» »

Nataša Pirc Musar preprečila prihod Google Street View v Slovenijo

Nataša Pirc Musar preprečila prihod Google Street View v Slovenijo

Lion29 ::

enako bi lahko rekli za vsako tehnologijo
od kolesa naprej
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Ziga Dolhar ::

Matako je izjavil:

A zdaj so a kar naenkrat že osebni podatki? Celo izjava v prvotnem članku ne trdi tega - gre kvečjemu za domneven poseg v zasebnost, kar niti pod razno ni isto. Tvoja faca (sama po sebi) ni noben "osebni podatek", kljub temu, da je tvoja.


Da, gre za osebne podatke. "Prvotni članek" pa naj ne bo novica z EnaA, ampak raje izvirno mnenje pooblaščenke.

Sicer pa v predmetnem mnenju ne gre za "odločbo" ali drug upravni akt, ki bi komurkoli karkoli neposredno prepovedoval ali zapovedoval. Mnenje je celo toliko koristno, da prosilcu pove, pod kakšnimi pogoji naj izvaja zajem, da pri tem ne bo prišlo do kršitve zakonodaje.

Prosilec je dobil točno to, kar je želel - interpretacijo zakona po organu, ki bi verjetno na prvi stopnji oblastveno odločal o morebitnih sporih.

Ni mu je bilo potrebno pridobiti. Pa se je kot skrben gospodarstvenik tako odločil. Pravilno.

Sklep, da sedaj, ko je izvajalec dobil mnenje - pa kakršnokoli že je - zaradi tega ne bo izvedel zajema podatkov, je pa zrasel na bogvečigavem zelniku. (Ali pa imamo kakšno izjavo Googla o tem?)

-- edit: popravljena povezava do mnenja
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Slovenija na StreetView:)
http://www.streetviewfun.com/2010/slove...

O.

Pyr0Beast ::

Okapi je izjavil:

Seveda lahko preživiš tudi brez elektrike, ampak zadeva je glede pomembnosti v čisto svoji kategoriji.
Pred 100+ leti je bilo kar precej takih, kot si ti, ki so mislili, da elektrika pač ni nekaj, kar bi nujno potrebovali, ker so petrolejke dovolj dobre, ponoči se pa itak spi. Pa še ubije te lahko elektrika in preko moje zemlje že ne bo nihče postavljal daljnovoda.

O.


Ker je bila elektrika takrat samo predraga luč, ni bila pa zraven še za komp, za pralni in pomivalni stroj ter kuhalnik in kavni mlinček.

Kmetje večinoma niso rabili ker niso kaj imeli za delat čez noč, brati pa tudi niso znali.

Razsvetljava v mestu je pač bila takšna kot je, še sedaj so v nekaterih starejših zagrebških mestih delujoče! plinske luči.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

redo ::

Dokler ti kmetje niso slišali za zamrzovalnik.

Pyr0Beast ::

In potem so znali brati ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

vorantz ::

Pyr0Beast je izjavil:

In potem so znali brati ?


Seveda, da so lahko navodila prebrali :P

Drugače pa zakaj ne bi enostavno rekli GSV avto bo šel ta dan, približno obtej uri, po teh ulicah. Kdor ne bi hotel biti na slikah bi tisto urco pač šel po drugi poti če je že treba.

Matako ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Matako je izjavil:

A zdaj so a kar naenkrat že osebni podatki? Celo izjava v prvotnem članku ne trdi tega - gre kvečjemu za domneven poseg v zasebnost, kar niti pod razno ni isto. Tvoja faca (sama po sebi) ni noben "osebni podatek", kljub temu, da je tvoja.


Da, gre za osebne podatke.


Ja saj ravno v tem vidim težavo. Ok, nisem pravnik... vem samo, da če se obraz sam po sebi smatra za osebne podatke na tak način (v bistvu ZAsebne), ima lahko praktično vsak od nas probleme. V bistvu nas je ogromno, ki smo samo eno odločitev izvedenca stran od kršitve zakona. Recimo, da sem turist in slikam koga preveč ali pa kar enostavno slikam tako, brez razloga?
Tudi tale odločitev z Googlom (sama po sebi nepomembna IMO) je lahko podlaga za ostalo teženje kasneje.

