» »

Disk brez particijske tabele (ubuntu)

Disk brez particijske tabele (ubuntu)

technolog ::



Torej, nekako mi je ratalo sproducirat disk, ki je brez particijske tabele (npr. MBR). Gor imam že ogromno podatkov, tako da format & razna kopiranja niso opcija.

Cel disk je ena sama ext4 particija. Skrbi me samo, da ko bi ta zunanji disk uporabil recimo na windows sistemu, bi ga ta spoznal za praznega in uporabil kot reimo swap? Se to lahko zgodi? Me upravičeno skrbi? So še kake druge slabosti?

Se da particijsko tabelo namestit naknadno? V teoriji to ni težko (sprazniš prvih par kB diska in zapišeš), zanima me pa praksa.

technolog ::

Kdorkoli?

SasoS ::

Očitno imaš disk encryptan. Da, Winsi lahko zatežijo da disk ni inicializiran in ti gor napišejo particijsko tabelo ter s tem pomožnosti pobrišejo vse ključe za dekripcijo.
V praksi tudi ni tako enostavno naknadno napisat particijsko tabelo, saj bi moral vse podatke prestavit za 1MB višje...

technolog ::

Sploh ne vem, kako je lahko disk manager to dopustil!

Zna kdo svetovat, po čem naj googlam, da dobim več informacij?

Moram pa povedat, da zadeva dela super. Edino skrbi ostajajo.

Zgodovina sprememb…

jype ::

technolog> Sploh ne vem, kako je lahko disk manager to dopustil!

Kaj? Inicializacijo? Windows niso najbolj prijazni do česarkoli, kar ni nastalo v Microsoftu.

Če ni particije, je disk, kar se njih tiče, prazen.

technolog> Moram pa povedat, da zadeva dela super. Edino skrbi ostajajo.

Edini način je ustvarjanje nove particijske tabele in migracija podatkov, ali pa da paziš, da diska ne vštekaš v windows in rečeš "ok".

amigo_no1 ::

S čim si šaril po disku z ogromno podatki ?

technolog ::

Zaenkrat še z ničemer :)

andromedar ::

A ti maš tu gor svoj /home direktorij, pa si na začetku rekel "encrypt underlying device"...ali nekaj takega?
Eh?

technolog ::

Ne, tu gor je kriptirana ext4 particija s podatki (slike, glasba, ipd...). Nič sistemskega.

Zgodovina sprememb…

andromedar ::

Mogoče bom mimo vstrelil, ker nisem probal tega:

a winsi sploh znajo brat ext4 particije (nekriptirane)? Kolikor jaz vem, ne...

Zakaj bi potem ta disk priklaplal na win mašino?
Eh?

technolog ::

Jah jaz ne, kakemu članu družine pa to morda celo uspe :)

Icematxyz ::

Za obnovo tabele razdelkov obstajajo orodja, ampak seveda predhodna varnostna kopija je nuja.

Glede "manjkajoče" tabele razdelkov pa se mi zdi zanimivo, da lahko podatkovni nosilec in podatke na njem normalno uporabljaš.

Glede Windows OS in tega ali bo kakšen uporabnik na primer "potrdil formatiranje" podatkovnega nosilca pa je že drugo vprašanje. V grobem Windows OS naj tega ne bi storil samodejno in ker ni na podatkovnem nosilcu datotečnega sistema, ki ga lahko uporablja Windows OS verjetno tudi kakšnega samodejnega pisanja ne bo.

jype ::

Icematxyz> Glede "manjkajoče" tabele razdelkov pa se mi zdi zanimivo, da lahko podatkovni nosilec in podatke na njem normalno uporabljaš.

Na resnih operacijskih sistemih to nikdar ni bil problem. Tako disk kot particija sta oba "block device", na vsakem takšnem pa lahko ustvariš datotečni sistem.

technolog ::

Ja, pač tud jaz ne vidim težave v uporabi - particija je enostavno posneta od bloka 0 do konca, OS samo prebere katera vrsta particije je.

Samo gparted je pa ne zazna.

Icematxyz ::

Sedaj sem šel zadevo bolj podrobno brat, sploh nikoli ni bilo tabele razdelkov? Če bi obstajala in bi jo izbrisal ali bi se okvarila Diskovna orodja ne bi prikazala takšnega stanja, kot je na sliki višje.

Če so "težave" s takšno uporabo ali ne se nisem poglabljal, @jype pravi da ne in v praksi praviš, da nimaš težav razen potencialno pri kakšnih programih ali operacijskih sistemih, ki pričakujejo tabelo razdelkov.

technolog ::

Tako ja. Nikoli nisem imel tabele razdelkov. Enostavno sem nekako cel disk alociral eni particiji. Kar se mi ne zdi slabo, itak bo na disku vedno samo ena particija.

To se tud jaz sprašujem, če lahko pričakujem kake težave. Zaenkrat dela lepo, težav pa tudi ne bi rad. Skrbi me za to, ker google nič ne najde, pa sem iskal že zelo veliko.

Icematxyz ::

Glede na napisano v tej temi menim, da težave nimaš in je ne boš imel.

Zavoljo razprave razen če:

-Če bo kakšen Windows OS uporabnik "sprejel" ponujeno formatiranje podatkovnega nosilca
-Če bo prišlo do kakšne napake/okvare/težave podatkovnega nosilca ali datotečnega sistema in kakšno orodje, ki pričakuje tabelo razdelkov ne bo želelo sodelovati, kot ti je nakazal GParted.

Drugače pa pač v vednost v GUI orodju Diskovna orodja takšen šifriran nosilec in seveda pripadajočo tabelo razdelkov izdelaš z nekaj kliki na miško. Kolikor vidim je potrebno v Ubuntu 11.10 namestiti predhodno paket cryptsetup.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tripple boot

Oddelek: Operacijski sistemi
61176 (1013) Icematxyz
»

Kako naj namestim Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
202878 (2273) Icematxyz
»

Ubuntu in Win7 Dual Boot

Oddelek: Operacijski sistemi
272120 (1755) Icematxyz
»

Ubuntu netbook 10.4 in particioniranje

Oddelek: Operacijski sistemi
181916 (1628) Icematxyz
»

[Linux] pretvorba reiserfs v ext3

Oddelek: Operacijski sistemi
51569 (1478) kekz

Več podobnih tem