» »

Fosili

Fosili

Fave ::

Zadnjič sem malo bluzil ob reki Sori pri Škofji Loki in našel skalo v kateri je nekaj kar bi lahko mogoče bil fosil. Oz. del njega:





Tale dva imam pa že dalj časa:




Ali se da iz zgornjih slik kaj razbrati? Mogoče vsaj približno starost? Ali karkoli drugega? Če slučajno kdo kaj ve o tem, bi ga prosil, da na kratko napiše. Hvala.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

lmorgh ::

1.primerek. lepa reč! Po barvi (pooglenelost) bi rekel, da gre za nek rastlinski ostanek, vendar me moti oblika - spominja na pecelj morske lilije (te ponavadi niso tako črni). Hm, lahko bi bila tudi kost kakšnega plazilca. Bom forvardiral sliko Matiji Križnarju iz prirodoslovnega muzeja, pa ti odgovorim, kaj bi to lahko bilo.

2. primerek je tako imenovan ihnofosil - gre za sledove plazenja organizmov. za nekatere se ve, za druge pa ne, katera žival jih je pustila. prav tako se da ugotoviti ali je šlo za počivanje, iskanje hrane, bežanje... Konkretni primer je nastal ob iskanju hrane. Če si ga prinesel z obale gre za kamnino miocenske starosti (ihnofosili sicer niso noben pokazatelj starosti).

3. primerek. Žal si ne upam kar neki iztreliti, ker ni dovolj lepa (vsaj zame :) ). Lahko gre le za koralo ali spužvo, morda pa si našel glavonožca oz. amonita. Morda pa kaj drugega. Če mi poveš od kod je ta zadnji primerek, ti bom morda lažje pomagal.


------

Uf, šele zdaj sem videl tretjo sliko prvega primerka!
Če mene vprašaš si našel kost kakega plazilca (ja, ja, dinozaver :D ).

Supr najdba!

Ti pa še napišem, kaj pravi Matija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lmorgh ()

Fave ::

Imorgh hvala. Drugi primerek je iz slovenske obale, tretji pa je iz Tržiča.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

msjr ::

Ta tretji bi znal biti Schwagerina carniolica, mimogrede iz Dovžanove soteske naj se po pravilu ne bi odnašalo fosilov.

lmorgh ::

dvomim da je 3 foraminifera, ker so kamrice enake, v sredici je pa luknja.

Fave ::

msjr je izjavil:

Ta tretji bi znal biti Schwagerina carniolica, mimogrede iz Dovžanove soteske naj se po pravilu ne bi odnašalo fosilov.


Ni iz Dovžanove soteske. Našel sem ga na območju tovarne BPT.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

gzibret ::

Se strinjam z lmorgh-om.

1. fosil bi znali biti ribji zobje, ali pa kakšna kost. Samo kosti so ponavadi bolj črne, barva je vsekakor bližja kakšnim zobem.
2. fosil je ihnofosil, sledovi plazenja
3. fosil zna bit korala.

Ne me držat za besedo. Paleontologijo sem delal pred 10 leti :P Ziher sem samo za (2).
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

lexios ::

Podpišem pod Gizberta in Imorgha;) Kamenine iz okolice Škofje loke, če se ne motim, so večinoma terciarne in kvartarne starosti (pleistocenski nanosi v bližini Sore) - torej bi 1. utegnile biti tudi kosti (sesalcev), 3. pa imho ni amonit, temveč korala - na dinozavre pa imho pozabi:)

PS: ...malce guglanja pa te odnese na stran, kjer bi ti utegnili točneje pomagati - www.fosili.si

lexios ::

PPS: aja, 3. je iz ok. Tržiča, torej bi lahko bil tudi amonit. Težko rečt s slike, pa dolga je že od kar me je tole zanimal. :P

Fave ::

Uf, se pa spoznate vi na to. Me zanima kaj bo povedal še od Imorgha kolega.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

lmorgh ::

pomoje ni zob, kot pravi zibret, ker zadeva izgleda kar veliko (koliko meri?) in se vidi, da na desni strani slike manjka del te kosti (izpran zakrivljen del).

če gre za mezocoik, potem je kost reptila, če gre za oligocensko kamnino je sesalec.

pa ni tok nevrjetno kot se sliši, ko omenim dinozavra. lanske najdbe z velike planine dokazujejo prav obratno, saj so tam in po kamniških alpah našli ogromno fosilnih rib in morskih reptilov (aka morskih dinozavrov)

dragana ::

Na prvi sliki sem skoraj prepričan, čeprav ni slikano najbolje, da ni kost. Tisti, ki se nagibate
h kosti, kateremu delu telesa pa naj bi pripadala? Vretenca niso, ostale kosti pa ponavadi niso tako zvite v obliki črke s.

Pyr0Beast ::

Rep ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

lexios ::

Res je, najdbe dinozavrov pri nas niso nemogoče, so pa redke. So pa znane vsaj 2 ali 3 najdbe (odtisi nog, delčki kosti), ki kažejo na prisotnost dinozavrov tudi pri nas. Fosilnih rib, ki so malce bolj pogoste, pa ne bi mešal med dinozavre. Če že vsaj krokodile.

Tole zgoraj glede na lokacijo najdbe (ok. Škofje loke?) dvomim, da je "part of dino" (mogoče se motim, a ugibam da gre v tem delu Slovenije pretežno za oligocenske kamenine, v tem primeru je starost tega fosila v rangu 50M let?). Tudi zobje ali zobne ploščice najbrž niso. Moram pa reč, da res precej spominja na stebelce (morske lilije?) ali ostanke kakšnega sesalca. Vidno je tudi, da se fosil nadaljuje na levi pod kamenino do roba kamna. Vsekakor pa gre za zanimivo najdbo. Mogoče bi sporočil še kakšne so dimenzije?

