» »

Stroški hrane

Stroški hrane

1 2
3
»

jype ::

Lokalnih banan bolj malo dobim, vse ostalo pa jasno, da od sosedov.

zee ::

V Singapurju pride spodobno kosilo v t.i. food court-ih slabe 3 €. Lahko tudi manj. Najcenejse kosilo do zdaj je bilo 1,5 € (riz in stiri tipi zelenjave).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

gendale ::

Steinkauz je izjavil:


Drugač pa ja, v študencu gre minimalno keša, ker piješ s trgovine robo.
Za vikende vzamemo 4je enga jegra sabo na poti, samo se potem v noči vseeno spije za minimalno 40eur(4 jegr + redbull = 15eur+, pa si hitro tam).

1 jegr za 4 je premal, tle je vaš problem

2 jegra (tist fake gorski list al pa maršal, ker je cenejši z istim okusom) = ~20e

še bolj se pa splača 2 1l mercator ruma, vsak stane 6e in dobite za 12e 2l žganja vs 1.4l za 20e

ko to spiješ, ti pa tud v gostilni ne bo pasal glih ne vem kolk spit

red bull se ne splača, ker je precenjen, raj na začetku vsak uzemite po eno 200mg kofeinsko tableto, učink bo isti + 90 teh tablet stane okol 10€ (itak je pa glupo take stvari pit zvečer ker pol ne moreš spat)

zee je izjavil:

V Singapurju pride spodobno kosilo v t.i. food court-ih slabe 3 €. Lahko tudi manj. Najcenejse kosilo do zdaj je bilo 1,5 € (riz in stiri tipi zelenjave).

kolk stane liter najcenejšega žganja
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gendale ()

kuglvinkl ::

zee je izjavil:

V Singapurju pride spodobno kosilo v t.i. food court-ih slabe 3 €. Lahko tudi manj. Najcenejse kosilo do zdaj je bilo 1,5 € (riz in stiri tipi zelenjave).


Kul :)

jype je izjavil:

Lokalnih banan bolj malo dobim, vse ostalo pa jasno, da od sosedov.


Kul No. 2.

Zgodovina sprememb…

Karaya 52 ::

Za tiste na fizolu, kako se ga ne navelicate, ko je navadno na krozniku samo kot priloga? Mogoce kaksen recept nebi skodil. :)

Shegevara ::

Karaya 52 je izjavil:

Za tiste na fizolu, kako se ga ne navelicate, ko je navadno na krozniku samo kot priloga? Mogoce kaksen recept nebi skodil. :)


začne se na p- konča pa na -ulj :D

gendale ::

Karaya 52 je izjavil:

Za tiste na fizolu, kako se ga ne navelicate, ko je navadno na krozniku samo kot priloga? Mogoce kaksen recept nebi skodil. :)

spečeš v pečici fižol + svinjino
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

dzinks63 ::

Receptov je malo morje, za fižol v zrnju (zabeljen, z zeljem, pasulj, prebranac, juhe, solate, ...) ali v lupini (zabeljen, razne boranje, enolončnice, solate, ...) in malo domišljije (še zrezke lahko narediš, podobno kot s sojo)

jalovec09 ::

Meso in mesni izdelki, mleko, puter, skuta, jajca, ...kmečke dobrine, kupujem bolj kot ne osnovno hrano. Še domača vegeta je na voljo.
Tako da na oko samo okoli 150 evrov za 6 ljudi.

Zdravje prisotnih na kmetiji...zelo...nobenih težav nima noben nikol (nobene slabosti, napihovanja, bolečin....)...se pa pojavijo bolečine v kosteh/mišicah, če kdo mal prveč se športno pretegne v gozdu, na njivi.

Zgodovina sprememb…

echo ::

Zame najljubša oblika fižola kot priloge je matevž.
S tem da je razmerje fižol/krompir vsaj pri meni v prid fižola, drugače me preveč spominja na pire.

Kaj pa najraje jeste od rib?

Pithlit ::

Rombota... v peči. Pod pogojem da je svež.
Morsko žabo... prav tako v peči. Z maslom.
Brancina... v soli.
Life is as complicated as we make it...

