» »

Toplotna črpalka za vodo

Toplotna črpalka za vodo

1
2
»

BlaY0 ::

Cena, ki sem jo navedel je s trošarino in vsemi prispevki in davkom (Elektro Gorenjska).

@MUC: A to imate zrak/voda?

MUC ::

BlaY0: Ja

vofra ::

poraba sicer ni cisto primerljiva, pri nas (4 clanska druzina) za toplo vodo
- ogrevanje na centralno (oljno) 150 l bojler 70 EUR/mesec
- ogrevanje na el. bojler 80 l bojler 30 EUR/mesec
- topl. crpalka 200 l 10 EUR/mesec

* pec za centralno stara, poraba merjena poleti, pozimi verjetno bolj ugodno
* 80 l el. bojler premalo vode za nas

ce bo TČ vzdržala življensko dobo, se mi zdi dobra investicija

detroit ::

Eko fotr se je odloču pa kupu in je že zmontirana, živi bili pa vidjeli. Investicija okoli 2k
Skero

Pyr0Beast ::

>
- ogrevanje na el. bojler 80 l bojler 30 EUR/mesec
- topl. crpalka 200 l 10 EUR/mesec
>
Prihranek je 240€ na leto

Koliko je stala investicija ?

Ker kompresor zelo dvomim da bo zdržal 10 let
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BlaY0 ::

MUC je izjavil:

BlaY0: Ja

Ja, se pozna da je poletje in imaš zajem zunaj. Mi imamo zajem zaenkrat še notri (okrog 20 stopinj). Imam pa tudi cirkulacijo tople vode, tako da tudi to precej pobere. Bom drug teden pomeril še brez cirkulacije pa da vidim če se splača.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

vofra ::

Pyr0Beast je izjavil:

>
- ogrevanje na el. bojler 80 l bojler 30 EUR/mesec
- topl. crpalka 200 l 10 EUR/mesec
>
Prihranek je 240€ na leto

Koliko je stala investicija ?

Ker kompresor zelo dvomim da bo zdržal 10 let


cca 1400 EUR

Pyr0Beast ::

~6 let do ROI. To je že boljše.

>Dnevno je vode dovolj, da TČ zvečer dogreje 900l zalogovnik in drži voda ves naslednji dan. (dogreje se samo vrhnja tretjina zalogovnika, špirala za toplo vodo pa teče skozi celoten zalogovnik)

Za izkoristek TČ bi bilo bolje da deluje 'non-stop' (se jo ne izklaplja, razen če je hrup ali pa vibracije vzrok izklapljanja) in greje cel zalogovnik na kake 40 st. C
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Še tole:

Kako je z montiranjem morebitne TČ na podstrešje ?

Določene prodajalce je skrbelo zaradi 'previsokih' tlakov. Ampak za ta namen se preprosto lahko zmanjša obrate ventilatorja ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

connel ::

Hm, dobro vprašanje, sploh če je kakšno bolj slabo izolirano in je pošteno vroče gor, seveda govorim za poletje, pozimi najbrž ne bi bilo prav dobro.

dmok ::

Zgornja meja temperature je verjetno odvisna od vrste plina v TČ. Za mojo TČ mislim da piše, da greje vodo do 35C zunanje temperature. Jaz sem naivno pričakoval, da visoka zunanja temperatura prej koristi kot škodi, ampak ni tako.

d

Pyr0Beast ::

Visoke temperature uparjanja (vzami da je temperatura kondenzacije/vode ista zaradi nastavljenega termostata) lahko vodijo v preobremenitev in tudi v pregrevanje kompresorja (zadeva se hladi s hladivom in ne z okoliškim zrakom)
Preobremenitev zaradi povečanega masnega pretoka (višji tlak na sesalni strani) skozi kompresor, ker se preseže zasnovana moč motorja.

Prenizek tlak (zima) povzroča iste težave - prenizek pretok.

Ampak to se da urediti z nižanjem obratov ventilatorja ali pa z zakrivanjem samega uparjalnika.


Sem pa že prej razmišljal za poletje - kaj če preprosto potegnem 10m neizolirane bakrene cevi po podstrešju in zadevo nato speljem v bojler, za dogrevanje po potrebi ?

Ali pa preprosto krožiš vodo in ko se čez noč ohladi prekineš pretok.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Sem računal, ko sem menjal in ni bilo računice. Poanta je koliko tople vode se porabi. Do štiri osebe z normalno porabo se ne splača.

Sem kupil 160l bojler in dal gor timer, da mi laufa samo ponoči. Strošek cca 20Eur na mesec za 3-4 osebe.
Torej bi z toplotno črpalko prišparal cca 12E. 1400/12= 10 let če laufa non stop in nič ne crkne. Vendar grejem toplo vodo pozimi s plinom, kar bi naredilo 0 po 20 letih. Niti primbližno vredno nakupa.

V poštev pride če: Rabiš hladilnico:) ali potrebuješ !!celo leto!! ogrevanje tople vode za 5+ oseb(raje 6+).
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

BlaY0 ::

Ne vem zakaj pozimi ne bi grel vode s TČ? Si preračunal, da se bolj splača s plinom? Zakaj se torej poleti ne splača s plinom?

