» »

Očala za izboljšanje vida

Očala za izboljšanje vida

roginc ::

Ali mislite da lahko ta očala resnično izboljšajo vid?

http://www.oke.si/optika/ocala-za-izbol...
http://www.rasterocala.net/

Teh strani o očalih je res ogromno reče se jim pa raster očala.

St235 ::

Ne vem če si ti dogoročno kaj izboljša vid, ampak ta fokus na majhne luknjice deluje in dejansko vidiš boljše kot brez. Poodbno foro z zožanjem vidnega polja sem tudi sam uporalbjal, če sem moral prebrat kak oddalejn tekst pa nisem imel očal.

martincek1 ::

Prvi link - prva stran, citiram:

Nekatera podjetja trdijo da uporaba teh očal trajno izboljša vid, s čemer se znanstveniki ne strinjajo. V najboljšem primeru se lahko vid nekoliko izboljša le ob redni uporabi, v kar pa sam kot optometrist ne verjamem.

amigo_no1 ::

snus ::

kupil sem tole (za ~2eur)
http://www.banggood.com/Wholesale-Eyes-...

če res pomaga, pa bom videl čez čas :))
snus, :-))

roginc ::

Kako se pa uporabljajo ta očala, če že maš očale z dioptrijo če te uporabljaš samo 20 min na dan, a potem pa one z dioptrijo?

jest10 ::

Ta očala NE izboljšajo vida.

roginc ::

potem mislite da se nesplača probati?

jest10 ::

Doma si lepo naluknjaj kos pločevine, jo razreži, ter vtakni v odslužene okvirje. Pa imaš te špegle za par centov.

def0r ::

Edino kar naj bi pomagalo so vaje, pa se to pomagajo samo ce konstantno vadis. Bom tudi sam mogel jih poskusit ko najdem kje kaksna free navodila poskust ni greh:)

jest10 ::

def0r je izjavil:

Edino kar naj bi pomagalo so vaje, pa se to pomagajo samo ce konstantno vadis. Bom tudi sam mogel jih poskusit ko najdem kje kaksna free navodila poskust ni greh:)

Vaje lahko pomagajo pri daljnovidnosti. Pri kratkovidnosti ti nobena vaja ne bo pomagala.

optometrist ::

Pozdravljeni.
Sem avtor prve omenjene strani. Rad bi samo pojasnil nekatere trditve, ki sem jih zasledil na različnih straneh ki promovirajo raster očala, za katere menim da so nepravilne.

Najprej na kratko. Raster očala delujejo na principu astenopticke špranje ki se sicer v optometriji pogosto uporabljena pri kontroli vida. Pri gledanju skozi stenopticko špranjo sicer vidimo bolje ampak to ni posledica delovanja mišic ampak pojav zaradi zmanjšanega zornega polja (in posledično manjše napake na mrežnici). Tako recimo kratkovidni ljudje nekoliko bolje vidijo če rahlo priprejo oči saj se s tem zorno polje zmanjša in tako je manjša tudi napaka na mrežnici.


Če očesne mišice ne vršijo svoje funkcije, vid slabi in govorimo o kratkovidnosti ali daljnovidnosti
O kratkovinosti ter daljnovidnosti govorimo, kadar je očesno zrklo predolgo/prekratko ali pa optični deli očesa lomijo preveč/premalo. Delovanje mišic nima veze.

Pri kratkovidnih osebah je očesna mišica slabo razvita in oči slabo akomodirajo
Le v primeru če te osebe očal ne nosijo redno oz. njihova kratkovidnost ni popolnoma koregirana. V nasprotnem primeru akomodirajo povsem enako kot emetropi.


