» »

Ubunto vs. windows 7 64bit

Ubunto vs. windows 7 64bit

1
2
3 4

Cold1 ::

Nalašč sem poudaril, da naj (v navideznem stroju) vsak sam preizkusi, če mu razne alternative odgovarjajo ali ne. Ampak ne, dajmo ignorirati in se spustiti v dokazovanje da so naše osebne izbire tiste Edine Prave ™.

Ker se tiče varnosti - ključna grožnja Linuxa je skandiranje da je Super Varen™, kar uporabnike zaziblje v lažen občutek, da jim ni treba skrbeti za varnost - wrong!!

Kar se tiče znanja - je koristno, še kako, a tudi drago.
Osebni čas ni zastonj in cena linuxa lahko tudi za več stokrat presega ceno licence oken, odvisno seveda od potreb in lastnosti posameznika, ter od tega kako se odločimo ovrednotiti TCO.

Kar se tiče memov - hej Oken XP nisem nikjer zagovarjal, ampak če imate težave z njimi pač uveljavite svoje pravice - zahtevajte podporo, Mali Mehki ima menda cel kup zaposlenih ravno zato.
Ne razlagajte pa mi, da Linux nima celega nabora težav, od težavnega upravljanja, slabših vmesnikov in zanikrne podpore s strani industrije - ja, to je težava Linuxa in ne industrije ali uporabnikov - kar nas konec koncev pripelje do ključnega problema: memi v Linuxu-Landu so enaki že več kot desetletje.
Sam sem jim nasedel konec devetdesetih; no isti so!!!
Windows sucks - triljon razlogov, Linux is Super, Closed Source is teh Ebil, Open Source is teh Freedom in seveda še tisti končni - kdor se ne strinja je plačan MS-ov agitator, itak.

Ne trdim pa da je Linux slab OS per se, trdim, da se obljuba Linuxa in FOSSa na splošno, izgublja med fanbojevskim navijanjem.

Če bi navijanje nadomestili s trdosrčno kritiko, bi se Linux moral izboljšati ali pobrati šila in kopita. Največ bi po izboljšanju - ne to ni optimizem, na Linux je vezanih preveč interesov, prišlo bi do zelo konkretnih popravkov - pridobili ravno uporabniki Linuxa.

poweroff ::

Cold1 je izjavil:

Ker se tiče varnosti - ključna grožnja Linuxa je skandiranje da je Super Varen™, kar uporabnike zaziblje v lažen občutek, da jim ni treba skrbeti za varnost - wrong!!

To je zelo res. In to poudarjam tudi sam. Linux bi se moral zgledovati po Microsoft SDL.

Cold1 je izjavil:

Kar se tiče znanja - je koristno, še kako, a tudi drago.
Osebni čas ni zastonj in cena linuxa lahko tudi za več stokrat presega ceno licence oken, odvisno seveda od potreb in lastnosti posameznika, ter od tega kako se odločimo ovrednotiti TCO.

No, glede te cene bi rad videl konkretno študijo ali vsaj metodologijo, če ne bom sklenil, da nabijaš.

Kar se tiče znanja - osebni čas res ni zastonj. Ampak danes je kriza. Znanje pa pomeni prednost.

Vsak se pa sam zase odloči.
sudo poweroff

Cold1 ::

Cena osebnega časa je popolnoma subjektivna - ne zgolj da nabijam, še huje je - ta cena je nemerljiva in ni ocenljiva z nobeno znanstveno metodo.

Stres in izgubljeno življenje sta pač zgolj nekaj kar poskušamo omejiti kolikor se da, vsak posameznik pa bo moral na koncu sam oceniti koliko škode je utrpel.

Zato pa velja: obvezne svari čimbolj razbremeniti nepotrebnega stresa in jih čim bolj omejiti ter narediti čim bolj preproste.

Kar pri izdelkih za katere že obstajajo de facto standardi - pa čeprav Microsoftovi, o Bog nam pomagaj - pomeni, da se uporabi te standarde in se ne fantazira o tem, kako se bodo uporabniki pač priučili novih stvari, preverjeno ne deluje, zgolj Okna prideš nameščat, slej ali prej.:(

Razumem pa frustracijo starih vernikov v Unix, ki so ravnokar praznovali zmago nad - domnevno - mnogo boljšim VMS-om, ko pride nek brezvezni MS-DOS in jih, pod okriljem IBM-a, preihti po levi in desni.

Icematxyz ::

Osebni čas ni zastonj in cena linuxa lahko tudi za več stokrat presega ceno licence oken, odvisno seveda od potreb in lastnosti posameznika, ter od tega kako se odločimo ovrednotiti TCO.


A praktično vsako podjetje, ki ponuja rešitve, ki temeljijo na GNU/Linux & Co, ima na svoji spletni strani graf. Ta graf prikazuje le eno. TCO krepko nižji od konkurenčnih rešitev. Potem pač lažejo in zavajajo. In stranke verjetno nasedajo.

Mali Mehki ima menda cel kup zaposlenih ravno zato.


A ti ko sem jih omenil višje. Pa ne dvigujejo telefona? Če kupiš njihov izdelek ali plačaš za podporo? A samo Microsoft v celotni industriji prodaja tehnično podporo? Oziroma jo nudi za svoje izdelke?

Ne razlagajte pa mi, da Linux nima celega nabora težav, od težavnega upravljanja, slabših vmesnikov in zanikrne podpore s strani industrije - ja, to je težava Linuxa in ne industrije ali uporabnikov - kar nas konec koncev pripelje do ključnega problema: memi v Linuxu-Landu so enaki že več kot desetletje.


Težavno upravljanje, če si v življenju uporabljal samo Windows. To misliš? Ali kako? Potem seveda rabiš nekaj časa, da se navadiš na "sistem" dela. Šele potem lahko primerjaš "težavnost" enake naloge v obeh OS.

Slabši vmesniki? Kako to misliš? Da je Aero lepši od Compiz? Ali da ima Firefox v Ubuntu slabši vmesnik, kot Firefox na Windows OS? Ne razumem.

Zanikrna podpora industrije. No saj da te potolažim. Industrija se zadnje čase močno upira prav na GNU/Linux. Se pravi za DirectX 28 res morda ne bo še nekaj časa "podpore" industrije. Ali pa še to v kratkem dobimo. Ostalo pa če zadnje čase malo spremljaš sceno ugotoviš, da tisti del industrije, ki migrira na (GNU) Linux izkazuje zavidljive (poslovne) rezultate.

Glede trdosrčne kritike pa:

Mislim da GNU/Linux & Co. roko na srce je tega deležen zagotovo dovolj. Na srečo je kljub vsej tej trdosrčnosti "ostal" trden. In kdo ne zna dan danes ceniti in priznati pomena temu:

http://www.ohloh.net/p

Pač živi v preteklosti.

poweroff ::

Cold1 je izjavil:

Cena osebnega časa je popolnoma subjektivna - ne zgolj da nabijam, še huje je - ta cena je nemerljiva in ni ocenljiva z nobeno znanstveno metodo.

Stres in izgubljeno življenje sta pač zgolj nekaj kar poskušamo omejiti kolikor se da, vsak posameznik pa bo moral na koncu sam oceniti koliko škode je utrpel.

Zato pa velja: obvezne svari čimbolj razbremeniti nepotrebnega stresa in jih čim bolj omejiti ter narediti čim bolj preproste.

Saj zato pa nekateri uporabljamo Linux. Jaz ga uporabljam v službi že več kot 2 leti. In nimam nobenih problemov z ničemer.

Sodelavci pa... enkrat so virusi, pol nekaj ne dela, pol ne morejo odpreti docx datotek (ker imajo starejši Office), pol je treba tle en dodaten programček naložit,... če imam čas jim pomagam, če ne jim rečem, naj pokličejo IT oddelek. In čakajo.

Kdo torej živi pod večjim stresom? 8-)
sudo poweroff

noraguta ::

poweroff je izjavil:

Cold1 je izjavil:

Cena osebnega časa je popolnoma subjektivna - ne zgolj da nabijam, še huje je - ta cena je nemerljiva in ni ocenljiva z nobeno znanstveno metodo.

Stres in izgubljeno življenje sta pač zgolj nekaj kar poskušamo omejiti kolikor se da, vsak posameznik pa bo moral na koncu sam oceniti koliko škode je utrpel.

Zato pa velja: obvezne svari čimbolj razbremeniti nepotrebnega stresa in jih čim bolj omejiti ter narediti čim bolj preproste.

Saj zato pa nekateri uporabljamo Linux. Jaz ga uporabljam v službi že več kot 2 leti. In nimam nobenih problemov z ničemer.

Sodelavci pa... enkrat so virusi, pol nekaj ne dela, pol ne morejo odpreti docx datotek (ker imajo starejši Office), pol je treba tle en dodaten programček naložit,... če imam čas jim pomagam, če ne jim rečem, naj pokličejo IT oddelek. In čakajo.

Kdo torej živi pod večjim stresom? 8-)
a kar sami si nakladate programčke:~)))). potem vemo , da imate briljantno pošlihtan it, ter zakaj imate probleme z virusi. kolk stare office pa imate? od officov xp iz leta 2000 naprej je za vse verzije izdan compatibility pack.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

poweroff ::

Programčke morajo priti naložiti ITjevci. Kar seveda traja.

Bistveno bolj enostavno bi bilo, da bi imel vsakdo nastavljen repozitorij, iz katerega bi lahko sam nalagal izbrane aplikacije. Ali pa - da bi jih ITjevci nalagali remote.

Sam kaj češ - Windows admini so po defaultu bolj glupi od Linux adminov... :))
sudo poweroff

gumby ::

poweroff je izjavil:

Sam kaj češ - Windows admini so po defaultu bolj glupi od Linux adminov... :))


dnftt

my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

andrejus ::

Sam moram reč da ste pa eni res carji tukaj. Že skoraj 2 leti uporabljam izključno Ubuntu in to na novih in starih mašinah & laptopih pa še nisme naletel na hardware, ki nebi deloval v linuxu. SEdaj če je Skype za linux Glupo napisan in ne prepozna kamere kaj čmo (vendar je sedaj tudi to rešeno)

WinXP preko VBoxa uporabljam izključno za tri stvari:

    Proklik na NLB
    Razni Win only hardware tipa Cyclosport ura, Garmin, Nokia ipd
    pošta slovenije (razvijanje fotografij)


Po pravici povedano, mi je Win7 bolj mučno uporabljat

Ker imam pisarniško delo mi je bil prehod iz Offica2003 na Open Office lažji kot pa prehod na Office 2007 (ki ga še sedaj ne obvladam). Konverzija iz *.odt in podobih fajlov v MS fajle deluje obratno pa težko oz mora biti dokument res enostaven. Pri Excelu je problem, ker se ti formule rušijo. Tako da je edina rešitev Wine.

