» »

Izšel LibreOffice 3.3

Izšel LibreOffice 3.3

Slo-Tech - Štiri mesece po ločitvi od krušnega očeta Oracla je odprtokodni pisarniški paket LibreOffice prilezel do verzije 3.3. Po pretrganju vezi z Oraclom se je število razvijalcev z okoli dvajset povzpelo na več kot sto, kar je razlog za prvi predčasni izid v zgodovini.

Glavne novosti v novi verziji so podpora za vektorsko grafiko (SVG) v Drawu, izboljšana okna za urejanje naslovnih strani, uvozni filtri za Microsoft Works, Lotus Word Pro, možnost uporabe milijona vrstic v Calcu, boljše upravljanje z drsnicami v Impressu ter izboljšana podpora za WordPefect. Brezplačen prenos je mogoč z domače strani, na voljo je tudi v slovenščini. Podprte platforme so Windows, Mac OS X in Linux.

84 komentarjev

«
1
2

opeter ::

Končno! Že vlečem. :D Najlepša hvala razvijalcem in ekipi DF.

Sicer Off-Topic, a me vseeno zanima: Kateri sistem je na sliki? Navadni Ubuntu ali pa Kubuntu?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

bluefish ::

Sodeč po naslovni vrstici programa zna biti Ubuntu oz. nekaj z GNOME.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

opeter ::

Hmm... če gledam okna, imaš kar prav, BlueFish.
Ne vem pa, kako lahko nastaviš takšno orodno vrstico/pult ali kakor koli se temu pravi (kot je na sliki spodaj).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Bistri007 ::

krušni oče Orakelj :D :D :D
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

bluefish ::

Jap, sem gledal logo, ki je za "Start" gumb in je tole Ubuntu.

Ubuntu

vir: Wikipedia

Kubuntu

vir: Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Izi ::

In kakšen je razlog, da bi uporabljal LibreOffice 3.3 napram OpenOffice.org 3.3 ?
OpenOffice.org 3.3 je izšel precej prej kot LibreOffice 3.3,
nove featurje imata oba popolnoma enake,
edina razlika razen logotipa ob zagonu pa je, da nad OpenOffice bedi izkušeni Oracle, nad LibreOffice pa 100 entuziastov.

RejZoR ::

Jezst ostajam z OpenOffice. Do zdej mi je dobro služil, problemov ni bilo. LibreOffice je vbistvu samo stranski produkt, ko so mislili, da bo Oracle pokopal OpenOffice projekt. Ampak ker ga ni sta zdej dva praktično enaka izdelka.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

trnvpeti ::

go-oo.org je pa tretji

dussan ::

Izi je izjavil:

In kakšen je razlog, da bi uporabljal LibreOffice 3.3 napram OpenOffice.org 3.3 ?
OpenOffice.org 3.3 je izšel precej prej kot LibreOffice 3.3,


Hmm.. Sem šel preverit - na http://www.openoffice.org/index.html še kar trdijo da lahko DL le RC 10. Notri so potem verzije 3.3.0 tako da ne vem ali je še RC ali je že dokončna različica.

lp, Dussan

RejZoR ::

Tole naj bi bil final:
http://ftp5.gwdg.de/pub/openoffice/stab...

Čeprav je po CRC-ju dejansko RC10. Očitno je to to. Preimenovani RC. Ne bi bilo prvič, ker je recimo pri Operi to dost pogosta praksa, da je zadnji RC tud potem Final release.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

gruntfürmich ::

a bosta v nadalje oba izhajala?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Izi ::

Slovenska verzija OOo je kot vedno tukaj:
sl.openoffice.org
in je finalna verzija 3.3, ima Oraclov signature iz 20. januarja.

Aston_11 ::

Saj ni nobene razlike med njima. Jaz sem ga zamenjal, v bistvu sem imel še par težav na ta račun, ker sem moral sneti dol z OOO slovarje in črkovalnik. Kar se tiče ostalega, pri najboljši volji ne najdem neke bistvene razlike - sicer so nekaj šarili pod pokrovo in v menuju, pa nič takega. Writer je tak kot pri OOO in to je to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

dux ::

Mislim, da bo LO na dolgi rok prehitel OOo, ker LO uporablja vse spremembe, ki jih ima OOo, obratno pa ne velja, ker Oracle zahteva copyright assignment zato da lahko potem na tem naredijo svojo plačljivo pisarniško zbirko.

@Izi, Aston_11: Od 10 glavnih novosti jih je 7 samo v LO, 3 pa so tako v LO in OOo. Če se osredotočimo na tiste z novice:

Samo LO:
podpora za vektorsko grafiko (SVG) v Drawu, izboljšana okna za urejanje naslovnih strani, uvozni filtri za Microsoft Works, Lotus Word Pro ter izboljšana podpora za WordPefect.