Mišice potrebujejo vaje proti ohlapnosti in za čvrstost. Ta pomanjkljivost se kompenzira z nošenjem dioptrijskih očal ali leč in z njimi ni nobenega upanja, da se bo vid izboljšal. Nasprotno, s časom potrebujemo večjo in večjo dioptrijo in jih moramo nositi celo življenje.
Vsekakor se dioptrija ne povečuje zaradi nošenja očal. To so dokazale številne študije. Seveda pa se kratkovidnost (predvsem pri mladostnikih) povečuje (neglede na to ali nosimo očala ali ne) saj oko še raste in s tem se povečuje tudi kratkovidnost (ki v večini primerov nastane ravno zaradi prevelikega očesnega zrkla. Torej če zrklo raste še naprej je logično da se bo vid poslabšal)


LP

tx-z ::

A pol je bol nost očala al ne? Js jih še zmer nosm samo takrat kadar jih rabm (avto, al pa če morm brat kej od dalč na tabli) in ne vedno..
tx-z

amigo_no1 ::

optometrist
Sam sebe spravljaš v protislovje:

Ta pomanjkljivost se kompenzira z nošenjem dioptrijskih očal ali leč in z njimi ni nobenega upanja, da se bo vid izboljšal. Nasprotno, s časom potrebujemo večjo in večjo dioptrijo in jih moramo nositi celo življenje.


in
Vsekakor se dioptrija ne povečuje zaradi nošenja očal. To so dokazale številne študije.

logout ::

Jaz sem razumel, da je v debelem tisku podal svoj pogled na prej navedene napačne trditve?

L.p., Kloko

amigo_no1 ::

Ne vem, vem samo da ne poznam nikogar, ki bi se mu zaradi nošenja dioptrijskih očal ali leč vid izboljšal.

jest10 ::

optometrist je izjavil:


Pri kratkovidnih osebah je očesna mišica slabo razvita in oči slabo akomodirajo
Le v primeru če te osebe očal ne nosijo redno oz. njihova kratkovidnost ni popolnoma koregirana. V nasprotnem primeru akomodirajo povsem enako kot emetropi.


Pri daljnovidnosti je vzrok slabo razvita očesna mišica, kar se da nekoliko popraviti tudi z vajami.
Kratkovidnost pa je pogojena s samo obliko očesa. Mišice nimajo pri tem prav nobene veze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

def0r ::

jest10 je izjavil:

optometrist je izjavil:


Pri kratkovidnih osebah je očesna mišica slabo razvita in oči slabo akomodirajo
Le v primeru če te osebe očal ne nosijo redno oz. njihova kratkovidnost ni popolnoma koregirana. V nasprotnem primeru akomodirajo povsem enako kot emetropi.


Pri daljnovidnosti je vzrok slabo razvita očesna mišica, kar se da nekoliko popraviti tudi z vajami.
Kratkovidnost pa je pogojena s samo obliko očesa. Mišice nimajo pri tem prav nobene veze.


Kakor vem je ravno kontra. Ceprav sem sam tudi mesal nekaj casa da clovek ki vidi na dalec slabo je kratkoviden in obratno. Je tudi napisal tako vidim optometrist. Sem sem na -1 na obeh ocesih pa se to je najbrz razlog pretirano gledanje racunalniskega ekrana. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: def0r ()

jest10 ::

def0r je izjavil:

jest10 je izjavil:

optometrist je izjavil:


Pri kratkovidnih osebah je očesna mišica slabo razvita in oči slabo akomodirajo
Le v primeru če te osebe očal ne nosijo redno oz. njihova kratkovidnost ni popolnoma koregirana. V nasprotnem primeru akomodirajo povsem enako kot emetropi.


Pri daljnovidnosti je vzrok slabo razvita očesna mišica, kar se da nekoliko popraviti tudi z vajami.
Kratkovidnost pa je pogojena s samo obliko očesa. Mišice nimajo pri tem prav nobene veze.


Kakor vem je ravno kontra. Ceprav sem sam tudi mesal nekaj casa da clovek ki vidi na dalec slabo je kratkoviden in obratno. Je tudi napisal tako vidim optometrist. Sem sem na -1 na obeh ocesih pa se to je najbrz razlog pretirano gledanje racunalniskega ekrana. :)

Potem veš narobe.

def0r ::

No potem pa ne vem :p
Ceprav glede misic tezko najdem online edino kar so so taksne razlage kjer razlagajo zakaj do tega pride.
Potem z vadbo ocesnim misic ni mozno deloma odpraviti kratkovidnosti? Nisem ravno vajen ocal in me motijo zato sem mislil se kaj drugo leto spraviti k temu.