Ne vem, jast ne grem več nazaj, razne če bo kak pomemben razlog.

Drugače pa dvomim, da folk kupuje Fotošope in podobne komercilane programe za "domačo rabo". In ti ponavadi imajo največ za povedat proti Gimpu. Najbolj težijo ker ni CMYKa in 16 bitnih barv. So what?

V eni firmi kjer poslovno svetujem imajo striktno politiko glede legalnosti opreme. In je Gimp dobra dopolnitev komercilanega Fotošopa in ostalih Adobe programov.

techfreak :) ::

Zdajle si me pa res nasmejal.

No, če želiš kaj več izvedeti težavah s katerimi se ljudje srečujejo, lahko obiščeš: link

andrejus ::

@techfreak: kateri del te je najbolj nasmejal?
Ta, da uporabljam Win XP za Proklik ali ta, da je za stare mačke uporaba Open offica lažja od Offica 2007 :)

Drugače pa zadnje čase sem prav presenečen nad delovanjem strojne opreme pod linuxom. Mogoče imam srečo, ker ne uporabljam dragih - torej najnovejših - komponent.

Ne bom primerjal Win 7 in Ubuntu ker je podobno kot če bi primerjal jaboka in hruške, vendar toliko težav z Ubuntujem spet ni, kot tukaj piše, pravzaprav jih sploh ni. Seveda forumi obstajajo za to da se rešujejo težave in na forumih dobiš večinoma težave & rešitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrejus ()

techfreak :) ::

Najbolj me je nasmejal del, ko si rekel, da še nisi naletel na HW težave. Za to obstajata samo dva razloga: a) imaš neskončno srečo ali b) lažeš.

Na namiznih računalnikih/strežnikih je tako jasno vse skupaj veliko bolj podprto in zaradi tega ni veliko težav. Vendar pri prenosnikih malo dvomim, da še nisi naletel na težave in na HW, ki ni podprt na Linuxu.
Veliko težav se da rešiti, če si vzameš nekaj ur/dni časa in pobrskaš po internetu, nekaj je pa takšnih, ki še niso rešene in mogoče nikoli ne bodo.

andrejus ::

Potem sem imel srečo s strojno opremo. Vsekakor je res, da nisem nameščal Ubuntu na najnovejše mašine. Lahko da je to razlog. Bi moral probat na kakem novem super prenosiku.

Največ sem se matral z:

1. FireWire
2. PCIExpress FireWire (razširitvena kartica za prenosnik) - dela sam nisem siguren da je 100% stabilno
3. Staro zunanjo kamero Philips, ki pod linuxom je delala v Skypu pa ne (ni mi uspelo rešit, dokler ni prišel Skyep v repozitorije)

Zanimivo je to, da so rešitve povečini preproste in ne razumem, da to nekod ne avtomatizira, kar bi prispevalo k spoliranosti sitema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrejus ()

poweroff ::

techfreak :) je izjavil:

Najbolj me je nasmejal del, ko si rekel, da še nisi naletel na HW težave. Za to obstajata samo dva razloga: a) imaš neskončno srečo ali b) lažeš.

Ali pa opcija c) - pamet.

Jaz sem pred kratkim kupoval prenosnik. Preko spleta. Preveril če bo delal pod Linuxom. Prvi ni delal, in sem ga še isti dan vrnil v trgoino. Drugi dela ko šus. Podprto vse.
sudo poweroff

techfreak :) ::

Mogoče pa ne najdemo takšnega prenosnika, ki bi ga želeli in bi hkrati bil podport s strani Linuxa?

Poleg tega mi Windows omogoča več na isti strojni opremi kot Linux.

Cold1 ::

Mogoče pa večina ljudi sploh ne želi "posebej iskati" in uporabljati "pamet"(?), samo za to da bi dobili združljivo rešitev; morda si večina preprosto želi rešitev, ki delujejo brez čaranja.

---------------------

Sem se pa tudi sam nasmehnil ob trditvi "...jast ne grem več nazaj... [na Microsoftova Okna in Pisarno]" ki je sledila izjavi "WinXP preko VBoxa uporabljam..." kasneja pa Andrejus doda še "...Tako da je edina rešitev Wine."

Resno? Ne boš se vrnil na Okna? ... Pa si jih sploh kdaj zapustil? Za tvojo "rešitev" še vedno potrebuješ tako MS-ovo licenco kot tudi MS-ovo podporo.

Ali pa je tole zgolj ABM-ovski izpad ljubitelja XP-jev ter Pisarne 2003, ki v sveti jezi grozi MS-u s prehodom na Linux; take zgodbe se praviloma končajo, ko se ljudje, ki slabo prenašajo še tako majhne spremembe, zavedo da je razlika med XP-ji in Sedmico (za uporabnika) mnogo manjša kot med Okni in UNIX-om.

techfreak :) ::

Cold1: vsi vemo, da si ljubitelj Microsofta in njegovih izdelkov.

In kaj potem, če vseeno rabiš MS licenco za poganjanje programa, ki se jim ga ni ljubilo napisati tudi za Linux? Še vseeno lahko v preostalem času uporabljaš Linux brez težav.
Samo zaradi tega, ker za par minut/dan potrebuješ drug OS, še ne pomeni, da ne smeš uporabljati Linux ali BSD ali OS X ali kaj tretjega.

Glede čaranja ... čarobno palico večkrat potrebuješ tudi za Windows.

Cold1 ::

...vsi vemo, da si ljubitelj Microsofta in njegovih izdelkov.

Nisem, samo dovolj imam ABMerjev in konstantnega sprenevedanja.


...še ne pomeni, da ne smeš uporabljati Linux ali BSD ali OS X ali kaj tretjega.

Jasno, vendar če imaš kritične aplikacije v navideznem stroju z Okni je potem potrebno vedeti zakaj sploh uporabljaš Linux (oziroma je potrebno trditve o superiornosti zamenjati z izrazi osebnih preferenc).


Glede čaranja ... vsi normalni računalniki pridejo z nameščenimi Okni, ne samo da se ne ukvarjaš z ugotavljanjem ali so združljivi z Okni, tudi nameščaš jih ne (večinoma je nameščena tudi Pisarna idr.), uporabnik naj bi računalnik zgolj prižgal; vse ostalo je "čaranje".

Se pa strinjam, da je žal čaranje še prevečkrat potrebno tudi na oknih; tisto čaranje pa, ki ga je omenjal Matthai, pa ne zgolj da ni potrebno, ampak ga tudi ne bi smeli sprejemati.

Če je Linux normalen OS, potem dela na vseh modernih računalnikih, če pa že ne dela, pa mora vsaj obstajati preprost način kako preverimo združljivost, čaranje z iskanjem gonilnikov in vračanjem izdelkov ni normalno in se ga ne bi smelo tolerirati.

Na MS se zaradi težav z združljivostjo takoj zliva gnojnico, četudi se gre za skoraj 10 let stare XP-je, Linux bi pa hvalili?!

dux ::

Cold1 je izjavil:


Če je Linux normalen OS, potem dela na vseh modernih računalnikih, če pa že ne dela, pa mora vsaj obstajati preprost način kako preverimo združljivost, čaranje z iskanjem gonilnikov in vračanjem izdelkov ni normalno in se ga ne bi smelo tolerirati.


Nekaj se dela na tem - http://www.ubuntu.com/certification/cat...
Naslednji teden izide http://openbenchmarking.org/, ki bo obstoječe podatke še nadgradil.
Upanje je v nasih odlocitvah

techfreak :) ::

Cold1 je izjavil:

Jasno, vendar če imaš kritične aplikacije v navideznem stroju z Okni je potem potrebno vedeti zakaj sploh uporabljaš Linux (oziroma je potrebno trditve o superiornosti zamenjati z izrazi osebnih preferenc).

Zakaj ne bi smel imeti določenih aplikacij v VM? Kaj si ti kriv glede "nesposobnosti" banke, če ti ne naredi softwarea za Linux?

Cold1 je izjavil:

Glede čaranja ... vsi normalni računalniki pridejo z nameščenimi Okni, ne samo da se ne ukvarjaš z ugotavljanjem ali so združljivi z Okni, tudi nameščaš jih ne (večinoma je nameščena tudi Pisarna idr.), uporabnik naj bi računalnik zgolj prižgal; vse ostalo je "čaranje".

Vsi normalni računalniki pridejo tudi z veliko bloatware-a. Ponavadi je celo lažje namestiti Ubuntu, kot pa odstraniti tisto nesnago.

Cold1 je izjavil:

Če je Linux normalen OS, potem dela na vseh modernih računalnikih, če pa že ne dela, pa mora vsaj obstajati preprost način kako preverimo združljivost, čaranje z iskanjem gonilnikov in vračanjem izdelkov ni normalno in se ga ne bi smelo tolerirati.

OS ni kriv za nedelovanje strojne opreme. Proizvajalci so krivi.

Cold1 je izjavil:

Na MS se zaradi težav z združljivostjo takoj zliva gnojnico, četudi se gre za skoraj 10 let stare XP-je, Linux bi pa hvalili?!

Mogoče se navadni uporabniki pritožujejo, ampak tu na STju so uporabniki ponavadi dovolj pametni, da se zavedajo, da so v prvi vrsti krivi proizvajalci.
Res pa je, da je backward compatibility za strojno opremo in gonilnike na Linuxu veliko boljša kot na Windowsu.

andrejus ::

Po mojem "zapustiš" sistem ko ga prenehaš uporabljati večino časa. To se je meni za osebno in poslovno rabo zgodilo pred skorja dvema letoma.

Microsoftu, Adobiju, Sonyju itd ne morem odpustit za napake, če ti zahtevajo za svoje izdelke 200, 300 ali celo 1.500EUR itd. Napake lahko odpustim linuxu, ki je zastonj.

Resda da rabim še WinXP zaradi (banke in tiste krame ala Cyclosport, Garmin, Nokia) samo licena je že precej stara :) in amortizirana. Za ostale stvari mi bolj ugaja linux.

techfreak :) ::

Napake so pri vsaki programski opremi, ali je zastonj ali pa stane nekaj tisoč EUR.

Poleg tega pri Linuxu ni najbolj pomembna cena, ampak način kako se razvija večina programske opreme (prostovoljno).

Icematxyz ::

Najbolj me je nasmejal del, ko si rekel, da še nisi naletel na HW težave. Za to obstajata samo dva razloga: a) imaš neskončno srečo ali b) lažeš.


Ne gre v bistvu tukaj za srečo ali laž. Bolj ali manj se ve, katera večja in popularna podjetja pišejo gonilnike (in kakšne) za Linux.

