» »

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

««
6 / 22
»»

b3D_950 ::

Machete je izjavil:

Mi lahko kdo prosim linka kašen dober (in preprost) tutorial kako nastaviti v lokalni mreži 5 win7 pro računalnikov, da bi imeli vsi dostop in možnost shranjevanja in odpiranja dokumentov v folderju oz. particiji na enem ubuntu PCju, v isti mreži.
Če se le da, da bi bilo preprosto, ker ubuntuja še nisem videl v živo :)
HVALA in Lp!


http://www.liberiangeek.net/2012/06/win...

Machete ::

hvala!

AlienRR ::

Imam težavo z GRUB 2..

Imel sem dualboot W7 in crunchbang. Crunchbang sem prepisal z ubuntu 13.04 in po tem ne uspem več bootat nobenega OSa.

Pri bootu javi:

GRUB loading.
Welcome to GRUB!

error: file not found.
Entering rescue mode...
grub rescue>


Dlje ne pride.. Poskušam preko USB inštalirat GRUB2 vendar je vsakič nekaj narobe..
Zagnal sem windows repair, ta je zaznal težavo z MBR in jo odpravil - kao - po restartu se še vedno zažene GRUB in javi zgoraj citirano napako.

Kakšna ideja v čem je štos?
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

AlienRR ::

Rešitev:

Z USB sem bootal v inštalacijo Windows 7, windows repair tools, Startup repair, izbral prvo opcijo, reboot

Od tu naprej je potrebna internetna povezava

Reboot v Live (linux) USB, terminal:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get update

Inštaliral Boot Repair
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair


Zagnal boot repair, advanced options, restore MBR

Po tem je bil edin delujoč bootloader od Windows 7, Zato ponovno boot v live USB in zrihtat Ubuntu z GRUB2.

Boot v live USB, zagnal Gparted, da sem našel particijo z ubuntu.
Lahko se pogleda tudi v terminalu:
sudo fdisk -l

Nato sledi:
 sudo mkdir /media/sd**
sudo mount /dev/sd** /media/sd**

** - se zamenja z dejansko črko in številko naprave

Zdaj se reinštalira GRUB:
sudo grub-install --root-directory=/media/sd** /dev/sd**

** - se zamenja z dejansko črko in številko naprave

In to je to.
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

Volta ::

Pozdravljeni.

Jaz pa imam sledeč (velik) problem. Podobno kot AlienRR sem imel dual boot ubuntuja in Windows 7 in po nekaj updatih in spremembah na ubuntuju (nič v povezavi z bootom) mi ni hotelo več bootat v Windows 7. Dobil sem samo črn enkran in čakanje v nedogled. Seveda sem poskusil popravit Grub v Linuxu ampak neuspešno. Povrh vsega mi je uspelo, da particije kjer sem imel windows 7 sploh ne kaže več (prej sem jo videl normalno z vsemi podatki). Možno je da sem inštaliral Grub na to particijo in od takrat naprej je ne vidim več. Preko linuxa sem poskusil popraviti particijo in jo dodati, vendar neuspešno.

Mislite da je še možno, da dobim particijo kakorkoli nazaj? Vsaj podatke, če že boota verjetno ne bo šlo usposobiti. sudo fdisk -l windows particije mi da tole:

Disk /dev/sda: 1000.2 GB, 1000203804160 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 121601 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x80330e99

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 25608 205689856 7 HPFS/NTFS
/dev/sda2 25608 121602 771069952 7 HPFS/NTFS

Tistih 205GB je sistemska particija (bi bi morala imeti še tako kot v 2. disku še
/dev/sdc2 159065 1938391 573832668 f W95 Ext'd (LBA).

Poskusil sem popravit boot in inštalacijo tudi z originalnim windows CD-jem, vendar nikakor ne pridem do tistega okna za Repair windows in potem do konzole.

Vsaka pomoč in nasvet toplo zaželena, ker imam na disku pomembne podatke, ki jih po neki neumnosti nisem backupal + na mašini sta projekta 2 zmiksanih komadov, ki jih moram kmalu oddat.

