» »

Apple želi sodno prepoved odklepanja operacijskega sistema iOS

Apple želi sodno prepoved odklepanja operacijskega sistema iOS

Neowin - Ameriška kongresna knjižnica, ki določa obseg veljave DMCA in izjeme, je lani odločila, da odklepanje operacijskega sistema iOS na Applovih telefonih za namen poganjanja nepodpisanih aplikacij (jailbreaking) ni nelegalno. Apple nad tem ni navdušen in želi spremembo te odločitve. Kot so povedali ameriškemu Uradu za avtorske pravice, ki je del Kongresne knjižnice, postopek odklepa uporablja nedovoljene modifikacije povzroča kršitve avtorskih pravic. Dodajajo, da razširjenost te prakse povzroča piratiziranje aplikacij. Apple sedaj upa, da mu bo zvezno sodišče pomagalo z zavrnitvijo lanske odločitve.

59 komentarjev

«
1
2

Pyr0Beast ::

Čisto pravilno.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zmajc ::

Tole v nobenem primeru ne bo nič spremenilo, Jailbreakalo se bo se naprej veselo kot se je do sedaj.

keworkian ::

Isto kot da bi dali v zakon "ne smeš vlomiti v lastno bajto". Je popolnoma tvoja ampak ni...

nekikr ::

A si ne morete enkrat za vselej dopovedati, da ko kupite iPhone, Xbox, Hladilnik z zaprtim programom.....da NE kupite naprave v celoti z vsemi patenti, pravico vpogleda v izvorno kodo in ne vem kaj še. To lepo piše v knjižici, ki jo dobiš pri vsakem sranju na baterije, pa še logika tako pravi. Z nakupom naprave NE postaneš lastnik licenc, ki so uporabljene, NE postaneš lastnik programske opreme, NE postaneš nič drugega kot nekdo, ki ima pravico uporabljati napravo za namen, ki je napisan.

Zmajc ::

nekikr je izjavil:

A si ne morete enkrat za vselej dopovedati, da ko kupite iPhone, Xbox, Hladilnik z zaprtim programom.....da NE kupite naprave v celoti z vsemi patenti, pravico vpogleda v izvorno kodo in ne vem kaj še. To lepo piše v knjižici, ki jo dobiš pri vsakem sranju na baterije, pa še logika tako pravi. Z nakupom naprave NE postaneš lastnik licenc, ki so uporabljene, NE postaneš lastnik programske opreme, NE postaneš nič drugega kot nekdo, ki ima pravico uporabljati napravo za namen, ki je napisan.


Ker 99% uporabnikov ki jailbreka iNaprave hoče uporabljat Applove licence, patente ali hoče vpogled v izvorno kodo.

nekikr ::

Če ti bo lažje:
NE postaneš nič drugega kot nekdo, ki ima pravico uporabljati napravo za namen, ki je napisan.

Keyser Soze ::

Mater, sam tale Apple je tolk bolan, da bo kmalu samemu sebi vojno napovedal.

Kot en stekel pes. Laja in grize vsepovsod naokoli. Folk pa boli briga, važn da lepo zgleda.
OM, F, G!

keworkian ::

nekikr je izjavil:

Če ti bo lažje:
NE postaneš nič drugega kot nekdo, ki ima pravico uporabljati napravo za namen, ki je napisan.


Saj jo uporabljaš za namen, ki je napisan? Naprava dobi samo nove featurje še bolj izkoristiš "namen", se ti ne zdi?

Zmajc ::

nekikr je izjavil:

Če ti bo lažje:
NE postaneš nič drugega kot nekdo, ki ima pravico uporabljati napravo za namen, ki je napisan.


Če bi vsi vse naprave uporabljali samo za to kar so bile predvidene bi bil svet bil strašansko dolgočasen.

Ampak na srečo je na svetu par ljudi ki niso samo ovce da bi sledili tistemu kar jim nekdo pove ampak zadeve prikrojijo avojim lastnim potrebam.

AndrejS ::

Če ne bi prodajale gnile jabke, bi se strinjal... ampak njihove jabke treba pozdravit...

ingo ::

Zmajc je izjavil:

nekikr je izjavil:

Če ti bo lažje:
NE postaneš nič drugega kot nekdo, ki ima pravico uporabljati napravo za namen, ki je napisan.


Če bi vsi vse naprave uporabljali samo za to kar so bile predvidene bi bil svet bil strašansko dolgočasen.

Ampak na srečo je na svetu par ljudi ki niso samo ovce da bi sledili tistemu kar jim nekdo pove ampak zadeve prikrojijo avojim lastnim potrebam.