Kratkovidnost ali Myopija:

Je motnja vida kjer vidimo jasno na blizu in megleno na daleč. Pojavi se običajno v šolski dobi in se umirja okrog 30 leta starosti. Doseže lahko vrednosti nad 30 dioptrij. Redko se pojavi ob rojstvu. Dejavniki, ki pospešujejo ali povzročajo nastanek in rast kratkovidnosti so: dednost, dolgotrajno bližinsko delo, slabša oz.umetna osvetlitev, bolezni, in drugo.
Razlog nastanka kratkovidnosti je pretirana rast očesa v vzdolžni osi ali pa nenormalne spremembe v zakrivljenosti roženice ali leče.
Slika oddaljenega predmeta se izostri v očesu pred mrežnico. Zato vidimo oddaljene predmete megleno. Da si jih izostrimo moramo pripreti veke ali uporabimo minus dioptrijo (razpršilno lečo). Oko je naravnano za gledanje na blizu.

Daljnovidnost ali Hyperopija:

Je motnja vida kjer oddaljene predmete še nekako uspemo izostriti oz. jih videti jasno medtem, ko nam to pri gledanju na blizu ne uspe. Na blizu vidimo megleno kljub skrajnemu naporu prilagajanja ali akomodacije . Daljnovidnost je normalna ob rojstvu, saj se večina otrok rodi daljnovidnih. Težave povzroča v obliki utrujenih oči, solzenja in glavobola pri natančnem gledanju, meglenja slike in drugih.Pri otrocih se lahko poleg daljnovidnosti pojavi še škiljenje in slabovidnost enega očesa.
Razlog je premajhno očesno zrklo v vzdolžni osi ali pa premajhna dioptrijska vrednost očesnih medijev, ki povzroči, da se slika gledanega predmeta virtualno izostri za mrežnico. Težavo oz. megleno sliko na blizu odpravimo z zbiralno ali plus lečo. Oko nenaravnano za gledanje na daleč. Pri visoki daljnovidnosti vidimo megleno tudi na daleč.
Posebna oblika dajnovidnosti je presbiopija ali starovidnost. Pojavi se po 40 letu starosti, ko rabimo dioptrijo za bližinsko delo .Vzrok je v pešanju akomodacije ali prilagajanja gledanja na blizu. Svoj vrh doseže okrog 65 leta starosti z dodatkom plus 3 dioptrije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: def0r ()

amigo_no1 ::

http://www.rimc.net/ocesna_optika_napak...


Kako vidimo:
(Srž problema modernega človeka)
Pravilno zgrajeno človeško oko vidi predmete, ki so oddaljeni več kot 5 metrov, ne da bi bilo potrebno lečo prilagajati. Pri gledanju v daljavo torej oko počiva.


Kako se razvija dioptrija?
Večina otrok se rodi daljnovidnih ! Oko oz. zrklo naslednja leta raste. Z rastjo se oko veča in dioptrija se normalno spreminja. Ta pojav se imenuje emetropizacija ali razvoj normalno vidnosti in pomeni izginjanje dioptrije. Rast očesa se ustavi v puberteti kar pa ni nujno. Če se rast v določeni t.j. normalni dimenziji ne ustavi, postane oko za obstoječi sistem leč predolgo oz.drugačno. Pojavi se kratkovidnost ali astigmatizem ali kakšna druga motnja

jest10 ::

def0r je izjavil:

No potem pa ne vem :p
Ceprav glede misic tezko najdem online edino kar so so taksne razlage kjer razlagajo zakaj do tega pride.
Potem z vadbo ocesnim misic ni mozno deloma odpraviti kratkovidnosti? Nisem ravno vajen ocal in me motijo zato sem mislil se kaj drugo leto spraviti k temu.

Pri gledanju od blizu imaš napete očesne mišice. Pri gledanju v daljavo imaš sproščene. Pri kratkovidnosti je problem, da imaš zaradi oblike očesa kljub sproščenim mišicam fokus pri gledanju v daljavo pred mrežnico. Zato ti vaje ne morejo pomagati.

optometrist ::

@amigo n01
zgornja trditev je kopirana iz ene strani. Jaz pa sem v odebeljenem textu podal komentar na to trditev.

