» »

Smeti prej in sedaj

Smeti prej in sedaj

1
2
3

Mr_Globus ::

Glede teh kazni - nekdo ti vrže plastenko v bio kanto in plača kazen ti? Lol kante so pa na ulici, doseglive vsem :8)

Keyser Soze ::

Mr_Globus je izjavil:

Glede teh kazni - nekdo ti vrže plastenko v bio kanto in plača kazen ti? Lol kante so pa na ulici, doseglive vsem :8)

Jah, odgovornost, odgovornost. Moraš poskrbet za svoje kante... Živčni strup pod pokrov pa bo. :))
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

Malajlo ::

Enkrat skočte na kamion pa odsurfajte do deponije/centra pa si malce oglejte, kaj se dogaja s smetmi. Aja, še prej, preden prvi kamion pripelje, naredi fotko, potem pa še eno, ko nehajo vozit. Pa primerjaj.
Bavarci imajo vsaj 10 različnih sort smeti. Jogurtove lončke morajo oprat, da ne smrdi preveč, še tetrapaki grejo posebej (oprani, itak). Temu se reče eko fašizem, ne pa naše kvazi ločevanje. Vi, ki bi radi blagostanje Švabov, ostalo pa po Balkansko. Saj ni čudno, da se nikamor nič ne premakne. (pa ne da mi paše tole parceliranje smeti.... )

[typo...]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Malajlo ()

Keyser Soze ::

Malajlo je izjavil:

Vi, ki bi radi blagostanje Švabov, ostalo pa po Balkansko. Saj ni čudno, da se nikamor nič ne premakne. (pa ne da mi paše tole parceliranje smeti.... )

Švabi gredo kvečjemu v balkanski smeri s temle svojim početjem. Precej hitro niz brdo. Tako da ne se preveč veselit, kako jim gre oh in sploh fajn če bodo takšnole mentaliteto uveljavljali.
OM, F, G!

Thomas ::

Jogurtove lončke morajo oprat


A z mrzlo a s toplo vodo?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> A z mrzlo a s toplo vodo?

Neizobraženc.

Karaya 52 ::

V bistvu jih bodo te neumnosti same pripeljale na smetišče ... politične zgodovine. Kamen je lažje zvaliti po bregu navzdol kot ga kotaliti na vrh. Obstaja pa tudi angleškega metoda, da Al Gorov nauk rušimo po pravni poti, ampak to verjetno v Sloveniji ni mogoče. Švoh ustava, kaj jaz vem kaj...

sidd ::

Kateremu je težko vreči karton v en koš in bananin olupek v drug koš, pa se mi res smili....za to ja potrebuješ doktorat! Reveži... 8-O.

Bog nas obvaruj balkanskih manir pa bizantinske zvitosti!

Sicer pa vsaka občina sama odloča kdo bo skrbel za smeti. Na štajerskem naprimer imamo pri nas Saubermacher, ker je bil cenejši od zloglasne mariborske snage, katera ima letos, ne boste verjeli, negativni poslovni rezultat :)). Celo pojamrali so, da morajo varovati odpadni papir, saj se le ta krade iz zabojnikov, in so tako oškodovani za kar lepe denarce, nekje 100k€ letno. Pa rečte če smeti niso biznis!

Poleg tega ločevanje ni takšna farsa. Vse se mora lepo dalje poročat garbage policiji tm :O
no idea for signature
signed
I

Avenger ::

Vsak bi rabil en izlet na smetišče - ko se zaveš, da je grič na katerem stojiš iz samih odpadkov, v kar te nežno prepričuje tudi očarljiva aroma, doživiš trenutek razsvetljenja - tako ne gre naprej, nikakor pa ne v nedogled. Ločevanje je nujno, visokotehnološko sežiganje pa tudi.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Karaya 52 ::

