» »

Dober arhitekt...?

Dober arhitekt...?

Mati ::

Zgodilo se je, da sem tudi jaz postal lastnik parcele s starejšo hišo na njej in nameravam rušiti in na novo graditi.
Ker nimam nikakršnih vez oziroma znanj iz arhitektnega področja vas naprošam, če mi lahko kdo svetuje dober biro ali dobrega arhitekta, ter na kaj najbolj paziti pri gradnji.

Zanima me tudi vaše mnenje gradjeno ali montažna?

guest #44 ::

Yo folk...obstajajo programi, kjer si lahko zdezajniraš celotno hišo. Zakaj točno plačevat arhitekta? Vzemte si mesec dni časa pa sestavte. No, razen če pač nimate tolk časa.

Osebno arhitetku nebi zaupal dezajna, kvečjemu tiste detajle s katerimi se mi ne da ubadat: postavitev oken,...

BigMan ::

Ingra.si, si sposodiš katalog 300 tipskih hiš, sigurno najdeš 1 zase.

Daedalus ::

Api arhitekti. Na kaj najbolj paziti... to je pa cela znanost. Sam sem pri urejanju mansardnega stanovanja še največ pozornosti namenil ustrezni izolaciji strehe. Pri hiši pa si je IMO dobro zastaviti vprašanje o energetski (ne)učinkovitosti bajte...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

JohanP ::

Izbira načina gradnje je subjektivna ocena in se nanaša na pretekle izkušnje. Izkušnje pa so večinoma rezultat napačnih odločitev :D

Šalo na stran. Če bi rad imel čim manj komplikacij in hitro gradnjo potem izberi solidno montažno hišo. Če bi rad naslednje leto in pol (dve leti) svojega življenja posvetil na gradbišču, potem izberi zidano opečno hišo. Seveda tudi zidano hišo lahko postaviš zelo hitro, sploh če imaš enostavno zasnovo, kvalitetnega izvajalca in dobrega nadzornika. In denar. Nikakor pa ne tako hitro kot montažno hišo (do 3 mesece).
Jaz osebno sicer preferiram zidano opečno gradnjo, ker občasno migriram med montažno in zidano hišo in mi je občutek v slednji ugodnejši. Je pa ta ocena subjektivna in varirira tudi glede na kvaliteto izvedbe (izvedbeno ceno na m2).

Glede biroja, če želiš, me lahko kontaktiraš na zasebno sporočilo. Pravila na tem forumu po mojem ne dovoljujejo takega reklamiranja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JohanP ()

BlaY0 ::

Obstaja nek biro, ki ima "open source" načrte kar nekaj tipskih hiš. Če se spomnim napišem.

hamax ::

Tezko ti priporocam dobrega arhitekta, lahko ti pa priporocam kolega :)
http://www.arhitektura-doo.si

kljukusa ::

guest #44 je izjavil:

Yo folk...obstajajo programi, kjer si lahko zdezajniraš celotno hišo. Zakaj točno plačevat arhitekta? Vzemte si mesec dni časa pa sestavte. No, razen če pač nimate tolk časa.

Osebno arhitetku nebi zaupal dezajna, kvečjemu tiste detajle s katerimi se mi ne da ubadat: postavitev oken,...


Brez zamere, ampak brez arhitekta ne boš dobil gradbenega dovoljenja, ker nimaš štemplja in ti bodo vlogo na upravni enoti gladko zavrnili... Če ti že vse ostalo rata narest, kar pa močno dvomim, ker navadni smrtniki ne poznamo OPN-jev in raznih drugih predpisov in standardov. Na koncu se lahko izkaže, da svoje sanjske hiše ki si si jo sam zrisal, v realnosti ne moreš postavit.

Vsekakor se bolj splača montažna gradnja (je hitreje in v končni fazi ceneje, če daš pa na ključ postavit, se ti ni treba niti z raznimi majstri zafrkavat ko kaj zaj...). Če je denar je mogoče dobro razmislit o pasivni gradnji, je sicer dražja začetna investicija, ampak se ti splača na dolgi tok.

Osebno priporočam, da si pogledaš kakšne tipske hiše od Lumarja, Jelovice, Kagerja in podobnih, in če ti ustrezajo potem si že kar zmagal. Če nič drugega, imaš vsaj dobro izhodišče za pokazat arhitektu kaj približno si želiš.

Drugače pa so tile baje zelo v redu (kolega jih je zelo hvalil): http://www.kombinat-arhitekti.si/domov

bluefish ::

Če že imaš približno idejo o razporeditvi prostorov in kvadraturi, potem niti ni nujno, da hodiš do arhitekta, je dovolj že nek gradbeni inženir.

vuego ::

Open source načrti res obstajajo... http://www.majafarol.si/

Še vedno pa potrebuješ firmo, ki ti bo izbrani načrt spremenila v dokumentacijo; poštemplat pa ti mora v končni fazi itak arhitekt (oz kdorkoli z ZAPS licenco). Priporočam http://www.arhim.si

BlaY0 ::

To sem mislil ja!

matoalfa ::

Ko sem iskal arhitekta in svetovanje sem naletel na spletno stran, kjer ti samodejno poišče obrtnika, ki ga potrebuješ.
spletno stran si lahko ogledate tukaj: http://www.veselonadelo.com/

lp Matevž

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matoalfa ()

francek1 ::

bluefish je izjavil:

Če že imaš približno idejo o razporeditvi prostorov in kvadraturi, potem niti ni nujno, da hodiš do arhitekta, je dovolj že nek gradbeni inženir.

Se s tem 100% strinjam. Najboljši so tisti, ki so doštudirali malo pozneje iz tehnikov, ker so jim jasne osnove gradbeništva. Sam se arhitektov izogibam v velikem loku, ker večina vidi le formo, praktičnost in ekonomičnost jim je pa deveta briga (niti nimajo kaj dosti pojma o tem). Ko vidim načrt za hišo brez napušča, namenjeno gradnji v notranjosti Slovenije, mi gre na bruhanje...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Machete ::

guest #44 je izjavil:

Yo folk...obstajajo programi, kjer si lahko zdezajniraš celotno hišo. Zakaj točno plačevat arhitekta? Vzemte si mesec dni časa pa sestavte. No, razen če pač nimate tolk časa.

Osebno arhitetku nebi zaupal dezajna, kvečjemu tiste detajle s katerimi se mi ne da ubadat: postavitev oken,...


Točno tako.
Zaradi takega mnenja pa imamo v Sloveniji take 'arhitekturne' bisere, da te prime kozlat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gradnja hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14241894 (11361) edi123
»

Projektni plan za hiso

Oddelek: Loža
162204 (1687) jakan123
»

Montažna vs. klasično grajena hiša (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13245172 (27318) Aston_11
»

Montažna hiša- dvojček: help needed! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8019736 (15812) nejcek74
»

Tlorisi his

Oddelek: Loža
157225 (6926) Sodom

Več podobnih tem