Magic1 ::

Ker nočem imeti v kleti 0°C pozimi, je dnevna soba nad njo in nebi bil fajn občutek imeti mrzla tla. Pa še prostor naredi dost neuporaben zaradi mraza.

Ne uporabljam plina poleti samo zato, ker mi je škoda peči. Cena je nekje ista. Bojler sem pa v vsakem primeru rabil in tak ki podpira oboje ni nič kaj dosti dražji od takega brez el. grelca.
Magic

BlaY0 ::

0°C??? Pretiravaš. Pri nas je TČ v kurilnici, kjer je pozimi med 16 in 18°C, poleti pa med 18 in 20°C.

Magic1 ::

Itak da sem pretiraval, vendar ne boš rekel, da spremeni samo za 2°C. Mogoče, če se ne porabi nič tople vode. Vandar jo neupraba spet naredi nepotrebno...

PS: V kurilnici na drva že možno:D Drugje pa samo izgubljaš, ker greješ prostor...
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

BlaY0 ::

Rekel bom. Nič več kot za 2°C. Drugače pa laufa zadeva povprečno 6 do 7 ur dnevno.

Zato pa je v kurilnici, ki je itak "topla".

Magic1 ::

Heh, sej kurilnica se ne segreje iz niča.... če prostor ohladiš, so drugje večje izgube. Še vedno se ne splača za štiričlansko družino.
Magic

BlaY0 ::

Če izhajaš iz dejstva da ti je škoda peči za gretje vode poleti, potem lahko samo zase govoriš kaj se ti splača in kaj ne. Meni peči ne bi bilo škoda, če bi vedel da je gretje vode z njo cenejše od gretja s TČ. Temperatura pozimi v kurilnici pa je takšna kot sem napisal in je bila takšna tudi preden smo šli na TČ.

Je pa še nekaj. Če uporabljaš za gretje zadevo z relativno slabim izkoristkom, potem sem mnenja da se vsak dodatek, ki zoboljšuje ta izkoriste splača uporabit.

TOP ::

Pri meni je TČ zdej poleti prav super,sem pa jo montiral junij mesec.Ker mam kurilnico v istem štuku kot stanovanje je prav super,sem si napeljal cev v dnevno sobo in mi jo lepo razhladi,tako da greje vodo in zraven še hladi in ne rabim klimi super zadeva.

BlaY0 ::

BlaY0 je izjavil:

Ja, se pozna da je poletje in imaš zajem zunaj. Mi imamo zajem zaenkrat še notri (okrog 20 stopinj). Imam pa tudi cirkulacijo tople vode, tako da tudi to precej pobere. Bom drug teden pomeril še brez cirkulacije pa da vidim če se splača.

Evo sem pomeril še brez cirkulacije... v desetih dneh 1,73 EUR, se pravi slabih 5,50 EUR na mesec.

klemenSLO ::

TČ ali kolektorji?

Situacija:
Novogradnja(2007), 12cm izolacije, 200m2 površine, v pritličju talno gretje + vzg.nadstrpju kopalnica in WC
ogrevanje na UNP, poraba na sezono cca 2200L kar po sedanjih ceni plina znese cca 2200€ -jeba
5 članska družina, poraba vode cca 0.5m3 NA DAN

Cene goriv bodo jasno vedno višje zato bi rad letni strošek za ogrevanje zmanjšal.

Nekako se nagibam k TČ zrak/zrak ali pa h kolektorjem. Bistveno vprašanje pa seveda je:Kaj bi bila optimalnejša izbira.
Takole na oko sem računal da v času ko ogrevam samo sanitarno vodo porabim cca 400l plina, torej tudi tolko €.

Če vgradim sončne koletorje bi verjetno prišparal najmanj toliko na leto.
Po drugi strani je v osnovi ceneje vgraditi TČ.

je bil kdo v podobni dilemi? oziroma kake izkušnje imate?

lp klemen
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

mn ::

klemenSLO je izjavil:

TČ ali kolektorji?
je bil kdo v podobni dilemi? oziroma kake izkušnje imate?


Ko sem bil jaz v podobni dilemi sem se odločil za toplotno črpalko. Investicija za kolektorje je bila previsoka. Poleg tega ne delajo če ni sonca. Tudi poraba elektrike pri kolektorjih ni nič (pomisli na pumpe). Res pa da sem jaz delal izračune za 3 osebe in ne 5!

Ne pa pozabit, da rabi toplotna črpalka nekaj prostora! Nikakor je ne zapri v kak majhen kletni prostor.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9029182 (15892) energetik
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382155000 (121824) Zvezdica27
»

Kaj postavit na streho?

Oddelek: Loža
193315 (2407) Baja
»

TOPLOTNA ČRPALKA 300L ali električni bojler?

Oddelek: Loža
3210831 (10123) krisspace
»

Sončne celice ali toplotna črpalka?

Oddelek: Loža
4816438 (13815) RejZoR

Več podobnih tem