» »

Rusija prihodnje leto z enotnimi osebnimi izkaznicami

Rusija prihodnje leto z enotnimi osebnimi izkaznicami

Slo-Tech - Rusija bo začela 1. januarja 2012 izdajati večnamenske osebne izkaznice (prevod v angleščino) za svoje državljane, ki bodo zamenjale dosedanji sistem izkazovanja istovetnosti v državi. Sedaj namreč Rusi svojo identiteto dokazujejo s posebnimi internimi potnimi listi, ki so obvezni za vse državljane po dopolnjenem 14. letu starosti.

Te potne liste bo v skladu s 27. julija 2010 sprejetim zakonom zamenjala osebna izkaznica s čipom, ki bo uporabna za izkazovanje istovetnosti, kot identifikaciji dokument pri spletnem poslovanju z državnimi in občinskimi upravami, plačevanje kolekov itn. Zamenjala bo tudi zdravstveno izkaznico, študentske kartice, druge potovalne dokumente in ostale podobne dokumente, ki so bili sedaj v rabi. Uporaba bo kot plačilno sredstvo, saj jo bo moč povezati s transakcijskim računom in kot vsako kreditno oziroma debetno kartico uporabiti na vseh prodajnih mestih, pri čemer bo obvezen vnos PIN-a (razen za mikroplačila).

Ruska vlada zatrjuje, da bo nova izkaznica varna. Na njej naj ne bi bilo osebnih podatkov v elektronski obliki, ampak bodo ti zapisani v centralnem registru, izkaznica pa bo uporabna le za dostop do njega. Tako ob odtujitvi kraja identitete naj ne bi bila mogoča. Imela naj bi tudi posebno strojno in programsko zaščito pred zlorabami (karkoli že to pomeni), prav tako pa bo lahko imetnik na spletnem portalu onemogočil plačilne sposobnosti kartice, če bo želel.

35 komentarjev

Good Guy ::

to rabimo tudi v slo..


ne pa miljone kartic za vsako zadvo posebi

gruntfürmich ::

še eno zame, enotno za osebno, vozniško, zdravstveno, davčno, študentsko, dijaško, kolesarsko, lovsko, upokojensko, ribiško, železniško, passportno ter mercator pika:)), prosim!
ampak viso bom pa imel posebej:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gulfstream ::

To pri nas nebi šlo. Zakaj bi ti nekdo prodal 1 kartico, če ti jih lahko 8? :P

McNato ::

To je bilo pri nas predlagano pa je predlog zavrnila informacijska pooblaščenka.

MrStein ::

Verjetno z utemeljitvijo.

bo lahko imetnik na spletnem portalu onemogočil plačilne sposobnosti kartice, če bo želel.

Eh, a v Ruski federaciji ima že vsak dostop do web-a?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gruntfürmich ::

McNato je izjavil:

To je bilo pri nas predlagano pa je predlog zavrnila informacijska pooblaščenka.

vem ja. ampak ne vem pa zakaj tega ne prepustijo uporabnikom, da bi se odločili da prevzamemo riziko ker imamo na eni kartici vse...
verjetno pač znana slovenska debilnost...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

MrStein ::

gruntfürmich je izjavil:


verjetno pač znana slovenska debilnost...

Točno tak. Pravilno te odločitve niso prepustili masi debilov.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ProGTX ::

Ne samo slovensko - morali bi imeti enotno evropsko kartico po celotnem območju EU ... Zdaj pa naj se ministri spravijo k delu!

opeter ::

ProGTX je izjavil:

Ne samo slovensko - morali bi imeti enotno evropsko kartico po celotnem območju EU ... Zdaj pa naj se ministri spravijo k delu!


Se strinjam. Problem je, da je kar nekaj ljudi, katerim je pomembno, da imamo vse te dokumente ločeno.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

gruntfürmich ::

MrStein je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


verjetno pač znana slovenska debilnost...

