» »

Daljnogledi

Daljnogledi

vicks ::

Lep pozdrav. Zelo se zanimam za letala in imam eno vprašanje za vas. Zanima me kakšen daljnogled mi priporočate za gledanje letal (potniških letal) ki letijo na približno 10.000-11.000 m ? Sedaj imam daljnogled 10x50. Imel bi še boljšega, da bi še od bližje videl letalo. Hvala za vso pomoč. Lp.

BALAST ::

Teleskop!
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

vicks ::

Sem se že tudi zanimal za teleskope, samo a je res da nemoreš tako dobro slediti letalo z teleskopom kakor z daljnogledom ? Sicer pa kakšenteleskop mi priporočaš ? ( ne predrag.)

lexios ::

Karkoli nad 200 mm.;)

vicks ::

lexios je izjavil:

Karkoli nad 200 mm.;)

To govoriš za teleskop ane ?

Za kaj to govoriš 200mm ? (goriščna razdalja...) ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vicks ()

sid911 ::

Če želiš letala le opazovat bi morda bolj primeren dober daljnogled bil. Se z njimi pač lažje sledi letalom in še mobilen si, se pravi nisi vezan na fiksno mesto (razen če boš teleskop vlačil vsepovsod s sabo). Če se ti bo pa kdaj porodila ideja ta letala tudi poslikat pa bi tudi jaz teleskop priporočal (čim bolj svetel in stabilen). Ali pa kak spektiv.

Evo nekaj slik posnetih s teleskopom Optisan 70060 in Canonom A530:
 A380

A380


 B747

B747


 A330

A330



Pa ne pozabit na radar: http://www.flightradar24.com/, da boš vedel kaj gledaš ;)
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sid911 ()

vicks ::

Hvala ti za nekaj pomoči. Poznam fligtradar24.com :) redno vsak dan spremljam in gledam letala :) Kaj pa praviš kakšen daljnogled je za kupit za te moje namene ? Pa glede teleskopa ali lahko tudi spremljam letalo tako kot z daljnogledom ? ali samo eno točko vidim potem ga mrem pa spet prestavit ?
Mi lahko neki razložiš glede flighradar24 :)
Kaj pomenijo oznake: ? http://www.flightradar24.com/ETD088

Reg: A6-AFF
Hex: 8962E4
Track: 81°
Squawk: 0474
Pos: 46.7158 / 12.7047
Radar: EDDM2

Radar pomeni z katerim kontrolnim stolpom se meni to letalo ?

mkocjancic ::

poglej za kak poceni teleskop na amazon.de

jaz sem enega kupil 4 leta nazaj za 100 eur - čist ok, sicer ga bolj malo uporabljam

Martin Krpan ::

Lahko probaš z kakim daljnogledom 12-15x50, vendar dvomim, da bo kakšna večja razlika.

Teleskopi pa odpadejo, saj je zaradi velike povečavez njimi z roke niti z stativa ni mogoče slediti letalu.

V vojski smo imeli daljnogled-teleskop 70x50 pa je bilo z njim skozi okular zelo težko najti cilj na zemlji, kaj šele v zraku.
Je pa imel na vrhu merek kot puška, vendar za letala tudi to ne pomaga.
Pa tudi če ga slučajno uloviš ti prehitro uide iz vidnega polja.

sid911 ::

No, tako zelo nemogoče spet ni, je pa res da je precej težko. Moraš se samo navaditi premikanja objektiva (seveda sledi zelo olajšajo iskanje letala na nebu)


Reg: A6-AFF - registracija letala
Hex: 8962E4 - Aviation transponder interrogation modes @ Wikipedia
Track: 81° - smer leta (stopinj od severa)
Squawk: 0474 - Squawk code @ Wikipedia
Pos: 46.7158 / 12.7047 - GPS koordinate letala
Radar: EDDM2 - ICAO koda radaraja, ki "vidi" letalo (če prav vem, lahko pa da se motim)
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

lexios ::

Za kaj to govoriš 200mm ? (goriščna razdalja...) ?


Premer. ;)

Malce bolj resno rečeno pa ti priporočam kak boljši daljnogled ali spektiv. Na "teleskop" - igrače za 100-150 eurov iz nakupovalnih centrov raje pozabi, kup denarja vržen stran. Raje si za ta denar privošči boljši daljnogled. Če pa te mika tudi opazovanje lune, planetov, galaksij pa mogoče le premisli o boljšem teleskopu. Kot rečeno, glavni problem je mobilnost.