Tisti kup smeti se ne more primerjati z majhnim gričkom sredi Slovenskih goric. Bomo pa naredili nove gorice! Bavarci so, preden se jim je odpeljalo, postavili olimpijski center na kupu smeti in ruševin. Zdaj sortirajo lončke, če bo šlo tako dalje, se bodo tuširali samo še z mrzlo vodo, zato je potrebno narediti nekje rez, konkrektno, pri bananah in kartonu če je potrebno.

pepinjo ::

Ta komunala je res kar neki, če že morem sortirat smeti jih potem lahko odpeljem tudi na dinos kjer imajo cenik in mi te smeti, kar imenujejo oni surovina pošteno plačajo. Po mešane odpadke pa naj pride komunala, te jim pa plačam, da mi jih odpeljejo.

mihaf ::

Avenger je izjavil:

Vsak bi rabil en izlet na smetišče - ko se zaveš, da je grič na katerem stojiš iz samih odpadkov, v kar te nežno prepričuje tudi očarljiva aroma, doživiš trenutek razsvetljenja - tako ne gre naprej, nikakor pa ne v nedogled. Ločevanje je nujno, visokotehnološko sežiganje pa tudi.


Vemo, da tako ne gre več naprej. Vendar zakaj je treba začeti na koncu in ne na začetku? Zakaj je treba ljudi siliti k temu, da zapravljajo svoj čas in denar za nekoga, ki ima na koncu od tega profit? In ljudi še kaznovati, če nočejo sodelovati v tej noriji?
A ni čudno, da se nič ne dela v smeri zmanjševanja smeti. Ne, to pa ne.
Samo avtomobile poglej. Moj 20 let star avto je za eko teroriste popolnoma nesprejemljiv. Seveda, raje mi bodo prodali nov, eko avtomobil, ki ima kao nizek izpust CO2 (kr neki, pravljice o topli gredi, povzročeni s strani človeka) in deluje na štrom. Saj štrom je eko, kajne? Tista termoelektrarna v Šoštanju itak deluje sama od sebe ...
Da ne govorim o surovinah, ki so potrebne za izdelavo novega avtomobila.

Malajlo je izjavil:

Jogurtove lončke morajo oprat


A vodo jim pa časti kdo?
Pitno vodo rabit za pranje smeti je kriminal!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihaf ()

Malajlo ::

A vodo jim pa časti kdo?
Pitno vodo rabit za pranje smeti je kriminal!

S čim pa svoj drek v WCju splakneš?

Alamar ::

Ta komunala je res kar neki, če že morem sortirat smeti jih potem lahko odpeljem tudi na dinos kjer imajo cenik in mi te smeti, kar imenujejo oni surovina pošteno plačajo.
Enkrat sem peljal na Dinos star papir iz kleti, pa je hotela teta davčno in ne vem kakšne podatke, ker gre baje za bajen zaslužek, ki ga je treba obdavčit. No, davčne se nisem spomnil, zato sem odpeketal in stresel v prvo kanto.
Sem pa zadnjič bral članek, kako majstri kradejo papir iz modrih zabojnikov po Ljubljani ter ga mastno prodajajo. Baje je cena papirja v zadnjem času enormno narasla (80 EUR na tono, če se ne motim). Zraven članka je bila tudi številka od Snage, kamor prijaviš tovrstno početje in, če se da, celo fotografiraš reg. tablice. Vse za naše komunalce.:))

btw - smeti so se v našem bloku lani podražile iz cca 90 EUR na mesec na cca 500 EUR.:O

Malajlo je izjavil:

A vodo jim pa časti kdo?
Pitno vodo rabit za pranje smeti je kriminal!

S čim pa svoj drek v WCju splakneš?

Mnogi imajo speljano deževnico. V naši firmi (cca 300 zaposlenih) je vse speljano iz meteornih vod. Celo avtopralnica je na ta princip.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Alamar ()

Malajlo ::

A vodo jim pa časti kdo?
Pitno vodo rabit za pranje smeti je kriminal!