Tako LO kot OOo:
možnost uporabe milijona vrstic v Calcu, boljše upravljanje z drsnicami v Impressu.

Sčasoma se bo razlika med paketoma samo še bolj povečevala (razen če bo Oracle, ki bedi nad OOo temu namenil precej več razvijalcev).

Razlog za fork ni bila samo nejasna prihodnost ampak tudi način vodenja projekta s strani Oraclea in še prej Suna. Glede na to, da so dobili veliko novih prostovoljcev, mislim da so naredili pravo potezo. Bi pa lahko dobili udarnejše ime.
Upanje je v nasih odlocitvah

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dux ()

Aston_11 ::

Jaz bi raje videl, da bi malenkost posodobili uporabniško izkušnjo v smislu tega, ker je ponudil IMB v njihovem paketu in sicer sidebar ali kako se mu že reče. Nekaj, da bi bilo malenkost bolj pametno in bi malenkost bolj pametno sodelovalo pri pisanju. Tole poliranje postaja počasi odvečno...

dux ::

@Aston_11: Najprej so morali v LO vzpostaviti vso infrastrukturo, zdaj pa se bodo lahko lotili občutnejšega razvoja. V kratkem nameravajo objaviti predvidljiv urnik izida novih različic, kar se pa UI tiče obstaja kar nekaj mockupov oz. idej .

Kaj bo na koncu v uporabi bomo še videli.
Upanje je v nasih odlocitvah

Aston_11 ::

Ja, tile mockupi so mi zbudili strast in poželenje. Komaj čakam.

kucho ::

@opeter: klik

opeter ::

Kucho, hvala lepa! :)
Dux, super, upam, da bodo čez čas res nekako modernizirali sam vmesnik LibreOffice-a.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

5er--> ::

Za nekaj takega:

awn


Pa lahko slediš tem navodilom.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Bistri007 ::

Izi je izjavil:

edina razlika razen logotipa ob zagonu pa je, da nad OpenOffice bedi izkušeni Oracle, nad LibreOffice pa 100 entuziastov.

In kakšne izkušnje natanko ima Oracle z open source projekti?
100 "entuziastov" pa predstavljajo Red Hat, Novell, Canonical in Google, med drugimi...

Dosedaj so je Novell moral imeti posebno vejo za Go-OO spremembe, ki jih je Sun zavrnil. Sedaj pa so te integriranje v novi LO.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

dux ::

Če se bodo držali načrta, bo LO imel močno pohitren urnik izhajanja v primerjavi z OOo - urnik je tukaj
Upanje je v nasih odlocitvah

Mipe ::

Oracle je tipična korporacija, ki ji gre za tržni delež in profit.
DF pa je skupek ljudi, ki v pisarniškem paketu ne vidijo zlate gosi, pač pa orodje, namenjeno vsem ljudem.

ingo ::

Če več bo takih projektov, več koristi bomo od tega imeli uporabniki! Upam da bosta oba projekta živela in med sabo tekmovala, plus da se bo v tekmo vključil še kakšen!!! :) Vsak bo pač uporabljal tistega, ki mu bo najbolj ustrezal!

filip007 ::

Ah bom dal, kar tole dol posneti, zelena mi ni všeč...:))
http://sl.openoffice.org/
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

RedZo ::

Izi je izjavil:


edina razlika razen logotipa ob zagonu pa je, da nad OpenOffice bedi izkušeni Oracle, nad LibreOffice pa 100 entuziastov.


Hm, teh 100 "entuzijastov" je prej razvijalo OO. Še huje: med njimi so skoraj vsi glavi razvijalci OO :)

filip007 ::

Aja, je mogoče Word Libre brez tistega okvirja na dokumentu, potem pa probam?

PS: Večina programerjev od odšlo ven z OpenOffice in so šli na ta Libre, saj so poročali o praznih pisarnah..
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

Dr_M ::

A je tale office ze postal uporaben in delujoc? Se splaca preizkusit?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

BigWhale ::

opeter je izjavil:

Končno! Že vlečem. :D Najlepša hvala razvijalcem in ekipi DF.

Sicer Off-Topic, a me vseeno zanima: Kateri sistem je na sliki? Navadni Ubuntu ali pa Kubuntu?


Wallpaper zgleda KDEjevski. Okna so Gnome, menu spodaj je pa verjetno Docky. :)

Mipe je izjavil:

Oracle je tipična korporacija, ki ji gre za tržni delež in profit.


O ti grdi Oracle! Gre se jim za profit in trzni delez. In to je tipicna koporacija...