Točno tak. Pravilno te odločitve niso prepustili masi debilov.

tukaj ni nobene pravilne ali napačne odločitve.
je samo odločitev končnega uporabnika...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

PerS ::

Kar se mene tiče je glede varnosti dejansko popolnoma vseeno, ker kartice imamo ponavadi v denarnici.. če izgubimo denarnico je vseeno a je notri ena kartica ali 10, tako ali tako si zgubil vse.. pa veliko lažje je eno preklicati in veliko ceneje narediti eno novo.

Manu ::

To, da je vse na eni kartici je treba gledat tudi iz praktične perspektive.

Greš v hotel, se prijaviš in tam ti zadržijo tvojo osebno izkaznico. Potem greš malo v mesto in greš v trgovino in nimaš kartice s sabo. Greš na bankomat, da bi dvignil gotovino in ... ne moreš, ker nimaš kartice. Na poti do hotela te začne stiskat v prsih in greš do zdravstvenega doma, kjer pa ti zdravstveno osebje ne bo dalo napotnice za kardiologa, ker nimaš zdravstvene kartice. Čez 15 minut se počutiš malo bolje in se odločiš, da boš šel malo ogledat znamenitosti in boš hotel kupit karto s popustom za študente, ampak nimaš študentske s sabo in tudi plačilne kartice ne.

Taka enotna kartica je v redu, ampak nihče ti je ne sme zadržat. Vedno jo moraš imeti na voljo. Ker ko ti jo nekdo vzame, ti dejansko vzame svobodo.

šernk ::

tisto da ti vzamejo v hotelu osebno je pa res kar nekaj, sploh ne vidim razloga zakaj to počnejo?

sicer pa sem za enotno kartico, da se spravi denarnico vsaj iz 10 kartic na 4. ma kaj 4 še trgovine naj uvedejo enotsko kartico.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Company ::

Izgleda da že dolgo niste bili po hotelih. Meni so jo nazadnje zadržali na recepciji kakih 5 let nazaj.
LP!

McHusch ::

Osebne izkaznice se ne sme zastaviti niti tuje osebne izkaznice vzeti z namenom zavarovanja kakšne koristi ali pravice. [3. odstavek 3. člena ZOIzk-UPB2]


Torej ti osebne izkaznice ne more nihče vzeti!

Manu ::

Nazadnje sem bil pred 4-5 leti nazaj in so zahtevali in tudi vzeli osebno izkaznico. Zakon je seveda veljal tudi takrat in jaz sem to vedel. Nisem se pa hotel kregat, ker sem bil z eno skupino, da ne bi povzročal nepotrebno slabo voljo.

In kaj potem danes naredijo hoteli pri nas, ko se vpišeš na recepcijo in dobiš ključ od sobe? Torej ti ni treba zastaviti nič več?

JST47 ::

Naslednja faza bo pa da vam zabijejo čip pod kožo in v tem čipu bodo vsi podatki in kreditne kartice, da vam ne bo treba nosit kartice, ker je čip bolj praktičen pa še denarja vam ne bo treba nosit sabo saj je ful nepraktičen, ves tisti papir pa kovanci.
Kaj bi se zgodil če bi ti "pomotoma" ukinil to kartico/čip?

gruntfürmich ::

čip bodo tebi zabili v glavo v polju...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

username ::

Manu je izjavil:

In kaj potem danes naredijo hoteli pri nas, ko se vpišeš na recepcijo in dobiš ključ od sobe? Torej ti ni treba zastaviti nič več?
Sicer pišem bolj za hotele v tujini, ker imam tam neprimerno več hotelskih izkušenj kot pri nas nas (ampak najbrž imajo tudi naši hotelirji podobne navade): hotel se zavaruje s tvojo kreditno kartico, od katere prebere podatke preden dobiš ključ (dejansko jo sicer dol potegnejo tisti dan, ko odideš); če nimaš kreditne kartice za collateral, pa moraš vnaprej poravnati strošek nočitve.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

MrStein ::

To pa ni res.
Bil kar nekajkrat v Avstriji.
Vedno plačaš pri odhodu. Brez "rezervacije" s kreditno.
Je pa res, da je to bilo službeno.