Verjamem pa da nekdo, ki se prvič sreča z Ubuntu, tega pač ne ve. Res pa je tudi, da lahko uporabi LiveCD ali LiveUSB neke različice Ubuntu in mu je bolj ali manj jasno, kakšna je podpora na njegovi strojni opremi out-of-the-box.

Drugače pa pa bo treba počasi nehati sprenevedati in realno priznat, da izbira Ubuntu ni nič nenavadnega in je uporaba (F)OSS dan danes nekaj povsem normalnega.

techfreak :) ::

Drugače pa pa bo treba počasi nehati sprenevedati in realno priznat, da izbira Ubuntu ni nič nenavadnega in je uporaba (F)OSS dan danes nekaj povsem normalnega.

Tudi jaz bi rad verjel v to, vendar je resnica drugačna.

Če mogoče že urediš strojno opremo, pride na vrsto programska oprema, ki je na Linuxu ponavadi manj uporabniško prijazna inveliko bolj bugasta kot tista na Windowsu.

Icematxyz ::

Če mogoče že urediš strojno opremo, pride na vrsto programska oprema, ki je na Linuxu ponavadi manj uporabniško prijazna inveliko bolj bugasta kot tista na Windowsu.


FUD.

techfreak :) ::

Primer:
1.) Boxee. Na Linuxu sem zadovoljen, da ga lahko uporabljam 10 sekund preden crasha. Na Windowsu deluje brez težav.
2.a) VNC. Na Windowsu TightVNC, RealVNC in UltraVNC strežniki in odjemalci delujejo brez težav. Na Linuxu mi Viewer (tisti, ki je privzeto na Ubuntu nameščen) porablja prb. 100% CPUja.
2.b) VNC. Na Windows-Windows so spremembe zelo hitro in deluje skoraj tekoče preko LANa. Na Ubuntu-Ubuntu deluje veliko bolj počasi in moraš malo dlje čakati na spremembe.

Cold1 ::

No, kje smo že ostali, aha...

@Techfreak :)
Zakaj ne bi smel imeti določenih aplikacij v VM?

Seveda jih lahko imaš, to je povsem normalno, za navdušence in strokovnjake, za navadne uporabnike pa je nepotrebna zgaga, oz. slaba rešitev; temu primerno argument "pa saj imamo VM" ne drži vode (pa bi, če bi bili VM-i, dobro narejeni in za uporabnika nevidni).


...Kaj si ti kriv glede "nesposobnosti" banke, če ti ne naredi softwarea za Linux?
...OS ni kriv za nedelovanje strojne opreme. Proizvajalci so krivi.
...Mogoče se navadni uporabniki pritožujejo, ampak tu na STju so uporabniki ponavadi dovolj pametni, da se zavedajo, da so v prvi vrsti krivi proizvajalci.


Linux Ni Kriv - Kriva So Podjetja™
Tole je žal zgolj star mem, ki ga dandanašnji lahko prepoznamo kot neresnico.
Linux ima zgrešen razvojni model (bazar raznih poslovnih interesov je slabši od katedrale, ki zagotavlja stabilnost ponudnikom na bazarju okoli nje), poleg tega pa je nanj prilepljen škodljiv kult, ki je po svoji naravi komunističen oz. proti podjetniški (pa tudi fašistoidno nasilen); posledica tega so izjemno neugodni pogoji za razvoj gonilnikov, programov ter dodatkov za programe. Linux je kriv za slabo združljivost; tako v primeru strojne, kot v primeru programske opreme ter tudi v primeru uporabnikov.


Vsi normalni [Okenski] računalniki pridejo tudi z veliko bloatware-a.

Zanimivo, navadni uporabniki so nad prednameščeno Pisarno ter raznimi drugimi programi ponavadi navdušeni ali vsaj zadovoljni, če pa česa ne potrebujejo je tu vedno "Nadzorna plošča\Programi\Programi in funkcije",se pač odstrani kar ne ustreza.

Mimogrede, kupiš lahko t.i. Microsoft Signature računalnike z prednameščenimi Okni toda brez nezaželenih dodatkov:
http://signature.microsoft.com/default....


Res pa je, da je backward compatibility za strojno opremo in gonilnike na Linuxu veliko boljša kot na Windowsu.

Okna 7 mi brez problemov delujejo tudi na 8 let starem računalniku (na 11 let starem pa nisem poskusil), Linux pa ima medtem probleme tako na starih kot na novih napravah, lep primer so težave uporabnikov Androidnih telefonov, ki vseskozi negodujejo nad nestabilnostjo, urednik Monitorja je postavil kar primerjavo s starimi in dokaj slabimi Okni95.
WinPhone oz. iPhone Enjoy / Linux Reboot?

Ubuntu ima po drugi strani težave tudi s tem, da lahko tudi delujoča strojna oprema preneha delovati po namestitvah polletnih popravkov.


Poleg tega pri Linuxu ni najbolj pomembna cena, ampak način kako se razvija večina programske opreme (prostovoljno).

Pri razvoju Linuxa je bolj malo prostovoljstva, delo je razporejeno med sponzorirane proste programerje, ki so defacto hlapci svojih sponzorjev in programerje zaposlene v korporacijah, ki so se odločile sponzorirati Linux s programsko kodo namesto z denarjem.

Pred časom je bil o tem ojavljen članek na Arstechnici, kolikor se spomnim je večina prispevkov posredno ali neposredno od podjetij, podobno oz. enako je tudi z drugimi velikimi in uspešnimi OS podvigi.

Utvara o svobodni programski opremi, ki jo kuje ljudstvo v nekakšnih udarniških akcijah se je že davno razblinila. Zanimivo pa je, da nekateri še vedno mislijo, da se z rabo Linuxa nekako postavljajo zoper "sistem" (oz. pa angleško "establishment").

------------------------------

@Andrejus:
Po mojem "zapustiš" sistem ko ga prenehaš uporabljati večino časa.

Spreminjanje pomena besed za potrebe argumentacije je oblika sprenevedanja, Oken pač nisi zapustil, ker jih ne moreš; si pa tega želiš, kar je legitimna želja, a žal zaradi slabega razvojnega modela Linuxa težko oz. ne-izvedljiva.

------------------------------

@Icematxyz:
Drugače pa pa bo treba počasi nehati sprenevedati in realno priznat, da izbira Ubuntu ni nič nenavadnega in je uporaba (F)OSS dan danes nekaj povsem normalnega.

Normalnost je definirana kot "tisto čudaštvo, ki ga izvaja večina"; Linux ima okrog 0.8 do 1.6 odstotka uporabnikov (pa tudi če za potrebe argumenta vzamemo fantastične ocene nekaterih o 5%) in je povsem marginalen ter ne-normalen.

Ampak to ne bi bil problem, če bi programi in strojna oprema delovali, pa ne delujeta, vsaj zanesljivo in v polnem obsegu ne.

Je pa uporaba prosto dosegljive pa tudi proste programske opreme res dokaj običajna - na Microsoftovih Oknih.

roscha ::

...posledica tega so izjemno neugodni pogoji za razvoj gonilnikov, programov ter dodatkov za programe. Linux je kriv za slabo združljivost; tako v primeru strojne, kot v primeru programske opreme ter tudi v primeru uporabnikov.


Pa ti to čisto zares verjameš? Če zadrti proizvajalci HWja ne bi skrivali specifikacij svojih čipovij ko kača noge, bi se gonilniki napisali kar "sami" posodabljali pa tudi. Začudo to dobro deluje za vse "stare in ostale poznane" kartice, le pri blesavi n-vidii in AMDju so zaradi "proprietary" zmede vedno neke težave. Tudi logika je meni čisto mim. Naredim produkt (npr. stari dobri NE555) in ne dam specifikacij kaj zadeva sploh počne, ker sem se take neumne prakse ( NDA in ostale bebavosti) nalezel pri M$ju v poznih 90-tih. Kar poglej dokumentacijo za čiperaj ki se je valjal na grafikuljah v 90-tih letih. Vse neumnosti so dokumentirane in javno dostopne...

Okna 7 mi brez problemov delujejo tudi na 8 let starem računalniku


Imaš srečo. Meni na 1 leto starem sicer delajo, a ne vidijo sekundarne mrežne kartice. (3com905) HP Scanner tudi nima gonilnikov, pa še kaj bi se našlo. Začuda vse te iste svari v Linuxu delujejo.
Grem zdaj lahko tulit da so win7 popolnoma zanič?

Oken pač nisi zapustil, ker jih ne moreš...


Ugotovitev stoletja. Temu se reče vendor lock-in. In to je tisto glavno česar je peščice ljudi tle gor strah...

Še dodatek, ker je naslov teme win vs. linux 64 bit.

Vse zgoraj omenjene težave in/ali delovanje veljajo za Windows 7 Ultimate 64bit (ukradeni - za 5minut uporabe /mesec ne dam niti centa), in Linux Debian Sid 64bit (legalen ker ga ukrasti itak ne moreš).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roscha ()

techfreak :) ::

Če zadrti proizvajalci HWja ne bi skrivali specifikacij svojih čipovij ko kača noge, bi se gonilniki napisali kar "sami" posodabljali pa tudi.

Nočejo, da konkurenca izve, kako imajo določene stvari narejene.

Tudi logika je meni čisto mim. Naredim produkt (npr. stari dobri NE555) in ne dam specifikacij kaj zadeva sploh počne, ker sem se take neumne prakse ( NDA in ostale bebavosti) nalezel pri M$ju v poznih 90-tih.

To niti niso tako neumne prakse, ker morajo svoje poslovne skrivnosti skrivati.

Za določene stvari je dobro, da so odprte, za vse pa to ni dobro. Če hoče podjetje služiti z odprto kodo mora nuditi tehnično pomoč ali pa kako drugače služiti (AppStore, oglasi). Težava je v tem, ker se je vsaj zaenkrat izkazalo, da so zaprtokodni izdelki boljši in bolj uporabniško prijazni (Mac OS, Windows, iOS, WP7), odprtokodni pa manj (Ubuntu, Android).