Hvala že vnaprej, Dani

Machete ::

Poskeniraj disk z programom GetDataBack.

Volta ::

Hvala, bom poskusil in poročam kako bo.

Zvezdica27 ::

lp,

z LiveCD (kar ubuntu) najprej reši vse podatke. Potem se bomo igrali. Drugače pa se takele stvari ne dogajajo ob updatanju ;)

Če hočeš ponovno pravilno naložiti Grub iz LiveCD, je treba v sili chrootat (ker ni jasno ali v ubuntu prideš ali ne), postopek je tu (več opcij, jaz vedno chrootam, da delaš diretno na broken sistemu): https://help.ubuntu.com/community/Grub2...
Če v ubuntu prideš, bi morala gola posodobitev gruba najti win - če ne je nekaj hudo narobe.

kako rešiti win oz kaj je narobe, naj ti pomaga nekdo, ki win dejansko ima... torej kako reševati win MBR od drugega diska (ali samo praticije)

Torej:

1) livecd, reši podatke
2) če prideš v ubuntu, poizkusi mountati particijo (sudo mount -t cifs /dev/sda2 /home/user/nekdirektorij). če to reši, torej mounta particijo, daj v fstab mount navodila in čao. Če bi rad mountal sda1, napiši sda1 (pač tisto kjer je win gor). Reši podatke oz. sedaj imaš dostop, vsaj iz ubuntu.
3)če ne prideš niti v ubuntu, reinstall gruba iz livecd po zgornjih linkih. Če to ne pomaga, naj ti reševanje win pomaga nekdo ki to vsaj približno pozna

zz

Volta ::

Po nekem čudežu mi je uspelo najprej rešiti particijo s programom TestDisk, nato pa z Windows 7 inštalacijskih CD-jem ki je imel repair opcijo (preko command prompta) še inštalacijo Windowsa! Tako da vse deluje tako kot mora! :)

Drugače pa sem poskusil mountati particijo, v bistvu sem poskusil praktično vse, pa ni nič pomagalo. Rešilo me je, ko sem preko Test diska pognal Backup BS na tej izgubljeni particiji in heureka - particija je bila naenkrat vidna! Nič drugega ni pomagalo, ta program pa očitno dela čudeže, če ga uporabiš pravilno.

fantasycamp ::

ne dela mi zvok, kaj narest?

fantasycamp ::

fantasycamp je izjavil:

ne dela mi zvok, kaj narest?


najdu problem se oproščam!

Tamius Han ::

Jaz imam pa imam pa zadnje cajte na Kubuntu 13.04 dva problema:
-- Ura bo vedno, vedno dve ure nazaj (pa če se na glavo postavim)
-- Laptop mi na vsake toliko časa sploh ne bo hotel iti v sleep (ali hibernation).

AlienRR ::

Time zone je prav nastavljen? To se je meni dogajalo ko sem rebootal iz crunchbanga v windows 7. Ura vedno za 2h nazaj.
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

Tamius Han ::

AlienRR je izjavil:

Time zone je prav nastavljen? To se je meni dogajalo ko sem rebootal iz crunchbanga v windows 7. Ura vedno za 2h nazaj.

Timezone mam na Linux pravilno nastavljen. Europe/Ljubljana.

AlienRR ::

Kaj pa, če onemogočiš avtomatsko nastavljanje časa? Se potem še vedno prestavi?
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

Tamius Han ::

Avtomatskega nastavljanja časa sploh nimam omogočenega (no vsej tako se mi zdi), pa mi stalno meče čas za dve uri nazaj. Tudi po tistem, ko sem v BIOS uro dal dve uri naprej mi na Linux še vedno meče dve uri nazaj. Stalno.



Poleg tega pa imam še dva dodatna problema: Vedno, ko zaženem računalnik in se prijavim, mi Kubuntu ne bo zaznaval gumbov "miške" (touchpada). Kazalec se bo premikal, vsako klikanje pa nima nobenega učinka. Problem je rešljiv tako, da za kratek čas skočim v TTY sejo (= ctrl-alt-f1, ctrl-alt-f7/f8) -- to sicer ni kaj preveč dela, ampak je še vedno precej nadležno.