Sledenje letalu bi pomojem še še šlo (a težje: večja povečava = manjše vidno polje), vsaj dokler ima zadeva solidno stojalo. Svetlobna moč pa zavisi od premera objektiva/zrcala - od tu 200mm (v tvojem primeru je dovolj manj, razen če je želja opazovat stevardese;)). Z različnimi okularji pa boš lahko (glede na premer zrcala/objektiva) določal vidno polje/povečavo.... Kakorkoli, spektiv ali daljnogled - boljša opcija, dokler gre za objekte na Zemlji ali v atmosferi!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

vicks ::

Hvala res usem za pomoč :). Raje bi sam tudi imel daljnogled. Ampak sedaj imam daljnogled 10x50 in rečem da se kar dobro vidi ( npr. motorje, zadnje krilo) takšne stavri se lepo vidijo. Kater daljnogled mi bi pa priporočali da bi bil boljši kot (10x50) ? Oziroma da bi boljše in še od bolj blizu videl letalo. Hvala

Okapi ::

Če je 12x ali 15x bo avion večji, ampak boš imel probleme zaradi tresenja rok in ni nujno, da boš sploh bolje videl.

O.

vicks ::

Mam tko fajn zrihtano da lepo na balkon dam daljnogled in se čisto umiri. Prislonim daljnogled na balkon in je super. Pa če bi imel npr 12x, al pa 15x bom videl letalo kej še bol bliz al bo samo avion večji ?

Okapi ::

??? Če je povečava večja, vidiš večje (= navidezno bližje).

O.

vicks ::

Kaj pravte pa an ta daljnogled 16x32 ? Se bo bližje vidl kakor z 10x50 al približno isto ?

jype ::

Tako z daljnogledom kot s teleskopom pazi, da ne boš pogledal v sonce.

gaasy> Kaj pravte pa an ta daljnogled 16x32 ? Se bo bližje vidl kakor z 10x50 al približno isto ?

60% večje bo letalo v vidnem polju, pa precej temnejše, ker je manjši premer prednje leče - oko pri dnevni svetlobi to brez težav kompenzira.

vicks ::

Pol se pravi da se bi bolje videlo letalo in bližje pri normalni svetlobi z daljnogledom 16x32 ?

jype ::

Kaj pomeni "bolje"? Ja, večja povečava je. Lahko je slabša optika in ostrina in vse živo. Preizkusi, preden kupiš.

vicks ::

Bolje- Bližje da se vidi letalo. Lahko sprobam daljnogled v trgovini če ga grem kupit ?

Okapi ::

Ja, skozi lahko pogledaš, avione boš pa malo težje gledal v trgovini;-)

Moraš vedeti, da če je avion večji, še ne pomeni nujno, da boš videl več podrobnosti na njem. Če je optika slabša in če se zaradi večje povečava bolj trese slike, boš mogoče videl s 16x slabše kot z 10x. Skratka, vse je odvisno od kakovosti daljnogleda (beri: odvisno je od tega, koliko si pripravljen zanj dati).

O.

2x'=2 ::

Svetujem ti, da ne kupujes zoom modelov. Sam poznam nikon 16x50, povecava je se obvladljiva za držanje v rokah, ima pa tudi navoj za stativ. Ima zelo dobro ostrino tudi na robu leč. Podoben model ima tudi pentax.

vicks ::

Hvala vsem za pomoč. Ampak se še nisem odločil nič. Zanima me pa če bi lahko res imel tako povečavo nevem ali na teleskopu ali daljnogledu da bi videl čez okence v letalo sedeže in ljudi ? (Vem to je ˝butasto˝ vprašanje, ampak vprašam):

blackbfm ::

lahko, samo verjetno ni šanse da ga boš zmožen nacentrirat

mihec87 ::

Čez okence ne moreš videt ker si precej nižje od le te-ga razen če se bo letalo peljalo dokaj nagnjeno...

Isto kot če bi hotel z dvorišča bloka gledat oz videt čez okno najvišjega stanovanja..

Okapi ::

da bi videl čez okence v letalo sedeže in ljudi
:D

Tule si poglej, s kakšnim teleskopom slika en Poljak, pa se komaj okna razločijo na letalih, da bi kaj notri videl, bi moral imeti še najmanj 10x močnejšo zverino.

http://images.extremespotting.com/GALLE...