S čim pa svoj drek v WCju splakneš?

Mnogi imajo speljano deževnico. V naši firmi (cca 300 zaposlenih) je vse speljano iz meteornih vod. Celo avtopralnica je na ta princip.

No, in potem z meteorno vodo opereš še smeti. Če je dobra za usran pleh, bo pa tudi za jogurtov lonček.

Karaya 52 ::

Piksne in flaše tudi opereš preden jih položiš v smetiščno kanto?

Alamar ::

To ni potrebno. Jogurtove lončke dam pa psu polizat in so bolj čisti, kot da bi jih pral.:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Alamar ()

Karaya 52 ::

Upam da se ne poreže, drugače pa le pazite, da gre nalepka okoli lončka v drug koš kot plastika. Postopek odstranjevanja je podoben kot tistemu pri vinjetah. Segreti reč s sušilcem za lase, potem pa samo odstopi. Iz katerih snovi je pa pokrov, uf ... to pa ne vem. Situacija kliče po dodatnem košu! Pripravite prostor v kuhiniji.

Malajlo ::

Karaya 52 je izjavil:

Piksne in flaše tudi opereš preden jih položiš v smetiščno kanto?

Ti, a veš, da tega pa ne vem. Bom poslal mail gor Bavarcem, pa jih vprašal.
OT: Sem opazil, da ravno tako kot v kaki drugi temi, tudi pri tako enostavni, kot so smeti, ne znaš prebrati vsega in prevračaš besede in spreminjaš prostor-čas, pač tako, da se vse poklapa v tvojem (pravljičnem) svetu. Pa če je res ali pa ne.

Limit-sky ::

Kam se spravi usrana pamperska (plenica)?

Malajlo ::

Limit-sky je izjavil:

Kam se spravi usrana pamperska (plenica)?

Kje? A v Nemčiji? Tam jih najbrž operejo :))
Pri nas gre med mešane komunalne odpadke (črna kanta). Ni biološki odpad, čeprav ga je v pamperski precej.

Karaya 52 ::

Cinizem je edino orodje, ki mi omogoča funkcioniranje v danih okoliščinah, ki se mi zdijo naravnost absurdne, pa žal nimam nikakršnega vpliva, da bi kaj spremenil. Nič osebnega!

Zgodovina sprememb…

Avenger ::

mihaf je izjavil:

Zakaj je treba ljudi siliti k temu, da zapravljajo svoj čas in denar za nekoga, ki ima na koncu od tega profit? In ljudi še kaznovati, če nočejo sodelovati v tej noriji?

Saj štrom je eko, kajne? Tista termoelektrarna v Šoštanju itak deluje sama od sebe ...


Če se hočemo rešit problema smeti, morajo končni uporabniki embalažo očistiti in sortirati glede na reciklažno številko - teh je pa kar lepa cifra, ampak k sreči je najpogostejših materialov zelo malo, steklo, papir, od plastik pa PP, PE, PVC, PC, PS. Ja, končni uporabnik bi si moral vzet čas, da vsako stvar, ki jo hoče zavreč posortira v tisto kanto kamor paše, ali pa plačat nekoga, da to stori namesto njega. Zaenkrat še niso izumili robota, ki bi vsako plastično dozo prijel, odčital reciklažno cifro in jo vrgel v ustrezno luknjo, torej to počne človek - to je pa blazno zamudno. Do takrat ko bo nek avtomat sam znal presodit za kakšen material točno gre, bomo morali mi to počet. Na deponiji je to nekako v grobem rešeno - trda plastika, mehka plastika, vrečke, plastenke. Ampak s tem problem ni rešen, ker so notri pomešane različne vrste plastik, ki ne gredo najbolje skupaj ali pa sploh ne.