Drugi problem: Zadnje čase se mi Kubuntu zelo zelo pogosto obeša. Simptomi so zelo podobni onim, ko jih vidiš, če ti zmanjkuje prostega RAMa -- se pravi, sistem zamrzne do te mere, da se ti še kazalec pa ura na ekranu ne premakneta nikamor, prav tako pa ne prime nobena tipka; vsi problemi so pa za nekaj časa rešeni ob ponovnem zagonu računalnika.

top pravi, da imam 4 giga rama in pljunek manj kot 8 GB na dveh swap particijah (Vsaka na drugem disku. Če se spominjam pravilno, so velikosti 2 in 6 GiB). Prejle, ko se mi je računalnik obešal, sem gledal na widgetu porabo rama in SWAPa. Zgledalo je kot da bi bil RAM popolnoma zapolnjen do zadnjih par kibibajtov medtem ko je ves swap prostor popolnoma prazen. In ja, tudi ta problem se je pojavil šele po posodobitvi na 13.04.

fantasycamp ::

Kako inštalirat linux octoshape infinite hd optimizer v ubuntu? imam že dol dan program!

b3D_950 ::

Mislm, da ga moraš samo pognat preko terminala in potem odpreš stream v browserju.

fantasycamp ::

b3D_950 je izjavil:

Mislm, da ga moraš samo pognat preko terminala in potem odpreš stream v browserju.


vem da deluje glupo samo sem nov z linuxom ne vem kako pognat preko terminala, ne najdem na netu opisa, mi pomagaš?

b3D_950 ::

Preneseš dol install, klikni z desno na to datoteko octosetup-linux_i386.bin in izbereš Lastnosti. V oknu odpreš zavihek Dovoljenja in daš kljukco Dovoli izvajanje datoteke.

Odpreš Terminal (CTRL+T) vpišeš:

./Prejemi/octosetup-linux_i386.bin


octoshape poženeš s:

./octoshape/OctoshapeClient


Opis:
https://support.octoshape.com/entries/2...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b3D_950 ()

fantasycamp ::

b3D_950 je izjavil:

Preneseš dol install, klikni z desno na to datoteko octosetup-linux_i386.bin in izbereš Lastnosti. V oknu odpreš zavihek Dovoljenja in daš kljukco Dovoli izvajanje datoteke.

Odpreš Terminal (CTRL+T) vpišeš:

./Prejemi/octosetup-linux_i386.bin


octoshape poženeš s:

./octoshape/OctoshapeClient


Opis:
https://support.octoshape.com/entries/2...


najlepša hvala za opis in link!

fantasycamp ::

Permission denied
uporabnik@uporabnik-Not-Specified:~$

Kaj to pomeni da nimam admin pristopa?

Tamius Han ::

fantasycamp je izjavil:

Permission denied
uporabnik@uporabnik-Not-Specified:~$

Kaj to pomeni da nimam admin pristopa?

Da rabiš "sudo" pred ukaz napisat.

fantasycamp ::

Tamius Han je izjavil:

fantasycamp je izjavil:

Permission denied
uporabnik@uporabnik-Not-Specified:~$

Kaj to pomeni da nimam admin pristopa?

Da rabiš "sudo" pred ukaz napisat.


kako potem zgleda?

sudo./Prejemi/octosetup-linux_i386.bin ?

b3D_950 ::

Ne potrebuješ sudo. Ugotovit moraš v katero mapo si shranil bin datoteko.

npr:
cd /home/uporabnik/Prejemi/
./octosetup-linux_i386.bin
./octoshape/OctoshapeClient

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b3D_950 ()

fantasycamp ::

kako v libre office writer spremenim v eng jezik da mi dela auto correct?

b3D_950 ::

Tools -> Options -> Language Settings -> Languages -> Locale settings -> English
Zapreš writer in ga ponovno odpreš.