Točno tako! Pa tudi v zavest ljudi bo treba vcepit, da vsak zakon in predpis, ki se ga spomnijo korporacije, vlade itd, pa le ni treba mirno požret in sprejet!!!

pss-m ::

če veliko ljudi krši zakon oz pravilo, je mogoče nekaj narobe z zakonom/pravilom?

jlpktnst ::

To kaj je legalno itak odloča nekdo.

Takoj ko se bo vložilo dovolj denarja bodo spremenili kaj je legalno.

Tak način pogleda na reči je mogoče trenutno privlačen za korporacije zaradi dobička. Dolgoročno je pa to nekaj kar uničuje inovativnost, zmanjšuje globalno znanje. Moment ko to postane nelegalno in nato čez dovolj časa tudi družbeno nesprejemljivo bo eden od kritičnih reči, ki jih bomo lahko obžalovali.

Kam pelje neznanje o notranjosti delovanja naprav in nezmožnost spreminjanja? Kupovali boste črne škatle... sicer večino ljudi ne zanima kaj se dogaja not, samo dobro je da vse še kdo poleg prodajalca. Sicer bodo v nekaj desetletjih ustvarili tako trden monopol s svojimi črnimi škatlami... da jim enostavno nihče ne bo mogel več biti konkurenčen.

Gre za svobodno uporabo lastnih objektov, tudi najem. Če je nekaj v moji rabi lahko to uporabljam kakorkoli želim. Eno je zaščita pred krajo idej in kode, drugo je pa preprečevanje izobraževanja.

Poldi112 ::

Zaščita pred krajo kode je copyright. Zaščita pred krajo idej so patenti. Zaščita pred konkurenco in svobodo uporabnikov so pa taki zakoni korporacij.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zvezdica27 ::

lp,

zgolj v opozorilo vsem, da ameriške EULA niso nujno vedno 100% veljavne v drugih državah. Evropski pravni redi so drugačni in določenih stvari ne moreš z EULA izključiti.

Apple se bori samo v USA: tam pa je možno to kar hoče, ker majo drug koncept pravnih pravil in druge temelje lastnine (resnici na ljubo EULA pokriva licenco za uporabo softwara, jailbreak je softwarski poseg v njihov OS na hardware, ki je tvoj). 90% pa sem ziher da pri nas to ne bi šlo čez sodišče. Četudi je v 99% čisto vseeno ali si američan ali evropejec, so neke fine razlike, saj gledate kak film kdaj pa kdaj, ne?

Torej: skor 100% je jailbreak pri nas legalen že zaradi narave pravnega reda, v USA tudi (odločitev tega organa, ki pa se očitno lahko spremeni).

lp,

zz

Keyser Soze ::

pss-m je izjavil:

če veliko ljudi krši zakon oz pravilo, je mogoče nekaj narobe z zakonom/pravilom?

Ah, pa kje ste še videli, da se zakoni prilagajajo volji ljudstva. >:D
OM, F, G!

opeter ::

Zvezdica27 je izjavil:

Torej: skor 100% je jailbreak pri nas legalen že zaradi narave pravnega reda, v USA tudi (odločitev tega organa, ki pa se očitno lahko spremeni).


Trenutno ja, kaj pa v prihodnosti?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

nekikr ::

če veliko ljudi krši zakon oz pravilo, je mogoče nekaj narobe z zakonom/pravilom?

Res je. Gremo kar vsi potem neomejeno čez naselje, ker se itaq nihče ne drži omejitve 50. Poleg tega smo avto kupili s svojim denarjem, kaj nam pa morejo?

Izi ::

nekikr je izjavil:

če veliko ljudi krši zakon oz pravilo, je mogoče nekaj narobe z zakonom/pravilom?

Res je. Gremo kar vsi potem neomejeno čez naselje, ker se itaq nihče ne drži omejitve 50. Poleg tega smo avto kupili s svojim denarjem, kaj nam pa morejo?

Ni prava primerjava. Enako bi bilo, če bi prodajali avte, ki imajo omejitev največje hitrosti na 50 km/h. Nekaj takega prodaja Apple. Uporabniki pa potem to omejitev odstranijo in vozijo tako hitro kot se jim zdi primerno.

pss-m ::

nekikr je izjavil:

če veliko ljudi krši zakon oz pravilo, je mogoče nekaj narobe z zakonom/pravilom?