PNG ::

Osebno zase porabim ~ 300€ na mesec.
Zajtrk (štruka) - ~1€
Malica (konkretnejši sendvič + jogurt/kefir) - ~3€
Kosilo - ~5€ (jem bolj kot ne vedno zunaj, ker se mi ne da kuhati...v centru Maribora je gostilna, kjer se za 5€ naješ zelo kvalitetne hrane, odličnega okusa pa še poceni je)
Za večerjo še pa skuto (počasi se prebavlja in ima telo celo noč kaj za prebavljati) - ta stane 2.5€ in jo imam za kakšnih 5 dni

Recimo da še čez dan mogoče kdaj kako čokolado ali kaj podobnega pojem. 10€ na dan nekje, jap. Kako lahko 5 članska družina preživi s 260€ na mesec ne vem, niti ne verjamem da je to možno.

Okapi ::

začne se na p- konča pa na -ulj
Prvi dan pasulj s slanino, drugi dan prebranac, tretji dan pasulj brez mesa, četrti dan chili con carne, peti dan pasulj s klobaso, šesti dan fižolova mineštra, sedmi dan matevž in potem jovo na novo;)

Aja, pa še reklama:



O.

Zero0ne ::

Mercatorjeva pizza, €2.50, v sili dovolj za cel dan.
uname -o

jype ::

i100k100> jem bolj kot ne vedno zunaj

i100k100> Kako lahko 5 članska družina preživi s 260€ na mesec ne vem, niti ne verjamem da je to možno.

Si si že odgovoru, kako je možno.

Okapi> Aja, pa še reklama:

Ta knjiga je pa redka.

PNG ::

Čakaj malo, tega pa nisi preveč premislil. Vem, da bi jedel ceneje, če bi lahko jedel vedno doma (kar pač ne moreš če si redno zaposlen + študent, a ne?), ampak tu govorimo o 5ih ljudeh v primerjavi z enim. 5 ljudi ne more jesti še ceneje doma kot 1, ki je poceni obroke zunaj. Ne verjamem, ne vem no. Razen če se res je samo neke enolončnice ipd.

jype ::

i100k100> Razen če se res je samo neke enolončnice ipd.

You make it sound like it's a bad thing!

Enolončnice so časovno zelo učinkovite, pa če ob pravih časih not mečeš reči tudi izjemno hranilne.

PNG ::

Ne sploh ne, v bistvu jih imam zelo rad. Samo nobene hrane osebno ne bi mogel jesti znova in znova in znova.

Zakaj pišeš vmes v angleščini, ne razumem? Vsi smo Slovenci, slovenski forum je, govorim o slovenskih stvareh. Mislim brez zamere, samo zanima me.

jype ::

i100k100> Ne sploh ne, v bistvu jih imam zelo rad. Samo nobene hrane osebno ne bi mogel jesti znova in znova in znova.

Saj ni ves čas isti okus. Enkrat not streseš čili, enkrat kurkumo, enkrat papriko, enkrat vse živo. Enkrat je osnova zelje, drugič krompir, tretjič ječmen, četrtič riž. Kombinacij je tolk, pa pri taki hrani je skor nemogoče zajebat.

i100k100> Zakaj pišeš vmes v angleščini, ne razumem? Vsi smo Slovenci, slovenski forum je, govorim o slovenskih stvareh. Mislim brez zamere, samo zanima me.

Ker gre za frazo, ki izvira iz angleščine in bi prevedena ne nosila enakega pomena.

_Stupid_ ::

Ok, je res, da za otroka v vrtcu nisem računal hrane tukaj zraven ampak vseeno to ne spremeni končnega zneska v taki meri. No ja, niti tisti v osnovni ne poje nevem kolk dost in če mal skalkulirano rečem, bi blo tko kot bi bli štirje pr bajt.