Format -> AutoCorrect -> While typing

fantasycamp ::

b3D_950 je izjavil:

Tools -> Options -> Language Settings -> Languages -> Locale settings -> English
Zapreš writer in ga ponovno odpreš.

Format -> AutoCorrect -> While typing


vem sem videl na netu samo kje so tools na slo verziji?

b3D_950 ::

fantasycamp je izjavil:

b3D_950 je izjavil:

Tools -> Options -> Language Settings -> Languages -> Locale settings -> English
Zapreš writer in ga ponovno odpreš.

Format -> AutoCorrect -> While typing


vem sem videl na netu samo kje so tools na slo verziji?


http://ubuntuone.com/1NNRj7KYxqNsmFNZQQ...

tools = orodja

fantasycamp ::

b3D_950 je izjavil:

fantasycamp je izjavil:

b3D_950 je izjavil:

Tools -> Options -> Language Settings -> Languages -> Locale settings -> English
Zapreš writer in ga ponovno odpreš.

Format -> AutoCorrect -> While typing


vem sem videl na netu samo kje so tools na slo verziji?


http://ubuntuone.com/1NNRj7KYxqNsmFNZQQ...

tools = orodja


ni problem prevod samo ker nisem vedel da se meni zgoraj skrije in moraš z miško it gor da se pokaže, hvala za video...

OneTwo ::

Zdravo,

nekaj časa nazaj sem dobil notebook-a - Asus Eee PC X101CH in ker je bil že prej v uporabi sem se odločil, da na novo naložim Ubuntu, ki je bil že prej gor, vendar pa imam sedaj težave z driverji za grafično, in sicer jih ne morem namestit. :/

Če grem v nastavitvah pod "ostali gonilniki", je tam gonilnik za grafično "Cedar Trail drm driver in DKMS format" vendar ga ne morem aktivirat, ker pride so sistemske napake. Ne razumem kako je lahko prej delalo normalno (tudi nalepko ima"Ubuntu certified" za kar bi človek pričakoval, da bo delal normalno) in je bil tudi gonilnik naložen, sedaj ga pa ne morem nikakor naložit? :S

b3D_950 ::

... in katera verzija Ubunta je nameščena?

OneTwo ::

Ubuntu 12.04

b3D_950 ::

Zgleda dost komplicirano, povrh tega driverji niso open source.

http://daily.siebler.eu/2012/06/ubuntu-...

OneTwo ::

b3D_950 je izjavil:

Zgleda dost komplicirano, povrh tega driverji niso open source.

http://daily.siebler.eu/2012/06/ubuntu-...


Ravno s tem se že od včeraj zajebavam in vse kar dobim je "črn zaslon", sploh ne pridem več v OS... in edina rešitev je, da ga na novo naložim oz. vsaj jaz kot začetnik ne vem kako bi prišel dalje od 2črnega zaslona". :/

Še vedno ne razumem kako so prej delali oz. so verjetno vmes morali kaj spremenit z updati, glede na to, da gonilniki ne delajo več.

Rad bi obdržal Ubuntuja gor ampak očitno ne bo nič in bo treba probat z Win7. :/

b3D_950 ::

S CTRL + ALT + F2 lahko prideš do terminala in tam naložiš driverje.

Če narediš clean install + sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade && sudo reboot tudi ne dela nič?

OneTwo ::

CTRL + ALT + F2 ne deluje

Ko zaženem prenosnik, se pojavlja ogromno "vrstic" (ni npr. tistega loading zaslona za Ubuntu) in potem ko bi moral priti v OS je samo črn zaslon, sem probal z omenjeno kombinacijo tipk ampak se nič ne pojavi.