Osebno menim, da v zakonu o zaščiti osebnih podatkov ni (dovolj) varovalk, ki bi preprečila, da se uporablja "ofenzivno" oz. kontraproduktivno - v smislu kratenja pravic. Moje mnenje, pač.

Osebno se mi zdi, da v to spada tudi neka druga odločitev Pirc-Musar, zaradi katere po novem od ponudnikov telefonije ne moremo več dobiti celotne klicane številke z naših _lastnih_ računov.
Ok, saj načeloma štekam zakaj je to dobro (Ne, Matthai in druščina, _res_ štekam! Back off, mkay?) ampak zdaj imam naenkrat slabše pravice glede ugotavljanja, kaj se dogaja z _mojim_ računom v primerjavi z npr. MNZ? Aha, verjetno zato, ker jaz menda NIKOLI ne morem imeti tako dobrih razlogov za raziskovanje, kaj se dogaja z mojim računom, kot oni. Nikoli? In kaj je ta bullshit z namigovanjem, da bi _jaz_ lahko zlorabil možnost izpisa? Če in ko jo bom, naj se me preganja ne pa da se mi a priori spušča pokroviteljske ukrepe! V bistvu velja isto za vse kršitve zasebnosti.

Mislim, da je takih primerov iz njene delavnice še nekaj. Zelo veliko pokroviteljskega odnosa. A vam drugim je tak odnos kul? Čudim se.

Ne vem, meni se zdi Pirc-Musar nihče drug kot še eden v dolgi vrsti "mi vemo kaj je dobro za vas" slovenskih uradnikov. Ta mentaliteta ni v redu - za to gre. Za Google me pa prav BK, itak se bo našel kdo drug. Slovenija bo na koncu poslikana tako ali drugače.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Pyr0Beast ::

Če poslikajo naravne znamenitosti in druge turistične točke, ni pene.

Vse ostale neumnosti pa jim ne dovolim.



Ameriška vlada skriva vojaške objekte na google maps, mi pa ne smemo naših hiš in nagih riti ? Ne me zezat ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matako ::

Pyr0Beast je izjavil:

Če poslikajo naravne znamenitosti in druge turistične točke, ni pene.

Vse ostale neumnosti pa jim ne dovolim.



AmeriĹĄka vlada skriva vojaĹĄke objekte na google maps, mi pa ne smemo naĹĄih hiĹĄ in nagih riti ? Ne me zezat ...


Ponekod so ravno nage riti naravna znamenitost. Rio de Janeiro npr. XD
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Mehmed ::

Lion29 je izjavil:


Cemu druge evropske drzave dovoljujejo GSV (med drugim italija), ce pa po zakonu nebi smele?

Ne vem tbh kake zakone imajo, koliko dajo na njih pa kako jih izvajajo. Sm pa ujel do zdej, da nismo edini, ki so se obregnili ob gsv. Ce ti to kej pomeni.

Lion29 ::

pa tut tko ko berem, se gre nasprotnikom predvsem za princip in ne neke prakticne zadeve...

meh
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

sgdjkdlsugi4 ::

Mehmed je izjavil:

Lion29 je izjavil:


Cemu druge evropske drzave dovoljujejo GSV (med drugim italija), ce pa po zakonu nebi smele?

Ne vem tbh kake zakone imajo, koliko dajo na njih pa kako jih izvajajo. Sm pa ujel do zdej, da nismo edini, ki so se obregnili ob gsv. Ce ti to kej pomeni.


Z razlogom v keri bedni EU drzavi se blurajo podatki ? Smo edini ja, kdor trdi nasprotno, naj ze najde vsaj en kurcev dokaz, ne pa da se bluzi na pamet.

Pyr0Beast ::

Dokaz rabiš za kaj natančno ? Da drugje vlade premorejo vsaj kanček zdrave pameti, ti jo pa ne ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Lion29 ::

@maddog poglej zgoraj... v italiji kar precej blurajo
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

sgdjkdlsugi4 ::

Jezus ..

