» »

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

««
9 / 21
»»

lopov ::

Na Xubuntu 14.04 sem namestil i3wm.

Dela, a imam sedaj v xfce in xubuntu seji takšna obvestila:



Neuspešno sem googlal, obvestil nikakor ne znam ponastaviti.

Bi znal kdo pomagat?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

Ozric ::

lopov je izjavil:

Na Xubuntu 14.04 sem namestil i3wm.

Dela, a imam sedaj v xfce in xubuntu seji takšna obvestila:



Neuspešno sem googlal, obvestil nikakor ne znam ponastaviti.

Bi znal kdo pomagat?


sudo apt-get remove xfce4-notifyd?

Antares88 ::

Imam WDjevo NAS ohišje z dvema diskoma in želim namestiti nanj Ubuntu. Disk sem iz WD ohišja vzel ven in ga priklopil direktno preko SATA na PC in nanj naložil Ubuntu iz booting USBja.

Zdaj imam težavo, da se mi windows 7, ki ga imam na primarnem disku inštaliranega ne boota.
Javi naslednje:
Error, no such device: "neka dolga številka" grub rescue

Tudi ko v izbiri boot medijev izberem disk na kateraga je naložen Ubuntu se Ubuntu ne boota več ampak podčrtaj samo utripa, se ne zdi kot bi kaj nalagalo.

Z linuxi nisem imel opravka nikoli in ne vem kje naj začnem iskat težavo. Kako lahko rešim problem? Ne bi rad formatiral primarnega diska, ker nimam narejenega backupa :(

Ozric ::

Zaženi live USB Ubuntu in sledi ...https://help.ubuntu.com/community/Boot-...

Antares88 ::

Hvala Ozric. Win7 se boota ok zdaj, Ubuntu se pa še zmerej noče. Podčrtaj še kar utripa v prazno... Kaj bi ga lahko ustavljalo da se boota?

lopov ::

Ozric je izjavil:

lopov je izjavil:

Na Xubuntu 14.04 sem namestil i3wm.

Dela, a imam sedaj v xfce in xubuntu seji takšna obvestila:



Neuspešno sem googlal, obvestil nikakor ne znam ponastaviti.

Bi znal kdo pomagat?


sudo apt-get remove xfce4-notifyd?


Hvala, a na mojo žalost omenjeni ukaz na pomaga.

Odstranil (purge) sem notify-osd, xcfe4-notifyd pa naj bi ostal nameščen. Od odstranitvi slednjega se odstrani tudi xubuntu-desktop (sicer brez posledic) tko da sem 100% prepričan, da to ni prava pot. največ kar sem dosegel je bila popolna odsotnost obvestil, po ponovni namestitvi xcfe4-notifyd pa dobim zopet enaka obvestila kot na sliki.

Pesimist ::

kako logoutam iz gfx vmesnika v zadnjem ubuntu. Uporabil sem ga samo kot udpxy server v vmware. Zdaj bi pa rad cim bolj minimiziral porabo zadeve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Pesimist ::

nevermind. Resil z ubuntu server distro in hyper v.

dajoker ::

Prijateljica je na Ubuntu 14.04 LTS predčasno prekinila update postopek. Pri loginu v sistem ji ekran parkrat blinkne, javi notranjo težavo in odjavi uporabnika. Prijava v guest gre brez problema.

Je možno na kakšen način rešiti podatke z uporabniškega računa preko guest računa? Če se da, bi prosil za postopek - to je moja prva interakcija z Linux distribucijo.