Manu je izjavil:


Greš v hotel, se prijaviš in tam ti zadržijo tvojo osebno izkaznico.

Kar je, kot so že omenili drugi, nezakonito.
Tudi v tujini (bi rekel, da v EU, zaradi harmonizacije in podobno. Na Hrvaškem 100%).

Kako to, da se to kar tolerira?
Posebej, ker te lahko potem policija ustavi in kaznuje, če nimaš dokumenta...

McHusch je izjavil:

Osebne izkaznice se ne sme zastaviti niti tuje osebne izkaznice vzeti z namenom zavarovanja kakšne koristi ali pravice. [3. odstavek 3. člena ZOIzk-UPB2]


Torej ti osebne izkaznice ne more nihče vzeti!

Po tej logiki me tudi noben ne more oropati ali ubit? Ker je prepovedano?
(ja, le nerodno si se izrazil)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

gendale ::

jaz ponavadi vzamem s sabo osebno in potni list, pol pa če hočejo met dokument, enega obdržim enega pa dam
in če bi naredil kako pizdarijo bi lepo šel čez mejo z dokumentom, ki ga imam pri sebi, oni naj se pa lepo jebejo

techfreak :) ::

Manu je izjavil:

Nazadnje sem bil pred 4-5 leti nazaj in so zahtevali in tudi vzeli osebno izkaznico. Zakon je seveda veljal tudi takrat in jaz sem to vedel. Nisem se pa hotel kregat, ker sem bil z eno skupino, da ne bi povzročal nepotrebno slabo voljo.

In kaj potem danes naredijo hoteli pri nas, ko se vpišeš na recepcijo in dobiš ključ od sobe? Torej ti ni treba zastaviti nič več?

Ni to logično? Veliko ljudi ima samo osebno izkaznico ali pa samo potni list. Če ti enega zadržijo v hotelu, kaj boš dal policistu, ki te ustavi? Kaj boš dal v banki, če hočeš odpreti nov račun?

poweroff ::

Zanimivo. V ZDA pa proti osebnim vlada kar hud odpor.

Sicer pa nagradno vprašanje - kdo bo dvorni dobavitelj teh izkaznic?
sudo poweroff

Manu ::

techfreak :) je izjavil:

Ni to logično? Veliko ljudi ima samo osebno izkaznico ali pa samo potni list. Če ti enega zadržijo v hotelu, kaj boš dal policistu, ki te ustavi? Kaj boš dal v banki, če hočeš odpreti nov račun?

Seveda da je logično. Govorim o svojih izkušnjah iz slovenskih hotelov. Hotelsko osebje (neuko seveda) je zahtevalo osebno izkaznico (vsaj takrat, ko sem bil jaz v hotelu).

MrStein ::

Sicer ponekod fotokopirajo osebno in ni treba puščati.

Še enkrat bi izpostavil, kako to, da se na veliko to tolerira?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

techfreak :) ::

Še enkrat bi izpostavil, kako to, da se na veliko to tolerira?

Ljudje mislijo, da osebnega dokumenta ne potrebujejo.

Zeberdee ::

Slovenska zakonodaja receptorjem omogoca le osebno na vpogled. V tujini ti jih ponekod fotokopirajo.

Tudi pri nas to naresimo ce gre za kako sumljivo osebo. Pasusi in osebne se vcasih za krajso dobo zadrzijo, ce gre za vecji, avtobusni prihod, ker je potrebno mnzju sporociti ime priimek datum in kraj rojstva vseh, ki se prijavijo...

poweroff ::

To je ostanek komunizma.
sudo poweroff

camalotz2 ::

>Posebej, ker te lahko potem policija ustavi in kaznuje, če nimaš dokumenta...
Malo cepidlačim.
A mi lahko tole "uradno" raztolmačite...
V ZOIzk je :

18. člen

Z globo od 200 do 830 eurov se kaznuje za prekršek državljan:

1. ki nima osebne izkaznice ali veljavne javne listine, opremljene s fotografijo, ki jo je izdal državni organ (drugi odstavek 2. člena);