In ja, se da komot. Stvar je sam v tem, da se gre v nabavo na enkrat oz se sproti dokupi stvari, ki se jih rabi sveže. Poleg tega se pa mal gleda kaj se bo kuhalo čez tedn. Rečmo, na dan, ko ni mesa v glavni jedi se kompenzira z jajci, tuno, skuto, tko da ni brez beljakovin. In rečmo lazanjo mi delamo z palačinkami in ne testeninami. Cenej je in nam bolše, sestavine pa itak mamo doma in ni treba ekstra kupovat testenin(tiste lističe). Kruh se peče doma in se ga poje manj kot pa tistega v trgovini. Pije se vodo. Skratka, za tak stil morš znat tudi kuhat in rabiš mal prakse. Vsaj pri nas ni kar na enkrat padu znesek, ki ga namenimo za hrano.

Eh, lahk bi napisal celo stran pa nima smisla. Skratka, nismo taki, da bi moglo bit na mizi vsak dan kila mesa, smo primorci in pojemo mal več testenin, ki se jih da nrdit na preveč načinov, da bi si jih človek zapomnu. Ampak jih ne jemo skoz. Nismo tolk zbirčni, tko da pojemo tud mineštro(spet več načinov), kak pasulj, ješprenovko, itd. Ok, nismo lih pristaši kakega ohrovta in brokolija, pa nekih hobotnic^^ sam tega ne bi jedli tud če bi dali 1000€ za hrano. Aja, pa tudi ne gledamo zdj kolk b, oh, m natančno zaužijemo, sam tko na očke, da ni lih brez beljakovin, pa da ni preveč oh al maščob.

Drugač pa jajca in zelenjavo ne kupujemo v trgovini. Zunaj ne jemo. Vse kar bi delali v gostilni lahko nrdimo doma in to bol sporščeno, sploh večerja. Če nekomu ta filing, da je to, da greš vn jest neki posebnega naj bo. Nam pač ni, le takrat ko je to "nuja", ko si na kakem izletu, počitnicah al pa ko nimaš možnosti, da bi jedu doma.

Da se, sam pametno in načrtovat zadevo. Kako je že tist pregovor: pametni premisli predn kaj kupi al kako, nevem... :D

T-h-o-r ::

kaj pa narediš, če ti je fižol res ogaben, kaj je nadomestek primeren :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

turk1990 ::

4 članska družina 500-600...

jype ::

T-h-o-r> kaj pa narediš, če ti je fižol res ogaben, kaj je nadomestek primeren :D

Soja, grah, leča?

Pithlit ::

T-h-o-r je izjavil:

kaj pa narediš, če ti je fižol res ogaben, kaj je nadomestek primeren :D

Bob :P

Jaz pa ne smem kalija jest. Tko da krompir, paradajz, banane... odpadejo. No, dokler je tega malo (recimo krompir v mineštri/joti) se še 'pregrešim'.
Life is as complicated as we make it...

IceIceBaby ::

Še neki me zanima. Kupujete lokalno (300 kosmatih se to trendy sliši)? No, jaz dobim izdelke s kmetov.


Jaz od kmetov dobivam meso, jajca, fižol, občasno kakšno skuto itd. Nekaj zelenjave in precej sadja je na vrtu. Pred hišo imamo kakšnih 10 jablan različnih sort. Jabolka ob pravilnem obiranju in skladiščenju zdržijo zelo dolgo.

Določene stvari je pa pač treba kupiti od daleč. Kot je jype omenil, banane ne uspevajo ravno pri nas.

Tear_DR0P ::

huh. pri vsej izbiri stročnic se uspete zapičiti v to, da nekdo je samo fižol. ajda, leča, čičerika, grah, soja so pri meni redno na jedilniku - fižolov je precej različnih in se da tudi poiskati takšnega, ki te ne napenja.
Da se preživeti z 1 EUR na dan, kar je pokazal Aleč Čerin in svoj poskus dokumentiral na svojem blogu. Ampak da imaš ob takšnem preživetju raznoliko prehrano je treba kdaj kaj narediti, znati nabrati kakšno gobo, nekaj kostanja, krmežljava jabolka pri sosedu, ki jih nihče noče, pa regrat, divje šparglje, lešnike in orehe, divje češnje (peto najpogostejše drevo slovenskih gozdov) ali pa cvetove bezga in robinje spomladi ter bezgove jagode jeseni. Tisti ki pa verjamejo da imajo raznoliko prehrano ko pojedo 200g piščančjega mesa ali 200g govejega vsak dan, so pa nekje zgrešili pomen raznolikosti :)
Pač izogibajte se nakupu procesirane hrane (vloženo, kuhano ali kako drugače obdelano), alkohola, mesa in mlečnih izdelkov, pa boste ceneje kupovali hrano.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Looooooka ::

