto za 8. 2. v presernovo domacijo...

Marjan ::

Zakaj je do tega praznika prišlo je Thomas povedu.

Kaj naj delamo? Jah, tisto kar vsak dan. Je pa hecno in fajn, ko po TV malo norca brijejo iz Prešerna, tko da se folk reži - to je bistvo in lahko rečeš, da je to naloga kulturnikov na ta praznični dan.

:)

DavidJ ::

Mislim, da je bil šele Prešeren tisti, ki je dvignil Slovence na evropsko raven kulture in za to smo mu lahko hvaležni. Prej smo lahko bili veseli, da smo imeli čebelarja na Dunaju.

Eni se spominjajo Prešerna tako, da berejo njegovo poezijo, drugi tako, da se ga nalijejo in šimfajo čez državo. V obeh primerih je korelacija s pokojnim pravnikom velika.

:))
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

sajmon ::

Nadezhda: ja pač priložnost, da se v kraju nekaj dogaja. Da niso ljudje samo doma pred tv-jem pa pred računalnikom.
In je fajn občutek, če ljudje pohvalijo, da ste naredil dobro predstavo. Kaj je dobra predstava. Recimo, da med drugim prisluhnejo lepi slovenski pesmi (zbor).

DoloresJane ::

Nadezhda: ja pač priložnost, da se v kraju nekaj dogaja. Da niso ljudje samo doma pred tv-jem pa pred računalnikom.

Saj to...da je PRILOŽNOST. Za kulturno udejstvovanje ni nobenih priložnosti. Jezi me, da se ljudje osmega februarja usedejo pred TV in spremljajo prireditev v Cankarjevem domu ali pa gredo na lokalno prireditev. Potem oddidejo domov s tihim zadovoljstvom in ponosom, da se kulturno udejstvujejo.

NIČ ni narobe s tem, da to storijo samo enkrat na leto. Moti pa me, da ljudje živijo s tihim zadovoljstvom, da so za praznik bili kulturni - potem pa to kakor da velja za celo leto? Ali človek, ki enkrat na leto poje jabolko zase lahko trdi, da je zdravo hrano (če se drugače prehranjuje nezdravo)?

To samozadovolje in ta ponos ob veliki enkrat-na-leto-žrtvi me žre... PRILOŽNOST je VSAK dan. Ne samo za praznik. Seveda je do določene mere dobro, da je praznik, ki na nacionalni ravni podpira kulturno udejstvovanje, ima pa tudi slabe strani.

Se sedaj razumeva? Ničesar nimam proti kulturnim dejavnostim. Na tem forumu boš najbrž kar težko našel bolj zagretega za kulturo kot sem jaz. To je tudi eden od razlogov, da moderiram oddelek. Moti pa me, da ljudje živijo tako, da se večno slepijo. :\

Matev ::

Nadezhda tebe more neki hudo mučt da se sprašuješ o bistvu kulturnega praznika.... huh

jaz pravm whocares.... važn da je frej dan
pa se nič ne obremenjujem z kulturo

BigWhale ::

A na fucbal tekme kaj hodis?

Matev ::

kak folk sam na kulturni praznik neki kulturo omenja.....

moje mnenje je če je ne šliviš čez celo leto jo pust tudi za 8.februar na miru

DoloresJane ::

Matev-
ali slabo bereš ali pa res nisem bila dovolj jasna. Slednje je manj verjetno.

jRk0 ::

jaz v tem dnevu vidim le prosto spanje in uzivanje.
edino kaj bi lahko s kulturo povezali ob tem prazniku in storili kaj pametnega slovencom je, da bi imeli kaksno predavanje o kulturi pitja vina ali kaj podobnega.
Navsezdanje tri cetrtine ljudi ne ve kako se drzi kozarec z vinom, kako kozarec s sampanjcem in kako se naliva vino in sampanjec. Nekaj najboljs osnovnega, ce smo ze tak alkoholni narod...

Torej, po mojem mnenju bi lahko ta praznik bil tudi dan pijancev al kaj vem cesa. Umetniki itak ne morejo normalno delovat brez pijace ali kaksnih drugih substanc. Kot marsikateri tudi sam pove...

pol pa nastane ena pijanska pesmica, ki je nasa himna. pa kaksna balada, ki jo je clovek ves skomiran spesnil ko je sel z gostilne domov bruhat. slavisti pa iz tega naredijo SVASTA.

In se vedno se bo kdo vprasal zakaj je slovenija alkotu privrzena?
You fuck up once, you loose two teeth.

BigWhale ::

> pol pa nastane ena pijanska pesmica, ki je nasa
> himna. pa kaksna balada, ki jo je clovek ves
> skomiran spesnil ko je sel z gostilne domov bruhat.
> slavisti pa iz tega naredijo SVASTA.

Izvoli napisati en sonetni venec, ki bo po vrhu vsega se akrostih...

... pa lahko za katalizator uporabis alkohol, lsd, thc, neostik ali pa steroide...

... ne gre ne? No, zato je to SVASTA!


PS: Sicer se pa strinjam, da Zdravljica najbrz ni primerna pesem za slovensko himno... Ampak, kaj ces... Prisepni kako Jelincicu... Morda te uslisi ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prešernov dan - zakaj praznujemo njegovo smrt? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10714667 (12639) Ramon dekers
»

Prazniki v sloveniji? Kateri vsi so?

Oddelek: Loža
95868 (3801) joze67
»

izračun slovenskih praznikov

Oddelek: Programiranje
216243 (4835) imagodei
»

Obešate Slovensko zastavo ob praznikih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
595979 (5167) Damjan Jagar
»

Kakšna kultura? (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
705811 (4932) Marjan

Več podobnih tem