» »

Optika - fizika pomoč

Optika - fizika pomoč

rezator ::

Pozdravljeni.

Včeraj sem izmel izpit iz fizike in ga opravil neuspešno. Padel sem, ker nisem vedel odgovoriti na ta dva sledeča vprašanja. Drug teden mam še enkrat in vem, da me bo med drugim vprašala tudi to isto.

1. Imamo posodo napoljeno z vodo. V to posodo damo palico in vzporedno z palico laser (kot kaže skica). Ko laserski žarek doseže vodno gladino se lomi (kar mi je jasno). Palico imamo zato da vidimo, da se žarek res lomi. Ko gledamo stvar iz strani, vidimo kot je na sliki zgoraj. In zdaj vprašanje ki ga nisem vedel. Ko pa gledamo iz vrha se nam zdi, da se laserski žarek ne lomi, ampak da se lomi palica in to proti vodni gladini. Zdaj bi pa prosil, če bi to vedel kdo opisati zakaj (iz vidika fizike-optike). Isto je kot zakaj se nam zdi, da mamo v morju ali vodi krajše noge?

2. Dokler žarek potuje po zraku je "neviden" in ga je videti šelej ko s "šprico" razpršimo vodo ali pa pihnemo cigaretni dim. Zakaj ga prej ni videti, potem pa? Tudi če kdo ve iz vidika fizike in optike. Isto je v vodi "neviden" zato damo v vodo mleko, da ga lahko spoh vidimo. Spet zakaj (sej je isto kot na zraku, ko razpršimo vodo in rata viden)?

Optika res ni moja najljubša snov...

Še skica:

 Optika - fizika

Optika - fizika

Some people feel the rain. Others just get wet.

rezator ::

aja pa v obeh primerih ej v vodi malo mleka, ker sem na prvi slikici pozabil napisat. stvar je ista samo prvič gledamo iz strani in drugič pa iz vrha.
Some people feel the rain. Others just get wet.

Moivre ::

2. vidiš lahko le svetlobo (žarek), ki neposredno pade v tvoje oko. Torej če gre žarek mimo tvojega očesa ga ne vidiš. Mleko oz. cigaretni dim vsebujeta delce na katerih se svetloba razprši in kakšen žarek pri tem pade tudi v tvoje oko!

rezator ::

ha:D to je to?:) jao jao sej je logično... se že tepem po glavi;(( samo zakaj ga pa pol ni videti v čisti vodi, predem dodamo mleko? a zato ker se žarek lomi samo enkrat al kaj? ker ko pa "pošpricamo" žarek na zraku je pa tega videti. zato ker se tukaj voda lomi v vsaki kaplici posebej (in kolker se mi zdi vidimo 3. lom oz lom 3. reda svetlobe v kapljici)?

kaj pa ta 1.? ve kdo?

Moivre hvala ti najlepša za odgovor, zelo mi je pomagalo!
Some people feel the rain. Others just get wet.

darkolord ::

1. Ko gledaš s strani, vidiš lom samega laserskega žarka; ko gledaš z vrha, pa vidiš lom svetlobe, ki "izhaja" iz žarka in palice

rezator ::

Darkolord najlepša hvala tudi tebi za odgovor. Ja itak, svetloba se lomi kot kaže slika:) Ker svetloba izhaja (se odbija) iz dna posode se na zraku lomi in dobimo večji vpadni kot, kot je v resnici. In podalški teh dveh žarkov nam data navidezno sliko, ki je bližje vodni površini, kot je palica oz laserski žarek v resnici. Je tako ne?

Zdaj pa še nekaj. Spomnem se, da je rekla, da če bi v vodo dodali naprimer črnilo za nalivnik, namesto mleka, da tudi nebi videli laserskega žarka (snopa) v vodi. Zakaj pa to nebi?
Some people feel the rain. Others just get wet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rezator ()

darkolord ::

Zdaj pa še nekaj. Spomnem se, da je rekla, da če bi v vodo dodali naprimer črnilo za nalivnik, namesto mleka, da tudi nebi videli laserskega žarka (snopa) v vodi. Zakaj pa to nebi?
Ker delci temne barve bolje absorbirajo svetlobo (se je manj odbije) - če npr. z laserjem posvetiš na predmet zelo temne barve, boš videl precej šibkejšo piko/črto, kot če posvetiš na primer na belo steno.

rezator ::

a tako?:) hvala ti še enkrat!

potem če bi imeli čisto črno telo, ki bi vso svetlobo absorbiralo, spoh nebi bilo laserske pikice videt na tem telesu?
Some people feel the rain. Others just get wet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rezator ()

rezator ::

hvala vam obema! dobil sem 8 in eno izmed vprašan je bilo tole, tako kot se predvideval
Some people feel the rain. Others just get wet.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Einstein in dva različna medija (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
649843 (8635) Yosh
»

Laser mic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163556 (2948) Yerpo
»

Laser + Špegu

Oddelek: Znanost in tehnologija
112906 (2481) ql000
»

Heliodisplay

Oddelek: Znanost in tehnologija
201873 (1433) DMouse
»

Obojestranski CDji

Oddelek: Pomoč in nasveti
201718 (1346) Highlag

Več podobnih tem