» »

Presek laserskih žarkov

Presek laserskih žarkov

_Dormage_ ::

V splošnem pojma nimam o svetlobi in fotonih zato zna bit uprašanje napak zastavljeno
zanima me, če se dva laserska žarka z isto valovno dolžino srečata ali se sploh kaj zgodi?
Ali se fotoni med seboj "odbijajo"?
Če se kaj zgodi ali je vidno s prostim očesom?

Če z navadnim laserjem posvetimo na steno vidimo samo piko kjer se svetloba odbija od stene.
Ali bi se taka pika videla, če se presekata dva žarka v zraku?
A se fotoni sploh odbijajo med seboj?

popster ::

mislim da ce usmeris dva laserja v isto točko se fotoni seštejejo. Odbijajo se najberz ne ker niso to delci.

_Dormage_ ::

Ok.
A to pomeni, da je, če je na enem milimetru laserskega žarka n fotonov je potem na preseku 2n fotonov.
A je ta razlika prepoznavna z očesom?
A lahko vidimo svetlost na presečišču?

sandmat ::

zanimivo vprašanje, sm malo pogooglal in dobil ta dva zadetka:
http://www.reddit.com/r/askscience/comm...

http://www.thenakedscientists.com/HTML/...

torej na kratko (če sem prav dojel), nekaj delcev se mora odbit, je pa verjetnost izredno majhna. Če ti to dejansko uspe (piše na drugem linku) "dobiš vrsto zanimivih efektov".

Tudi mene zanima, kakšni so dejansko ti efekti ...

_Dormage_ ::

Hvala za vire.
Da je verjetnost zelo majhna vem, ampak verjetno se jo da povečjati?
Minimum kar se zahteva je, da sta laserja na isti valovni dolžini. Če je laserski žarek kot valovanje potem bi se morala odbit?
Kar me najbolj zanima je to, ali bi na stičišču bilo moč pridelati svetlobni odboj kot ga dobimo ko žarek zadane steno.

gendale ::

fotoni se v tvojem primeru (se pravi normalne energije in žarka se ne srečata na/v kakem posebnem materialu) obnašajo kot valovi, torej boš kvečjemu uspel pridelat kako interferenco

_Dormage_ ::

Je moč pridelati tako interferenco, da bi presečišče bilo vidno s prostim očesom?

energetik ::

Jaz bi rekel, da lahko pridelaš kvečjemu pozitivno ali negativno interferenco, torej da se valovi seštejejo ali odštejejo. Če boš to naredil v vakuumu, se ne bo videlo popolnoma nič. V prašnem zraku ali megli, pa bi morda lahko opazil povečanje svetlosti obeh snopov svetlobe, tam kjer bi se srečala. S tem da bi moral laserja držati na nekaj 10 nanometrov natančno, da bi lahko trajno povzročal interferenco.

prox ::

Še mene zanima nekaj na temo laserjev. Recimo, da bi postavil ogledala tako:
_ _ _ _ _ _ _ _...
_ _ _ _ _ _ _ _ ...
in da bi se med njimi odbijala laserska svetloba tako (cik-cak):

začetek.
_ _ _ _ _ _ _ _ _
\/\/\/\/\/\/\/\/ konec.

Kako dolgo bi se ta svetloba lahko odbijala? Verjetno je odvisno od moči laserja?
V primeru, da bi bil zelo močan laser, in da bi imel postavljeno OGROMNO ogledal (več km), bi prišlo do zakasnitvije svetlobe od točke kjer posvetimo ogledalo do konca postavljenih ogledal?

Samo zanima me, zato sprašujem, ker še nisem našel česa podobnega na internetu (probati pa tudi ne morem:P).
lp.
>>Rajš sn od slo-tech/a odvisn kot pa od Facebooka<<
|Asus K55VJ | Intel i5-3210m | 8Gb ram | nVidia GT635m|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: prox ()

energetik ::

Če sprašuješ o idealnih zrcalih in idealno vzporednemu snopu svetlobe v idealnem vakuumu, se bo odbijala v neskončnost, pa če je moč laserja še tako majhna. Kako hitro pa ne gre za idelna zrcala, pa bo prišlo pri vsakem odboju do nekaj absorbcije in fotonov v snopu bo počasi zmanjkalo.
Ja, seveda bo prišlo za zakasnitve.

_Dormage_ ::

energetik je izjavil:

Jaz bi rekel, da lahko pridelaš kvečjemu pozitivno ali negativno interferenco, torej da se valovi seštejejo ali odštejejo. Če boš to naredil v vakuumu, se ne bo videlo popolnoma nič. V prašnem zraku ali megli, pa bi morda lahko opazil povečanje svetlosti obeh snopov svetlobe, tam kjer bi se srečala. S tem da bi moral laserja držati na nekaj 10 nanometrov natančno, da bi lahko trajno povzročal interferenco.

Hvala to sem rabil. Torej teoretično lahko pridelam seštevalni efekt in s tem na točki preseka pridalal večjo svetlost!

Highlag ::

Matjazpro: to ni možno. Ker potem nikjer ne moreš žarka med ogledala vstavit. Če je žarek pravokoten na zrcalo in je zrcalo absolutno ravno in ima 100% refleksijo potem lahko uporabiš samo eno zrcalo. Ko dodaš drugo žarek ne more več na prvega. Če je vstaviš žarek pod kotom, bo pa nekje zrcala zmanjkalo in žarek uide.
Drugače pa je podobna uporaba zrcal v plinskih ali trdo snovnih laserjih. S tem, da je eno 100% drugo pa nekje 40-60% No tale zadnja številka je lahko precej velika ali majhna. Popolnoma odvisno od samega laserja. Tudi zrcala nista nujno ravna. Par zrcal tvori resonator. Svetloba, ki uide je pa tista, ki jo tak laser seva.
Never trust a computer you can't throw out a window

VolkD ::

Podoben princip zakasnitve med dvemi zrcali se zgodi tudi v optičnem kablu. Če le tega navijemo v svitek z veliko ovoji dosežemo veliko razdaljo. Potem zakasnitev lahko celo merimo. Če tak zvitek zasukamo v isti ravnini, kot je narejen, lahko izmerimo celo razliko zakasnitev, ki nastane s tem, da se je pot svetlobi skrajšala ali podaljšala zaradi zasuka.
Na tem principu , seveda s vsaj tremi takimi svitki in dokaj hitro in zahtevno logiko delujejo izjemno precizni giroskopi.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Optika - fizika pomoč

Oddelek: Šola
81563 (1372) rezator
»

Time Dilation (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
796326 (5514) gani-med
»

Laser + Špegu

Oddelek: Znanost in tehnologija
112906 (2481) ql000
»

relativnostna teorija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14510423 (8738) bobby
»

Nokia - radar detektor

Oddelek: Loža
181927 (1665) KamikazA

Več podobnih tem