Že dolgo ugotavljamo, da je bolje imet enega onesnaževalca in pri njem čistilno napravo, kot pa pol miljona onesnaževalcev z nekimi katalizatorji. Električni avto ima, kljub temu da gre le za prelaganje iz ene roke v drugo, bistveno, bistveno prednost - avto je lahko na premog, biomaso, jedrsko energijo, veter in sončne celice, v mestih pa je zrak čist.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Matako ::

Thomas je izjavil:

Jogurtove lončke morajo oprat


A z mrzlo a s toplo vodo?


Odvisno kako temperaturo ima deževnica - nisi menda mislil, da se bo kar dragoceno vodo iz vodovoda porabilo, čakaj malo!!!
/\/\.K.

Saladin ::

Meni bi bilo kul, da ima vsaka hiša speljan neke vrste sesalni cevovod do lokalnega zbirališča. Pač en pok 5-10 cevi, v bolj napredni formi z kakim drobilcem ali prešo in senzorjem spredaj, da se lahko transportira večja količina odpadkov v kompaktnejši obliki.

V zameno za res striktno ločevanje odpadkov na res veliko frakcij tako npr. ne plačaš prispevka za smeti, ker ga lahko podjetje v tako presortirani obliki lahko z dobičkom izkoristi. Hell - za velike kupe striktno presortiranih smeti bi lahko plačali tebi (ki ti sploh ni treba iti iz hiše za to).

Začetna investicija je seveda velika - ampak kaj ni? Na dolgi rok imaš "pravo" ločevanje odpadkov, cenejše, bolj zeleno in bolj praktično za vse soudeležene.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Keyser Soze ::

Zakaj bom jaz pral plastične lončke? A komunala ni sposobna ločit plastike od preostalih odpadkov, jo prodat firmi, ki se ukvarja z reciklažo, kateri nato efektivno in z minimalnimi stroški ter primerno opremo operejo usrano plastiko?

A je boljše, da vsak posameznik pere lončke doma po lastni metodi, kakor mu zapaše. Čistega in ločenega proda komunali, ta pa naprej kupcu surovin?

Čudne želje imate. Moje so sigurno v smeri, da se s smetmi ukvarja nekdo, ki je za to specializira in usposobljen. Ne pa jaz namesto njega.
OM, F, G!

Saladin ::

Dejstvo je, da je nujna neka osnovna reciklaža že pri uporabniku. In če že moram osnovno reciklirat - zakaj ne bi potem nekaj profitiral od tega?
No ja - to lahko že danes - ampak to pomeni da uporabiš veliko časa in prostora da vse sam ločiš in odpelješ na pravo mesto.

En tak transportni sistem na domu ti to olajša. Hell - povečal bi mi boljo za recikliranje.

ALi to ali pa tako kot rečeš - uporabnik nič ne sortira in to vse naredi komunalno podjetje. Saj lahko - ampak, a si pripravljen plačat za to?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Keyser Soze ::

Se mi zdi da že plačujem. Tu je tudi srž problema pri meni, ki ga folk noče razimet. Ko je pri distribuciji el. energije.

Po Elektro Ljubljansko je cene nujno treba zvišat. Drugače jim živeti ni. Konkurenca pa kar še vztraja pri starih cenah. Pa nekak živijo naprej.

Either naj rečejo da moram sortirat smeti in računajo mizerno za odvoz (ker lahko not prinesejo s prodajo surovin) al pa naj računajo kot sedaj, pa nehajo težit s sortiranjem. Izi jim je brez konkurence zahtevat kraljevsko obravnavo.
OM, F, G!

dronyx ::

Mi smo v Sloveniji najboljši v ločevanju odpadkov, tako da komunali pridno zbiramo surovine, pa še položnice plačujemo. Drugače se mi pa zdi, da je glavna nevarnost ločenega zbiranja odpadkov to, da kdo zboli za "compulsive hoarding", kjer se lahko dobesedno zadušiš v smeteh.