Bom probal še enkrat na novo naložit in probat samo z "sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade && sudo reboot".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OneTwo ()

OneTwo ::

Nič boljše, za gonilnike še vedno kaže, da jih ni "unknown", svetlosti ne morem spreminjat oz. je zaslon že zdaj precej zatemnjen in če zaprem laptop in ponovno odprem mi pa včasih deluje, včasih se pa pokažejo razne črte po zaslonu in moram resetirat. :/

b3D_950 ::

Žal nimam idej, mogoče bi ti znal kdo na Ubuntu.si forumu pomagat: https://www.ubuntu.si/punbb/

OneTwo ::

Hvala vseeno, bom verjetno kar z Win7 probal in čakal na rešitev za Ubuntu. :)

Tamius Han ::

'Dan,

a kdo ve, kako na Kubuntu (12.10) zrihtati, da bi mi ob priklopu dodatnega monitorja na računalnik avtomagično pognalo nek skript?

Do sedaj sem se igral z udev, sam nič ne dela.

V /etc/udev/rules.d imam (v skladu z nasveti iz googla) datoteko 95-monitor-hotplug.rules in v njej tole:
ACTION=="change", SUBSYSTEM=="drm", HOTPLUG=="1", RUN+="/etc/udev/scripts/monitor_hotplug.sh"

Kjer je /etc/udev/scripts/monitor_hotplug.sh skript, ki ga hočem izvesti (na tej točki ta skript samo doda eno vrstico besedila v neko tekstovno datoteko, da vidim če deluje.)

Tista KDEjeva storitev, ki ti izriše pojavno okno ko priklopiš monitor načeloma zazna, ko priklopim zunanji monitor.

PacificBlue ::

Ali mogoče kdo ve, kako bi rešil problem, ker ne gre več uploadat(O kb/s) v torrent programih(Deluge, Transmission)? Deluge vem,da je pyhton program, pa imam library posodobeno. Download dela normalno.

N4m31355 ::

si se igrov z firewallom? mogoce na routerju?

b3D_950 ::

PacificBlue je izjavil:

Ali mogoče kdo ve, kako bi rešil problem, ker ne gre več uploadat(O kb/s) v torrent programih(Deluge, Transmission)? Deluge vem,da je pyhton program, pa imam library posodobeno. Download dela normalno.


Poglej, če imaš vključen firewall (po defaultu je izključen):

sudo ufw status


V nastavitvah preveri, če imaš nastavljen port forward na routerju:

 Transmission

Transmission

PacificBlue ::

Ja, za firewall mi piše da je active, torej je vkljucen. Na računalniku. Na modemu(nimam ruterja) pa nisem kaj spreminjal nastavitev.

V transmission pa mi piše da port je closed.

PacificBlue ::

Firewall sem si izključil z ukazom sudo ufw disable, sedaj upload deluje, samo zelo slabo par kilobajtov.

b3D_950 ::

Še komu ne dela rtvslo preko brskalnika, ker je nekaj časa delalo ok?
npr.: http://ava.rtvslo.si/predvajaj/v-zivo-t...

brskalnik firefox, ubuntu 13.04.

N4m31355 ::

brskalnik chromium, Lubuntu 13.04 tut ne dela
brskalnik firefox, Lubuntu 13.04 dela

b3D_950 ::

Flash cookieji so bili izključeni in zato ni delalo (ln -s /dev/null ./.macromedia).:O

dunda ::

Včeraj sem namestil Lubuntu 13.10 v svojo testno virtualko - in glej zlomka - nikakor si LXDE noče zapomniti, če izberem ločljivost (Monitor Settings - resolution) večjo kot 800x600. Kar koli nastavim (in posebej shranim - kar je sicer narejeno nerodno), vedno je po ponovnem zagonu na 800x600. Poskusil sem sicer tudi:
XRANDR --output --mode 1680x1050

Vrag javi:
XRANDR: unrecognized option '1680x1050'

Pa zakaj vraga? Če napišem samo XRANDR, je med naštetimi ločljivostmi tudi 1680x1050. Shrani je nikakor ne, čeprav v GUI pa jo lahko nastavim in delam z to ločljivostjo do restarta.
Kakšna ideja?
https://www.kacnje.eu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dunda ()
««
6 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061177918 (46757) poweroff
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194224228 (159362) Zvezdica27
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182430 (148369) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134669 (97555) Icematxyz

Več podobnih tem