Dilema je, da morajo zablurat takoj, ne pa da se podatki posiljajo naprej v Belgijo blurat. Mene pa zanima kak tuj EU zajeban vir, da so to naredili tudi v drugih zajebanih EU drzavah, ker je baje EU zakon tako zajeban.

Bo slo ? Ali narisem v slikarju ?

Pyr0Beast ::

Ker ko podatki odidejo iz države nimaš več nadzora nad njimi ?

Poleg tega, kako več da bodo ti podatki uporabljeni izključno za GSV in ne bodo posredovani 'highest bidderju' necenzurirani in v visoki ločljivosti?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

Kako točno bi to nevarnost preprečili z obdelavo podatkov v Sloveniji?

O.

Poldi112 ::

Kaj točno je tako velika ovira, da je Google ne more premagati? Kaj pa če z grožnjami o umiku samo izsiljuje, da bi države pokleknile pred njim in bi si malo znižal stroške in ustvaril lepše pogoje za neovirano delovanje?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Pyr0Beast ::

Okapi je izjavil:

Kako točno bi to nevarnost preprečili z obdelavo podatkov v Sloveniji?

O.


On the spot obdelava, da ven ne grejo nezamegljene slike.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

In kako veš, da ne gredo ven nezamegljene slike? In da so na diskih mil-spec izbrisane?

O.

sgdjkdlsugi4 ::

Pyr0Beast je izjavil:

Ker ko podatki odidejo iz države nimaš več nadzora nad njimi ?

Poleg tega, kako več da bodo ti podatki uporabljeni izključno za GSV in ne bodo posredovani 'highest bidderju' necenzurirani in v visoki ločljivosti?


Se enkrat globoko vdihni pa preberi, po cem sprasujem.

poweroff ::

Okapi -1, ker si ni prebral original mnenja IP-RS.
sudo poweroff

guest #44 ::

Kaj pa kompromis....google objavi, da bo pričel s slikanjem in da če želimo svoj naslov predhodno izločiti. Potrdiš, da ja in te zbrišejo na licu mesta slikanja.
Mogoče ne rabjo lih dat črno sliko ampak močno zablurano, tako da se razloči le da tam je nekaj...ne pa kaj.

Sicer pa bi blo res bala ja, da zgubiš službo zarad kake take zadeve.

Me je prav primla volja, da grem pobrisat kej slik z FBja. Trenutno mam privacy na maximumu. Zasebnost si pač bomo morali sami izboriti. Naj nas edino varujejo pred tistimi, ki nam bodo to hoteli preprečiti.
Torej hipotetični primer...google zahteval odstranitev moje ograje ker mu zastira pogled za streetview.

Zgodovina sprememb…

Matako ::

guest #44 je izjavil:


Torej hipotetični primer...google zahteval odstranitev moje ograje ker mu zastira pogled za streetview.


WTF? Kako... zastira? Vsa poanta SV je, da posnameš, tisto, kar se vidi s ceste - od tod ime. Če se vidi tvoja gigantska ograja, je to to.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

guest #44 ::

Matako je izjavil:

guest #44 je izjavil:


Torej hipotetični primer...google zahteval odstranitev moje ograje ker mu zastira pogled za streetview.


WTF? Kako... zastira? Vsa poanta SV je, da posnameš, tisto, kar se vidi s ceste - od tod ime. Če se vidi tvoja gigantska ograja, je to to.


To sem dal samo kot namišljen primer, da bi google imel tako moč, da bi lahko tudi tvoje attempte k ustvarjanju zasebnosti prisilno obšel. Npr, če hočeš met sex dungeon v kleti, da bi google zahteval da se mora gradit na površju in s steklenimi stenami zaradi nove aplikacije SexDungeonView.
Ampak to je že na meji pravljice.

