» »

Tripple boot

Tripple boot

Robocop1 ::

Zdaj uporabljam dual boot z Windows XP in Ubuntu in po vsaki namestitvi je šlo po pričakovanjih: MBR zasede linuxov GRUB, od koder lahko izberem kateri OS bom uporabil. Zdaj pa sem si omislil še Windows 7, vendar na mojem PC-ju verjetno ne bo prav hiter, zato nameravam obdržati še XP-je.

Za probo sem operacijske sisteme namestil v virtualko v naslednjem vrstnem redu: XP, 7, Ubuntu. In kaj se je zgodilo: Na MBR se namesti GRUB, vendar najprej izberem Ubuntu ali Win 7. Ko izberem Win 7 pa se zažene še NTLDR od windowsov, kjer izberiram med XP in 7.

Sicer lahko dostopam do vseh OS, vendar je malo moteče, ker imam toliko izbiranja dokler pridem do želenega OS (najprej GRUB, potem še NTLDR). GRUB bi rad nastavil tako, da mi ponudi vse 3 sisteme - torej tudi XP.
Vem katero datoteko moram na linuxu uredit, vendar ne vem kateri vnos moram dodat. Particije pa gredo takole (zaenkrat na virtualki):

- 1. particija: (C:) NTFS - XP
- 2. particija: (D:) NTFS - 7
- 3. particija: EXT3 - Ubuntu
- 4. particija: SWAP (avtomatsko generiral ubuntu)

Se komu sanja kaj moram zapisat v datoteko, da grubu omogočim dostop do particije z XP-ji?
  • spremenil: Robocop1 ()

NoName ::

najbolje, ce prilepiš vsebino datoteke /boot/grub/grub.conf, drugače pa verjetno kaj v stilu

title Windows XP
root (hd0,0)
makeactive
chainloader +1

title Windows 7
root (hd0,1)
makeactive
chainloader +1

---
verjetno je kje v fajlu kaj v tem smislu

title Ubuntu ...
root (hd0,2)
kernel /vmlinuz...
initrd /initrd...
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

Icematxyz ::

Drugače se boš moral tega lotiti. Nekaj skrivalnic in malo pametnejši, kot Windows 7 boot loader boš moral biti. Najprej izdelaj želene razdelke. Windows OS razdelka morata biti osnovna (primary) razdelka potem pa sledi še razdelek za Ubuntu, ki je lahko osnoven ali razširjen (extended). Uporabi Ubuntu LiveCD in GParted. V GParted boš uporabljal tudi kombinacijo dveh zastavic na razdelku:

 Boot in Hidden zastavica

Boot in Hidden zastavica



Pa začnimo:

1.) Najprej namesti Windows XP na prvi osnovni razdelek pri čemer naj bo v GParted nastavljena zastavica Boot na tem prvem osnovnem razdelku.

2.) Pojdi v GParted in spremeni zastavico na prvem osnovnem razdelku iz Boot na Hidden in prestavi Boot zastavico na osnoven razdelek dva. Namesti Windows 7 na drugi osnovni razdelek.

3.) Pojdi v GParted in odstrani Hidden zastavico na prvem osnovnem razdelku, kjer se nahaja Windows XP vse ostalo pa pusti pri miru!

To je potem to. Namestiš še Ubuntu in znova zaženeš računalnik!

Robocop1 ::

Se pravi, uporabiti moram kak program za particioniranje in tam nastavljam zastavice. Sliši se enostavno, bom najprej probal na virtualki in če bo uspelo, namestim še na pravi disk.
Particije mam pa že nastavljene nekako takole: XP na primarni particiji, potem pa eno extended particijo kjer je Ubuntu.

Zdej me pa še nekaj zanima: a te zastavice moram nastavit samo ko prvič namestim operacijske sisteme ali vsakokrat ko formatiram?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Robocop1 ()

Icematxyz ::

Se pravi, uporabiti moram kak program za particioniranje in tam nastavljam zastavice.


GParted, ki se nahaja na Ubuntu LiveCD.

Sliši se enostavno, bom najprej probal na virtualki in če bo uspelo, namestim še na pravi disk.


Točno tako.

Particije mam pa že nastavljene nekako takole: XP na primarni particiji, potem pa eno extended particijo kjer je Ubuntu.


Ubuntu lahko namestiš na osnoven ali razširjen razdelek. Windows OS pa na osnoven razdelek. Se pravi tako XP na svojega, kot Windows 7 na svojega. Torej ti manjka eden osnoven razdelek za Windows 7. Navodila so dokaj jasno napisana, tako da nimaš kaj zgrešiti.

Zdej me pa še nekaj zanima: a te zastavice moram nastavit samo ko prvič namestim operacijske sisteme ali vsakokrat ko formatiram?


Vedno, ko nameščaš Windows OS se moraš iti igro skrivalnic in biti pametnejši od Windows boot loaderja, če želiš takšen rezultat, kot si napisal. Naredi v navideznem stroju tako, kot sem napisal in povej če deluje ali ne in potem postavi še kako vprašanje, če še kaj ne bo jasno.

Robocop1 ::

Icematxyz, naredil v VirtualBox-u po tvojih navodilih in dobil točno tak rezultat kot sem ga želel. Uporabil sem pa GParted Live CD, ampak karkoli bi že uporabil za particioniranje bi dobil enak učinek.

Informativno me še nekaj zanima:
Recimo da bi na svoj računalnik hotel namestit n operacijskih sistemov, potem moram vsakokrat z GParted skriti vse particije (zastavica hidden) kjer so nameščeni OS, boot pa nastavim na particijo kamor bom namestil naslednji OS?

Primer za več OS: Win95 --> (gparted) --> Win98 --> (gparted) --> Win2000 --> ... --> Linux

Icematxyz ::

Icematxyz, naredil v VirtualBox-u po tvojih navodilih in dobil točno tak rezultat kot sem ga želel.


Super.

Recimo da bi na svoj računalnik hotel namestit n operacijskih sistemov, potem moram vsakokrat z GParted skriti vse particije (zastavica hidden) kjer so nameščeni OS, boot pa nastavim na particijo kamor bom namestil naslednji OS?


Da, skriti moraš razdelke na katerih se nahaja Window OS. S tem da ne vem, kako bo na tem področju deloval Windows 8, če bo kaj drugače in na eden podatkovni nosilec po teh navodilih gre v grobem kombinacija 3X Windows OS + Ostalo. Torej ne vem, če bi v praksi šlo po teh navodilih, če bi hotel s pomočjo razširjenega razdelka namestiti več Windows OS na eden podatkovni nosilec. Poskusi torej v praksi, če te to zanima!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux + Win7

Oddelek: Operacijski sistemi
131513 (1211) Kiki1984
»

Kako naj namestim Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
202813 (2208) Icematxyz
»

Ubuntu in Win7 Dual Boot

Oddelek: Operacijski sistemi
272042 (1677) Icematxyz
»

Saj se ne more zgoditi meni - izbris particije wtf? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
784611 (3593) Dejk0
»

bootmgr is missing error

Oddelek: Pomoč in nasveti
101706 (1635) Icematxyz

Več podobnih tem