Se popolnoma strinjam da se vid z nošenjem očal oz. leč ne izboljša. Vendar pa se ne poslabša zaradi nošenja očal. Razlogi so v rasti očesa ter staranju očesne leče, ki pa niso odvisni od tega ali nosimo očala ali ne. Tudi jaz ne poznam nikogar ki bi se mu z uporabo raster očal oz. raznih vaj vid izboljšal. Seveda dopuščam vsaj teoretično možnost a bi se vid z vajami popravil vendar s pomočjo rastra zagotovo ne. Lahko tudi narišem skico kako raster deluje pa boš videl da je res tako...


@jest10
Vzrok za daljnovidnost je premajhno očesno zrklo ali premajhna lomnost optičnih delov očesa. (tudi tu mišice niso vzrok) Pri mladostnikih se ta napaka pogosto odpravi saj oko zraste ni pa nujno.

@zigam seveda je bolje nositi očala saj ta pripomorejo k boljšemu vidu. Pri manjših dioptrijah to sicer ni obvezno saj tudi če jih ne nosimo ne nastane nobena škoda.

jest10 ::

optometrist je izjavil:


@jest10
Vzrok za daljnovidnost je premajhno očesno zrklo ali premajhna lomnost optičnih delov očesa. (tudi tu mišice niso vzrok) Pri mladostnikih se ta napaka pogosto odpravi saj oko zraste ni pa nujno.

V bistvu so lahko vzrok in mišice in premajhno zrklo. Vsekakor pa se da s treningom mišic daljnovidnost do neke mere ublažiti. Ne vedno in ne pri vseh.

Gregor P ::

optometrist je izjavil:

Tako recimo kratkovidni ljudje nekoliko bolje vidijo če rahlo priprejo oči saj se s tem zorno polje zmanjša in tako je manjša tudi napaka na mrežnici.

Najprej pojma nimam:D ... ampak nekdo je enkrat davno tega rekel, da če počneš to dlje časa je škodljivo za oči v smislu, da zaradi (pre)naprezanja, potem še slabše vidiš ... je kaj na tem, ali je to popolnoma brezpredmetna izjava?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

amigo_no1 ::

Za dober vid mora biti oko čim bolj sproščeno.

Gregor
Postaneš Kitajec :D

optometrist ::

@jest10
Še vedno trdim da vzrok niso mišice. Normalna lomnost optičnih delov očesa je +58,6D. Normalna dolžina očesnega zrkla je 24mm.

Daljnovidnost lahko nastane v primeru:
lomnost optičnih delov je manjša od +58,6D očesno zrklo pa je normalne dolžine 24mm
lomnost optičnih delov je +58,6D očesno zrklo pa je krajše od 24mm

Res pa je da z akomodacijo oz. naprezanjem mišic lahko majhno daljnovidnost koregiramo. Vendar pa je akomodacija namenjena gledanju na bližino, zato pri daljnovidnih ljudeh, ki ne nosijo očala pogosto pride do glavobolov. V starosti ko očesna leča ni sposobna akomodacije zaradi strjevanja proteinov pa tudi to ni več možno.

@Amigo_no1
Se popolnoma strinjam s tvojo izjavo da za dober vid mora biti oko čimbolj sproščeno kar pa pri akomodiranju ni. To je enako kot če bi 14 ur gledal na blizu.

@Gregor P
Prenaprezanje na poslabšanje dioptrije ne vpliva lahko pa povzroči glavobole. Seveda če z naprezanjem dosežemo dobro ostrino. V pasprotnem primeru lahko pride do ambliopije.

Zgodovina sprememb…

roginc ::

aha a lahko kdo nalima kakšne dobre linke od vaj za izbolšanja vida za daljnovidnost?

gruntfürmich ::

ta tema pa še mene zanima, ampak bi se lahko prvo zmenili kaj je daljnovidnost in kaj kratkovidnost??? vs. slaba vidljivost na daleč & blizu.

in torej če na daleč ne vidiš dobro, to pomeni da mišice sicer na blizu dobro opravljajo funkcijo, vendar ko se na daleč sprostijo je oko nepravilne oblike in zato slab vid?
in temu ni pomoči ter je za izboljšanje vida edino nošnja očal/leč?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Veron ::

Da se še malo priklopim debati, ko se že sprašuje "kako izboljšati vid".
Nekaj sem bral, da so ljudje uspeli popraviti cilinder do te mere, da ne potrebujejo več očal za branje in podobno.