Poanta je taka, da si moreš sam porihtat zasebnost. Čeprav treba dat nekje mejo kaj je še javno. IMO jaz bi dal tak pogoj.
Meja javnega zaznavanja na privaten prostor sega le do koder segajo naravna čutila (vid, sluh, vonj in tip) iz polnopravnega javnega prostora.
V praksi si to zamišljam kot...lahko slikaš in snemaš le toliko informacij o nekem prostoru kot če bi uporabljal naravna čutila.
Sicer to bi nekako pomenilo, da se zooma nebi smelo uporabljati in raznih visoko zmogljivih mikrofonov. Tudi definicja naravnih zmogljivosti je malce zajebana.

Ampak če že hočemo nek univerzalen standard je pomojem tu nekje treba začet.

Drugače it's all fair game. Ker če gledamo ekstreme potem bi lahko google brez pravnih težav vstavil kamero v tvojo sobi, druga stran pa da nebi smel niti pogledat tvoje hiše.
Nevem kako je z zakonom to danes narejeno. Kje je meja javnega in zasebnega. Z današnjo tehnologijo lahko marsikaj posnameš iz velike razdalje, tako da če ma tvoj sex dungeon kako okence bi se teoretično dalo not pošpegat.
Resno vprašam...kako je to danes narejeno? Kje je ta meja?

Zgodovina sprememb…

Utk ::

In potem se čudimo, da je Slovenija po konkurenčnosti tam nekje okoli Gruzije...pa ni za to kriv samo Pahor, saj se ni sam izvolil, ampak sej vidimo tu kako je z ljudmi.

guest #44 ::

Utk je izjavil:

In potem se čudimo, da je Slovenija po konkurenčnosti tam nekje okoli Gruzije...pa ni za to kriv samo Pahor, saj se ni sam izvolil, ampak sej vidimo tu kako je z ljudmi.


Če misliš name potem ti rečem da si blesav. Če pa ne, ti rečem, da si povedal krneki.

Neka meja med zasebnostjo in javnim mora biti...vsaj dokler se ljudje ševedno posmehujejo Amaterskim SexDungeon-om. Da se nehajo posmehovat, pa jih je treba počasi odvajat.

sgdjkdlsugi4 ::

Utk je izjavil:

In potem se čudimo, da je Slovenija po konkurenčnosti tam nekje okoli Gruzije...pa ni za to kriv samo Pahor, saj se ni sam izvolil, ampak sej vidimo tu kako je z ljudmi.


In odlocanje o ITju je v rokah pravnikov in ekonomista (pooblascenka, namestniki). Bravo, oni ze vedo kaj so moderne tehnologije.

Lion29 ::

guest #44 je izjavil:

To sem dal samo kot namišljen primer, da bi google imel tako moč, da bi lahko tudi tvoje attempte k ustvarjanju zasebnosti prisilno obšel. Npr, če hočeš met sex dungeon v kleti, da bi google zahteval da se mora gradit na površju in s steklenimi stenami zaradi nove aplikacije SexDungeonView.
Ampak to je že na meji pravljice.


wt...f ????

a zdaj si boste pa se izmisljevali debilnosti, samo da "villain-izirate" google? Kr neki.... model tebi pa dugaja v glavi....shit
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Pyr0Beast ::

Google ain't a saint. Še vedno je korporacija ki bi želela ustvarjati profit.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Lion29 ::

so? kaj pol saint so samo tiste, ki zelijo ustvarjati brez profita? torej nobena?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Matako ::

^^^ V Sloveniji nismo vajeni podjetij, ki pridobivajo dobiček na "staromoden način" - z dejanskim poslovanjem v velikem obsegu in ne z nekimi malenkostnimi nategi. Tipičen primer nerazumevanja takega načina poslovanja so potem izjave "pa kako se jim ne izplača ukvarjati s temi zahtevami, saj imajo TOLIKO denarja" :S

Ok, jasno saj natega je povsod dovolj, ne samo pri nas ampak pri nas je postal že modus operandi gospodarstva, tako da so ljudje razumljivo skeptični do vsega, katerega cilj je dobiček. In del te kulture je tudi Nataša. Čeprav se ima za nepristransko ji podzavestno ta atmosfera vpliva na odločitve. Skoraj prepričan sem, če bi se v projekt spravilo domače parazitsko podjetje v okviru državnega natečaja (hipotetičen primer, če se že gremo), da bi bila veliko bolj razumevajoča glede tega, kako hitro je treba zamegliti slike ipd. Saj še vedno bi delala resno faco in navrgla par zahtev "ki jih je treba popraviti" za šov, samo odnos bi bil drugačen.