Hvala vnaprej!
"Hacker" is a term of honour and respect. It is a term that describes
a skill, not an activity. K. Mitnick

lopov ::

Bo kakšen expert podal bolj točen odgovor a mislim, da bi (morda) pomagala prijava preko konzole (Ctrl + F1), nato pa naj preimenuje .config v nekaj drugega (recimo --> mv ./.config ./.config_OLD) in poskusi prijavo z GUI.

lopov ::

Še ideja za probat ... Lahko preko konzole tudi dokonča posodobitve in morda začne delovati. Po prijavi v kozolo naj vtipka:

sudo apt-get update (+ vnese geslo)
sudo apt-get upgrade
sudo reboot

Zvezdica27 ::

seveda gre. ČE prideš v guesta, prideš tudi v recovery mode - to je v bistvu superuser mode (si root, to je pač na ubuntujih enablano). KOpiraj vse. Kako v recoveri - googlaj za svoj pc, mislim da je na ubuntu shift ob bootu? Ali f6, f8... v glavnem, prideš v root

Če to ne gre, chroot v svoj sistem (googlaj). ČE to ne gre - pač kot user - katerikoli - kopiraj datoteke in jih na drugem linuxu s sudo prepiši na svojega userja (če nimaš enkriptan home ali LVM enkripcijee, seveda).

Zato so file credentials smiselni ;)

zz

slitkx ::

Za tale hibrid (pri meni je kombinacija 32GB+500GB HDD) me zanima, ali bi dali gor Ubuntu ali pa kakega od derivatov. (Ali morda kar Mint?) Hibrid ima le 2GB pomnilnika. (Je razširljiv.)

Torej?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

Nocloud ::

Živjo,

Na svoj laptop sem naložil xubuntu 16.04 (64bit). Ima kdo kakšen nasvet kaj vse je dobro dodatno inštalirati da bo računalnik deloval čim bolj optimalno. Baterijo mi zelo hitro pobira, kako izključim bluetooth in pa tudi vse skupaj se zelo segreva.

Kako bi lahko rešil te težave?

Hvala in lep dan

Truga ::

kater laptop?

b3D_950 ::

Če ima AMD procesor/grafično potem je boljš, da kupiš drug laptop, ki nima nič komponent od tega proizvajalca.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Truga ::

ne prevec bluzit

b3D_950 ::

Na žalost je support za linux zanič.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Nocloud ::

Laptop je Lenovo G50 45. AMD quadcore procesor.

Truga ::

Si instaliral driverje, ki so v "additional drivers"? Tisto zna popravit situacijo. Ce ne si pa vec ali manj mrzel.

Neki takega mora zgledat:

Zvezdica27 ::

fglrx že lep čas ne obstaja več, je vse v kernelu (za amd so samo opensource).

To je del težav, res je, ampak... ravno danes je bila novica, da je prav AMD blokiral integracijo nekih novejših driverjev v kernel 4.9 (ma preberi novico na slo-techu).

Žal glede avtonomije drugega kot to - da si na štromu - ne moreš narediti, če pač nimaš intel integrirane grafe ;)

Odkar imam intel proce, to reši vse težave, saj je vedno tam intel GPU integriran, tudi če imam ločen AMD GPU (kot recimo na temu, kjer pišem to). Avtonomija je pač stvar driverjev in to je največja hiba linux: hw dobro dela šele kako leto kasneje, potem pa dela OK za vedno. Šele potem pride sw.

zz

T-2 ::

Nocloud je izjavil:

Živjo,

Na svoj laptop sem naložil xubuntu 16.04 (64bit). Ima kdo kakšen nasvet kaj vse je dobro dodatno inštalirati da bo računalnik deloval čim bolj optimalno. Baterijo mi zelo hitro pobira, kako izključim bluetooth in pa tudi vse skupaj se zelo segreva.

Kako bi lahko rešil te težave?

Hvala in lep dan



Pojdi na spletno stran www.ubuntu.si pod zavihek forum in se tam registriraj ti bodo tam veliko pomagali so veliki strokovnjaki med njimi ti bom tudi jaz pomagal tam.


