» »

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

««
10 / 21
»»

Zvezdica27 ::

Ignore.

Gonilnik za procesorje (in še vso periferijo, north, south bridge, interni GPU) je v samem kernelu - odprtokodni. Lahko pa namestiš tega Intelovega (lahko da je odprtokodni, lahko da ne).

Delalo bo v vsakem primeru.

zz

mulc007 ::

Hipotetično vprašanje o posodobitvah, ki jih ne razumem najbolje

V upravljalniku posodobitev več ali manj redno posodabljam.
Zanima me če naprimer nekaj mesecev ne bi posodobil, in bi se stvari za posodobitev nabirale v čakalno vrsto... ali bi potem ko bi čez nekaj mesecev posodobil, posodobil vse stvari (fajle) ki bi jih v primeru sprotnega posodabljanja? Ali ne bi ker se določene posodobitve medtem mogoče zaradi izboljšave odstranijo iz čakalne vrste in se zamenjajo z izboljšanim fajlom?


Mogoče sem preveč zakompliciral pa bom še na drug način vprašal:

Recimo da je danes 1. januar in gledamo na 1. maj.
Primer 1: Računalnik od 1.1 do 1.5. vsak dan prižgem, posodobim in ugasnem.
Primer 2: Računalnik posodobim 1.1. in ga naslednjič prižgem šele 1.5. in ga še enkrat posodobim.

Zanima me če bo 1.5. programsko stanje linuxa v obeh primerih enako.

Ozric ::

@mulc007
Z debianom in in njegovimi non-rolling derivati načeloma ne bi smelo biti težav, druga zgodba je z striktno rolling distroti - tam pa zna kaj zakašljat ob takem posodabljanju...

Ghost007 ::

Doben linux distro, niti live cdji mi ne bootajo na graficni ki je integrirana v i7 6700k, asus z170 pro gaming, 32gb rama.
Ce pa uporabim pcie grafo pa vse dela. Windows 10 pa tudi dela na obeh oz celo ignorira bios setting v extended modu ceprav imam only cpu gpu vklopleno.

Ve kdo v cem tu fora?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

Zvezdica27 ::

lp,

intelov proc iz 2015, da grafa ni podprta? Skor ne verjamem...

zz

Ghost007 ::

ocitno je tako. Samo z kernelom 4.10.x mi deluje.
Nevermind, ze imam vse vzpostavleno in delujoce na Antergosu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

Ghost007 ::

Other Software Updates

The Linux kernel has been updated to 4.10.

To bi mi moglo zdaj vzgati. Bom probal live ISO ker ze prejsni takoj hangno.

pravkar probal. dela lepo na i7 6700k igpu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

Ghost007 ::

Mogoce pa le ni skylake bug directno. Zdaj imam podobni problem v kernelu 4.10.8 ce startam ali restartam linux z monitorjem oz tvjem izkloplenim. Nekako kaze na EDID info bug. Ce prav bere x org monitor configi niso vec potrebni if it works right.

Bom probal naslednic spisat na roko nov edid.raw z phoenix edid designerom pa linkat do datoteke Xorg.conf.
Tudi druge porte bom sprobal, vga in novejsi tv.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

Zvezdica27 ::

xorg.conf že nekaj let ni potreben sploh.

EDID je jeba, ja, sam to je fora monitorja, ne proca. Sam sem moral zaradi tega celo menjati računalnik, ko nek display s system76 laptopu ni zadeve prav kazal - morš mislit - in tega enostavno NE MOREŠ urediti, vsem se pa jebe za enga userja.

A, ne, zdaj se spoomnim, moram sem menjati povsem dober kitajski LCD, ki ni več delal od enga kernela naprej... ker ni pravih EDID posredoval. laptop je imel drugo foro (skurilo mi je nekaj za napajanje displaya - ne moreš popravit).

EDID tudi v xorg.conf ne moreš urejati.

zz

Ghost007 ::

baje lahko.
zadni post.
https://forums.geforce.com/default/topi...