Nekdo je v temi omenil fava fizol.
Se komu sanja v kateri trgovini se ga da dobit?(nisem se gledal pa zato sprasujem)? :)

RejZoR ::

Tear drop, vloženo je že fajn. Pozimi ti npr kumare in paprika ne rastejo ravno na vrtu so vložene rezerve fajn zadeva. Čez poletje je pa tko al tko sveža hrana iz lastnega vrta če ga imaš.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mesar ::

Jaz svinjino pa govedino vlagam, mam vsako leto za celo zimo dovolj!
Your turn to burn!

energetik ::

RejZoR je izjavil:

Tear drop, vloženo je že fajn. Pozimi ti npr kumare in paprika ne rastejo ravno na vrtu so vložene rezerve fajn zadeva. Čez poletje je pa tko al tko sveža hrana iz lastnega vrta če ga imaš.
O, rastejo, ampak ne zunaj. Notri v hidroponiki pod lučjo pa ja.
2 dni nazaj sem si pripravil pravkar odrezano solato in baziliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

c3p0 ::

Looooooka je izjavil:

Nekdo je v temi omenil fava fizol.
Se komu sanja v kateri trgovini se ga da dobit?(nisem se gledal pa zato sprasujem)? :)


Koliko vem je to bob - vicia faba.

FTad ::

Sicer je tema že stara, sem malo prebral koliko ste imeli stroške ostali. Jaz imam 5 obrokov na dan in mesečno porabim za hrano 200-220€. Jem pa mesne izdelke (piščanec, govedina), tuna, jajca, testenine, riž.

Ni mi pa jasno, kaj jeste ostali, da mesečno za dva porabite do 200€ :P :)

first_line ::

Jejo fižol in se zraven ponosno trpljajo po wampu in jetrih. V garaži pa BMW avto, ali pa bicikel.
Enim pač ogromen intelekt ne trza ko se vidijo v špeglu. Itak niso tako površinski, da bi jim bilo mar za izgled. Slednji itak ni pokazatelj zdravja.

Invictus ::

FTad je izjavil:

Sicer je tema že stara, sem malo prebral koliko ste imeli stroške ostali. Jaz imam 5 obrokov na dan in mesečno porabim za hrano 200-220€. Jem pa mesne izdelke (piščanec, govedina), tuna, jajca, testenine, riž.

Ni mi pa jasno, kaj jeste ostali, da mesečno za dva porabite do 200€ :P :)

Hrano in ne smeti ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

FTad ::

Invictus je izjavil:

FTad je izjavil:

Sicer je tema že stara, sem malo prebral koliko ste imeli stroške ostali. Jaz imam 5 obrokov na dan in mesečno porabim za hrano 200-220€. Jem pa mesne izdelke (piščanec, govedina), tuna, jajca, testenine, riž.

Ni mi pa jasno, kaj jeste ostali, da mesečno za dva porabite do 200€ :P :)

Hrano in ne smeti ...



bi malo razložil komentar?

energetik ::

FTad je izjavil:

Invictus je izjavil:

FTad je izjavil:

Sicer je tema že stara, sem malo prebral koliko ste imeli stroške ostali. Jaz imam 5 obrokov na dan in mesečno porabim za hrano 200-220€. Jem pa mesne izdelke (piščanec, govedina), tuna, jajca, testenine, riž.