Lep pozdrav

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: T-2 ()

robertz ::

Nocloud je izjavil:

Živjo,

Na svoj laptop sem naložil xubuntu 16.04 (64bit). Ima kdo kakšen nasvet kaj vse je dobro dodatno inštalirati da bo računalnik deloval čim bolj optimalno. Baterijo mi zelo hitro pobira, kako izključim bluetooth in pa tudi vse skupaj se zelo segreva.

Kako bi lahko rešil te težave?

Hvala in lep dan


Živjo.
Poskusi še s čisto novim linux MX-16.
Je eden boljših midweight OS.
Podprt je tudi AMD linux driver package (fglrx)
Poglej tudi npr.

Lep pozdrav.

killa bee ::

V Avtoradiu predvajam .flac datoteke. Med predvajanjem ne vidim kako je ime komadu ampak samo piše naprimer 'track1'. S katerim programom v linuxu bi lahko dosegel da bi videl ime komada, ki se trenutno predvaja?

Truga ::

Kerkoli ki lahko spreminja FLAC tage.

Ozric ::

Recimo tole - https://wiki.gnome.org/Apps/EasyTAG ...če ni problem v dotičnem autoradiu? Konvertaš flace v mp3 ipd.

Zvezdica27 ::

lp,

če je not fglrx, potem je kernel star in popatchan, ne priporočam, žal moramo čakati, da se stanje izboljša v opensource driverjih.

zz

Truga ::

Nja, ce mas tok staro graficno da rabi fglrx pa res ni problem nucat ubuntu 14.04, recimo...

killa bee ::

Sem naštimal tage - slika. Ampak v Avtoradiu ševedno vidim Track1, Track2 ne pa imena komada ??
 slika

slika

lopov ::

Radio mora podpirati prikazovanje tagov.

Shranjuješ na USB/SD/disk al pečeš CD/DVD? Pri peki moraš eksplicitno označiti "CD text ID" + zapeči kot "Disc at once".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

killa bee ::

Shranjujem na USB.
Imam ta avroradio.
http://www.pioneer-car.eu/fr/en/product...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

trek@s ::

Ker sem v linux svetu nov, bi prosil za pomoč - na "orange pi" sem naložil ubuntu (armbian). Preko SSH-ja znam vzpostaviti kakšen wifi ter še kakšno malenkost, zanima pa me, kako dobti nek "klasičen desktop". Nimam prave verzije, je potrebno kaj dodatno naložiti,...?

kalorijagr ::

Zanima me, kaj bi lahko povzročalo težavo, da mi Ubuntu zmrzne na vsake nekaj časa in je potreben reset. Probal sem tudi z Kubuntu in Opensuse in rezultat enak. Je možno, da je kernel možen vzrok? Imam Ubuntu 16.04 lts in 4.9.0-040900-lowlatency kernel (uname -r). Hvala za vsak nasvet:)

Nocloud ::

danes sem naložil Linux MX 16 distribucijo. Že kr v meniju je možnost inštalacije fglrx driverja ampak mi je izpisalo nekaj napak.
Mi lahko kdo razloži kako lahko preverim oziroma pravilno naložim driver za grafično.

Moj laptop je Lenovo g50 45. Grafična integrirana AMD Radeon R5 GPU.

Hvala

Zvezdica27 ::

lp,

urgh... fglrx driver ni več v uradnem kernelu - so izdali nov odprtokodni driver in fglrx se torej lahko tepe z novim X. Ne vem kako to rešiti, razen da prešaltaj na nov kernel oz. drug distro, ki je že brez fglrx. Če pa nujno rabiš fglrx, pa moraš tudi potem uporabljati stare programe in stare kernele, da se kaj ne sesuje v X.

Radeon je precej problematičen, sploh R. Jaz imam R7 in sem usposobil normalno z odprtokodnimi AMD driverji (naslednik fglrx), ampak za to boš rabil aktualen distro, torej kak nov debian, ubuntu. Za nazaj, se mi zdi, fglrx precej slabo podpira R serijo, sam sem imel težave (tud zdaj pa imam samo intel grafo enablano), mi je pa ratalo. Za tale "pizdarije" je najbolje uporabljati (l, x, k, u)buntu, ki zase kernele od Linusa sam popravi, da omogočijo uporabo hardwarea. Zato marsikaj na ubuntu kar dela, drugje pa so sami problemi.