Potem pa tožiš komunalo!:))

Karaya 52 ::

Sortiranju se ne bodu zlepa odpovedali, mesečni renti pa še manj. Priporočam ti improvizacijo, js smeti (ločnčke, ovitke, plastenke, prazne kulije) perem skupaj z belim perilom, papir pa večkrat uporabim z brušenjem vrhnje plasti ali pa pišem s kredo.

gruntfürmich ::

smeti sploh niso tako trivialne kot se kakemu neumnemu kmetu zdi.
je zelo pomembno, da zmanjšamo količino odloženih odpadkov na minimum. ker nobeden noče deponije v bližini. načina sta dva; reciklaža in kurjenje. ker se proti drugemu bunijo in je smrdljiv, nam ostane reciklaža.
če pa misli folk da njemu ni treba ločevat in piči frajerja, naj se raje zamisli kaj bo naredil če komunalci začnejo štrajkat. ali pa da smetarski posel prevzame mafija, kot v neaplju.
nobeden si ne zamišlja, kakšno sranje imamo lahko s smetmi. samo bunimo se in pametujemo...;(
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Limit-sky ::

Tole ne zdrži vode. Lahko odprem predelovalnico papirja in ti zaračunam 2 € na mesec, da mi zložiš in zbereš tvoj papir, ki ga jaz potem predelam in prodam. Seveda, če bo vmes kakšen plastičen lonček, ti zaračunam kazen, ker si mi naredil stroške. :))

Seveda vse za čisto okolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Limit-sky ()

Avenger ::

Glavni problem je torej netransparentnost poslovanja smetarjev - prihodki, odhodki, se pravi, da se večini zdi, da jim mi delamo uslugo, pa še plačat jim moramo, medtem ko oni mastno služijo. Pa ima kdo številke, ali do njih ni mogoče prit?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

urosh ::

Vem, da majo v Švici malo drugačen sistem. In sicer imajo kar drag odvoz smeti in te fore, zato če recimo greš po novi tv, vsi tv odpakirajo že v trgovini in si ga domov pripeljejo brez embalaže, ker jih drugače še embalaža udari po žepu...

dux ::

@Karaya52: ne vem po kateri Mehiki si ti hodil, ampak tam kjer sem bil jaz pobiranje smeti na takšen način kot si ga omenil ti definitivno ni delovalo.

Saj ne rečem, mesta so kar čista, samo ob cestah (med mesti/vasmi) je pa stanje katastrofalno. Ob prometnejših cestah praktično ne moreš prehodit 10 metrov ne da bi našel plastenke ali kakšnega drugega odpadka.

Najbolj opazno pa je to bilo v kanjonu Sumidero pri San Cristobalu, kjer ob večjem vodostanju reka s sabo prinese lep delež smeti, ki ljudje odvržejo v njeno bližino. Posledično prostovoljci v bližini to reko vsako leto 3-4 mesece čistijo, da ven poberejo vse smeti.

Stvar je potem videti takole.

Skratka: mehiški način čistoče, ne hvala.
Upanje je v nasih odlocitvah

gruntfürmich ::

Limit-sky je izjavil:

Tole ne zdrži vode. Lahko odprem predelovalnico papirja in ti zaračunam 2 € na mesec, da mi zložiš in zbereš tvoj papir, ki ga jaz potem predelam in prodam. Seveda, če bo vmes kakšen plastičen lonček, ti zaračunam kazen, ker si mi naredil stroške. :))

Seveda vse za čisto okolje.


v poslovanje se nisem vpletal, ker ga ne poznam. načeloma je to javno podjetje, torej če dela profit, gre v javno dobro, tko da ni važno +/- 5€. kar pa seveda ne velja za slovenijo:D:))

gre se bolj za zavedanje problematike smeti & odnos do njih kot pa kaj drugega. da te stvari niso samoumevne, da se jih meče po gozdu in po tleh...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Keyser Soze ::

gruntfürmich je izjavil:

gre se bolj za zavedanje problematike smeti & odnos do njih kot pa kaj drugega. da te stvari niso samoumevne, da se jih meče po gozdu in po tleh...