Jbg, takle mamo... dejansko nimaš kaj.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Mipe ::

Lion29 je izjavil:

pa tut tko ko berem, se gre nasprotnikom predvsem za princip in ne neke prakticne zadeve...

meh

Ma kaki principi, tu gre za pravice, zasebnost in s tem tudi varnost! Če to ni praktično, potem ne vem, kaj je. Tega nekateri seveda ne morete razumeti, ker še vedno živite v otroški sobi in vam je pojem varnega okolja tuj.

Lion29 ::

@Mipe: ja ne vzeti izven konteksta... navezovalo se je na to, da se bi vam gladko fuckalo za pravice, ce bi dobili nekaj dnarja
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Lion29 ::

ali povedano bolj razumljivo... vam se ne gre za pravice zasebnosti ampak za pravice do deleza googlovega zasluzka
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Mipe ::

Pri meni to ne bi bilo le "nekaj dnarja". Morala bi biti poštena cifra, da bi sprejel dejstvo, da z mano ravnajo kot svinja z mehom. Dovolj, da si kupim bajto nekje bogu za hrbtom. Ne splača se živeti ob prometni ulici. Med gradnjo avtoceste - ves čas mimo hrumijo tovornjaki. Pozimi, zasnežen klanec - povsod parkirani avtomobili, celo na dvorišču, pa plundro mi z veseljem servirajo na nove hlačnice, če že ne v obraz. Kosovni odpadki? Vsake toliko pozvonijo Ci- pardon, Romi, ki jih zanima kup železja. Kljuka ostane topla, toliko jih pride. Zdaj pa pridejo ti nebodijihtreba Google avtomobili in hočejo vse skupaj poškljocat "za narodov blagor". Jebiga, težko je biti gospodar v lastnem domu... ni miru!

/rant

Vidiš, jaz hočem mir in dostojanstvo na lastnem domu. Pravite, da bo stric Google prišel samo enkrat. Jaz bi rad, da me prej obvesti ali se zmeni z mano, da bom pripravljen na to, tako pa bi me skrbelo, da bo prišel ob neprimernem času. Prebral sem že dosti grozljivk, dodatne skrbi pa res ne rabim! Torej, Google je kot nepovabljen gost, ki se niti naznani ne, poleg tega pa bo celemu svetu razkazal slike mojega doma.

Le kaj naj si mislim o tem? Da lahko vidim lasten dom na Internetu? Bolj slaba tolažba. Sekiram se, ker Google ne upošteva mojih želja, preveč samovoljen je, da pa bi kaj malega kompromisiral, jok, klonil je že pri Musarjevi. Weak, I say.

Matako ::

@Mipe.. "weak"?

Pač Google SV je uletel s ponudbo, mi smo dali svoje predloge in pogoje, nismo prišli skupaj in to je to. Čas je denar.

Konec zgodbe. Se dogaja vsak dan na vseh področjih in res ni nobena panika. Mogoče se ponavljam, ampak konkretna epizoda z Googlom se mi ne zdi preveč pomembna.

Mislim... weak... to je tako, kot če bi trgovec za odhajajočim kupcem, ki se mu ni dalo barantati klical "piiii-čkaaaa!". XD
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

poweroff ::

Ja, samo ne vem zakaj pol Googlisti kličejo "pičkaaaa" za nami...
sudo poweroff

Looooooka ::

@loooooka.. res? garmin te pripelje brez posnetka ulic? Ravno v tem je point. Garmin je neka osnova storitve ki jo ponuja GSV. GSV je nadgradnja. Kolikokrat si na garminu videl neko cesto, ulico pa nisi bil preprican ce je to dejansko ta...Ce imas sliko ulice si lahko v to bolj siguren, ne?