Saj ne, da Oracle zagovarjam, ampak... hehe... :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Mipe ::

Saj, to je razlika med podjetji in društvi. :)

Icematxyz ::

Tako OpenOffice.org kot LibreOffice lahko imata svoje mesto na tržišču. Pisarniški paket ima nameščen praktično vsak uporabnik računalnika (pa če ga uporablja ali ne). Oracle Open Office je dejansko tržni produkt podjetja Oracle in tudi pomik proti "oblaku" jih zanima na tem področju in to je načeloma vse OK. Kaj bo Oracle počel s OpenOffice.org pa bomo videli. Ustanovitev The Document Foundation je zagotovo nek jasen rez in prekinitev neke negotovosti, ki se je pojavila...

Podprte platforme so Windows, Mac OS X in Linux.


To je OK in pa dobra interoperabilnost če se ohrani, bo še bolje.

nove featurje imata oba popolnoma enake,
edina razlika razen logotipa ob zagonu pa je, da nad OpenOffice bedi izkušeni Oracle, nad LibreOffice pa 100 entuziastov.


Ni več čisto res to, da sta popolnoma enaka. Nista. Na projektu/produktu LibreOffice delajo dokaj izkušeni ljudje in če temu ne bi bilo tako, verjetno te novice tukaj in sedaj ne bi bilo. Ustanovitev organizacije kot je The Document Foundation je pa tudi v zraku že od samega spočetja OpenOffice.org. Se pravi bi se slej ko prej dogodila in ne vem sploh, zakaj je trajalo tako dolgo. Verjetno se je pač čakalo na spremembo okoliščin.

Glede uporabniškega vmesnika pa je bilo takoj jasno rečeno, da to področje ni na vrhu prioritet in ne dvomim pa v to, da bo se na tem področju sedaj, ko je ta različica "pod streho" začelo bolj posvečati. Kako le bi se lahko temu izognili, če se pritisk že intenzivno vrši in v (F)OSS skupnosti je zadnje čase (kvalitetno) oblikovanje postalo pomemben faktor s konkretnimi rezultati.

opeter ::

Icematxyz je izjavil:

Glede uporabniškega vmesnika pa je bilo takoj jasno rečeno, da to področje ni na vrhu prioritet in ne dvomim pa v to, da bo se na tem področju sedaj, ko je ta različica "pod streho" začelo bolj posvečati. Kako le bi se lahko temu izognili, če se pritisk že intenzivno vrši in v (F)OSS skupnosti je zadnje čase (kvalitetno) oblikovanje postalo pomemben faktor s konkretnimi rezultati.


Joj, upam, da to Zero0ne ne bere, ker bo cel hudič ...
Sicer pa se popolnoma strinjam. Končno so odprtokodni projekti počasi doumeli, da je pomembna tudi oblika (vmesnik). Zaradi tega je tudi Android tako uspešen.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

MrStein ::

Pomembno je vse, od glave do pete.
(ne moreš vojaka s super puško poslat, če nima čevljev...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

Ja, samo po 10+ letih razvoja je skrajni čas, da se zamisliš in vprašaš, katero področje bolj zaostaja, oziroma kateremu bi bolj koristil intenzivnejši razvoj.

O.

cupax ::

Sem napreden uporabnik pisarniških programov in sem dodobra primerjal MS Office in Openoffice. Slednji je za osnovna opravila čisto zadosti, toda MS Officeu ne pride niti do kolen. Poleg tega ima OO nekaj obupnih bugov, kateri so po moje deal-breakerji:
npr nekaj primerov:
- katastrofalen grafični pogon, ki besedilo (črke) distorzira pri scrollanju in označevanju
- slabo obvladovanje in opcija bulletov
- scrollanje
- avtomatika, makri, pametno vstavljanje...
- risanje obrob tabel
...

poweroff ::

No, jaz sem kar intenziven uporabnik office programja - zlasti preglednic - in lahko potrdim, da OOo res zaostaja za MS Officem (je pa res OOo verzija na Linuxu boljša in lepša od Windows verzije), a razlike so minimalne.

Edino kar res pogrešam v OOo so nekoliko boljše pivot tabele (oz. vrtilne tabele - to ima Excel res dobro urejeno) ter bolj poenostavljen postopek printanja nalepk (za to sem vedno raje Word uproabljal, razen, če gre za res velike količine tiskanja oz. imaš v ozadju kakšno malo bolj konkretno bazo - tam je OOo boljši).

Drugače pa sta produkta popolnoma primerljiva, sploh za nekega povprečnega uporabnika.