Section "Device"
Option "CustomEDID" "DFP-0:/home/bnesbitt/XP-17-EDID.raw"

pa pod Monitor settings alinejo.
https://wiki.archlinux.org/index.php/xo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

Ghost007 ::

Zvezdica27 ::

no, to pa prvič slišim. Še vedno pa rabiš EDID file - kdo ti ga bo dal - boš nekaj sam?

srečno!

zz

Ghost007 ::

EDID file ni tesko naret. Phoenix edid editor ga pridobi iz windowsa. Ampak ga ocitno ne rabim, sem prestavo na HDMI 1 iz 3 ali 4. Pa vse dela. Mogoce bi celo z starim kernelom zdaj slo.

Bo treba live cd 16.x spet bootat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

Ghost007 ::

Jaz lahko ??Ubuntu opisem samo kot nestabilni pice of shit operating system.

Se restartat ga moram po 2-3x, da mi rata login. Potem pa rabim veliko srece da ni pulse audio broken ali pa teamviewer ne brejka. Govno pac!

Fsegula62 ::

Ghost007 je izjavil:

Jaz lahko ??Ubuntu opisem samo kot nestabilni pice of shit operating system.

Se restartat ga moram po 2-3x, da mi rata login. Potem pa rabim veliko srece da ni pulse audio broken ali pa teamviewer ne brejka. Govno pac!

Ubuntu je čisto ok, glede TeamViewerja se pa strinjam ja,... nasploh je na vseh linux based sistemih problem z njimi... ubuntu server pa mi laufa bp

Ghost007 ::

xubuntu sicer mam. Vsakic po bootu se tresem ce bo sploh loginalo. 1 od 3 poskusov faila in imam login loop.
Katastrofa pac.

Keri vnc server je bolj stabilni te?

SlimDeluxe ::

V 7ih letih kolikor uporabljam Ubuntu za delo, še nikoli nisem imel problemov s TeamViewerjem. Sicer pa sem z eno stranko uspešno prešaltal na Chrome Remote Desktop in zaenkrat dela super, je pa funkcijsko (še vedno) omejen.
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

Truga ::

teamviewer je nevarno sranje ki ga shekajo vsake 2 tedna.

ne uporabljat teamviewerja, hvala.

Ghost007 ::

teamviwer pa pogosto crasha ce slucajno pridem skoz login. Ali pa ostane pognan in izgleda kot da vse tip top in zeleno. Ko pa probas loginat pa negre. Pomaga restart teamviwra.

Majn problemov sem imel z Antergosom na zacektu. Menjat sem ga sicer zelel, za to ker sem verjel da running release nemore bit bolj stabilni kot ubuntu. Par dni kasneje se je pravtako pojavil looginloop na to antegrosa sploh ni bilo vec mozno instalirat na Cinamon, KDE in gnome enviromentu. Delovlao je le openbox in menda mate,xfce in open box.
Potem sem si rekel oh fuck rabim ocitno res nekaj bolj stabilnega.

Probal xubuntu ki je ze kar hitro zacel rusiti teamviwer, ostalo je delovalo ok. Par dni kasneje pa se pojavil looginloop. Zdaj je uradno majn stabilni kot Antergos.

Je pa zanimivo, da se Amtergos takrat instaliral tudi v Virtualbox za test. Tam ni bilo login loop problema. Za popizdit.

Mislil sem da bom imel z QEMU in PCIE passthrujem tezave. Ma ne imam jih z osnovnimi in trivialnimi stvarmi z samim OSom.

Ghost007 ::

te razne XY Ubuntu flavori bi morale vse isto stabilno delovat?
Ker sem tik pred tem da Gnome sprobam se.

Ozric ::

Ghost007 je izjavil:

te razne XY Ubuntu flavori bi morale vse isto stabilno delovat?
Ker sem tik pred tem da Gnome sprobam se.


Zakaj ne Debian?

