» »

Posiljevanje obiskovalcev slo-tech.com z izrazi ala "bliskovni"

Posiljevanje obiskovalcev slo-tech.com z izrazi ala "bliskovni"

««
6 / 6
»
»»

Spock83 ::

Bliskovni Gordon. Jaz bi dal kar "spominska tablica", ker me čipovje spominja na čokoladno tablico. Pa še sladko se smehljaš ko zadevo priklopiš :D

imagodei ::

@kitaj,

Angleščina je v tem pogledu drugačna kot slovenščina. Derivacija novih besed je v angleščini lažja, nenazadnje tudi zaradi mnogih poenostavitev slovničnih pravil, ki jih je doživela. V slovenščini tradicionalno nismo naklonjeni novim skovankam, ki ne temeljijo na obstoječih besedah. Kljub vsemu popolnoma zaplankani nismo. Smo malo zadržani, ampak sčasoma splošna uporaba naredi svoje.

Progo, po kateri vozijo vlaki, so tudi sprva imenovali "železna cesta", pa se je "železnica" kljub vsemu prijela. Podobno smo za "samohod" prevzeli besedo avto(mobil).

Po svoje je kar v redu, da je dinamika počasna, ker to preprečuje, da bi jezik totalno zbezljal v neko Esperanto like mešanico jezikov.
- Hoc est qui sumus -

Gregor P ::

Spock83 je izjavil:

Pa še sladko se smehljaš ko zadevo priklopiš :D

Torej te v bistvu zadovolji: pogon zadovoljenja, ... te nasladi: pogon naslade, nasladni pogon

... ali pa kar pogon poželenja:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

noraguta ::

pejmo v staro grščino pa rečmo astrapni spomin
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

sgdjkdlsugi4 ::

Heh, ta tema pa je priblizno podoben fail kot leta raziskav in porabljenega casa ter denarja za ubadanje s slovenskim naborom tipk.

nUUb ::

Joj! Če komu ne pašejo slovenski izrazi, naj gre brat originalno novico (ponavadi v angleščini), oziroma še boljše napišite svojo novico z flash pomnilnikom/flash memory-om/flash-whatever.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Matako ::

kitaj je izjavil:

Če pa že skujemo novo besedo, kot npr. zgoščenka (ki mi je mimogrede všeč), se to zgodi vsaj 10 let po pojavu predmeta ali pojma, ki naj bi ga ta beseda opisovala in se je medtem tujka že dodobra prijela vsakdanje govorice.


Oziroma je v konkretnem primeru postala zastarela tehnologija in se itak ne bo več uporabljala ne vem koliko.

Tudi tu je lekcija: nekateri od teh izrazov so itak relativno kratek čas v pogosti rabi, tako da se nima smisla ne vem koliko ukvarjati z njimi.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Matako ::

lufthammer je izjavil:



Torej, BLISKOVIT pomnilnik, kar je malo manj neumno, kot bliskovni.
Naslednik bo lahko "Bliskovitejši pomnilnik".

A je lahko še bolj bedasto?


Še enkrat: kar se tiče pomnilniških vezij, je flash ena počasnejših tehnologij. Sploh ob izidu, so bili ti pomnilniki _zelo_ počasni v primerjavi s takratnimi DRAM. Kdor pozna razliko v principu delovanja teh tehnologij mu je jasno, zakaj se je tu izumiteljem utrnila asociacija na fleš. Ampak ok, ni važno.. ponavljam(o) se.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

jype ::

lufthammer> priméra

Spustil si diakritično znamenje, zdaj smo pa mi krivi, da si narobe razumljen!