Aston_11 ::

Meni, ki sem malo nad navadnim uporabnikom, kot je opisan zgoraj, računalnika, na dveh računalnikih delata tako win kot linux ubuntu. Kar se tiče delovanja, pri obeh nimam pripomb. Kot Andrejus tudi sam imam vbox in v njem xp-je zaradi proklika. V njem imam še ms office zaradi excella, ker imam narejeno tabelo, ki jo mesečno dopolnjujem, Ooo pa ne obvladam dovolj, da bi si šel delati težave s migracijo v Ooo. In dvomim tudi v to, da bom to migracijo kadarkoli naredil, ker bi moral narediti tabelo od začetka in vanjo skopirati podatke. Kar pa se mi ne da. V xp poganjam še en star avtocad, da si lahko pogledam projekt bajte v el. obliki. To so približno razlogi, zakaj uporabljam xp-je v vbox.
Ubuntu na dveh pc-jih sedaj uporabljam približno dve leti. Imel sem težave ob polletnem prehodu verzij, ker je sistem razpadel ob upgrajdu. To sem kasneje rešil s novo particijo na disku /home. Še vedno pa jemljem te upgrade z mero rezerve alias z vso potrebno previdnostjo.
Kar se tiče uporabniške izkušnje kot uporabnika, ki je malenkost na navadnimi, mi ubuntu bolj ustreza kot xp. Dela mi vse, tudi printerji, skener, tako da nimam pripomb na delovanje. Glede tega mi je ubuntu daleč bolj prijazen od vsakih windowsev in predvsem nepotrebne šminkarije ima manj.
Predvsem mi ustreza tudi to, da ni potrebno vsake toliko narediti clean install z vsemi težavami zraven (driverji, instalacijo progoramov itd.) zaradi tega, ker bi sistem postal manj odziven. Tega sem se skozi leta preprosto naveličal.
Itak pa sta oba zgolj sistema in kot taka bi bilo najbolje, da bi bila nevidna. Za moje pojme bo za nenapredne uporabnike strel v polno OS Chrome...

Daedalus ::

2.a) VNC. Na Windowsu TightVNC, RealVNC in UltraVNC strežniki in odjemalci delujejo brez težav. Na Linuxu mi Viewer (tisti, ki je privzeto na Ubuntu nameščen) porablja prb. 100% CPUja.


Kdo pa še dandanašnji VNC uporablja? Za Winze maš RDP, za Linux maš NoMachine. Ki večino časa potolče RDP, VNC pa itak.

Ubuntu ima po drugi strani težave tudi s tem, da lahko tudi delujoča strojna oprema preneha delovati po namestitvah polletnih popravkov.


Polletne izdaje Fubuntuja so development releasi, ne popravki. Če se res nimaš rad, pač klikaš po Upgrade system vsakega pol leta i se čudiš, ko kaj ne dela. Ja valda da ne. Development release pomeni točno to. Za ljudi, ki se hočejo ubadati z OS-om. Za vse ostale so stabilne izdaje. 10.04 dela čisto lepo. Če hočeš meti mir, omogočiš samo varnostne popravke, pa maš mir.

Isto velja za server platormo. Admin, ki gre upgrejdat release OS-a na pol leta, je navaden bedak. In takih "adminov" je precej, hence jamranje po forumu. Če hočeš biti uporabljati "bleeding edge" izdaje, boš pač krvavel. Večina produkcije, za katero skrbim, lavfa Ubuntu 8.04 server - podpora je na voljo še dve leti, stranpoti OS-a pa dobro poznam. Ko podpora poteče (v bistvu že prej), se vse skup postopno preseli na takrat stabilno platformo, pa je 5 let mir s tem. Delovne postaje pa so 10.04. Problemi? Ja. če se Eclipse kdaj sesipa:D Službeno gledano mi trenutno precej več težav povzročajo Windows 7, ki so očitno dosti picky glede kombinacije roaming profilov + folder redirection setupa. Kdaj pač ne dela. Seveda brez koristnega feedbacka, zakaj ne.


Ampak to ne bi bil problem, če bi programi in strojna oprema delovali, pa ne delujeta, vsaj zanesljivo in v polnem obsegu ne.


Ne trollaj o zadevah, ki jih niti približno ne poznaš, pa bo. Še vedno velja pravilo, za vsak OS tam zunaj - ko nabavljaš strojno opremo, preveriš seznam podprtega HW-ja. In nimaš težav. Če tega ne narediš, boš naletel na težave, neodvisno od OS-a, ki ga uporabljaš. Pa je Linux, Windows, al pa sploh kaj bolj specifičnega, ala Esxi.

Linux ima zgrešen razvojni model (bazar raznih poslovnih interesov je slabši od katedrale, ki zagotavlja stabilnost ponudnikom na bazarju okoli nje), poleg tega pa je nanj prilepljen škodljiv kult, ki je po svoji naravi komunističen oz. proti podjetniški (pa tudi fašistoidno nasilen); posledica tega so izjemno neugodni pogoji za razvoj gonilnikov, programov ter dodatkov za programe.


Bla bla bla. Eni ob uporabi Linuxa služimo čisto kapitalistične EUR/$. Tako da očitno pri tebi nekaj ne štima s teorije. OSS pač zahteva drugačen poslovni model, kot kaka druga platforma. Big fucking deal, res.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

techfreak :) ::

Kdo pa še dandanašnji VNC uporablja? Za Winze maš RDP, za Linux maš NoMachine. Ki večino časa potolče RDP, VNC pa itak.

RDP te odjavi, če si prijavljen na računalniku. VNC te ne.

Poleg tega ima Ubuntu privzeto VNC nameščen ... zakaj ga ima, če je slab?

Icematxyz ::

Ubuntu ima prednameščenih veliko stvari za različna področja. Oddaljeno namizje je ena izmed takšnih zadev. Namenjena je dvema (namiznima) uporabnikoma, ki sedita za računalnikom in vzpostavita oddaljeno namizje (na primer oddaljena pomoč). Če bi pa rad Ubuntu uporabljal kot "strežnik", pa to ni najbolj primerno orodje Je ti pa @Daedalus povedal/nakazal nekaj opcij, ki jih imaš z to drugo področje. Zadeve pa zagotovo delujejo dobro, to si lahko brez skrbi. Nekako tako bom rekel, kot začetnik, ki hoče rezultat takoj (pa tudi če gre za komercialnega ponudnika) preizkusi to.

Glede Boxee, sam ga ne uporabljam. Sem ga hotel namestiti in preveriti tezo o zrušitvah vsakih 10 sekund. Ampak ker brez tega, da si ustvarim pri njih račun ne morem zadeve preizkusiti, žal ne morem preveriti teze o zrušitvah na 10 sekund.

Normalnost je definirana kot "tisto čudaštvo, ki ga izvaja večina"; Linux ima okrog 0.8 do 1.6 odstotka uporabnikov (pa tudi če za potrebe argumenta vzamemo fantastične ocene nekaterih o 5%) in je povsem marginalen ter ne-normalen.

Ampak to ne bi bil problem, če bi programi in strojna oprema delovali, pa ne delujeta, vsaj zanesljivo in v polnem obsegu ne.

Je pa uporaba prosto dosegljive pa tudi proste programske opreme res dokaj običajna - na Microsoftovih Oknih.


Logična, normalna, običajna... poteza bi verjetno bila migracija deleža uporabnikov, ki v tem trenutku uporabljajo Windows XP na Ubuntu. In s tem dejansko ves ta FUD odpade in se ni treba več o njem pogovarjati. Se pravi ni se potrebno več pogovarjati o nečem, kar v praksi ne "zadrži vode". Bo že.

techfreak :) ::

Ubuntu ima prednameščenih veliko stvari za različna področja.

Dobro vprašanje je, koliko jih sploh deluje kot mora. VNC pa potrebujem samo za občasen dostop ... torej bi oddaljena pomoč morala biti dovolj.


Glede Boxee, sam ga ne uporabljam. Sem ga hotel namestiti in preveriti tezo o zrušitvah vsakih 10 sekund. Ampak ker brez tega, da si ustvarim pri njih račun ne morem zadeve preizkusiti, žal ne morem preveriti teze o zrušitvah na 10 sekund.

No saj prijaviti se mi je uspelo, ampak potem ni nikoli več deloval normalno in je vedno crashal v nekaj sekundah.

Glede preverjanja kompatibilnosti ... sem pogledal na Ubuntu.com, kjer je pisalo (za serijo prenosnikov, kamor spada tudi moj), da se skoraj vse da urediti kar hitro, vendar mi še vseeno ne deluje spreminjanje osvetlitve zaslona, kljub temu, da bi naj delovalo.

Icematxyz ::

Dobro vprašanje je, koliko jih sploh deluje kot mora.


Praktično vse.

No saj prijaviti se mi je uspelo, ampak potem ni nikoli več deloval normalno in je vedno crashal v nekaj sekundah.


Saj pravim, bi poskusil sam ampak se ne bom prijavljal. Glede na to, da je Boxee obstajal za Linux in Mac preden so sploh razvili različico za Windows, pa ne verjamem da ne deluje na Ubuntu 10.10. Sem malo Googlal in ob izzidu Ubuntu 10.10 kot kaže res ni takoj deloval (nerešene odvisnosti) ampak so to dokaj hitro uredili. Če ti pa res ne deluje, pa jim javi "bug report" ali vprašaj na njihovem forumu, kaj je narobe.

Glede prenosnika pa ne vem. Povej model in morda se da kaj narediti.

techfreak :) ::

No saj na prenosniku je edina težava to, da mi zaslon piska, če imam na Nvidiinih binarnih gonilnikih osvetlitev na manj kot 100%. Na Ubuntu Wikiju piše da bi naj serija bila podprta, vendar sem šele potem malo bolj iskal in našel, da nisem edini s tem problemom. Rešitve pa zaenkrat še nisem našel.

Na odprtokodnem nouveau pa mi osvetlitev normalno deluje in ni nadležnega piskanja.

Cold1 ::

@Roscha
Cold1:
...posledica tega so izjemno neugodni pogoji za razvoj gonilnikov, programov ter dodatkov za programe. Linux je kriv za slabo združljivost; tako v primeru strojne, kot v primeru programske opreme ter tudi v primeru uporabnikov.


Pa ti to čisto zares verjameš? Če zadrti proizvajalci HWja ne bi skrivali specifikacij svojih čipovij ko kača noge, bi se gonilniki napisali kar "sami" posodabljali pa tudi.

Ravno v tem je problem, GNU/kultisti zahtevajo dostop do izvorne kode, z namenom da bi ga (lažje) izsilili so sistem zastavili tako, da je izjemno težko slediti stalnim spremembam; sloviti Ne Potrebujemo Stabilnih Vmesnikov™ je v resnici poskus izsiljevanja ponudnikov programske opreme (in gonilnikov), da predajo svojo intelektualno lastnino oz. rečeno drugače gre se za del komunističnega kolektivizma izvajanega s fašistoidnim nasiljem - in ja, to so izjemno neugodni pogoji za delovanje, in ja, avtorji ter ponudniki se jim rade volje v celoti izognejo.


...Meni na 1 leto starem [računalniku, Okna 7] sicer delajo, a ne vidijo sekundarne mrežne kartice. (3com905) HP Scanner tudi nima gonilnikov, pa še kaj bi se našlo. Začuda vse te iste svari v Linuxu delujejo.
Grem zdaj lahko tulit da so win7 popolnoma zanič?