To je popolnoma ločeno vprašanje, ki s tem nima neke hude veze.
OM, F, G!

Limit-sky ::

gruntfürmich je izjavil:

Limit-sky je izjavil:

Tole ne zdrži vode. Lahko odprem predelovalnico papirja in ti zaračunam 2 € na mesec, da mi zložiš in zbereš tvoj papir, ki ga jaz potem predelam in prodam. Seveda, če bo vmes kakšen plastičen lonček, ti zaračunam kazen, ker si mi naredil stroške. :))

Seveda vse za čisto okolje.


v poslovanje se nisem vpletal, ker ga ne poznam. načeloma je to javno podjetje, torej če dela profit, gre v javno dobro, tko da ni važno +/- 5€. kar pa seveda ne velja za slovenijo:D:))

gre se bolj za zavedanje problematike smeti & odnos do njih kot pa kaj drugega. da te stvari niso samoumevne, da se jih meče po gozdu in po tleh...

Kdo pravi, da so samoumevne? Preberi še enkrat moj post. Jaz pridem sam k tebi domov pobrati papir. Saj ga vendar ne misliš metati po gozdu. Samo 2 € mesečno te pride. Seveda ga bom jaz prodal naprej. Je pa "eko" in "ohranjanje narave za naše otroke" zelo priročen spin-off za zagovarjanje prisilnih metod. Ti da občutek, da delaš nekaj dobrega in pozabiš na teh nekaj evrčkov, ki se jih ob koncu meseca nabere kaj nekaj.

energetik ::

Sicer podpiram neko osnovno ločevanje odpadkov, ampak ne na tak fašistični način, kjer celemu bloku zaračunajo kazen, ker nekdo odvže en lonček v biološke odpadke.

Da ne omenjam absurdno majhnih odprtin v ločenih kontejnerjih, ki so nam jih sedaj montirali v centru LJ, da je okolica "lepša". ;((
Notri ne spraviš niti 2L posodice od sladoleda, kaj šele 5L embalaže od pralnega sredstva.
Skratka katastrofa. Sem pa na to temo poslal mejl na Snago in poglejte odgovor:

Spoštovani!

Najprej bi vse vam zahvalil za vprašanje.

Odprtine na nadzemnih kolumnah so ravno tako velike kot odprtine na zabojnikih za ločeno zbiranje na ekoloških otokih. Je pa res, da se lahko zabojnike, sicer nepravilno, odpre in lahko na tak način odložimo večjo embalažo. Omenjeno embalažo lahko stisnete in na tak način pravilno odvržete v zabojnik. Odprtine takšnih velikosti sicer uporabljajo tudi po marsikje po Evropi. V koliko pogledate z druge strani pa omenjena velikost odprtin v veliki meri preprečuje nepravilno odlaganje mešanih odpadkov.

Po večini pa večje kose embalaže nepravilno odlagajo pravne osebe. Le te morajo oddajo odpadne embalaže urediti na drug način, skladen z že več let veljavno državno zakonodajo.

Želim vam lep dan,
Skratka očitno hočejo, da doma še stiskamo in razrezujemo prevelike odpadke; ma ne, bolje da jim že kar plastične pelete dostavimo v zbrini center! ;(
Da ne omenjam, da z večjo embalažo zmanjšaš količino embalaže na volumen koristne vsebine (zato jaz kupujem le 1L jogurte, 5L detergente ipd.). In nato take embalaže ne morem odložiti, izgovor je pa, da na ta način firme ne morejo odlagati svojih večjih odpadkov in da take odprtine uporabljajo tudi drugod v Evropi. Klinc briga mene kaj počnejo drugje po Evropi, če fizično svoje embalaže ne morem stlačiti skozi odprtino. Res super.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Buggy ::