Res je. Gremo kar vsi potem neomejeno čez naselje, ker se itaq nihče ne drži omejitve 50. Poleg tega smo avto kupili s svojim denarjem, kaj nam pa morejo?

zdej si pa mim ustrelu, to je kot, da bi rekel, da lahko z ipodom/padom ubijem nekoga ker sem ga kupil s svojim denarjem.

primerjava z avtom je bolj taka: kupiš avto in zamenjaš feltne, odbijač, vgradiš drug radio, ga prebarvaš... KER JE TVOJ, neglede na to, da ima ma na obliko (feltne, spoler,...) oblikovalec avtorske pravice.

nekikr ::

Saj to lahko tudi z iphonom počneš, nihče ti ne brani da ne zamenjaš kakšnega ozadja, ringtona itd. Tako kot je pri avtu prepovedana montaža ledic in ostale krame, je pa tukaj prepovedan jailbreak (oz. bi moral biti).

thramos ::

Na avtomobilu so določene stvari prepovedane ker z njimi (potencialno) škoduješ drugim.

pss-m ::

v avtu nisi omejen da uporabo izključno originalnih delov proizvajalca (fitri, olje, radio, sedeži,...) z applom pa si ker lahko instaliraš le aplikacije, ki jih odobri apple.
ni ravno apple umaknil neko aplikacijo od wikileaks?
http://techie-buzz.com/mobile-news/wiki...
torej, če jo hočeš imeti MORAŠ jailbrake-at, ni tako?

Keyser Soze ::

nekikr je izjavil:

Res je. Gremo kar vsi potem neomejeno čez naselje, ker se itaq nihče ne drži omejitve 50. Poleg tega smo avto kupili s svojim denarjem, kaj nam pa morejo?

Ja in?

Če se večina odloči oz. je interes dovolj močen, da je omejitev 50km/h v naselju bedarija in ne bomo več imeli omejitev na cesti. Kaj te tle muči?
OM, F, G!

Gregor P ::

Verjetno ste taki, ki popolnoma zanemarjata pravice potrošnikov, delali na Uradu RS za varstvo potrošnikov;((
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

jlpktnst ::

Ljudje, pojma nimate :) Sorry.

V avtu lahko menjaš čisto karkoli hočeš, nihče ti ne more nič.

Navsezadnje lahko vgradiš raketni pogon... dokler se ne začneš vozit po cesti, potem pač moraš imet homologacije ker s tem ogrožaš potencialno druge.

Zato imaš pa kup regulacije. Za dirkališče recimo ali pa če imaš dovolj veliko privatno posestvo so pak tvoja pravila.

No ne rečem, če bi naredil dovolj velikega hudiča bi se že kdo zavzel, samo da boš pa namontiral ledice in nov sofware ti živ vrag ne more nič. In prav je tako!

Po pravici povedano, po*** se na apple. Upam da zapravijo ves dnar za brezpredmetne tožbe brez efekta. Seveda pravilo tega sveta je, da z dovolj denarja in vztrajnosti bodo dosegli svoje.

Bor H ::

nekikr: sej načeloma brzdaš svoj fanboyizem ampak tukej si pa mimo usekal, tukej je cesta operater ne pa apple, torej če ti kdo lahko kej omejuje je ISP pa še to samo če vpliva na njihovo infrastrukturo, kar pa jailbreak ne

nekikr ::

Fanboyizem? Misliš do Candy pralnega stroja katerega lastnik sem in sem z njim nadvse zadovoljen? Kaj ima Candy prani stroj skupnega s to debato?!

Bor H ::

Itak, mislu sm na produkt bele barve, ki je brez brklanja marsikomu lih tolk uporabn za mobilno uporabo kot pralni stroj.

francek1 ::

Z iJapko sem imel lani zaključno....Produkt, ki te tako omejuje, ni zame. Ostali pa izvolite...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

49106 ::

nekikr je izjavil:

Če ti bo lažje:
NE postaneš nič drugega kot nekdo, ki ima pravico uporabljati napravo za namen, ki je napisan.



Buahahahahahahahaha, v katermu svetu pa ti živiš?

Gregor P ::

V svetu zlobnih potrošnikov:)):P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

ABX ::

francek1 je izjavil:

Z iJapko sem imel lani zaključno....Produkt, ki te tako omejuje, ni zame. Ostali pa izvolite...


Se ne gre za to, ampak danes Apple jutri kdo drugi.

Če kupim napravo je naprava moja. To je isto kot da bi položil knjige na stolico in bi me proizvajalec tožil, ker v pogodbi piše da je naprava namenjena samo za osebe.