Ghost007 ::

Nazadnje kaj sem debiana instaliro ni slo bootat po instalaciji na Igpu. Sem pa takrat se imel na HDMI3 priklopleno, kasneje sem spoznal da ta HDMI3 ne oddaja signala za prisotnost naprave ko je izkluceno mogoce tudi kaj moti ko je vkljuceno, sej je na 1080gtx normalno vse bootalo, HDMI1 pa deluje normalno na istem monitorju vsaj z Antergos in Ubuntuji. Bi lahko se enrkat probal da in verjento celo bom to izbral. Thx da si me spomno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

Zvezdica27 ::

daj ne sodi vsega po ubuntu.

Razlogov za slab boot je nešteto - od kakega felerja pri namestitvi naprej. Poizkusi purgeat (ali remove in reinstall) screenlock, ki nadzoruje login.

Meni je tudi včeraj crknil alsa in pulseaudio (slušalke niso delale), pač, pol minute dela. Se pa tudi meni to še ni zgodilo. Kvaliteta morda res pada, a za stabilnost je edina izbira pure Debian. Je pa *buntu najbolj prilagodljiv v smislu da imaš v štartu več distrotov. V glavnem - daj reinstall kot prvo, če ne zamenjaj/reinštalijaj login screenlocker (ali pa loči sreeen lock od logina).

zz

Ghost007 ::

Sem se danes spet zraven spravil in doživljal šok za šokom. Prvo sem probal Debian 8.8.x.
Zadeva je bootala lepo vendar preveč outdated. Zvoka tudi ni bilo. Nato as per guide sej se baje rabi Debain strech anyway sem tega instaliro. Prvi veliki šok. Ni botal v zeljeni konfiguraiji in specifičnih potrebnih nastavitveah na Igpu.
Nato sem si mislo fuck it. Gnome ni tako grdi ce vklopis clasicni app menu in ker je Xubuntu delal, sem pricakoval da bo Ubuntu Gnome tudi! NOWAY SIR! Sploh ne boota na igpu. Kaj je tako fejst nvidia nuaveu bound? Ne vem. Probal seenrkat debian strech Gnome in identicen problem.
Nato sem reko ma fuck it ce je vse v dreku lahko tudi nazaj na Antergos kateri se je bil najbol stabilen ceprav bi kontra pricakova ker je rolling release. Pa so meli offline stran celi dan, se zaj mi ne odpre.

Ni mi ostalo druga kot Xubuntu kateri boota in zaenrkart deluje vse ok. Kako dolgo bomo pa vidli....
Vsekakr bom cim majn oz res bare minimum imel na tem instalu za gledanje filmov in twitch/tube.

Ce bo slo prehitro v drek pa se bom kompletno losal linuxa in imel dual Windows Gamer boot mašino.

Ozric ::

@Ghost007
Ne morem se znebit občutka, da se vsega lotevaš ihtavo in površno... ;)

SlimDeluxe ::

IMHO dober sistem bi ti moral dovoliti, da si površen.
Meni se bolj zdi neverjetno, da ima nekdo toliko problemov, z več distribucijami, na kolikor razumem nič kaj eksotičnem hwju :)
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

Truga ::

SlimDeluxe je izjavil:

IMHO dober sistem bi ti moral dovoliti, da si površen.
Dober sistem bi ubil ali pohabil povrsne uporabnike, tako kot se to zgodi s stroji in avti. Ves koliko manj problemov bi meli.

Ghost007 ::

Jah ni kaj za failat ce v biosu nastavis kot primarni gpu igpu. V tem primeru upas da bo klub temu bootalo, tudi ce module prob zazna še eno 1080gtx v masini. Temu ni tako z Ubuntu Gnome, Debian Strech Gnome. Debian 8.8 pa ima prevec stari kernel. Xubuntu, Antergos bi verjetno delovala ceprav je moznost loogin loopa predvsem pri zadnjem. Debian Streech, ubuntu gnome simple hangata tako da ni druzga ko restart.

Trenutno mi to samo pove da ne uporabljat zadnjih releasov ce pricakujes stabilnost, ampak jih rabim za delovanje.

Teamviweer se pa zdaj ne deluje ob bootu in zahteva restart programa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

Zvezdica27 ::

poslušaj... pusti ti Bios na miru in enablaj oboje. Po tem v X rešuj, da bo loadal samo intel in ne dedicated. Po moje ga tu lomiš, ker bogve kaj sistem (software) naredi s HW blokado ene grafe...