...negravzno kot so se tega lotili in podtaknili vso odgovornost in skrb na pleca uporabnika, ki ze z izdelokom, ko ga kupi prispeva v kvoto, ki je namenjena reciklazi je tako groteskna, da je ze smesno.
Spet bomo kot ovce lepo beketali in na koncu bo ostalo pri tem, kar so si gospoda vodilni komunalci (mimogrede je nekdo omenil da so to eni veliki pokvarjenci, vsaj na nasem koncu je eden tak dolgoletni odletel zaradi pizdarij, zdej je pa prisel se en hujsi) zamislili v svojem tupem kimanju direktivam od zunaj, ki pa z zivljenjem pri nas nima neke realne osnove.

gruntfürmich ::

energetik je izjavil:

Spoštovani!

Najprej bi vse vam zahvalil za vprašanje.

Odprtine na nadzemnih kolumnah so ravno tako velike kot odprtine na zabojnikih za ločeno zbiranje na ekoloških otokih. Je pa res, da se lahko zabojnike, sicer nepravilno, odpre in lahko na tak način odložimo večjo embalažo. Omenjeno embalažo lahko stisnete in na tak način pravilno odvržete v zabojnik. Odprtine takšnih velikosti sicer uporabljajo tudi po marsikje po Evropi. V koliko pogledate z druge strani pa omenjena velikost odprtin v veliki meri preprečuje nepravilno odlaganje mešanih odpadkov.

Po večini pa večje kose embalaže nepravilno odlagajo pravne osebe. Le te morajo oddajo odpadne embalaže urediti na drug način, skladen z že več let veljavno državno zakonodajo.

Želim vam lep dan


točno to je tudi srž enega velikega problema, da so prenekateri to totalno izkoristili v svoj ozek interes; seveda v škodo vseh nas. ampak folk se tega sploh ne zaveda in v svoji hlapčevski maniri zaradi pohlepa zjebe vse ostale. raja pa namesto da bi takšne kršitelje prijavila, raje hlapčevsko molči češ oblast treba jebat ter ko jim poberejo kontejnerje zaradi tega vali krivdo na občino.
hlapci hlapčevski in čisto nič drugega!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Karaya 52 ::

dux je izjavil:

@Karaya52: ne vem po kateri Mehiki si ti hodil, ampak tam kjer sem bil jaz pobiranje smeti na takšen način kot si ga omenil ti definitivno ni delovalo.

Saj ne rečem, mesta so kar čista, samo ob cestah (med mesti/vasmi) je pa stanje katastrofalno. Ob prometnejših cestah praktično ne moreš prehodit 10 metrov ne da bi našel plastenke ali kakšnega drugega odpadka.

Najbolj opazno pa je to bilo v kanjonu Sumidero pri San Cristobalu, kjer ob večjem vodostanju reka s sabo prinese lep delež smeti, ki ljudje odvržejo v njeno bližino. Posledično prostovoljci v bližini to reko vsako leto 3-4 mesece čistijo, da ven poberejo vse smeti.

Stvar je potem videti takole.

Skratka: mehiški način čistoče, ne hvala.


Chiapas (San Cristobal je btw čist) je praktično najbolj reven in najbolj divji del Mehike, kjer se človek še do zdravnika težko pripelje, kaj šele da bi smeti organizirano pobirali. Ciudad de Mexico deluje po načinu, ki sem ga opisal. Največje oz. drugo največje mesto na svetu, verjemi, če ta sistem nebi deloval, bi se zadušili v smeteh v parih tednih. Poleg tega imajo poseben odnos do javnega prostora, drugače kot v Evropi. Pločnik pred hišo je v lasti lastnikov hiše, tako da so ti kar čisti.

jype ::

Karaya 52> Pločnik pred hišo je v lasti lastnikov hiše, tako da so ti kar čisti.