Lahko tuliš, da so proizvajalci dotične strojne opreme nezanesljivi partnerji [zate], jim pokažeš sredinca in kupuješ drugje; kar se mene tiče je to, da eno leto stara strojna oprema ne podpira 1.5 leta starih Oken (še več, če šteješ javno preizkušanje) nesprejemljivo. Glasuj z denarnico.


...Temu se reče vendor lock-in [na Okna, ker pod Linuxom ni podpore]. In to je tisto glavno česar je peščice ljudi tle gor strah...

Ahem, problem je v programski opremi, ki jo proizvajajo razni ponudniki, ne v MS-u, le ta ni odgovoren za to da programske hiše ne pišejo Okenskih programov še za razne obskurne platforme, niti za podporo strojne opreme pod njimi; temu primerno MS-u ne moreš očitati, da ni gonilnikov in programov za Linux.

Ta očitek lahko nasloviš le na ponudnike, ki raje, kot da bi se ukvarjali z GNU/kultisti, podpirajo platformo, kjer se jim ne meče polen pod noge.


Čisto tako Roscha, če ne plačuješ za programsko opremo, ki jo uporabljaš (v mislih imam Debian) potem ne bodi presenečen, če boš nekega dne odkril, da je tebi ljubo programje nepodprto in brez ljudi, ki bi ga razvijali ali vsaj vzdrževali.

------------------------------

@Aston_11
Ubuntu na dveh pc-jih sedaj uporabljam približno dve leti. Imel sem težave ob polletnem prehodu verzij, ker je sistem razpadel ob upgrajdu. To sem kasneje rešil s novo particijo na disku /home. Še vedno pa jemljem te upgrade z mero rezerve alias z vso potrebno previdnostjo.

Za težave z nadgradnjami/popravki na Ubuntuju se žal zdi, da so vsakdanja stvar, realno gledano moraš biti pripravljen na svežo namestitev na vsake pol leta.


Predvsem mi [na Linuxu] ustreza tudi to, da ni potrebno vsake toliko narediti clean install z vsemi težavami zraven (driverji, instalacijo progoramov itd.) zaradi tega, ker bi sistem postal manj odziven. Tega sem se skozi leta preprosto naveličal.

Nazadnje sem Okna XP ponovno namestil (mislim da) poleti 2007. Zakaj? Želel sem ugotoviti če bodo delovala kaj hitreje (dve leti stara namestitev), razlik ni bilo, niti na videz, niti merljivih.

Viste mi ni bilo potrebno nikoli reistalirati, Sedmice ravno tako ne.

Mit o ponovnem nameščanju, ter o vsakodnevnih nujnih ponovnih zagonih Oken že na XP-jih ni veljal; dandanašnji pa je bolj ali manj zgolj odmev iz preteklosti (Oken 95/98).
Velja pa: ne kaže nameščati agresivne programske opreme, če pa že, je za takovrstne namestitve bolje uporabljati navidezni stroj.


Itak pa sta oba zgolj sistema in kot taka bi bilo najbolje, da bi bila nevidna. Za moje pojme bo za nenapredne uporabnike strel v polno OS Chrome...

Zaprti sistemi, ki omejijo izbiro so za navadne uporabnike najboljša možnost, potrebujemo pa pse čuvaje, ki preprečujejo zlorabe, dokler tovrstnih institucij ni (nekaj takega, recimo, kot je naša informacijska pooblaščenka) pa bom sam ostal do povsem zaprtih platform skeptičen (Še posebej platforme vezane na Oblak naravnost kličejo po primerjavah z raznimi totalitarnimi distopijami).

------------------------------

@Daedalus
Polletne izdaje Fubuntuja so development releasi, ne popravki...
...Za ljudi, ki se hočejo ubadati z OS-om. Za vse ostale so stabilne izdaje. 10.04 dela čisto lepo. Če hočeš meti mir, omogočiš samo varnostne popravke, pa maš mir.

Kolikor razumem tiste, ki se pritožujejo, je problem v starih verzijah programov na katere si obsojen, če imaš staro verzijo sistema (če to ne drži, tudi prav; se pa potem zastavlja preprosto vprašanje preglednosti modela repozitorijev za uporabnike, ki ne morejo/ne znajo nameščati prog. opreme; glede na to, da teh težav na Oknih ni, uporabniki upravičeno preferirajo Okna, kar potegne za sabo podporo)


...Še vedno velja pravilo, za vsak OS tam zunaj - ko nabavljaš strojno opremo, preveriš seznam podprtega HW-ja. In nimaš težav. Če tega ne narediš, boš naletel na težave, neodvisno od OS-a, ki ga uporabljaš. Pa je Linux, Windows, al pa sploh kaj bolj specifičnega...

A res? Kje živiš in kako dojemaš svet ne vem, ampak tule v resničnosti, vsi, v vseh primerih, pričakujemo popolno združljivost z Okni. Pika. Če je ni - pa se mi še ni zgodilo (ali pa se ne spomnim) - glasujemo z denarnico.
Morda si že kdaj slišal, pa si pozabil: večina računalnikov pride z prednameščenimi okni, s preverjanjem združljivosti se večina ne ukvarja, se tudi noče in se ne bo.

Aja saj res, osebne računalnike si pomešal z administracijo v organizacijskem okolju; klasika.

Pustite si dopovedati: stroški administriranja so za organizacije nujni in smiselni, za posameznike pa absurdni. Odnos, ki ga ima administrator (ali programer) za domače uporabnike ni primeren.

Ko bo tole spoznanje prodrlo v kroge Linuxašev in se bo razširilo mišljenje, da morajo stvari preprosto delovati bo Linux končno dobil priložnost da uspe.


...Eni ob uporabi Linuxa služimo čisto kapitalistične EUR/$.
...OSS pač zahteva drugačen poslovni model, kot kaka druga platforma.

To, da tvojemu podjetju uspeva uporabiti Linux me veseli, ni pa dokaz splošne uporabnosti tega OS-a.
Rečeno drugače, uporabil si sklepanje iz posamičnega na obče, tudi to je klasična napaka, tale ima celo ime: Deluje Zame™, in če dela zame potem bo delovalo za vse. Ta odnos seveda vodi v nezadovoljstvo vseh tistih za katere ne deluje, morajo pa prenašati nesramen in elitističen odnos, Linux je bil zaradi tega ob ugled, dandanašnji bi moralo navdušence izjemno skrbeti kako ta ugled povrniti...

------------------------------

@Icematxyz
Logična, normalna, običajna... poteza bi verjetno bila migracija deleža uporabnikov, ki v tem trenutku uporabljajo Windows XP na Ubuntu.

Ponovno, Deluje Zame™, če si bil sam s tako migracijo zadovoljen, moramo biti vsi; bom ponovil - sklepanje iz posamičnega na obče je napaka v sklepanju.

Pravilno sklepanje je: iz obče veljavnih dejstev se oblikuje model, po modelu se sklepa o pričakovanem delovanju v konkretnih primerih.

Obče veljavno dejstvo je (trenutno) prevladovanje Oken v uporabniški prijaznosti, združljivosti in podprtosti, pri migracijah se gre v skoraj vseh primerih iz Oken na Okna.

Ko sklepamo o bodočih potezah uporabnikov lahko z veliko gotovostjo (IMO, če pa želite kakšno raziskavo si jo pa kar naročite) pričakujemo nadaljno uporabo Oken, morda celo prehod na Okna pri uporabnikih drugih sistemov.


...Se pravi ni se potrebno več pogovarjati o nečem, kar v praksi ne "zadrži vode".

V praksi so Okna priljubljena in v uporabi, Linux pač ni, ampak če se ne želiš pogovarjati o tem, zakaj se potem pogovarjaš.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cold1 ()

techfreak :) ::

Ravno v tem je problem, GNU/kultisti zahtevajo dostop do izvorne kode, z namenom da bi ga (lažje) izsilili so sistem zastavili tako, da je izjemno težko slediti stalnim spremembam; sloviti Ne Potrebujemo Stabilnih Vmesnikov™ je v resnici poskus izsiljevanja ponudnikov programske opreme (in gonilnikov), da predajo svojo intelektualno lastnino oz. rečeno drugače gre se za del komunističnega kolektivizma izvajanega s fašistoidnim nasiljem - in ja, to so izjemno neugodni pogoji za delovanje, in ja, avtorji ter ponudniki se jim rade volje v celoti izognejo.

Niti ne. Brez težav lahko narediš zaprtokodni gonilnik ali program za Linux.

Mit o ponovnem nameščanju, ter o vsakodnevnih nujnih ponovnih zagonih Oken že na XP-jih ni veljal; dandanašnji pa je bolj ali manj zgolj odmev iz preteklosti (Oken 95/98).

To ni mit, ampak realnost. Windows XP in Vsta sta kar hitro postala počasna, pri Windows 7 je to malo boljše.

Za težave z nadgradnjami/popravki na Ubuntuju se žal zdi, da so vsakdanja stvar, realno gledano moraš biti pripravljen na svežo namestitev na vsake pol leta.

1. Ni ti potrebno kar takoj preiti na novo verzijo.
2. Občasno se pojavi kakšna težava, ampak podobno je tudi pri Windowsu. Je že komu sploh uspelo brez težav preiti iz Windows XP na Windows Vista ali iz Windows Vista na Windows 7?
3. Ponovna namestitev je veliko lažja kot v Windowsu.

Kolikor razumem tiste, ki se pritožujejo, je problem v starih verzijah programov na katere si obsojen, če imaš staro verzijo sistema (če to ne drži, tudi prav; se pa potem zastavlja preprosto vprašanje preglednosti modela repozitorijev za uporabnike, ki ne morejo/ne znajo nameščati prog. opreme; glede na to, da teh težav na Oknih ni, uporabniki upravičeno preferirajo Okna, kar potegne za sabo podporo)

Repozitorij reši kar nekaj težav in je veliko bolj uporabniško prijazen OS, ki ga ima, kot pa tisti ki ga nima. V nasprotnem primeru ga ne bi tudi Apple uvedel.

A res? Kje živiš in kako dojemaš svet ne vem, ampak tule v resničnosti, vsi, v vseh primerih, pričakujemo popolno združljivost z Okni. Pika. Če je ni - pa se mi še ni zgodilo (ali pa se ne spomnim) - glasujemo z denarnico.
Morda si že kdaj slišal, pa si pozabil: večina računalnikov pride z prednameščenimi okni, s preverjanjem združljivosti se večina ne ukvarja, se tudi noče in se ne bo.

Meni so "preverjeni" in "kompatibilni" gonilniki, ki so bili prednameščeni ob nakupu prenosnika povzročali težave. Toliko o tvoji združljivosti.

Ko bo tole spoznanje prodrlo v kroge Linuxašev in se bo razširilo mišljenje, da morajo stvari preprosto delovati bo Linux končno dobil priložnost da uspe.