Ulice imajo ze par 100 let imena na takih tablicah....ta boljse imajo to celo ostevilceno na hisah in blokih...na podobnih tablicah.Ce kdaj pridem do dovolj velike dioptrije in mi teh tablic ne bo uspelo vec prebrati, sem pa preprican, da prebivalci, ki hodijo po tej ulici, vejo kako se ulica imenuje.
Tko, da se zmer ne rabim slik avtomobilov in prebivalcev na nacin, ki krsi naso zakonodajo...ne glede na to kako "slaba" je za vas, ki tako mnozicno uporabljate to storitev.

Mehmed ::

Lion29 je izjavil:

ali povedano bolj razumljivo... vam se ne gre za pravice zasebnosti ampak za pravice do deleza googlovega zasluzka

Tebi se gre pa, da bos lahko oprezal za otroci v vrtcu pa ostale voayerske fore.
Ce si ze zmisljujemo pa podtikamo stvari ane...

Lion29 ::

seveda ne, jaz ne zelim videt avtomobilov in folka na GSV... ampak razumem, da je to visok strosek da se bi delalo sproti in da za optimalno resitev it takes time...

in ne, nimam nic proti, da mi pridjeo bajto poslikat... se zelo vesel bi bil in hvalezen.. ce bi pomagalo, bi bil nekaj malega tudi pripravljen placat... in seveda bi raje videl, da nebi bil na sliki... ce pa sem gor, pa tudi nebi mel nic proti
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Poldi112 ::

Lion29 je izjavil:

ali povedano bolj razumljivo... vam se ne gre za pravice zasebnosti ampak za pravice do deleza googlovega zasluzka


Totalna bedarija. Kako točno naj pridemo z zahtevo po takojšnjem bluranju do deleža njihovega zaslužka? Ker nič ne vem, da bi jim dali ponudbo v stilu miljonček na mizo, pa delajte kar hočete.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Lion29 ::

spet jemljete iz konteksta...nanasa se na nasprotnike GSV v tej temi, no, vecino teh
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Mehmed ::

Noben ne jemlje tako kot ti.
Ce recem da google sluzi na nas to ne pomeni, da hocem del pogace. To pomeni, da naj se oni nam prilagajajo, ce mislijo sluzit.
A je to nerazumna zahteva?

Okapi ::

Nerazumna zahteva je, če se zaradi nekih principov (predsodkov, vere ...) odpoveš koristni storitvi. Samo to, in nič drugega.

O.

LuiIII ::

OK da razjasnim nekaj stvari glede obdelave slik on the spot in bluranja. Google ne omogoča on the spot preverjanja in grejo ven nezamegljene slike. Vsi podatki (GPS, slike, LIDAR,...) so zapakirani v nek njihov format do katerega nihče nima dostopa. Kam bi šli podatki iz Slovenije? V Moskvo kjer bi se verjetno vršila obdelava. Bluranje je kar zahtevna naloga, ki pa je očitno niti Google ni sposoben izvesti avtomatsko. Mislim, da bi glede na izkušnje in obvladovanje slikovnih tehnologij Microsoft verjetno zadevo bolje opravil. Nisem si mislil, da bom kdaj kaj takega lahko rekel. Pravzaprav je StreetView dokaj primitivna zadeva v smislu obdelave slik z geokodiranimi podatki. Slike so samo nametane in narejena je neka kvazi panorama kjer so šivne linije dokaj revne. Je pa čisto dovolj uporabna. Zanimivo bi bilo narediti iz teh podatkov kaj kar bi omogočalo večjo svobodo gibanja. Da se.
Glede na to kako se do tega vprašanja obnašajo nekatere države v katerih imam izkušnje s takimi stvarmi bi rekel, da Google Street View-a v njih še dolgo ne bo. In morda imajo celo prav. Kdo ve?
Npr. v Bolgariji je potrebno vse podatke, originalne podatke na originalnem mediju, ki si jih posnel (slike, LIDAR) dati na voljo njihovi vojski, ki jih nato pregleda in briše oz. retušira po potrebi. Edina varianta kako se temu ogniti je, da imaš v letalu oz. helikopterju njihovega oficirja iz obveščevalne službe, ki spremlja vse kar se med snemanjem dogaja. Tako je popolnoma nemogoče posneti kaj pomembnega oz. skrivnega. Pač če je to njihova politika varovanja skrivnosti jim dam čisto prav. V Slovenije tega ni več. Mirno lahko posnamemo in poskeniramo vsako vojašnico ali zaprto območje in vojska niti ne retušira več ortofota. Ne vem točno kdaj se je to začelo dogajati, a mislim, da ne tako dolgo nazaj. Enostavno so uvideli, da verjetno nimamo kakšnih hudo pomembnih in skrivnih zadev vidnih iz zraka. Fino, en problem manj.