Pa ga smejo zapreti?

Karaya 52 ::

Mja, tam zakon prepoveduje ne dovoljuje. Če ni prepovedano je dovoljeno, čez palec. Zaprtega pločnika nisem nikjer videl, je pa popolnoma normalno, da ga okupirajo s taco stojnicami, prodajajo sadje, staro pohištvo, popravljajo čevlje ... Slaba stran je njihovo vzdrževanje, ker ga vsak zbetonira malo po svoje, poleg tega se celo mesto pogreza. Na srečo pa v C.de M. nikoli ne sneži. :)

jype ::

Karaya 52> Mja, tam zakon prepoveduje ne dovoljuje.

Ja, saj pri nas tudi - vprašanje je, ali smejo s svojo lastnino prosto razpolagati in če ja, ali lahko omejijo prehod tako, da morajo pešci npr. hoditi po cesti, če želijo naprej.

Limit-sky ::

Saj pri nas tudi ne smeš razpolagati s svojo lastnino prosto.

jype ::

Limit-sky> Saj pri nas tudi ne smeš razpolagati s svojo lastnino prosto.

Mene zanima, če tudi v "antisocializmu" ne smeš.

No, v bistvu bi rad, da Karaya 52 to razloži :)

Karaya 52 ::

To js lep čas že vem, da prosto razpolaganje s prostorom vodi v njegovo entropijo, premosorazmerno rastejo tudi stroški. Slovenija je dovolj zgovoren primer, bajte razpršene po celotni površini, temu primerno mora biti prilagojene cestno omržje, katerega stroški se kakopak socializirajo. Jasno, če bi si vsak moral sam plačati cesto, bi živeli v strnjenih naseljih. Torej je razpršena gradnja mogoča, ker njene stroške nosi nekdo drug, prostorsko skupnoskledarstvo bi temu rekel. Zato pade na državljana več kvadratnih metrov asfalta kot v kakšni Španiji, Belgiji ali ZDA - denarja za njihovo vzdrževanje ni dovolj. To velja za vsa fizična omrežja v prostoru. Davek na to pa plačujemo vsak dan, lahko bi imeli veliko večje kmetije, ki bi lahko proizvajale cenejšo hrano, pa žal ne gre. Moramo vključiti moment "kupuj domače" da vse skupaj ne crkne. Kmalu nas čaka "kuri domače", da nam gozdove plevel ne zaraste.

jype ::

No, ti kar razloži to našim "kapitalistom", ki očitno svetost zasebne lastnine jemljejo nekoliko preozko, da bi se zavedali tudi vseh s tem povezanih stroškov, ki jih seveda zanje krijejo ostanki socializma.

Eventuelno verjetno ne bo šlo drugače, kot s prisilno komasacijo.

Karaya 52 ::

Vsak v svojo stran vleče, kot podjetja, ki želijo poroštva države - skozi oči random davkloplačevalca je najlažje ločiti resnico od BS. Če bi se denar za ceste delil po glavi, bi občine z nizkim količnikom št.prebivalstva/kilometri cest hitro propadle. Ker pa so župani dovolj brihtni, so v zadnjih letih občinske ceste podržavili.

Pri tem bi rad povdaril (da ne bo kdo rekel, da ga silim živeti v bloku), da suburbanizacija ni enaka kaotičnemu sejanju gradenj po površini. Gostota je sicer nižja kot v "downtown", vseeno pa je sistem strogo racionalen.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ločevanje odpadkov

Oddelek: Loža
3911035 (9778) ...:TOMI:...
»

V kateri zabojnik spada karton od pice? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13321381 (16985) Mare2
»

Informacije v kantah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
19222718 (19609) krneki0001
»

kje je fora, da moram ločevat smeti? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17733803 (30304) mikic007
»

Ločevanje odpadkov dražje (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8637550 (35845) noraguta

Več podobnih tem