Ker "vse stvari preprosto delujejo"(tm) res tako dobro deluje na Windowsu, a ne?;((

Rečeno drugače, uporabil si sklepanje iz posamičnega na obče, tudi to je klasična napaka, tale ima celo ime: Deluje Zame™, in če dela zame potem bo delovalo za vse.

In tvoje sklepanje je kakorkoli drugačne od njegovega? Če tebi X deluje, potem bo tudi Y osebi?

Obče veljavno dejstvo je (trenutno) prevladovanje Oken v uporabniški prijaznosti, združljivosti in podprtosti, pri migracijah se gre v skoraj vseh primerih iz Oken na Okna.

Migracija iz Oken na Okna je tudi težka (zaradi različnih nekompatibilnosti). Težave pri večini podjetij so Windows only aplikacije ter IT delavci, ki imajo ponavadi znanje o samo eni platformi.

V praksi so Okna priljubljena in v uporabi, Linux pač ni, ampak če se ne želiš pogovarjati o tem, zakaj se potem pogovarjaš.

Gremo v praksi vprašati uporabnike obeh OSev koliko ljudem je izbran OS priljubljen. Bi kar lepo rekel, da bi % tistih, ki uporabljajo Linux in so z njim zadovoljni ter jim je priljubljen, bil veliko večji kot pa % uporabnikov Windowsa, ki se jim njihov OS zdi priljubljen.

Cold1 ::

Niti ne. Brez težav lahko narediš zaprtokodni gonilnik ali program za Linux.

Potem se soočiš s polno težo težav, ki jih prinaša konstantno spreminjanje sistema. Ampak kaj nam bodo ti stabilni vmesniki, mar ne?


To ni mit, ampak realnost. Windows XP in Vsta sta kar hitro postala počasna, pri Windows 7 je to malo boljše.

Pokaži mi kakovostno izmerjeno statistiko, dokler je ne, je zgolj moja anekdota zoper tvojo.


1. Ni ti potrebno kar takoj preiti na novo verzijo.

In uporabljaš stare programe, ja to imajo uporabniki zelo radi...


Je že komu sploh uspelo brez težav preiti iz Windows XP na Windows Vista ali iz Windows Vista na Windows 7?

Meni. OK, anekdota, pa vseeno, poznaš kako statistiko?


3. Ponovna namestitev je veliko lažja kot v Windowsu.

Zakaj?


Repozitorij reši kar nekaj težav in je veliko bolj uporabniško prijazen OS, ki ga ima...

Postavil sem vprašanje, ne trditve, zato ti ni treba nasprotovati, lahko pa odgovoriš.


Meni so "preverjeni" in "kompatibilni" gonilniki, ki so bili prednameščeni ob nakupu prenosnika povzročali težave.

Glasuj s petami in denarnico. Edini način, da proizvajalcem vtepeš v glavo, kako se morajo obnašati.


Ker "vse stvari preprosto delujejo"(tm) res tako dobro deluje na Windowsu, a ne?

Gre se za odnos; no Oknih pričakujemo in zahtevamo, da preprosto deluje, na platformi GNU se ves čas popušča in išče izgovore za slabo delovanje.


In tvoje sklepanje je kakorkoli drugačne od njegovega? Če tebi X deluje, potem bo tudi Y osebi?

Sklepam po trgu, pri čemer predpostavljam, da bi trg pokončal MS, če kupci ne bi bili (dovolj) zadovoljni; lahko trdiš da trg ne deluje in da je moje sklepanje šibko, vendar boš moral pokazati to "ne-delovanje" trga.


Migracija iz Oken na Okna je tudi težka (zaradi različnih nekompatibilnosti).

Kar se tiče podjetij, se strinjam --> XP Mode.
Moja izkušnja, brez večjih problemov.


Težave pri večini podjetij so Windows only aplikacije ter IT delavci, ki imajo ponavadi znanje o samo eni platformi.

Se strinjam, vendar si pozabil našteti preostale težave:
- delavci "ki imajo ponavadi znanje o samo eni platformi"
- vodstvo "ki imajo ponavadi znanje o samo eni platformi"
- partnerji "ki imajo ponavadi znanje o samo eni platformi"
- stranke "ki imajo ponavadi znanje o samo eni platformi"
- razni drugi akterji v gospodarstvu "ki imajo ponavadi znanje o samo eni platformi"
- konec koncev pa še ekosistem, ki v glavne podpira zgolj "eno platformo" (zakaj? glej: Ne Potrebujemo Stabilnih Vmesnikov™^^)


Gremo v praksi vprašati uporabnike obeh OSev koliko ljudem je izbran OS priljubljen.

Pa dajva, vzemiva da tržni delež odraža zadovoljstvo:

Okna:______________pribl. 95%
MacOS:_____________pribl. 5%
Linux in drugi:____pribl. 1%


Bi kar lepo rekel, da bi % tistih, ki uporabljajo Linux in so z njim zadovoljni ter jim je priljubljen, bil veliko večji kot pa % uporabnikov Windowsa, ki se jim njihov OS zdi priljubljen.

Strinjam se, pri težavah, ki jih ima Linux ga uporabljajo predvsem tisti ki jim je - težavam navkljub - res pri srcu, čisto kul in v redu IMHO.

techfreak :) ::


Migracija iz Oken na Okna je tudi težka (zaradi različnih nekompatibilnosti).

Kar se tiče podjetij, se strinjam --> XP Mode.
Moja izkušnja, brez večjih problemov.

Migracija programov, nastavitev programov, uporabniških profilov, itd. je bila brez večjih problem? Hah, to bi pa rad videl.

Strinjam se, pri težavah, ki jih ima Linux ga uporabljajo predvsem tisti ki jim je - težavam navkljub - res pri srcu, čisto kul in v redu IMHO.

Ker na Windowsu ni težav, a ne?

Gre se za odnos; no Oknih pričakujemo in zahtevamo, da preprosto deluje, na platformi GNU se ves čas popušča in išče izgovore za slabo delovanje.

Tudi na Oknih se veliko popušča.


3. Ponovna namestitev je veliko lažja kot v Windowsu.


Zakaj?

Ker se ti ohranijo vsi dokumenti in uporabniški profili? Poleg tega boš samo namestil programe, ki si jih prej imel. Na Windowsu boš moral vmes še vsaj 20x ponovno zagnati računalnik.

Niti ne. Brez težav lahko narediš zaprtokodni gonilnik ali program za Linux.

Potem se soočiš s polno težo težav, ki jih prinaša konstantno spreminjanje sistema. Ampak kaj nam bodo ti stabilni vmesniki, mar ne?

Ker Windowsi se pa nič ne spreminjajo? Zelo veliko programov narejenih za Windows X ne deluje ali pa slabo deluje na Windows X+1; X=verzija, X+1=naslednja verzija

Poleg tega je kar nekaj Linux programske opreme zaprtokodne. Kaj misliš, da vsak teden prevajajo za vsako distribucijo in vsako verzijo kernela?

Icematxyz ::

komunističnega kolektivizma izvajanega s fašistoidnim nasiljem


To sem prebral, potem sem pa se vprašal, ali še naj berem naprej in odgovor je bil... Ne.

Daedalus ::


Kolikor razumem tiste, ki se pritožujejo, je problem v starih verzijah programov na katere si obsojen, če imaš staro verzijo sistema (če to ne drži, tudi prav; se pa potem zastavlja preprosto vprašanje preglednosti modela repozitorijev za uporabnike, ki ne morejo/ne znajo nameščati prog. opreme; glede na to, da teh težav na Oknih ni, uporabniki upravičeno preferirajo Okna, kar potegne za sabo podporo)


Ne drži. Načeloma maš vedno na voljo backporte (Ubuntu wise). Je pa res, da če to ni dobro - pol pač krvaviš na bleeding edge. Kakih težav na Oknih ni, mi pa spričo vrhunsko izpeljanega stavka ni uspelo pogruntat.

A res? Kje živiš in kako dojemaš svet ne vem, ampak tule v resničnosti, vsi, v vseh primerih, pričakujemo popolno združljivost z Okni. Pika. Če je ni - pa se mi še ni zgodilo (ali pa se ne spomnim) - glasujemo z denarnico.


Ma nemoj. Dokler ti Winsi XYZ ne začnejo limat klicajev poleg neke strojne opreme, je vse fajn, se strinjam. Drugače pa očitno imaš proizvajalce HW-ja za bedake. Ker očitno HCL seznami obstajajo za brezveze. Al pa si tiste sorte "računalnikar" ki v življenju ni videl kaj več ko domačega generičnega mlinčka za igrce poganjat.

Rečeno drugače, uporabil si sklepanje iz posamičnega na obče, tudi to je klasična napaka, tale ima celo ime: Deluje Zame™


Ti pa počneš kaj točno?

Obče veljavno dejstvo je (trenutno) prevladovanje Oken v uporabniški prijaznosti, združljivosti in podprtosti, pri migracijah se gre v skoraj vseh primerih iz Oken na Okna.


No sej. Še nisi vidal kaj več kot domačega mlinčka za nabijanje igric. In temu primerno na visokem nivoju je tvoje neprestano nabijanje. Uporabniška prijaznost - do neke mere. Običajno do točke, ko kaj neha delat. Pol si pa pečen. Zdržljivost s kom točno? Podprtost po volji MS-ja and Co. Ko se odločijo kaj ne-podpret, pa verjetno po tvojem lahko "glasuješ z denarnico."

Migracija programov, nastavitev programov, uporabniških profilov, itd. je bila brez večjih problem? Hah, to bi pa rad videl.


Itak. Clean install, pa vse deluje:D Migrirat drugače med Win verzijami nočeš. V marsikakem primeru pa sploh ne moreš.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

poweroff ::

Cold1 je izjavil:

Glasuj z denarnico.

That is exactly what I did. Kupil sem prenosnika, ker ni delal pod Linuxom, sem ga takoj vrnil nazaj in kot razlog zavrnitve napisal: ni podprt pod Linuxom. Ni nas dosti, ampak edini tudi nisem (vem še za par podobnih primerov). Ko bo teh primerov dovolj, se bo pa morda še kje poznalo...

Cold1 je izjavil:

A res? Kje živiš in kako dojemaš svet ne vem, ampak tule v resničnosti, vsi, v vseh primerih, pričakujemo popolno združljivost z Okni. Pika. Če je ni - pa se mi še ni zgodilo (ali pa se ne spomnim) - glasujemo z denarnico.

Ne, ne vsi. Nekateri pričakujemo popolno združljivost v Linuxom. Naj te spomnim, da si napisal "vsi, v vseh primerih"...

Cold1 je izjavil:

Morda si že kdaj slišal, pa si pozabil: večina računalnikov pride z prednameščenimi okni, s preverjanjem združljivosti se večina ne ukvarja, se tudi noče in se ne bo.