Moj navet? Prešaltaj na nov distro, ki ne uporablja več fglrx. To je prihodnost.


Frances: razlogov je lahko milijon, če nisi v audio produkciji, low latency kernela ne rabiš, probaj z navadnim in poročaj. Pa napiši specifikacijo kompa.

zz

mulc007 ::

Mene pa zanima kako je v primeru če imaš na enem računalniku Windows, na drugem pa Linux Mint in prenašaš stvari na USB iz enega na drugeg PC.
Za Linux je znano da je nekako odporen na viruse. Pomeni to da virusi ne morejo na računalnik, ali da ne pride do okužbe čeprav so na računalniku virusi?
Kako je v primeru če recimo iz windowsa v linux in obratno na USB prenašaš stvari.... bo za windows nevarno da se okuži z virusi?

konspirator ::

Zakaj usb če imaš sambo (in sta oba sistema v lanu, predvidevam) ?

https://www.howtogeek.com/176471/how-to...
https://help.lafayette.edu/samba/win7no...
http://techgage.com/article/using-samba...

Win uporablja PE Portable Executable @ Wikipedia, linux ELF Executable and Linkable Format @ Wikipedia , zato win virusi ne bodo delali na linux in obratno.
Seveda obstajajo tudi linux_only virusi &co Linux malware @ Wikipedia .
--

Zvezdica27 ::

Lp,

Ni to vse. Na linux prvo virusa skor ne moreš dobit, ker vse programe dobiš iz repozitorijev. Ni tle downloadov, hehe... ko boš pripel do git ali source kode boš vsaj približno vedel kaj paziti.

Poleg tega tudi virus ne bo imel root dostopa, ne vedno. V prav nastavljenem sistemu niti sudo ni nujno enak rootu in virus - ne more nič.

Da ne omenjamo ničkoliko verzij vsega, kar se s prvim updatom spet spremeni - in virus nima šans.

Je pa možen! Ni pa verjeten'

Zz

Ozric ::

Sicer pa ClamAV, če je res treba... https://www.clamav.net/

konspirator ::

Zvezdica27
Na linux prvo virusa skor ne moreš dobit, ker vse programe dobiš iz repozitorijev.

Adobe fp je na voljo https://get.adobe.com/flashplayer/other... v obliki: apt, yum, tar.gz, rpm oz že preveden binary (elf).

http://www.freeoffice.com/en/download
rpm, deb, tgz


ostali:
List of proprietary software for Linux @ Wikipedia
--

Zgodovina sprememb…

konspirator ::

Ozric
Poleg clamav obstaja tudi drugi, glej Antivirus sekcijo moja prejšnja linka.

Linux malware @ Wikipedia
List of proprietary software for Linux @ Wikipedia
--

Ozric ::

konspirator je izjavil:

Ozric
Poleg clamav obstaja tudi drugi...

Nedvomno.

Zvezdica27 ::

konspirator: že, a 95% če res ne veš da rabiš, pač potegneš iz repotov. Pa tudi sicer: ni dlja iz nenznanih virov, ker maš tarballe na uradni strani ane - kje boš tle virus fasal? Če kej, na gitu, sam da do tam prideš, ni to lih casual user.

Jaz recimo sem nehal - imam verzije iz repotov in čao.

zz

zk_eu ::

A imaš kdo še težavo pri Winu in MS Officu 2010? Ob pomanjšanju in povečanju okna se vmesnik stalno sesuva. Tudi sicer se velikokrat vmes med pisanjem sesuje. Pa prosim ne mi o alternativah Officu. Ni jih. Vsaj ne na tej točki, ko 3/4 ljudi uporablja MS Office in si ga primoran tudi ti.