Sem pa v OOo pogrešal tim "presenter console", ki ga sedaj Libre Office že ima po defaultu. No, danes sem ugotovil, da tudi za OOo obstaja že kar nekaj časa, a kot dodatek Oracle Presenter Console. (Zakaj hudiča tega niso že vključili v main binary mi ni jasno???!?)

Če koga zanima, v Ubuntu se ga preprosto namesti z sudo apt-get install openoffice.org-presenter-console.



Zadeva preprosto rula. In MSOffice tega nima, kar je precej velik minus zanj. Aja, pa ta zadeva menda dela samo pod Linuxom (nisem sprobal, mi je pa nekdo to omenil). Še en plus za odprto kodo. 8-)
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

gendale ::

Dr_M je izjavil:

A je tale office ze postal uporaben in delujoc? Se splaca preizkusit?

če ti je openoffice uporaben, pol ti bo tudi to

Dr_M ::

gendale je izjavil:

Dr_M je izjavil:

A je tale office ze postal uporaben in delujoc? Se splaca preizkusit?

če ti je openoffice uporaben, pol ti bo tudi to



Ravno na to sem namigoval... OO je uporaben ze mogoce bil za koga, ampak delal pa ni prevec rad.
Me zanima, ce se tole sploh splaca instalirat in preizkusit?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

NSA Agent ::

echo 'deb http://download.tuxfamily.org/gericom/l... /' | sudo tee -a /etc/apt/sources.list

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 890E7A26

sudo apt-get update

Pol pa poišči libreoffice3 v package manager-ju, če koga zanima slučajn.

5er--> ::

Uporabna različica kode za copy-paste-anje:

echo 'deb http://download.tuxfamily.org/gericom/libreoffice' | sudo tee -a /etc/apt/sources.list
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 890E7A26
sudo apt-get update

win64 ::

poweroff je izjavil:

Zadeva preprosto rula. In MSOffice tega nima, kar je precej velik minus zanj. Aja, pa ta zadeva menda dela samo pod Linuxom (nisem sprobal, mi je pa nekdo to omenil). Še en plus za odprto kodo. 8-)


Na dani povezavi je na prvem mestu v tabeli windows verzija.

poweroff ::

Ja, samo menda je neka fora, da mora imeti direkt dostop do video driverja ali kaj. Ne vem točno, se nisem poglabljal.
sudo poweroff

Mavrik ::

Zadeva preprosto rula. In MSOffice tega nima, kar je precej velik minus zanj.

Zelo zanimivo, ker nekateri smo to že uporabljali na MSOffice vsaj od verzije 2003. Kere komponente točno MSOffice nima?
The truth is rarely pure and never simple.

poweroff ::

Sam mal. A v PowerPointu lahko zaženeš prezentacijo, ki se rola na zunanjem zaslonu, na internem pa vidiš okvirček od trenutne prezentacije ter okvirček od naslednje?
sudo poweroff

lukanium ::

When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

driver_x ::

poweroff je izjavil:

Sem pa v OOo pogrešal tim "presenter console", ki ga sedaj Libre Office že ima po defaultu. No, danes sem ugotovil, da tudi za OOo obstaja že kar nekaj časa, a kot dodatek Oracle Presenter Console. (Zakaj hudiča tega niso že vključili v main binary mi ni jasno???!?)


Sam tole uporabljam že več kot leto. Imam pa OOo iz OpenSuse-jevih repozitorijev, tako da je mogoče, da so oni dodali notri, saj je tudi logotip OOo ob zagonu spremenjen. MSO ga sicer ima (da ne boste pikolovski), a ni niti približno toliko dodelan in uporaben.

poweroff ::

To je za notes ali next slide?
sudo poweroff

driver_x ::

V OOo imam oboje. Lahko pa so prikazani tudi vsi slajdi.

arjan_t ::

poweroff je izjavil:

To je za notes ali next slide?


Jaz imam to pod Slide Show -> Slide show settings, izbereš zaslon na katerem naj teče prezentacija na drugem pa imaš slide, next slide in notes (kot v opisu za oni dodatek)

edit: očitno je to isto (http://wiki.services.openoffice.org/wik..., kjer je link na plugin) in še ni del OO (je pa v fedori po defaultu nameščeno)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: arjan_t ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Office 2019 je tu

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
4415612 (5127) sbawe64
»

Linuxovo jedro 4.5 vnaša podporo za AMD PowerPlay

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
136766 (5128) BivšiUser2
»

Izšel LibreOffice 3.4.0

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
296859 (4290) Icematxyz
»

Nativna Opera za Symbian

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
164975 (4236) tec
»

Izšel AbiWord 2.8

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
164593 (3213) poweroff

Več podobnih tem