Jebi ga, na linux je zlato pravilo: kupiš intel in imaš tisti GPU ali pa rešuj težave. In brez skrbi, delalo bo. No, pardon, moralo bi. Dodaj Nvidio, pa je hec večji, dodaj AMD in uživaj ko ne dela.

Če ti ne bo šlo, ti lahko linkam kak vodič.

zz

lopov ::

LOL ... Lenovo T500, brings memories of joy having GMA4500 + HD3450 :))

Ghost007 ::

zdaj sem si naredo multiboot usb z yumi mint cinemon,ubuntu unity,antegros gnome3, debain 8.8 XFCE(pre star anyway), xubuntu.

Antergos Infinite loogin loop! to ze z live verzijo. Razen ce install messed up. Bom preveril zvecer.
Debian ok
Mint ok
Ubuntu OK
Xubuntu OK.

Bom se dodal Ubuntu Gnome in Debain Gnome kasneje ter vse se sprobal na drugem racunalniku v sluzbi tudi ce boota.

Dolocene distribucije grejo res instalirat ko Nvidia spustim kot primarno. Vendar po instalaciji jo moram blokirati in tam tudi zacenja lockati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

Ghost007 ::

Antergos je ponavadi slo le instalirati, ce je bila Nvidia kot primarni gpu oz auto. V tem primerju je primarna anyway.

Ozric ::

@Ghost007 Tvoji entuziastični posti so me iskreno zmedli. Kaj točno je tvoj problem?

Ghost007 ::

Loggin loop na Ubuntu Gnome in Antergos trenutno. Nemrem priti v sistem sploh.
nekaj takega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

Ghost007 ::

Sem zdaj sprobal na drugem PCju na katerem vse distribucije bootajo brez najmajnsega problema. Tesko bo resevati problem ki je tako specificen konfiguraciji ali nastavitvam. Moram biti happy da vsej nekaj deluje pa ce tudi samo se Xubuntu.

Imam dual monitor na obeh PCjih. Vendar ima PC doma dual izklopleno v biosu. Bom probal vklipiti nazaj in seenrkat bootati antergosa in ubuntu gnome. Z windowsom ni problemov ker on sam vklopi in aktivira oba monitora ne glede na bios nastavtive.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

Fsegula62 ::

Imam zanimivo težavo, ko želim na domačem strežniku (Uuntu 16.04) omejiti hitrost interneta z wondershaperju lepo nastavim hitrost 25000/250Kbps, opravim speedtest rezultat je pa daleč od nastavljene (enako velja za kakršno koli drugo hitrost) ko clearam rule pa je hitrost normalna. Kakšna ideja?

Še slika:

Zgodovina sprememb…

errhec ::

Si poizkusil direkt v terminalu?

sudo wondershaper eth0 512 128

PS
Imaš tudi druge načine ki ti to omogočajo:

TUKAJ
dd

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: errhec ()

Ozric ::

Še par dni do "frišnega" Debiana ... https://fossbytes.com/debian-linux-9-st...

Zvezdica27 ::

awright!

ravno prav en dolgotrajen sistem!

zz

Ghost007 ::

me zanima ce mi bo sploh bootal. Strech beta mi ni.

Ozric ::

Ghost007 je izjavil:

me zanima ce mi bo sploh bootal. Strech beta mi ni.

Ziher ne, glede na peripetije, ki si jih deležen. Brezveze... :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

Ghost007 ::

bom probal vse desktop enviromente. Xde pomoje bo bootal. Cakam da Live cd izdajo.

Ghost007 ::

se vedno isti blemi. Zato iscem kaj imajo skupnega da delata ubuntu,xubuntu vcasih antergos. Display managerja maybe?

Zato bom debiana se enkrat sprobal z LightDM.

