» »

Uporaba Facebooka vpliva na samopodobo in raven stresa

Uporaba Facebooka vpliva na samopodobo in raven stresa

Slo-Tech - Pred kratkim sta bili objavljeni kar dve raziskavi, ki sta osvetlili vplive uporabe Facebooka na duševno stanje. Njuni rezultati so na prvi pogled nasprotujoči, a podrobna analiza odkrije, da se dopolnjujejo. Facebook namreč po eni strani izboljšuje samopodobo uporabnikov, a po drugi strani tudi povzroča stres. Starejše študije podobno kažejo, da ima lahko Facebook veliko negativnih učinkov na duševnost.

Prva raziskava je pokazala, da velika množica prijateljev na Facebooku stresno vpliva na posameznika. Izvedli so jo na škotski Edinburgh Napier University, kjer so analizirali približno 200 rednih uporabnikov Facebooka. Ugotovili so, da se 12 odstotkov uporabnikov spričo Facebooka počuti anksiozne in ima v povprečju 117 prijateljev, medtem ko ima preostanek, ki ne počuti tako, v povprečju samo 75 prijateljev. Kar 63 odstotkov se jih je obotavljalo pri potrjevanju prošenj za prijateljstvo, 32 odstotkov jih ob zavrnitvi prevevajo občutki krivde in nelagodja, 10 odstotkov pa sploh ne mara prejemati prošenj za prijateljstva.

Kathy Charles, ki je vodila študijo, zaključuje, da rezultati kažejo na vrsto paradoksov pri uporabi Facebooka. Ugotavlja namreč, da obstoji znatna manjšina uporabnikov Facebooka, ki se zaradi Facebooka počutijo izrazito anksiozne in prednosti uporabe še zdaleč ne odtehtajo negativnih vplivov. Čim več imajo prijateljev, tem večja je možnost, da bodo anksiozni.

Druga študija, ki so jo izvedli na Cornell University in rezultate objavili v članku Mirror, Mirror on my Facebook Wall: Effects of Exposure to Facebook on Self-Esteem v reviji Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking, pa je pokazala pozitiven vpliv Facebooka na samopodobo. Ljudi so razporedili v tri skupine in jih postavili v različna okolja. Kontrolna skupina je tri minute bolščala v prazen zaslon, ena skupina je strmela v svojo podobo v ogledalu, tretja pa je brskala po svojem profilu na Facebooku. Zatem so rešili vprašalnik o samopodobi in raziskovalci so ugotovili, da je zadnja skupina izkazala spremembo v pozitivno smer, medtem ko prvi dve skupini nista izkazali spremembe samopodobe.

Domneva, da Facebook v veliki meri kvarno vpliva na duševno ravnovesje, ni nova. V januarski številki revije Personality and Social Psychology je izšel članek Misery Has More Company Than People Think: Underestimating the Prevalence of Others’ Negative Emotions, ki ponuja razlago. V njem so namreč ugotavljali, da ljudje precenjujejo srečo drugih in podcenjujejo njihovo nesrečo.

Če bi želeli biti zgolj srečni, bi bilo enostavno; toda želimo si biti srečnejši od drugih ljudi, kar je skoraj vedno težko, ker si jih predstavljamo srečnejše, kot so.
Charles de Montesquieu

Na Facebooku namreč vsak predstavlja zloščeno verzijo sebe. Raziskave so pokazale, da imajo vedri statusi in sporočila več odzivov od črnih. Na Facebooku se vsi neprestano trudijo, da so njihovi profili čim boljši, da predstavljajo resnično rafinirano verzijo njihovega življenja. Nihče ni ves čas srečen, a pregled profilov na Facebooku ustvarja lažen vtis, da večina ljudi večino časa je. To je razlog, da uporaba Facebooka povečuje tesnobo, anksioznost in pobitost. Hkrati pa s tem tudi razložimo, zakaj strmenje v lasten profil, občudovanje lastnih kontaktov, odzivov prijateljev na objave in podobno dviguje samopodobo.