Apple, Sony, .... vse možne odvetnike mečejo v to zadevo, ker vejo koliko denarja se da potegnit, vendar za zdaj so jih sodišča odjebala.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Manu ::

nekikr je izjavil:

A si ne morete enkrat za vselej dopovedati, da ko kupite iPhone, Xbox, Hladilnik z zaprtim programom.....da NE kupite naprave v celoti z vsemi patenti, pravico vpogleda v izvorno kodo in ne vem kaj še. To lepo piše v knjižici, ki jo dobiš pri vsakem sranju na baterije, pa še logika tako pravi. Z nakupom naprave NE postaneš lastnik licenc, ki so uporabljene, NE postaneš lastnik programske opreme, NE postaneš nič drugega kot nekdo, ki ima pravico uporabljati napravo za namen, ki je napisan.


Ko kupim neko stvar in vstopim v svoje prostore imam na steni svoj hišni red in pravilnik v katerem eden izmed členov pravi: "v tem prostoru ne veljajo nobeni zunanji pravilniki". S tem, da če posegam v napravo (na določen način) se zavedam, da nisem upravičen do garancije zunaj mojih prostorov.

V svojih prostorih sem svoboden toliko kot sam hočem. Meja moje svobode je moja lastna ustvarjalnost in domišljija.

keworkian ::

Nekikr daj brzdaj čustva no, ker deluješ kot nek evforičen zavarovalni agent, ki poskuša prodat bullshit na vsak način.

techfreak :) ::

V svojih prostorih sem svoboden toliko kot sam hočem. Meja moje svobode je moja lastna ustvarjalnost in domišljija.

Jedrske bombe ne smeš zgraditi in sprožiti, kakor tudi ne smeš škodovati drugim osebam (razen samoobrambe), čeprav se nahajajo v tvojih prostorih.

Lahko pa mučiš svoje gadgete kolikor hočeš in jih uporabljaš kakor želiš. Enako kot lahko iz pralnega stroja narediš hladilnik, če je to tvoj namen.

ABX ::

techfreak :) je izjavil:

V svojih prostorih sem svoboden toliko kot sam hočem. Meja moje svobode je moja lastna ustvarjalnost in domišljija.

Jedrske bombe ne smeš zgraditi in sprožiti, kakor tudi ne smeš škodovati drugim osebam (razen samoobrambe), čeprav se nahajajo v tvojih prostorih.

Lahko pa mučiš svoje gadgete kolikor hočeš in jih uporabljaš kakor želiš. Enako kot lahko iz pralnega stroja narediš hladilnik, če je to tvoj namen.


No shit.

Ko nekoga tresnem po glavi z iPhone verjetno me bo tožil Apple ne?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Manu ::

techfreak :) je izjavil:

V svojih prostorih sem svoboden toliko kot sam hočem. Meja moje svobode je moja lastna ustvarjalnost in domišljija.

Jedrske bombe ne smeš zgraditi in sprožiti, kakor tudi ne smeš škodovati drugim osebam (razen samoobrambe), čeprav se nahajajo v tvojih prostorih.

Lahko pa mučiš svoje gadgete kolikor hočeš in jih uporabljaš kakor želiš. Enako kot lahko iz pralnega stroja narediš hladilnik, če je to tvoj namen.

Drug člen v mojem pravilniku piše, da je moja osebna svoboda omejena z osebno svobodo svobodo drugega.

Mal si se preveč zapičil v nepomembnosti. Novica govori o navadnih tehničnih izdelkih in v tej liniji je tudi moj komentar napisan.

SkipEU ::

Keyser Soze je izjavil:

Če se večina odloči oz. je interes dovolj močen, da je omejitev 50km/h v naselju bedarija in ne bomo več imeli omejitev na cesti. Kaj te tle muči?


Na britanskem otoku Man ne poznajo omejitev hitrosti, prav tako ne na nekaterih karibskih otokih, pa niso ceste s prometnega vidika nič manj varne kot pri nas.

bdoxx ::

ABX je izjavil:



Ko nekoga tresnem po glavi z iPhone verjetno me bo tožil Apple ne?



ne, ampak tožil te bo tisti ki si ga tresnil :)

ABX ::

bdoxx je izjavil:

ABX je izjavil:



Ko nekoga tresnem po glavi z iPhone verjetno me bo tožil Apple ne?



ne, ampak tožil te bo tisti ki si ga tresnil :)


Nisi na tekočem, po novem te bo še Apple ker kršiš pogodbo uporabe. :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

BigLebowski ::

keworkian je izjavil:

Isto kot da bi dali v zakon "ne smeš vlomiti v lastno bajto". Je popolnoma tvoja ampak ni...


