» »

skurjen zvočnik med preiskusom z winISD

skurjen zvočnik med preiskusom z winISD

Siddh ::

danes sem dokončno sestavil kretnicoin semšel preskusit zvočnik. zašpilal sem par muzik vse je šlo gladko, potem pa gremv winISD in odprem frequency generator. Po nesreči sem nastavil na 20000Hz in sem stisnil start.
viskotonec je potem mrknil in z njega se je prijetno skadilo -.-
pred visikotoncem je vezan 4.7 uF kondenzator, poleg tega pa naj bi špilal vse do 23000 Hz
ojačevalec je 110W, visokotonec pa prenese max 110W, nizkotonec pa 120W
upam da ni prišlo do clippinga, ampak kolikor vem se clipping zgodi ko imaš ojačevalec na polni moči jas pa sem imel nekje na 3/4 oz. na yamahinem ojačevalcu je pisalo +0dB


MadMax ::

Realno tak visokotonec prenese morda 20W....
Šola za drugič.
Pa moje sožalje.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Siddh ::

ampak vseeno, mene zanima neka razlaga, ker je odletel pri 20000Hz, ponavadi odletijo pri prenizkih frekvencah ali kako?
pa mogoče bi pomagalo če dam 12v avto žarnico pred visokotonec, baje da lahko reši zvočnik


zagi123 ::

Preberi še enkrat MadMaxov post, ti je vse razložil. Mimogrede, verjetno tudi z 20 ali 200hz ne bi bilo drugače...

Siddh ::

ampak še vedno mi ni jasno kaj točno delam narobe ;((


Highlag ::

Frekvenca nima veze.

Če je moč prevelika, za zvočnik ali pa ojačevalec bo nekaj odneslo. Do clipinga lahko pride tudi pri nizki moči. Odvisno od amplitude vhodnega signala in faktorja ojačanja ojačevalca. Potem je hitrost kurjenja odvisna od moči ojačevalca ter moči zvočnikov.

Sicer pa če si imel res vezan kondenzator zaporedno z zvočnikom, je cliping težko kriviti za uničenje, ker pri tem pojavu teče skozi zvočnik enosmeren tok, ki pa ga kondenzator ne spusti skozi. Verjetno je bila moč prevelika za tvoj zvočnik.
Never trust a computer you can't throw out a window

Siddh ::

nekje sem bral da je možno rešit zvočnike z žarnico?
je to res?


Spajky ::

Ja, kaka avto 20W avto-žarnica v seriji z visokotoncem zna rešiti visokotonc pred skurjenjem ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dovoljena meja obremenitve zvočnikov

Oddelek: Zvok in slika
4610362 (8308) čuhalev
»

Domača izdelava zvočnika :-> (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Zvok in slika
17236375 (19834) čuhalev
»

Ozvočenje za lokal

Oddelek: Pomoč in nasveti
142254 (1884) Goran's Blog
»

Kako naj vem koliko prenese aktivni zvočnik in nekaj vprašanj okoli akustike

Oddelek: Zvok in slika
224826 (4350) jest10
»

zvočniki visokotonec se skuri

Oddelek: Zvok in slika
164905 (4605) jRk0

Več podobnih tem