13 komentarjev

Matrin ::

Če bo želeli biti zgolj srečni, bi bilo enostavno; toda želimo si biti srečnejši od drugih ljudi, kar je skoraj vedno težko, ker si jih predstavljamo srečnejše, kot so.
Charles de Montesquieu

Navdušojoč citat. Me malo spominja na statistiko v vrstah, oz. zakaj se vedno zdi da je vrsta v kateri čakaš vedno najpočasnejša. :)

c00L3r ::

Nasvet za tiste, ki jim FB povzroča stres: Izbrište svoj profil ;)

Mr.G. ::

Hvalabogu, da sem tist letnik, ki me za facebook prau boli ku... !!
In tako bom živel mirno do konca svojih dni.....

Modiano ::

wanna be in reality profili
...Money can't buy happiness, but neither can poverty...

mtosev ::

Na FB preživim kakih 10min na teden. Drugače me nič ne sekira:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Relanium ::

Kaj to pomeni?

Torej ker letim proti 200 prijateljev sem že zelo anksiozen?
mah kaj čem, bom moral začet brisat prijatelje.
Glede druge polovice novice se čisto strinjam, zmer ti slika osebe ki jo gledaš izgleda dosti lepša.

Ampak npr. pr men sem spregledal skozi to že nekaj časa nazaj in zdaj me ne gane pol p**** mrzle vode, če ima nekdo super lajf, če se ima super in oh in sploh, ker je to samo njegov virtualni jaz.
V resnic je precej verjetno revež.

No sj, tud ta slika pove kar dost :)

slika

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Gilbes ::

Preživetje prostega časa s prijatelji ob kozarcu dobrega vina, je v vsakem primeru bolje kot tratiti čas ob Facebook-u

thramos ::

Obstaja kakšna raziskava, kako neuporaba FBja pozitivno vpliva na samozavest? Še poseben na občutek superiornosti, pardon, večvrednosti napram uporabnikom?

rkobarov ::

na koncu grejo grdi z grdimi. lepi z lepimi :)

T-h-o-r ::

jaz imam nastavljeno tako, da mi nihče ne more poslat prošnmje :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

gruntfürmich ::

ko sem uporabljal FB proti koncu, preden sem ga izbrisal, sem se počutil zelo prazno. ker točno takšen se mi zdi FB, razen če si najstnik in rad bereš ter talaš brezvezne komentarje, stikaš po zasebnem življenju tujca itd itd...
zato pa sem ga izbrisal in po začetnem šoku:)) mi je še danes lepše kot prej z FB...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Gregor P ::

Še najboljše je, da si tista generacija, ki FB & Co uporabljaš kot spletna orodja, kar vse te aplikacije tudi so; v primeru FB pač kot neka "živa" beležka oz. telefonski imenik, ki ti pač pomaga imeti vse te kontakte nekako "brezplačno" pod kontrolo in konstantno dosegljivostjo.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

gzibret ::

Jaz sem ob tem, kako se nekateri vpičite v eno besedo, in na dolgo in široko ter popolnoma izven teme oz. novice razpredate, ali ta beseda paše not ali ne, a jo najdemo v SSKJ ali pa v korpusih, a je to besedo pogruntal google translate itd itd.. postal ornk anksiozen, in udrihal tipko "briši".
Vse je za neki dobr!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Uporabniki Facebooka živijo dlje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5412178 (9643) cryptozaver
»

Facebook izvajal raziskavo na uporabnikih, ki tega niso vedeli

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2410609 (7105) Iatromantis
»

Lažni profili na Facebooku pogosta zloraba

Oddelek: Novice / Varnost
159028 (7354) c3p0
»

Uporaba Facebooka vpliva na samopodobo in raven stresa

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
136830 (5227) gzibret

Več podobnih tem