Ni res. V svojo bajto lahko vdreš, ne smeš pa v nekaterih primerih (ali celo vseh, ne vem točno) ničesar predelovati, brez gradbenega dovoljenja in podobne finte. Skratka...Še odvzem lastnega življenja, torej samomor, je nezakonit...če ti seveda ne uspe ;)

Limit-sky ::

Jaz bom vsem tistim, ki vas silijo v nakup Applovih izdelkov lastnoročno polomil roke.

Bor H ::

Ah, torej če neki kupiš pomeni da tistega ne smeš kritizirat? Hecno, mogoče ste pa zato applovi uporabniki tako zadovoljni ostali pa vedno najdemo vsaj kako malenkost za popravt.

ABX ::

Limit-sky je izjavil:

Jaz bom vsem tistim, ki vas silijo v nakup Applovih izdelkov lastnoročno polomil roke.


Dol mi visi za Apple, ampak če jim uspe ta svinjarija bomo posledice vsi čutili.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

BigWhale ::

Jailbreak dejansko je krsenje avtorskih pravic. Verjetno je tudi krsenje kaksnega DMCA zakona.

Na Apple bi se morali pritisniti, da dovolijo poganjanje custom aplikacij in da dovolijo zamenjavo operacijskega sistema na napravi. Potem bi bili vsi srecni.

Ce bi Apple zaradi tega ukinil garancijo, bi bila to povsem primerna kompenzacija. Po mojem. To je sicer mal tricky ampak bi bilo izvedljivo. Proizvajalec avtomobila, ti verjetno tudi ne bo priznal garancije, ce imas firmware modificiran in custom made.

V blenderju lahko poleg banan miksas tud kamne, sam ce jih, bos ostal brez garancije. No, odvisno od blenderja... ;>

ABX ::

BigWhale je izjavil:

Jailbreak dejansko je krsenje avtorskih pravic. Verjetno je tudi krsenje kaksnega DMCA zakona.


Dejansko se motiš.
http://www.wired.com/threatlevel/2010/0...

Federal regulators lifted a cloud of uncertainty when they announced it was lawful to hack or "jailbreak" an iPhone, declaring Monday there was "no basis for copyright law to assist Apple in protecting its restrictive business model."
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

XS!D3 ::

Prepoved Jailbreka, je podobno, kot če bi prepovedali, da si v svoj avto vgradiš drug radio, oziroma z drugimi besedami nesmisel.
Seveda jim je to v interesu, ker brez Jailbreaka ni osnove za uporabo crackanih aplikacij, unlocka, itd., sam po sebi ti da jailbreak tako ali tako le root access do sistema, kar pa dvomim, da jih tako zelo moti.
Še najmanj mi je pa jasno, kaj mislijo s tem doseči. Bo res zato število Jailbreakanih naprav kaj manjše? Dvomim. Mogoče ne bo navodil za ta poseg ravno na vsakem vogalu, pa kakšen user več bo, ki si tega ne upal narediti, ampak nič pretresljivega. Nadzor nad tem je praktično nemogoč, razen SW recimo in če smo že pri tem, bi lahko Apple veliko bolj ponagajal uporabnikom prekoo SW-ja, pa tudi to bi prej kot slej odpravili. Dejstvo je, da so luknje v SW-ju vedno bile, so in vedno bodo, tako bo tudi jailbreak še nekaj časa z nami, vsaj dokler bo volja in interes, da ga bo nekdo izkoristil.

Bor H ::

Največ dosežeš, da uporabnikom ne daš razloga za jailbreak, torej da omogočiš večino stvari, ki jih uporabniki želijo. V primeri iPhone je to install domačih aplikacij, menjavanje wallpaperja in tethering (to dvoje je bilo aktualno pri prvem jailbreaku) pri PS3 recimo poganjanje linuxa.
Če gre verjeti tej novici se MS tega celo zaveda: http://www.engadget.com/2011/01/18/visu...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kongresna knjižnica v ZDA ne bo več shranjevala vseh objav na Twitterju

Oddelek: Novice / Ostalo
165102 (3296) lucca brassi
»

iOS 6.1.1 je zunaj, evasi0n jailbreak še deluje

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
4216624 (14131) lambda
»

Applov iPhone 4 odklenjen

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
349791 (8245) techfreak :)
»

Dodane izjeme v DMCA: odklepanje iPhona legalno

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
287642 (6183) MrStein
»

Rekord v prenosu podatkov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
212613 (2613) bradek

Več podobnih tem