» »

[Linux] pretvorba reiserfs v ext3

[Linux] pretvorba reiserfs v ext3

drola ::

Včeraj sem namestil WinXP, vendar pa je problem v tem, da imam večino podatkov (glasba, filmi, pošta) na reiserfs particiji. To particijo bi rad pretvoril v ext3, zato, da bi lahko po njej pisal tudi iz Win (kolikor vem, obstaja gonilnik, s katerim se da čečkat po ext2 in ext3 particijah).

Problema sem se lotil tako, da sem izpraznil particijo, tako, da je zasedenega prostora nekje 30% od 100GB. Naslednji korak bi bil krčenje particije na nekje 40GB, tako, da bi imel okrog 60GB nezasedenih in na tem prostoru bi potem ustvaril novo particijo z ext3 FS. Potem bi podatke preprosto prekopiral, izbrisal reiserfs particijo in ext3 particijo razširil na celoten prostor.

No, zataknilo se je pri krčenju. Zaženem GParted LiveCD (mislim, da je različica iz meseca junija), vse lepo poklikam in sprožim delo. Program preveri datotečni sistem, skrči datotečni sistem, vendar pa se je sesul pri koraku, ko bi moral skrčit še zapis na MBRju diska.

Zdaj ukaz df -h pravi tole:
/dev/sda2              40G   33G  6,7G  83% /home


V cfdisku pa piše tole:
                                     cfdisk 2.12r

                                 Disk Drive: /dev/sda
                          Size: 160040803840 bytes, 160.0 GB
                 Heads: 255   Sectors per Track: 63   Cylinders: 19457

    Ime          Oznake      Tip Razd.   Dat. sistem       [Oznaka]        Size (MB)
 -------------------------------------------------------------------------------------
    sda1         Boot         Primaren   NTFS              [^D]             39999,54
    sda2                      Primaren   Linux ReiserFS                    116955,26
    sda5                      Logi�~Men  Linux swap / Solaris                3084,48


Kako naj zdaj izvedem še zadnji korak, t. j. posodobitev zapisa v MBR na dejansko velikost datotečnega sistema na particiji?
https://drola.si

BigWhale ::

Z fdiskom sam popravi velikost particije in je problem resen. Samo pazi, da se ne zmotis v velikosti. Strange things can happen if you do. :)

drola ::

Ja, zdaj sem z cfdiskom skrčil particijo na 50GB (10GB rezerve) in vse deluje v najlepšem redu.
Tudi podatke sem že prekopiral na drugo particijo, zdaj pa moram le še zbrisati staro reiserfs particijo in premakniti novo na začetek diska ter jo razširiti.
https://drola.si

kekz ::

Hm? V linuxu ni problem širiti in krčiti particij ter file sistemov dokler ostane začetek particije enak.
Kako pa misliš premakniti particijo na začetek diska?

drola ::

Trenutno imam takšno tabelo:
                           Disk Drive: /dev/sda
                    Size: 160040803840 bytes, 160.0 GB
           Heads: 255   Sectors per Track: 63   Cylinders: 19457

   Ime         Oznake    Tip Razd. Dat. sistem     [Oznaka]      Size (MB)
 -------------------------------------------------------------------------
   sda1        Boot       Primaren NTFS            [^D]           39999,54
   sda2                   Primaren Linux ReiserFS                 50001,48
   sda4                   Primaren Linux ext3                     66953,78
   sda5                   Logi�~MenLinux swap / Solaris            3084,48


na sda2 imam podatke, ki sem jih prekopiral na sda4 (vmes je še sda3, ki je logični razdelek, vendar prikaže le sda5). Zdaj bom zbrisal sda2 in premaknil sda3 takoj za sda1 in ga potem raztegnil preko vsega prostega prostora.

Predstavljaj si podatke na disku kot en kovinski trak, na katerega lepiš magnetke (podobnost z dejanskim delovanje diska z magnetnimi ploščami je v tem primeru naključna- primerjava je mišljena na podlagi tiste modre table za otroke, na katere se lepi magnetne črke).

No, imaš trak. In prvih 512 mest rezerviraš za navodila, kako ga brati (na disku je to MBR, ki vsebuje zagonski blok in tabelo razdelkov). In potem si določiš, da bo nek stavek (razdelek) od bloka 513 do 1024. Stavek lepo napišeš in se odločiš, da boš imel še en stavek.... od bloka 1025 do 2048. Ga napišeš, potem pa si premisliš in ugotoviš, da bi rad povečal drugi stavek in odstranil 1. stavek. Disk je v tem trenutku že v celoti poln.
Preostane le, da zbrišeš 1. stavek, premakneš 2. stavek v levo in ga od konca naprej nadaljuješ.

Upam, da si predstavljaš. V glavnem, izbrisat je treba sda2, premaknit sda4 na pozicijo, kjer se je prej začel sda2 in ga razširit po preostalem prostoru.

Če pa si imel v mislih program, pa bom uporabil GParted (najnovejšo različico), za katerega vem, da to zna. (1x sem že delal to, pa nisem imel problemov)
https://drola.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: drola ()

kekz ::

Jaz točno vem, kako delajo diski, particije, fajl sistemi.
Ampak kako legalno prestaviš začetek particije? Imaš za to kakšen magičen ukaz?
Saj jaz načeloma to znam narediti, ampak precej dirty way z dd-jem. In če ne veš točno, kako in kaj, in od kateri blok je kje, je ponavadi polomija. Pa še particijsko tabelo je treba na roke poštimati v skladu s tem.
Veliko bolj varno in legalno je, da si narediš spet novo particijo na začetku diska in potem še enkrat nanjo prekopiraš zadeve. In na koncu to razširiš čez cel disk. Tudi ni pretirano bolj počasno, razen če imaš res veliko množico malih fajlov.

Na linuxu je še najlepše z uporabo LVM. Tisto res lahko prestavljaš kar med delovanjem kakor komu paše.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux sprememba velikosti particije

Oddelek: Operacijski sistemi
132000 (1533) MrStein
»

Win7 se noče zagnati

Oddelek: Pomoč in nasveti
5988 (923) killa bee
»

SSD alignment pri dual-bootu

Oddelek: Strojna oprema
91269 (1090) CyberPunk
»

Linux particija

Oddelek: Pomoč in nasveti
131132 (766) pegasus
»

Gentoo in dual boot

Oddelek: Operacijski sistemi
211050 (911) moj_nick

Več podobnih tem