2. ki na zahtevo uradne osebe, ki je po zakonu za to pooblaščena, noče dati na vpogled osebne izkaznice ali javne listine (prvi odstavek 3. člena);

Torej hipotetično: če imam veljaven osebni dokument spravljen doma v sefu in sem ga na zahtevo uradne osebe pripravljen pokazat (uradna oseba se mora samo npr. z mano "sprehodit" do doma), sem zakonsko krit, ali me vseeno štihne (v navedenih členih namreč nikjer ne piše, da moram imeti omenjene listine pri sebi)

SkipEU ::

@camalotz2
ta člen je tako neumen, da je kar joj. Npr. poleti, ko gredo turisti na plažo. Najprej policija opozarja, da naj ne nosimo s sabo osebnih dokumentov, po drugi strani pa jih po slovenskem zakonu moraš imeti. Potem pa še tako neživljenjska kazen, ki je drugje v razviti Evropi max. 25 evrov.

camalotz2 ::

Ja moraš ga imeti, to je nedvomno. Vprašanje je, če ga moraš imeti pri sebi. Po moje ne, saj ni praktično. Bi bilo pa smešno gledat npr. v toplicah poln bazen upokojencev, ki "plavajo" naokrog z osebno med zobmi.

Me pa zanima, kako se dejansko tolmači ta člen oz. ali obstaja še kak drug člen/zakon, ki pokriva to področje.

PaX_MaN ::

Vprašanje je, če ga moraš imeti pri sebi.

(v navedenih členih namreč nikjer ne piše, da moram imeti omenjene listine pri sebi)

Po novem zgleda da jo bo treba imeti pri sebi:
(1) Z globo od 50 do 200 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, ki:
1. identifikacijskega dokumenta, na katerem so navedeni ažurni osebni podatki, na katerem fotografija izkazuje pravo podobo imetnika in ki ni poškodovan oziroma obrabljen, nima pri sebi ali ga noče dati na vpogled uradni osebi, ki je po zakonu za to pooblaščena (prvi odstavek 3. člena);
2. osebne izkaznice v predpisanem roku ne izroči v uničenje organu, pristojnemu za izdajo (11. člen).

camalotz2 ::

Hvala za link. Torej, to pomeni da ga trenutno (še) ne rabim imeti?
Po novem pa bi to radi spet vpeljali in gremo forward to the past...
So vsaj dodali:
1) Osebno izkaznico ali drug uradni identifikacijski dokument, na katerem so navedeni ažurni osebni podatki, na katerem fotografija izkazuje imetnikovo podobo in ki ni poškodovan oziroma obrabljen, mora imeti državljan pri sebi, razen kadar bi bilo glede na okoliščine to nesmotrno


O nesmotrnosti pa seveda spet odloča uradna oseba, ki zahteva vpogled?

Čeprav, na Policiji so si 2. odstavek 18. člena trenutno veljavnega zakona že zdaj priročno priredili v:
Po Zakonu o osebni izkaznici (18. člen) se z globo od 200 do 830 eurov za prekršek kaznuje državljan, ki osebne izkaznice ali veljavne javne listine, opremljene s fotografijo, ki jo je izdal državni organ, na zahtevo uradne osebe ne vroči na vpogled.
:|

Zgodovina sprememb…

klavdijL ::

za indentifikacijo je dovolj tudi študentska izkaznica (je uradni (razen če univerza ni uradni inštitut) dokument s fotografijo). Osebno pa vedno s sabo trogam vozniško dovoljenje, ki je tudi za te namene povsem dovolj (ne zadostuje edino na bankah, mobitel/simobil... centrih, ... zato ker ni gor naslova)

poweroff ::

Univerza je uradni organ? :)
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izdelava osebne izkaznice, če so vsi dokumenti potekli (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12226627 (17603) mihapc123
»

cena osebne izkaznice (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6523943 (22377) matter
»

Velika Britanija ukinja osebne izkaznice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5316996 (13314) camalotz2
»

Bela hiša želi uvesti zaupanja vredne spletne identitete

Oddelek: Novice / Zasebnost
3712927 (10891) SkipEU

Več podobnih tem