Lion29 ::

Mehmed: popolnoma razumna zadeva...

nerazumna zadeva je le v tolko, da zaradi "take malenkosti"* bo imel google neprimerno vecje stroske.. temu se zvisuje visji riziko, da se bodo odlocili da ne pokrijejo pri nas, ker se jim ne izplaca...


*malenkost pravim zato, ker bi jo (po pisanju osebkov v tej temi) bila vecina pripravljena spregledat za placilo
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

LuiIII ::

Jaz bi zadevo tako rešil, da se morajo objaviti termini kdaj se bo na določenem območju snemalo. Na ta način bi se seveda lahko kaj zakrilo še bolj verjetno pa naredilo kaj zanimivega oz. odpuljenega. To da pa morajo biti obrazi zabrisani je pa menda čisto jasno. In obrazi morajo biti zabrisani na prvi objavljeni ediciji, ne pa da uporabniki javljajo, da jih morajo zablurati na tej in tej sliki. To je delo lastnika podatkov in lastnik je izključno Google!

guest #44 ::

Okapi je izjavil:

Nerazumna zahteva je, če se zaradi nekih principov (predsodkov, vere ...) odpoveš koristni storitvi. Samo to, in nič drugega.

O.


Jah, ena zadeva je lahko popolnoma benigna in the grand scheme of things, ampak ljudje pač imajo predsodke in lahko komu uničijo življenje zaradi posmehovanja itd.

Kako bi ti reagiral na hipotetični scenarij, da bi google montiral kamero, ki bi 24/7 spremljala tvojo parcelo/hišo pa nudil storitev vsem zastonj, tudi tebi. Po eni strani bi bilo uporabno da imaš nadzor ampak vsako kreganje z tvojo babo, vsako nelegalno a legitimno dejanje bi bilo zabeleženo in na pogled vsem.

Jz naprimer streljam z svojo (po novem zakonu zgleda da illegalno) zračno puško zadaj za hišo, sam to počnem bolj skrbno kot 90% folka, ki daje svoje posnetke na youtube kako strelja sredi naselja brez uvidevnosti.
Komot bi jaz brez težav preživel v tej aktivnosti do konca svojih dni, ampak začuda sem kriminalec, ker se je pač nekdo odloču da je to illegalno.
Vsi imamo nekaj za "skrivat", to so tista legitimna dejanja, ki pa so nezakonita.

Btw...moja puška ima sprožilec pod ključem, koliko folka v slo ima podobno? ha

Skratka, nočem da me slikari nobeden ko počenjam to aktivnost.


P.S. Do pol leta nazaj so bile VSE zračne puške legalne, začuda pa zdaj niso. Kaj se je vmes zgodilo? NIČ pravzaprav, en birokrat se je tako odloču.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google Street View se vrača v Slovenijo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
11034390 (22752) GreenT
»

Google street view tudi v sloveniji? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6612882 (8596) jest10
»

Google Street View dodal posnetke Nemčije (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
23152011 (44627) Keyser Soze
»

Švicarsko sodišče terja anonimizacijo posnetkov za Google Street View

Oddelek: Novice / Zasebnost
4212540 (11591) Pyr0Beast

Več podobnih tem