Zvezdica27 ::

ljubi jezus, ti prav nočeš razumeti:

linux je - jedro + ključni programi (BSE, unix)+Desktop environment. Načeloma se nič ne spremeni če menjaš DE. TO je tvoj problem

Ti imaš težavo ali na hardware (kot sem ti rekel, vklopi jebeni Bios za grafo in naj sistem to ureja) ali pa s samim jedrom (kernelom). Dvomim, da ključni programi BSE+Unix to pacajo, čeprav v teoriji X11 bi lahko (ampak on itak komunicira s kernelom).

Torej:

1) vklopi v Bios grafo
2) probaj
3) v sistemu potem samo znotraj sistema disablaš kar nočeš ali pa pustiš pri miru. Niso vse grafe 100% podprte.

vsi buntuji imajo skor vse skupno (znotraj iste številke). Moj lubuntu in tvoj ubuntu ali xubuntu sta popolnoma ista. Samo meni ekran "riše" X11 preko Openboxa (kaj se vidi) tebi pa X11 preko Unity ali xfce.

Display manager je samo program, ki ureja bootscreen, včasih še screensaver. Za izris je pomemben X11, ki pa komunicira s kernelom. KERNEL!!! Kernel pa je jedro, ki komunicira s hw. LightDM zadeve ne bo rešil.

zz

filip007 ::

Na Ubuntu, sem dal popravke gor in za kernel 4.10 in pokvarijo Radeon gonilnik, zdaj moram še enkrat inštalirat, ker Radeon ne podpira 4.10, zdaj so to tudi napisali gor. So dali ven 14.30, preko 14.10 pa niso nadgradili kernel.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zvezdica27 ::

https://help.ubuntu.com/community/Radeo...

hej, po novem ni več tega - zdaj je samo še AMDGPU driver, ki je v kernelu. Ni več ne radeona ne fglrx - vsaj v 16.04 ne. Za 14.10 ne vem - a zakaj za boga si na tako starem?

Rešitev: uporabljaj stsari kernele (torej nižji od 4.10), izberi ob bootu, akteri točno dela, ostale odstrani
Rešitev: nov ubuntu (16.04 ali novejši)

to je zlahka rešljivo, kernle pa imaš stare še vedno gor, samo izberi pravega ob bootu, ostale pol removaj: https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=... (predvidevam, da imaš Grub, saj pri UEFI je podobno, samo meni najdi.

zz

filip007 ::

14.10 je bil Radeon gonilnik, potem so dali ven 14.30. Imam 16.04 LTS, sem dal še enkrat gor, nadgradil na vse, zdaj čakam kaj bodo naredili pri AMD, tam piše da rešujejo problem.

Izgleda, da bo šele kernel 4.13 konkurenčen Radeon gonilniku.
http://www.phoronix.com/scan.php?page=a...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

filip007 ::

To naj bi bilo to:
http://support.amd.com/en-us/kb-article...

Če, odprem Steam gor mi napiše tole:

blaz@blaz-pc:~$ steam
Running Steam on ubuntu 16.04 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
libGL error: unable to load driver: radeonsi_dri.so
libGL error: driver pointer missing
libGL error: failed to load driver: radeonsi
libGL error: unable to load driver: radeonsi_dri.so
libGL error: driver pointer missing
libGL error: failed to load driver: radeonsi
libGL error: unable to load driver: swrast_dri.so
libGL error: failed to load driver: swrast
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Ozric ::

@filip007 3 opcije imaš, zažen in prever
$ steam-runtime
$ steam-native
$ /usr/lib/steam/steam

PrimoZ_ ::

Kako zanesljivi/kvalitetni so razni drugu okusi Ubuntuja ?

Ubuntu MATE, Xubuntu, Kubuntu, Ubuntu neon, ...

Ali raje vzamem kar Mint ?

Po pravici rečeno sem malo skleptičen glede vseh teh verzij, zdijo se tko razvodenele. Debian je res trdna osnova, Ubuntu ajde recimo še, potem pa od tu naprej se mi zdi da so zlo majhne skupine razvijalcev, ki se bolj zanašajo na upstream in sem malo v dvomih o vsem skupaj.
««
10 / 21
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061176570 (45409) poweroff
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194221989 (157123) Zvezdica27
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813180315 (146254) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999133249 (96135) Icematxyz

Več podobnih tem