Well, po mojih informacijah se bo s tem začela kmalu ukvarjat državan uprava. Ki je kot vemo velik kupec.

Cold1 je izjavil:

Ponovno, Deluje Zame™, če si bil sam s tako migracijo zadovoljen, moramo biti vsi; bom ponovil - sklepanje iz posamičnega na obče je napaka v sklepanju.

Natanko to počneš ti, ko praviš - "meni ni delal oni gonilnik, torej je Linux zanič".
sudo poweroff

Cold1 ::

Vidim, da ste bili precej pri volji...

@Techfreak :)
Migracija programov, nastavitev programov, uporabniških profilov, itd. je bila brez večjih problem? Hah, to bi pa rad videl.

Kaj, želiš screencast, si precej prepozno rekel; morda želiš pomoč pri prehodu -> pojdi v ustrezno temo in postavi vprašanja.


Tudi na Oknih se veliko popušča.

Ne bi rekel, sodeč po dvoletni histeriji okoli Viste se MS-u ne odpušča nobenih napak, za vsako stvar je vik in krik.


3. Ponovna namestitev je veliko lažja kot v Windowsu.

Zakaj?

Ker se ti ohranijo vsi dokumenti in uporabniški profili? Poleg tega boš samo namestil programe, ki si jih prej imel. Na Windowsu boš moral vmes še vsaj 20x ponovno zagnati računalnik.

Profili se ohranijo tudi pri oknih.

Ponovni zagoni so potrebni le v redkejših primerih, večina gonilnikov jih ne potrebuje, ravno tako ne večina programov.
Moja anekdota, če imaš kako statistiko, na plan z njo.


Ker Windowsi se pa nič ne spreminjajo? Zelo veliko programov narejenih za Windows X ne deluje ali pa slabo deluje na Windows X+1.

Gonilniki za strojno opremo, morda kakšen program, ki namešča lastne gonilnike jedra (tipično zlonameren DRM), drugače pa si zopet navedel lastno anekdoto, moja je drugačna, meni je večina stvari delovala brez problema (če imaš kako statistiko, na plan z njo).


Poleg tega je kar nekaj Linux programske opreme zaprtokodne. Kaj misliš, da vsak teden prevajajo za vsako distribucijo in vsako verzijo kernela?

Kaj ti misliš, da tega ne počnejo.


@Daedalus
Ne drži. Načeloma maš vedno na voljo backporte (Ubuntu wise). Je pa res, da če to ni dobro - pol pač krvaviš na bleeding edge. Kakih težav na Oknih ni, mi pa spričo vrhunsko izpeljanega stavka ni uspelo pogruntat.

Kolikor berem pritožbe, dejansko "ni dobro"; ljudje sovražijo konstantni Polletni Smrtni Marš™, kakor ga imenujejo, pa so vanj vseeno primorani; dokler ne preidejo na Okna, kjer teh težav - izgube združljivosti ob popravku ali novi verziji - ni.


Ko se odločijo kaj ne-podpret, pa verjetno po tvojem lahko "glasuješ z denarnico."

Ja, ko ga začne MS biksat se uporabniki Oken odločimo in glasujemo z denarnico, na Visto, vidim, so nekateri že pozabili.


Itak. Clean install, pa vse deluje Migrirat drugače med Win verzijami nočeš. V marsikakem primeru pa sploh ne moreš.

Tvoja anekdota, moja izkušnja je drugačna, če imaš kako statistiko, na plan z njo.


Mimogrede Daedalus, res je sicer, da argumentiram natančno iz stališča domačega uporabnika, vendar tega ne moreš uporabiti kot dokazovanje šibkosti samih argumentov, za njimi stoji 95% uporabnikov osebnih računalnikov; kar se mene tiče je to najmočnejša možna pozicija izvajanja argumentov, mnogo močnejša od pozicije obskurnih uporabnikov Linuxa.

Drži pa, da mnogi uporabniki ne vidijo mimo svojega domačega mlinčka oz. igric na njem, po drugi strani pa mnogi vidijo, pa jim Linux ali GNU še vedno ne dišita.

Uporaba arhetipa domačega računalničarja kot žaljivke za potrebe ad hominema, pa ne žali mene, ampak navadne uporabnike (rasist si Daedalus); Linuxaši pa se po takem arogantnem in žaljivem vedenju še vedno čudite zakaj se vas vsi izogibajo, krivdo pa zvračate na velekapital, ki da naj bi vas napadal z raznoraznimi zarotami etc.

Bom ponovil: ko bo prišlo do korenitih sprememb v odnosu skupnosti, se bo pojavila možnost za
preboj Linuxa, če pa do teh sprememb ne bo prišlo, pa je Microsoftov ekosistem vreden cene že samo zaradi normalnega odnosa.


@Matthai:
Glasuj z denarnico.

That is exactly what I did.

Pravilno. Vendar pa potrebuješ na trgu moč, ki ti jo da zgolj številčnost, sam še predobro veš, da obskurne skupine težko uveljavijo svoje interese.


A res? Kje živiš in kako dojemaš svet ne vem, ampak tule v resničnosti, vsi, v vseh primerih, pričakujemo popolno združljivost z Okni. Pika. Če je ni - pa se mi še ni zgodilo (ali pa se ne spomnim) - glasujemo z denarnico.

Ne, ne vsi. Nekateri pričakujemo popolno združljivost v Linuxom. Naj te spomnim, da si napisal "vsi, v vseh primerih"...

Zapisal sem:
...ampak tule v resničnosti, vsi, v vseh primerih, pričakujemo popolno združljivost z Okni.

Linuxland ni del resničnosti, mi je zelo žal, ampak živite v premnogih iluzijah, da bi vas štel pod "resničnost".


Well, po mojih informacijah se bo s tem začela kmalu ukvarjat državan uprava. Ki je kot vemo velik kupec.

Po farsah z odprto kodo, o katerih poročajo iz naših severnih sosed, bi bilo to precejšnje presenečenje, ste Linuxaši (poleg tega, da lobirate) pripravljeni kriti stroške, ki bi nastali, ali pa naj bi jih nosili vsi davkoplačevalci?

In Matej, če imaš sočne podatke, kar na dan z njimi, saj rad pišeš novice o triumfih Linuxa. ;)


--------------------------------------


Takole za konec pa se bom odzval še na prevladujočo temo nekaterih odzivov in sicer obračanja mojih argumentov o vedenju Linuxašev, ter pripisovanja tega vedenja meni.

Deluje Zame™

Napako v sklepanju, ki jo konstantno izvajate, ko svojo osebno anekdoto preslikate na občo celoto; naj bi po vašem zagrešil tudi sam.

Ne drži, pa poglejmo zakaj ne.

Moja temeljna izhodiščna točka je večinski delež Oken, trdim, da to ni posledica manipulacije (s strani elementov, ki imajo možnost onemogočanja delovanja trga) ampak zadovoljstva kupcev.

Sklepam po trgu, pri čemer predpostavljam, da bi trg pokončal MS, če kupci ne bi bili (dovolj) zadovoljni; lahko trdiš da trg ne deluje in da je moje sklepanje šibko, vendar boš moral pokazati to "ne-delovanje" trga.

Tole je moj odgovor na vse kritike tipa "a na oknih pa vse dela" - ja na Oknih je dovolj malo težav, da so zmagala na trgu. Pazite, argument ni absoluten: na Oknih ni nobenih težav, temveč relativen: na Oknih je malo težav, oz. so le te irelevantne.

Druga točka pa je moja trditev, da je Linux je preizkusilo mnogo več ljudi, kot jih je ostalo in postalo uporabnikov.
Trdim, da je Linux izjemno dobro zastopan v poljudnem računalniškem tisku (in drugih medijih), trdim, da ga je preizkusila večina mnenjskih voditeljev (če ne vsi) med računalničarji, poleg tega pa tudi ogromno drugih navdušencev. Če bi ugibal o odstotkih bi rekel vsaj 5% če ne celo 10% računalnike uporabljajoče populacije*.

Kljub temu ima Linux zgolj med 0.8 in 1.6 odstotka uporabnikov.

Če za potrebo argumenta vzamemo, da ga je preizkusilo 5%, ostala pa sta 2% potem lahko zaključim da se ni obnesel za skoraj 2/3 uporabnikov.

Če pa vzamemo, da ga je preizkusilo 10%, ostalo pa le 1%, pa se Linux ni obnesel kar za 90% uporabnikov.

Če izločimo še ljudi, ki ga uporabljajo zaradi fanatizma, ki jim je torej vseeno za probleme, najbrž ostane izjemno majhen odstotek zadovoljnih uporabnikov, 1%?, 2%? Kdo ve.

V vsakem primeru pa obvelja, ko trdite Dela Zame™ sklepate iz svoje osebne izkušnje na vse ostale, ki nismo zadovoljni.

Medtem ko lahko jaz mirne duše argumentiram o relativni (ne pa absolutni!) superiornosti Oken, saj so le ta dovolj dobra za veliko, veliko večino uporabnikov pa ne naredim napake v sklepanju.

[Bi pa jo, če bi, tako kot vi, uporabljal absolutne argumente; mimogrede tole ste mi že počeli (t.j. spreminjali moje argumente v njihovo zapretiravano - in zato neresnično - obliko) in hvaležen bi bil če nehate.]




*Lahko kritizirate odsotnost kakršnekoli meritve, vendar, če boste postavili trditev o manj kot 5% populacije, boste s tem sami potrdili obskurnost Linuxa, ter popolno nemoč, da bi kakorkoli konkuriral, v tem primeru lahko Linux v miru pokopljete in prenehate z navijanjem.

andrejus ::

@Cold1: Tvoje trditve veljajo zgolj za trg namiznih & prenosnih torej osebnih računalnikov. Pri srežnikih je povsem drugače, da ne govorimo o "res velikih" sistemh, ki tečejo na raznih Unix/Linux variantah. Tega je v SLO manj kot v tujini verjetno zaradi agresivne prodaje MS, pa majhnosti podjetij ipd.

In reci bobu bob! Windows in ostali programi kot so: MS Office, Photoshop itd so dobri, še posebej ker so ZASTONJ. Ne se sprenevedat. V takem primeru je težko konkurirat z LEGALNO zastonjsko programsko opremo. V nekem idiličnem svetu piratstva ni, zato bi 90% ljudi uporabljalo linux :)

Tudi jaz se sprašujem recimo zakaj Canonical ne "spolira" Ubuntu tako da bo "brez napak", ne pa da vsakih 6 mesecev pošlje novo verzijo, kjer je grafični vmesnik spremenjen, medtem, ko pa še vedno obstajajo napake, ki se vlečejo že leta.