O.

jeryslo ::

Ufff, kakšne super fotografije. Oprema je pa tudi nadstandardna.

rejven ::

vsed se na easyjet, in se pelji v Paris na CDG za 50€ in slikaj/glej po mili volji. Lahko si najmeš tudi kako hotelsko sobo blizu letališča in gledaš z nje. Če si pa bolj brez denarja pa 50€ in "prespiš" na letališču in naslednji dan domov. Pa par sendvičev sabo vzemi :)

AtaStrudl ::

Predvsem si ne pusti prodati daljnogledov s svetlimi oranznimi ali rumenini lecami!
Namen antirefleksnega sloja je, da ZMANJSA odboj svetlobe na povrsini lece, ne pa da ga poveca. Dobra opitika je temno modra/vijolicasta/zelenkasta, poudarek na TEMNO.

Kot je nekdo ze omenil, je zoom na daljnogledu popolnoma nepotrebna komplikacija. Temu primerno so zoomasti daljnogledi namenjeni neukemu ljudstvu, in vecinoma slabse opticne kakovosti.

Ce bos vzel teleskop, in ga ne nameravas uporabljati za astronomijo, ne kupuj takega na ekvatorialni montazi, ker bos na njej tezko sledil letalom. Vzemi altazimut (vrtenje okrog vodoravne in navpicne osi), pri vecji masini bi bil verjetno najprimernejsi Dobson, kot ga ima tisti Poljak.

AtaStrudl ::

HM, ce pogledam slike, ki jih je Sid prilepil zgoraj, tiste poljakove niti niso tako zelo boljse. Se posebej, ce upostevam, da gre za 25cm proti 6cm teleskopu! Ce bi Sid dodal se malo sharpeninga in kontrasta v photoshopu bi bil precej blizu.
Torej, za avione slikat se morda sploh ne splaca kupovat kake velike prasice.

Okapi ::

Ce bi Sid dodal se malo sharpeninga in kontrasta v photoshopu bi bil precej blizu.
No ja. Malo poglej podrobnosti (na Poljakove fotke klikni, da se odprejo v polni ločljivosti), pa boš takoj videl, da je razlika kot dan in noč. No, kot 25 cm proti 6 cm;)

Je pa seveda vse stvar tega, kaj bi rad dosegel.

O.

sid911 ::

Mojim slikam še čudež ne bi pomagal, kaj šele PS. Ne pozabimo da je poleg teleskopa velikanska razlika tudi v fotoaparatu.
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

energetik ::

Nabavi en dober daljnogled recimo 15-20x50 s stabilizatorjem slike. Sem bral teste in je stvar noro dobra, tresenje in premikanje rok brez problema kompenzira. Problem je le če se kakšna stvar _zelo_ hitro premika, ker stabilizator enostavno ne dovoli hitrih premikov.
Premer objektiva niti ni tako pomemben, če gledaš podnevi, ker bo svetlobe dovolj tudi pri kakšnem 35mm objektivu.
Teleskop za opazovanje letal? Moraš imeti izredno kvalitetne okularje z ogromnim vidnim poljem, pa še izurjen moraš biti v sledenju. Da ne omenjam slabe prenosnosti.

Okapi ::

Sem bral teste in je stvar noro dobra,
In noro draga.;)

O.

AtaStrudl ::

(na Poljakove fotke klikni, da se odprejo v polni ločljivosti)


Mea culpa...

http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wat...

1900 zlotov = cca 440 euro

Zgodovina sprememb…

sid911 ::

http://www.lyra-optics.si/content/view/... Dobson

načeloma se zadeva dobi tudi pri nas. Kolega na Madžarskem ima 200/1200 različico v navezi z EOS 350D. ga bom sfehtal za kakšne slike...
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

energetik ::

Človek, to je 40cm teleskop, ki je v prvi vrsti namenjen opazovanju šibkih deep-sky objektov, in ga posedujejo le redki amaterski astronomi. 40cm odprtine za opazovanje letal v dnevni svetlobi je vsaj 10x overkill.
Poleg tega si car, če boš s tem nekaj-10-kilskim dobsonom ujel in sledil avionu...še dokaj "počasen" planet ti hitro uide iz zornega polja zaradi vrtenja Zemlje.

10x40 ali max 12x50 je po mojm optimum, če ne gledaš daljnogledov z optično stabilizacijo. Kar je več povečave absolutno rabiš stojalo. Več kot 5cm objektiva pa tudi ne rabiš za podnevi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

jest10 ::

Spektiv + stojalo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup prvega teleskopa

Oddelek: Loža
465776 (3398) zmaugy
»

Daljnogled Nikon Action Zoom 10-22x50

Oddelek: Loža
112277 (2011) cili87
»

Kateri daljnogled

Oddelek: Kaj kupiti
218294 (7842) LordTado
»

Teleskop ?

Oddelek: Kaj kupiti
194317 (3933) quartz
»

teleskop (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
759430 (8508) Barakuda1

Več podobnih tem