» »

Razstavljanje

Razstavljanje

Horizontko ::

Mi lahko kdo prosim razloži, kako se razstavi
x^3+3x^2-6x-8

Marat ::

Tuki maš dobre odgovore.

Horizontko ::

Ja, samo jaz rabim to razstavit kot navaden 4-členik (1 letnik) in ne kot funkcijo.

gendale ::

sej rezultat je isti na koncu
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Horizontko ::

Odgovorov v Yahoo Answers še ne razumem (teh funkcij v šoli še sploh nismo obravnavali), zato sem mislil, če bi mi lahko kdo to bolj po začetniško razložil.

Marat ::

Ja point je da moraš poiskat t.i. "ničle funkcije", to so x pri katerih je rezultat funkcije 0. Zdej če si komaj prvi letnik, pač poskusi do teh števil priti z navadnim poskušanjem. V yahoo answers je en predlagal da probaš z delitelji števila 8, to so 1, 2 in 4 (in to tko pozitivna kot negativna števila). In ko sprobavaš vidiš da so ničle funkcije števila: -1, 2 in -4. Torej je rešitev (x+1)(x-2)(x+4).

Sicer ne vem kako to razstavljate v 1. letniku srednje šole... če je to še preveč zakomplicirano in razstavljate samo tako na pol, da izpostavite x oz. skupnega delitelja, pa razstavi tako: x^3+3x^2-6x-8 = x^2(x+3)-2(3x+4). Sam se mi zdi malo čudno da bi samo tko na pol delali... dej pogovor se z učiteljem matematike :P

Luesee ::

Najbrž ne rabiš več, pa vseeno..

Marat ima načeloma prav, treba je izpostavit skupne faktorje, le da pri tem upoštevaš 1. in 4. člen, ter 2. in 3. (trik: ni nunjo da izpostavljaš po vrstnem redu!)

x^3 + 3x^2 - 6x - 8 = (x^3 - 8) + 3x(x-2)
razstaviš x^3-8 = (x - 2)(x^2 + 2x + 4)
= (x-2)(x^2 + 2x + 4) + 3x(x-2)
izpostaviš (x - 2)
= (x-2)(x^2 + 2x + 4 + 3x) = (x-2)(x^2 + 5x + 4) = (x-2)(x+1)(x+4)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

graf funkcije

Oddelek: Šola
142298 (1949) lebdim
»

linearna enačba in kvadratna funkcija

Oddelek: Šola
7954 (882) Yacked2
»

razstaviti izraz

Oddelek: Šola
352638 (2258) Math Freak
»

Razstavljanje

Oddelek: Šola
143549 (3054) Yacked2
»

Matematika - Absolutna vrednost

Oddelek: Šola
122072 (1594) joze67

Več podobnih tem