Vendar še enkrat ponavljam tako hudo kot želite nekateri predstavit tukaj spet ni. Za malce bolj naprednega uporabnika je recimo Debian res prehud, vendar Ubuntu/Mandriva zagotovo ne. Največji problem je spremenjena filozofija.

Ključna prednost linuxa za domačega uporabnika je v tem trenutku varnost. Ceno zanemarimo, saj je itak vse "zastonj". Težko se boš okužil s kakim črvom ali trojancem :) Pomankljivosti sta pa po mojem dve:

1. ni novih komercialnih iger (za to sicer obstajajo konzole), vendar ko to človek sliši zastriže z ušesi)
2. ne moreš priklopiti nanj raznih gizmotov, ki jih je v sodobnem življenju polno

Linux ima en kup pomankljivosti to smo ugotovili. Kaj pa win?

Sedaj mi samo povej kako naj MSu povem, da naj naredijo tak OS da se ne bo okužil z razno nesnago, ki je je polno na interentu pri tem pa mora biti ta zaščita nevidna za uporabnika. Ker način kot je v Win7 ni v redu! Pa še repozitorije naj uvedejo, ker se je izkazalo, da je to primeren način distriucije. Edini način je ta, da ne kupim več licene za njegov OS.

techfreak :) ::

Ja, ko ga začne MS biksat se uporabniki Oken odločimo in glasujemo z denarnico, na Visto, vidim, so nekateri že pozabili.

MS ga je kaj "biksal" pri Windows Vista? Nisem tega opazil.

Medtem ko lahko jaz mirne duše argumentiram o relativni (ne pa absolutni!) superiornosti Oken, saj so le ta dovolj dobra za veliko, veliko večino uporabnikov pa ne naredim napake v sklepanju.

Linux je tudi dober za veliko, veliko večino uporabnikov.

Icematxyz ::

Po vseh teh dolgih sestavkih se bo ugotovilo, da ne OS, ki uporablja Linux jedro in ne Windows OS uporabniku ne povzročata nepremostljivih težav.

Oba sistema imata "šibko točko" v tem, če ni na voljo gonilnik ali programska oprema za njuno platformo. Popolnoma enaka zgodba in popolnoam enaka "nepremostljiva težava" torej za nekega končnega uporabnika in to ne glede na platformo. To pa je tudi vse. Teh zgodbic kako je za Windows vse za Linux pa nič pa ne bom komentiral. Naj vsak preveri stanje v praksi sam in potem ocenjuje zadeve.

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

lp,

Jaz bi se pohvalil, da sem trem puncam v službi namestil ubuntu (po ukazu šefa, ki me je prej 2 leti grdo gledal na ubuntu). Zdaj smo štirje, torej cca 30% računal, sledijo nadaljnje žrtve - vse je legalno in hvala lepa, če kaj rabimo, se porihta takoj (pač napišem ukaz) (ne pa da čakamo zunanje IT partnerje, ki še računajo, da lahko recimo namesti mrežni disk in še pametuje zraven).

Do zdaj brez pripombe, čeprav ena grdo gleda ;) Dela pa vse out-of-the-box

Ok, flash bi res lahko spolirali (gnash), to je pa tudi vse.

Je pa tko: isto sranje drugo pakovanje. Tud Linux ma svoje fore, tko kot jih ma win. Ampak če bi se globalno in pri vseh NMT/računalih/win standardizirala uporaba ext3/4 in odt formata, mislim da noben sploh ne bi začutil razlike. Hardware pa res ne vem kaj vas moti: sam se precej ukvarjam z običanjmi podvigi foto/video/scan/print in do danes se še ni zgodilo da ne bi delalo. Pri Win je to bistveno bolj mukotrpno, namestive gonilnikov itd (nazadnje vista, da ne bo pomote).

Ampak ko se človk navad je isto.

Cold1 ::

@Andrejus
Tvoje trditve veljajo zgolj za trg namiznih & prenosnih torej osebnih računalnikov.

Res je! Tudi sam pravim, da v argumentih izhajam iz stališča domačega uporabnika.


Pri srežnikih je povsem drugače, da ne govorimo o "res velikih" sistemh, ki tečejo na raznih Unix/Linux variantah. Tega je v SLO manj kot v tujini verjetno zaradi agresivne prodaje MS, pa majhnosti podjetij ipd.

Dvomim, bral sem že kritike na mem Večina Strežnikov Poganja Linux™, nisem pa prepričan kako (ne)resničen je. Tako ali drugače je tudi na področju strežnikov zelo prisoten MS, je pa res, da večina malih strežnikov, ki jih postavljajo navdušenci uporablja Linux oz. FLOSS rešitev, samo to je stvar MSovih cen; ko bo Microsoft ponudil Windows Server za osebno uporabo (beri: cena v rangu Oken OEM) bomo šele zares spoznali kakšni so interesi tistih, ki postavljajo te strežnike.

Glede na pritožbe tistih, ki sicer uporabljajo Linux kot strežnik a zgolj zaradi cene, bi rekel, da je samo vprašanje časa kdaj se Linux umakne iz te zgodbe.

"Res Veliki Sistemi" pa so povsem izven sklopa te teme, je pa res, da večina podjetij po svojih notranjih omrežjih uporablja ogromno MS-ovih sistemov.


In reci bobu bob! Windows in ostali programi kot so: MS Office, Photoshop itd so dobri, še posebej ker so ZASTONJ.

Res je! Cena Oken v OEM različici je med 0 in 20 EUR pri večjih ponudnikih in do okrog 50 EUR pri slovenskih ponudnikih. Ja, Okna je ogromno uporabnikov dobilo zastonj, preostali pa skoraj zastonj. Za MSO se mi zdi da je OEM cena okrog 50 EUR, ampak nisem prepričan.

Photoshop je mem, večina uporabnikov, ki ga piratizira ga ne zna uporabljati -> v resnici se uporabljata MS Slikar in Paint.NET


V nekem idiličnem svetu piratstva ni, zato bi 90% ljudi uporabljalo linux :)

Ne, kar v resničnosti uporabljajo, in plačujejo, Okna. Linux je izjemno uporaben, če je potrebno koga prepričati v smiselnost plačevanja licenc, saj jasno pokaže kako dober OS so Okna (napram Linuxu seveda) in kako malo dobiš pri rešitvi, ki je GNU/zastonj.


Ključna prednost linuxa za domačega uporabnika je v tem trenutku varnost.

Ne! V zadnjih letih je povsem padel mit o veliki varnosti Linuxa, za navadne uporabnike in njihove navade so Okna NT 6 precej varnejša. Linux je morda ohranil delno varnost zgolj zaradi obskurnosti - tudi slabi fantje delajo za zaslužek - Linux se (pri 1% uporabnikov) ne splača napadati.


1. ni novih komercialnih iger (za to sicer obstajajo konzole), vendar ko to človek sliši zastriže z ušesi)
2. ne moreš priklopiti nanj raznih gizmotov, ki jih je v sodobnem življenju polno

Da, Linux ima izjemno slabo podporo, ampak to je le eden izmed mnogih problemov, izjemno velik, toda tudi drugi so.


Sedaj mi samo povej kako naj MSu povem, da naj naredijo tak OS da se ne bo okužil z razno nesnago, ki je je polno na interentu pri tem pa mora biti ta zaščita nevidna za uporabnika.

Windows 7 + IE9 + Nastavi varnostne nastavitve za vse spletne cone na najvišjo raven (potegneš slider navzgor ;))


Pa še repozitorije naj uvedejo...

AppStore prihaja! Bo v redu?

(Saj vem, da ne bo, Linuxaši pač vedno iščete izgovore zakaj naj bi bila uporaba Linuxa sploh smiselna, ko je problem (z Okni) na katerega se obešate rešen, preprosto poiščete nekaj novega in jamrate dalje.)


@Techfreak :)
MS ga je kaj "biksal" pri Windows Vista? Nisem tega opazil.

Ti nisi, trg pa je; trg se je odzval, problemi pa so urejeni (Win7 ima okrog 95% zadovoljnih uporabnikov).


Linux je tudi dober za veliko, veliko večino uporabnikov.

Niti pod razno, če bi bil, bi bilo zadovoljstvo vidno v tržnem deležu, si sploh prebral moj argument?


@Icematxyz
Popolnoma enaka zgodba in popolnoam enaka "nepremostljiva težava" torej za nekega končnega uporabnika in to ne glede na platformo.

Ne Icematxyz, Okenski uporabniki nimamo popolnoma enake zgodbe kot Linuxaši, na voljo imamo namreč MS-ov ekosistem programske in strojne opreme za Okna, Linux temu ne pride niti blizu, je pa zanimivo, kako kar naprej pripisujete združljivostne težave Linuxa tudi Oknom.

Kot si že napisal Ice: Ne Dela Zame™ - Zato tudi za druge ne bo delovalo.
To trditev sicer pripisuješ meni, vendar jo v resnici izvajaš sam, vsakič ko trdiš, da imajo Okna združljivostne težave; verjemi, da bi se Okenski uporabniki odzvali z izjemnim besom, če bi se morali spopadati z norostmi iz sveta Linuxa.


@Zvezdica27
Ampak ko se človk navad je isto.

S tem, da se lahko človek navadi tudi na izjemno mukotrpna okolja, ko pa je enkrat navajen, mu lahko celo prehod na boljše stanje, povzroča nepremostljive težave.

Pri čemer trdim, da ste se Linuxaši preprosto navadili na slabšo rešitev, zdaj pa pričakujete, da se nanjo navadimo še vsi ostali, da ne boste imeli združljivostnih težav - in odtod moje trditve o fašistoidnem, nasilnem odnosu med Linuxaši.

poweroff ::

Pri čemer trdim, da ste se Linuxaši preprosto navadili na slabšo rešitev, zdaj pa pričakujete, da se nanjo navadimo še vsi ostali, da ne boste imeli združljivostnih težav - in odtod moje trditve o fašistoidnem, nasilnem odnosu med Linuxaši.

Če ti praviš, da SMO SE NAVADILI na SLABŠO rešitev, bo pa že držalo.

Ne drži pa, da koga silimo, naj gre na Linux. Vsaj zaenkrat še nisem videl marincev oblečenih v pingvine, ki bi s pištolami s Stalmanovim podpisom hodili po ulicah in ljudi postavljali ob zid... :))
sudo poweroff
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Torvalds pokazal sredinec Nvidii (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
19351355 (43582) Icematxyz
»

Iščem Linux varčen z baterijo v prenosniku (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
6613492 (12442) technolog
»

Acerjev šef vidno nenavdušen nad Microsoftovim pohodom v hardware (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
17531552 (27965) Icematxyz
»

Ubuntu pripravlja nov menijski vmesnik HUD (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
11528421 (23995) BigWhale
»

Izšel KDE 4.7 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
14223603 (19620) driver_x

Več podobnih tem