Ni mi pa jasno, kaj jeste ostali, da mesečno za dva porabite do 200€ :P :)

Hrano in ne smeti ...



bi malo razložil komentar?
Če kupuješ pripravljene zadeve in imaš overload mesa, jasno ne moreš priti poceni skozi. Če kupuješ samo tisto, kar telo res rabi in v primernih količinah, lahko prideš skozi za 200€ za 2 osebi.

kmetek ::

kako vam pa to rata?

first_line ::

energetik je izjavil:

Če kupuješ pripravljene zadeve in imaš overload mesa, jasno ne moreš priti poceni skozi. Če kupuješ samo tisto, kar telo res rabi in v primernih količinah, lahko prideš skozi za 200€ za 2 osebi.


Po tvoje telo rabi na mesec za 100€ fižola in kolerabe, ter seveda svetega kruha in alpskega mleka? Meso je itak vir vse zlobe na tem svetu.

Po mojih 'testih' te pride cca 60-70€ na teden, če hočeš jesti kar telo rabi. Seveda ne ležim cel dan na kavču pred TVjem. V bistvu sploh nimam nobene od teh dveh stvari, raje dam € za hrano.

Glede na to, da redno delam proste vaje z 200kg na fitnesu (3x na teden) in za razliko od drugih profesionalnih certificiranih strokovnjakov nimam popolnoma nobenih težav s sklepi, kostmi, mišicami, penisom in wampom... mora že nekaj štimat.

Tear_DR0P ::

first_line je izjavil:

Glede na to, da redno delam proste vaje z 200kg na fitnesu (3x na teden) in za razliko od drugih profesionalnih certificiranih strokovnjakov nimam popolnoma nobenih težav s sklepi, kostmi, mišicami, penisom in wampom... mora že nekaj štimat.


ja - tega še ne počneš dovolj dolgo, imaš super genetsko zasnovo in zato nobenih težav ali nekaj tretjega :) da se preživeti s 100 EUR na mesec. Ni lahko, zahteva nekaj dela, mogoče celo nabiralništva in hrana bo povsem kakovostna. Kupovati predelano hrano in živalske izdelke je drago, zelenjava in žitarice so pa dosti poceni. Med tem ko zna fižol priti blizu cene mesa.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

FTad ::

first_line je izjavil:


Po mojih 'testih' te pride cca 60-70€ na teden, če hočeš jesti kar telo rabi. Seveda ne ležim cel dan na kavču pred TVjem. V bistvu sploh nimam nobene od teh dveh stvari, raje dam € za hrano.

Glede na to, da redno delam proste vaje z 200kg na fitnesu (3x na teden) in za razliko od drugih profesionalnih certificiranih strokovnjakov nimam popolnoma nobenih težav s sklepi, kostmi, mišicami, penisom in wampom... mora že nekaj štimat.



Se strinjam s teboj. Glede na to, da rad hodim v fitnes, je 200€ za hrano "normalna" cena za mesečni strošek. S tem, da redno spremljam razne akcije v sparu, hoferju ipd. Če bi kupoval v Mercatorju, bi bil strošek še višji. Prav tako nimam opcije, da bi si karkoli prideloval sam.

Me pa res zanima, kaj jeste ostali, ter kolikokrat dnevno, da pridete s cca 100€ skozi mesec. Saj tudi, če bi jedel na študentske bone 2x dnevno, bi to prišlo cca 5-10€ max dnevno (odvisno kje ješ), ter še enx npr zvečer, pa bi to pomenilo, da tedensko porabiš do 30-50€, razen če res ješ skromno.

k--p ::

Mene tudi zanima primer dnevnega jedilnika za cca 100€ mesečno za 1 osebo.

2x na dan cel mesec študenti ne morejo jesti na bone, ker jih itak dobijo samo 20 na mesec.
Za majhen denar se sicer lahko naješ, ni pa ravno najbolj zdravo. npr za 10 eu lahko dobiš 5 kosil za 1 osebo: 5 x tortelini 250g + feta sir za 5x + kakšen kozarec rdeče pese za solato. Še vedno si na 60€ samo za kosila. ostalih 40 porabiš za zajtrke/večerje. To je dovolj, če si precej pasiven. Če se vsakodnevno ukvarjaš s športom 1-2 uri, porabišm dnevno še dodatnih 1000 kcal, in potrebuješ skoraj 2x toliko na mesec.