Sicer sam imam cilinder -1.25, ni tolko krize, ampak za branje (in pc) potrebujem očala, če bi se jih rešil, aleluja.
Probavam sem vaje za oči, ampak verjento ali delal kaj narobe ali pa je tisto "larifari" (verjetno 1.). Pa me samo zanima ali je kdo tukaj, ki je uspel na bilo kater način (razen operacije, ne pride v upoštev) popravit cilinder?

optometrist ::

@gruntfürmich
v primeru kadar gre za nizko kratkovidnost, potem ne vidimo dobro na daljavo (vidimo dobro na blizu)
v primeru nizke daljnovidnosti vidimo slabo na bližino (dobro da daljavo)

V primeru če gre za višjo kratkovidnost ali daljnovidnost potem v obeh primerih vidimo slabo na daljavo kot tudi na bližino...

bolj podrobno...
kratkovidnost
daljnovidnost

optometrist ::

@Veron cilinder je v 90% prisoten zaradi nepravilno ukrivljene roženice. (Krivina roženice v vertikalni smeri se razlikuje od horizontalne smeri). Me pa res zanima kako bi to odpravil s pomočjo vaj...

Več o astigmatizmu

Veron ::

24kur: http://vizita.si/clanek/novice/z-vajami...

+ bulka je od tega tipa, kjer opisuje "kako je mogoče odpraviti" in celo omenja, da je cilinder še najlažje odpraviti

jest10 ::

Veron je izjavil:

24kur: http://vizita.si/clanek/novice/z-vajami...

+ bulka je od tega tipa, kjer opisuje "kako je mogoče odpraviti" in celo omenja, da je cilinder še najlažje odpraviti

Uporabite malo več pritiska, saj bo to povečalo pretok energije skozi vso glavo

Smeh...

gruntfürmich ::

zakaj pa smeh?
a ni logično če se tlak poveča se s tem poveča pretok in s tem posledično pretok energije?:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

optometrist ::

Da te vaje odpravijo kratkovidnost ali astigmatizem ne verjamem. Bolj možno se mi zdi za daljnovidnost, ki jo po mojem mnenju z vajami v najboljšem primeru odpravimo le začasno. Ko se leči zmanjša sposobnost akomodacije (z starostjo) nobene mišice ne pomagajo več.


Sem pa pripravljen v moji ambulanti brezplačno testirati kogarkoli pred in po izvedbi vaj v primeru da lahko rezultate objavim na internetu pa da vidimo kaj je možno in kaj ne.
Opravil bi meritev naturalnega visusa (brez očal) potem pa še z polno korekcijo ter te meritve primerjal po opravljenih vajah (teden ali dva).

amigo_no1 ::

Glej, to ko če bi se debeluh, ki nikoli ni bil telesno aktiven, spravil za 2 tedna v fitness in bi potem razočaran ugotovil, da ni vidnih sprememb na bolje.
Par mesecev, potem bi se že moralo kaj videti.
Seveda je tudi veliko odvisno od posameznika, iz kakšnega materiala je.

Kolegu se je s temi očali (numeno.si) zmanjšala dioptrija iz -1.25 na -0.5 (v trajanju 3-4 mesece), tako da očal praktično več ne potrebuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

roginc ::

Kratkovidnost potem pomeni da slabo vidimo na daleč ane. A mate kakšne linke za vaje za kratkovidnost?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kontrola in izboljšanje vida

Oddelek: Loža
356294 (1963) bambam20
»

Računalniki bržčas ne povzročajo kratkovidnosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7227708 (22396) lopov
»

Vaje za oči (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5214678 (12743) john91
»

Kako odstraniti dioptrijo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7921793 (15950) Bananovec
»

Laserske operacije oči

Oddelek: Znanost in tehnologija
224919 (4361) darian

Več podobnih tem