gruntfürmich ::

nisem bral celotne teme, samo 1 stran, ampak upam da se avtorji novih skovank zavedajo, zakaj imajo (najbolj) američani tko zelo v rabi kratice.
stavi je enostavno preveč, da bomo za vsako pizdo svojo skovanko uporabljali. zato pa so američani šli v opisovanje stvari (jasno, ker drugače hitro zmajka besed za zadeve kot so cd, dvd, brd: zgoščenka, video disk???, modri žarek upanja???...) in iz tega ven izpeljavo kratic.
ampak slovenci, najbolj pameten narod na svetu z primatom slo-tech.a, pa želi za čisto vsako stvar si izmislit svojo slovensko besedo.
sorči, ampak NE bo šlo!
najboljši kompromis bi bil uporaba obeh zadev, če že tako zelo želimo imeti slovenske izraze.
'ssd - polprevodniški pogon/bliskovni pomnilnik???' ali 'polprevodniški pogon/bliskovni pomnilnik (ssd) (če je to - to); obe zadeve navedene, da ne pride do pomote in slučajno kdaj do nadgradnje stvari in posledično zmešnjave. da bi pa slovenske kratice izumljali in potem delali zmedo s tujimi si pa zaenkrat ne upam predstavljat...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

Glede na to, da smo uspešno opisali večino sveta s slovenskimi besedami in da zelo pogosto tudi v znanostih uporabljamo slovenske kratice, nekak tvoje pritožbe ne morejo meti hude podlage.
The truth is rarely pure and never simple.

gruntfürmich ::

ni res kar praviš. računalništvo je zelo specifično področje (poleg katerih drugih), ki dosti uporablja kratice. in tko kot se pri vojaški tehniki pojavljajo skoraj izključno kratice (od avtov, pušk, raket...), ki jih je praktično nemogoče 'smiselno' prevest, ampak samo povzeti njihovo tujo kratico, tko se mi zdi da je računalništvo eno takšno področje, ki se venomer pojavi nekaj novega, vendar že podobnega prejšnjemu. zato v obzir zmešnjavi (globalizacija ipd) bi bilo dobro uporabiti slovenski izraz IN tujo kratico, katero pozna ves ostali svet. da ne bomo potem samo slovenci tisti, ki ne bomo vedli o čemer se pogovarja 99% ostalega sveta.
moje skromno mnenje pač...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mavrik ::

Glede na to, da se na slovenskih CS faksih komot uporablja izrazoslovje s kraticami ala SUPB, UI, HFT skupaj z ustreznim slovenskim izrazoslovjem, pa ne vidim nikogar umirat ali se zapletat, se mi zdi tako pritoževanje precej subjektivno in stvar okusa. Namreč tisti izobraženi z blogov in forumov bodo jasno imeli težave s slovenskim izrazoslovjem, ne vem pa zakaj bi morali izpustiti SLO iz Slo-Tech zaradi njih.
The truth is rarely pure and never simple.

amigo_no1 ::

Preveč ste papeški od Papeža kar se tiče poslovenjenja kratic.

imagodei ::

Mnja, po drugi strani nekateri kažete izrazito pomanjkanje občutka za slovenščino. "Preveč papeški od Papeža"? Kaj je narobe s to povedjo?
- Hoc est qui sumus -

PARTyZAN ::

Ignoriraj vse prispevke/članke, kjer te posiljujejo z tem sranjem. Tako kot review za galaxy tab ... sem bral do četrtega odstavka in stvar zaprl.

Spremenilo se ne bo nič, ker vodstvo ne posluša uporabnikov.

Gandalfar ::

A tiste polovice, ki ji je to vsec ali tiste, ki ji ni? :D
««
6 / 6
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliskovni pomnilnik postaja hitrejši, manjši

Oddelek: Novice / Pomnilnik
215187 (4344) mujek
»

Toshiba končala razvoj 19 nm-bliskovnega pomnilnika

Oddelek: Novice / Pomnilnik
267311 (6272) MrStein
»

Bliskovni pomnilnik se ceni

Oddelek: Novice / Rezultati
338854 (6757) kogledom
»

Sony Walkman opušča kasete

Oddelek: Novice / Ostale najave
268194 (6607) Jst
»

Kako bomo rekli SSD-jem? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10911153 (9215) Pyr0Beast

Več podobnih tem