Kar se oblike S tiče, pa ni dobro sklepat prehitro, deformacije so že pri najdbah mlajših fosilov pogoste...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

dragana ::

Pyr0Beast je izjavil:

Rep ?

Rep je iz vretenc. To na sliki niso videti vretenca.

Fave ::

Ja, tudi sam se najbolj nagibam k steblu morske lilije, glede na ostale slike na netu. Je pa verjetno skozi skalo še eno steblo podolgem, ker je na obeh straneh skale "oko". Na eni debelejše, na drugi tanjše.

Dolžina tistega kar je na drugi sliki je 4,5 cm.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

lmorgh ::

Kot sem rekel, bi lahko šlo za rebro. če ne oblika, mi na kost vleče barva. črna barva je značila za prisotnost organskega materjala. lexios, naj ponovim, zadnje najdbe mezocoiskih vretenčarjev v kamniških alpah sodijo med ribe IN morske plazilce, ki pa niso krokodili...Če te te reči zanimajo, ti priporočam revijo Scopolia, Kraljestvo tetide, kjer so odlične slike zadnjih najdb.
Pa še da dodam, tisto z dinozavrom sem se malce hecal, vseeno pa bi laično tem plazilcem prej rekli dinozavri, kot krokodili.

[quote]V zadnjih letih smo pri paleontoloških in geoloških raziskavah odkrili zelo veliko zbirko najrazličnejših fosilov, med katerimi izstopajo ostanki vretenčarjev, kot so ribe in vodni plazilci. Del najlepših primerkov in dogajanje v triasu boste si boste lahko ogledali prav na pričujočem predavanju.[/quote]

zakaj ne lilija? spet, barva in pa nesorazmerno veliki členki, kar ni značilno za morske lilije. če gre za oligocenski fosil(malo gor nad š.loko) (in da ni kost vretenčarja) spet ne bi rekel, da gre za lilijo, ker kolikor poznam oligocenske plasti tistega okoliša (in sem videl že ogromno primerkov), je tam še nisem zasledil!

je pa treba omeniti tudi to, da so iz teh kamnin ŽE znane kosti kitov.

to je oblika rebra!

desni del manjka, a je vidna "luknja", kjer bi se lahko nahajal.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

lexios ::

dragana je izjavil:

Pyr0Beast je izjavil:

Rep ?

Rep je iz vretenc. To na sliki niso videti vretenca.


Tudi tole mi ne zgledajo kot vretenca;):
http://www.musclecars.net/parts/Lot-of-...

lmorgh ::

ja, ja, vretenca so v kamninah zelo "nevretenčastih" oblik! hehe

btv, Matija Križnar pravi, da gre na prvi pogled vrjetno za kost. Če je možno, pa bi si zadevo pobližje ogledal...

lexios ::

lexios, naj ponovim, zadnje najdbe mezocoiskih vretenčarjev v kamniških alpah sodijo med ribe IN morske plazilce, ki pa niso krokodili...


Verjamem, sem le hotu reč, da so fosili rib še daleč od dinozavrov. So pa menda pri nas našli tudi že fosilne krokodile...


zakaj ne lilija? spet, barva in pa nesorazmerno veliki členki, kar ni značilno za morske lilije. če gre za oligocenski fosil(malo gor nad š.loko) (in da ni kost vretenčarja) spet ne bi rekel, da gre za lilijo, ker kolikor poznam oligocenske plasti tistega okoliša (in sem videl že ogromno primerkov), je tam še nisem zasledil!


Se strinjam, težko da bi bilo steblce, spominja pa... Sam prej stavim na rep.:P

Tole bi tudi utegnil biti kritičen podatek pri določanju:
Je pa verjetno skozi skalo še eno steblo podolgem, ker je na obeh straneh skale "oko". Na eni debelejše, na drugi tanjše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

Fave ::

lmorgh je izjavil:

ja, ja, vretenca so v kamninah zelo "nevretenčastih" oblik! hehe

btv, Matija Križnar pravi, da gre na prvi pogled vrjetno za kost. Če je možno, pa bi si zadevo pobližje ogledal...


Kje pa dobim tega gospoda, bi mu res nesel pokazat?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

lmorgh ::

imaš na PMju...

gzibret ::

Lejte... da gre za oligocen, je to brezveze govorit. Rekel je, da je kamen najdel ob reki. Očitno je, da gre za prodnik, ki ga je reka kar nekaj časa valila po strugi (je kar fino zaobljen in pobrusen. Gre za apnenec, ki ne zgleda prav nič oligocenski. Lahko je karkoli, od devona pa do nkje spodnjega dela terciarja. Meni deluje precej mezozoiski (trias, jura).

Je pa težko iz slike karkoli govorit.

Pa še nekaj... kosti se v apnencih tega tipa, kot je ta kamen (čeprav bi spet, da bi lahko kaj več rekel, potreboval svež lom), zelo zelo redko ohranijo. So premehke in prelahko razpadejo. IMO ni kost, ne bom pa spet ne tega trdil. Težko je karkoli rečt iz slike.
Vse je za neki dobr!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Zanimiva predavanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
89106525 (2361) BigBangStar
»

fosili

Oddelek: Znanost in tehnologija
71188 (946) drekodovce
»

Nahajališča fosilov, mineralov

Oddelek: Loža
206563 (5573) Okapi
»

Starchild + najstarejši stroj...

Oddelek: Znanost in tehnologija
81565 (1331) Starodavni
»

Izumrtje dinozavrov povzročil padec asteroida - sedaj tudi uradno (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8118270 (15502) gzibret

Več podobnih tem