To kar Ubuntu zadnje čase izdaja je pogreb. Ubuntu 16.04 je bil tako hroščast, da sem še isti teden downgradal nazaj na 14.04. Pa dobro. Počakam pol leta, nadgradim (s tem mislim na novo namestim). Ok, nekaj težav odpravijo, sicer pa mi stalno javlja napake ob zagonu, ampak tole sesuvanje vmesnika je pa res kaplja čez rob. 7 let sem že na Ubuntuju, pa mi še ni toliko živcev požrl, kot sta mi verzija 16.04 in sedaj 16.10 (upgradal sem, ker sem mislil, da bo boljše, pa ni. Sicer sem vedno na LTS verziji).
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

b3D_950 ::

- bug in the Handwriting Recognition
- virus, a third-party application, or some spyware that is conflicting with Word (lol)

https://word.tips.net/T000236_Word_Abno...

Poglej v event viewer (pod application) za napake:
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Ozric ::

zk_eu je izjavil:


To kar Ubuntu zadnje čase izdaja je pogreb. .


Res je. Še rolling distroti majo manj bugov."Družinski" xubuntuji, minti cel čas nekaj cvilijo, medtem pa osebni Arch z osnovnimi repozitoriji lepo prede ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

zk_eu ::

b3D_950 je izjavil:

- bug in the Handwriting Recognition
- virus, a third-party application, or some spyware that is conflicting with Word (lol)

https://word.tips.net/T000236_Word_Abno...

Poglej v event viewer (pod application) za napake:


Hvala za pomoč. Vendar žal ne gre za ta problem. Mislim, da je problem Compizu.

Tukaj je hrošč zaveden. Vendar žal ni nobene rešitve.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Zvezdica27 ::

res je 16.04 in tudi 16.10 nista lih biser...

b

mulc007 ::

Obstaja razlaga v slovenščini kaj je Microkod in ali je res da se avtomatsko inštalira ob posodobitvi biosa?
Za mikrokod vem samo da je to nekakšen gonilnik za delovanje procesorja.

Pred par leti sem osvežil bios:
P5KC BIOS 1203
Support new CPUs. Please refer to our website at: http://support.asus.com/cpusupport/cpus...
...če podpira nove procesorje to pomeni da se je naložil microkod za vse nove procesorje ali kako naj si to razlagam?

V računalnik sem dodal še en disk in nanj inštaliral linux.
V uporavljalniku gonilnikov je to:
Neznano-naprava ne deluje
Nižje je ponujeno: Intel microcode - Različica 3. 201511061. Processor Microcode. firmware for Intel CPUs.
Najnižje pa je trenutno označeno Ne uporabi te naprave.

Če microkode ni v uporabi lahko procesor vseeno deluje???

Če prav mislim da se je pred par leti s posodobitvijo Biosa osvežil tudi CPU (mikrokod) , ali je potem smiselno da v linuxu označim tisti ponujen Intelov, ki je mogoče kakšna starejša verzija? Se da kako videt če je ponujena varianta novejša od trenutno naložene?
Zakaj linux ni prepoznal tiste ki je trenutno naložena in jo windows uporablja? Vsaj mislim da jo saj se nič ne pritožuje.

lopov ::

IIRC so v takem paketu zajeti morebitni popravki procesorja. Do sedaj nimam izkušnje da bi to *moral* namestiti in tudi nikoli nisem, letos pa sen na enem od laptopov menjal Lubuntu za Debian in sem namestil tudi ta paket in iskreno rečeno, ne opazim razlike :)

Windows posodobitme (IMO) tovrstne posodobitve samodejn namestijo, tu pa imaš možnost, namestiš ali pa ne.
««
9 / 21
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061176571 (45410) poweroff
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194221989 (157123) Zvezdica27
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813180316 (146255) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999133250 (96136) Icematxyz

Več podobnih tem