Jaz osebno raje jem bolj zdravo na račun drugih stvari.

first_line ::

Človek špara pri zdravju, dokler mu slednje ne odpove. Nato seveda zmeče vse (čas + €ure) v kurativo in joka kako je bogi revež.
Jaz na kalorije niti ne gledam, niti nimam pojma koliko jih je v enem zrezku, paradižniku, kokakoli.


It's been known since 1923 that tumor cells use a lot more glucose than normal cells.

Če veš to, si dosegel že 80% vsega potrebnega znanja za zdravo življenje. Preostalih 20% pa je težko doseči, predvsem zaradi našega ljubega kapitalizma.

civic_ ::

Osnovna hrana praktično nikoli v zgodovini ni bila tako poceni.

V razvitem svetu kupujemo vedno več predelane, predpripravljene, na pol pripravljene hrane, narezane zelenjave/sadja. Medtem pa v najrevnejših predelih predstavlja 90+ % hrane neka osnovna žitarica, ki jo morajo še sami zmleti.

Na teh slikah je prikazano o čem govorim: http://www.dailymail.co.uk/news/article...

Poglejmo recimo prehrano Guatemale, ekvadorja...veliko zelenjave, sadja, stročnic in žit. Nobenih predpakiranih živil.

Če kupiš ovsene kosmiče plačaš 1€/kg, če kupiš malo boljši musli, granolo itd. kaj hitro nanese npr 5-10€/kg

V vaših jedilnikih, ki jih opisujete precej manjka zelenjave in sadja. Dnevno naj bi pojedli 400 g zelenjave in 250 g sadja. V zadnjih desetletjih je prišlo do največjega naraščanja cen na področju zelenjave in sadja. Mislim, da je Merkator najhujši. Vse sadje/zelenjava je nad 1€/kg. Medtem, ko je npr. v Evrospinu mogoče najti zelje, čebulo po 0,30€/kg... Po prehranski vrednosti surovo ali kuhano zelje prekaša katerokoli zeleno solato, špinačo. Tako, da mislim, da pri zdravi prehrani cena ni glavni omejitveni dejavnik. Od živil živalskega izvora pa odkar je hrvaška v EU velik padec cene rib sardel (3€/kg). Treba je omeniti, da je sardela verjetno najbolj priporočljiva riba (poceni, zelo mastna, najmanj težkih kovin).

Najbolj omejujoča je navajenost na močne okuse. Težko je preiti iz pretirano okusne hrane na prehrano v državah tretjega sveta: žitne kaše 3x na dan, stročnice, zelenjavo, sadje, občasno meso...

Če je nekdo v finančni stiski mu priporočam, da poskuša pripravljati hrano iz čim bolj osnovnih sestavin: ješprenj, ovseni kosmiči, parboiled riž(cenejši od rjavega, prehransko razmeroma ugoden), mleko, stročnice v zrnju (soja, fižol), zelenjava (zelje, rdeče zelje, repa, krompir, čebula, korenje...) jajca, perutninsko meso, sardele. Uporabljajte repično olje.

Alamar ::

Meni se zdi v vecjih Mercatorjih cenejša in bolj kakovostna zelenjava kot v diskontih. Imajo tudi tiste stojnice s slovensko zelenjavo in sadjem in tam dobiš recimo korenje, repo, zelje, krompir, razne solate... V Eurospinu je pa sadje in zelenjava pod vsako kritiko. Sicer kupujem tam določene stvari, ki se mi zdijo kakovostne in ugodne. Sveže meso, sadje in zelenjava so pa imho najslabše od vseh trgovin.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

koliko € vam gre za hrano, na mesec? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20338582 (31375) nobodyelse
»

Kaj jeste?/kuhate doma?

Oddelek: Loža
466863 (5020) FTad
»

OZN vidi žuželke kot možno rešitev za svetovno lakoto (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
30857464 (50993) enadvatri
»

Kolk poprecno porabite v trgovini? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7012143 (9033) kalko
»

Dnevni obroki

Oddelek: Loža
274402 (3751) jcb

Več podobnih tem