» »

Fakulteta & prenosniki & varnost & izdelava zapiski

Fakulteta & prenosniki & varnost & izdelava zapiski

technolog ::

Lep pozdrav,

letos sem bruc na programu IŠRM (ki ga imata skupaj FMF in FRI), zato bom še posebej bom vesel mnenj in izkušenj ljudi s teh dveh fakultet.

1. Moj prenosnik ima avtonomijo nekje 3 ure. Rad bi vedel, če so kje kakšne električne vtičnice (če jih je dovolj za vse), koliko jih je, ter če jih je dovoljeno uporabljati za ta namen (polnjenje prenosnika).

2. Koliko ljudi odstotkovno nosi prenosni računalnik s seboj na faks? Kako pogoste so kraje? Kaj lahko naredim, da ne bom doživel te neprijetne izkušnje?

3. Je prenosnik sploh uporaben med predavanji, in če, pri katerih predmetih? Naprimer za analizo - kjer je veliko enačb se najbrž še vedno piše na liste.
Piše kdo zapiske na računalnik?

Hvala vsakomur, ki se bo potrudil in mi malo olajšal tale začetek leta.

Pyr0Beast ::

Prenosnika na faksu, za kaj drugega kot zabijanje časa, ne potrebuješ.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

mikimisek ::

Prenosnika na faksu ne potrebujes. Papir prenese vse.

rokyyy ::

Pri nam na FERI-ju so priporočali prenosnik samo na vajah,med predavanji pa menda ni zaželjen.

technolog ::

Pa dobro, toliko vprašanj sem vprašal, odgovorila pa sta na tisto, ki ga NISEM vprašal.

@rokyyy: Hvala :)

Zgodovina sprememb…

genesiss ::

Vtičnic je malo, prinesi si podaljšek ali pa vsaj tisti razdelilec (1 na 2).

Prenosnik na predavanjih ni uporaben (to je moje mnenje, imam rajši papir).

EDIT: prenosnik je včasih uporaben, ker profesorji dajo prosojnice na net in lahko brskaš po njih med predavanji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

Gandalfar ::

Za zapiske delat je računalnik uporaben res samo v prvem letniku bolj družboslovnih faksov. Pa še tisto pri predmetih, ki sploh ne bi smeli več obstajat.

fidekk ::

Na FRI laptopa med predavanji ne rabiš. Tisti ki ga imajo, ponavadi med predavanji delajo vse drugo kot zapiske :D Je pa dosti bolj uporaben na laboratorijskih vajah.

Vtičnice so ponavadi nekje pri straneh, se boš moral vsesti nekam ob rob in se borit za prosto vtičnico če nimaš razdelilca.

Sošolec ti ga verjetno ne bo ukradel, ampak na faks lahko pride kdorkoli, tako da jaz ga ne bi puščal nekje samega.

sandmat ::

laptop rabiš na FRIju samo, če boš hodil na predavanja, od katerih ne boš nič odnesel. Jst ponavadi takrat vmes programiram kej al pa gledam zapiske za kak drug predmet/seminarsko/izpit. Avtonomija načeloma ni problem, sploh potem v višjih letnikih, ko se predavanja preselijo iz P1 v manjše učilnice, kjer maš boljši študent/šteker ratio :)

Wasted ::

@sandmat in katera predavanja so to? Lahko so vsa takšna .... :))
When I'm done there will be nothing left of you...

sandmat ::

APS1, PPJSP, OS1, računalniški praktikum, in še bi se našlo ... :) moja baterija je v 3 letih nabila cca. 900 ciklov. :)

technolog ::

Ima še kdo tak, ki nosi prenosnik s sabo kakšno mnenje?

pirlo ::

Jaz sem sicer s feri-ja tako da težko povem stanje v lj glede vtičnic, pri nas na feri-ju jih je veliko v predavalnicah, večje težave so na vajah.
Glede kraje tudi težko povem, jaz sem ga 4 leta (in tudi par sošolcev) puščal med odmori vedno v predavalnici (včasih je bila tudi prazna) pa noben ni ostal brez njega. Pri nas ga je imelo na predavanjih kakšnih 10%, na vajah nekaj več.
Glede zapiskov na predavanjih ti ne bo nič pomagal. Sem probal in je to skoraj nemogoče. Jaz sem na predavanjih delal vaje, saj je bil tam mir in dolgčas :D ter tudi v odmoru so lahko sošolci kaj pomagali.

tx-z ::

2: V 1. letniku najbrž nekje 5-20% ...ampak uporabla ga pa skor noben (za namene faksa-med predavanji).
Med vajah če nas je 30 v učilnici, mogoče 3je uporablajo svoj komp, drgač pa itq delaš na šolskih kompih..

Za krajo še nism slišu.

Jst nimam prenosnika in ga niti ne rabm, niti ga nism pogrešu na faksu. Edino kadar bi mi mogoče prou pršlo je na kšnih vajah kjer zagovoriš kšno seminarsko, k si jo pač na svojm kompu delu. Ampak še to ti vzame celih dodatnih par minut če nimaš svojga kompa. Tko da, če ga ne boš na začetku nosu, ga ne boš do konca faksa skor nč rabu=) Če ga boš pa na začetku že nosu pa nvem, kokr se navadš najbrž =)
tx-z

Gandalfar ::

Na FDV-ju so v nekem trenutku kar kradli laptope iz knjižnjice (ko jih je folk kar puščal, ko je šel na čik-pavzo). Pač pazit moraš na svojo lastnino.

technolog ::

Hvala... Odgovori postajajo vse bolj konstruktivni :)

Jst sm tole razmišljal dosti... Fora je v tem, da imam ene 45 minut vožnje v vsako smer, pa se mi ga splača že zarad tega nosit.

mte ::

Jaz sem ga nosil s sabo (FE, predvidevam da je tvoje podobno), uporabljal pa sem ga večinoma med odmorih in luknjah v urniku. Uporaben je bil tudi pri nekaterih laboratorijskih vajah, kjer mi je bilo računalnik, na katerega sem bil navajen, lažje uporabljat kot tiste na vajah. Ni pa nikakor lasten računalnik nujen.
Med predavanji ga raje ne uporabljaj, če ne slediš predavanjem je bolje, da ostaneš doma. Zapiskov se itak ne da delat na njem (sploh na tehničnih faksihi), ker gre prepočasi, pa še koncentracijo ti od profesorja preusmeri drugam, za razliko od papirja.

lp

pirlo ::

Splača se ti predvsem za vaje. Eni uspejo delati na računalnikih fakultete, jaz pa nikakor nisem uspel.
Ti računalniki so bili zelo počasni, niso bili nikoli up-to-date in je bil problem ko sem imel doma novejši VS kot je bil na faxu, potem sem včasih pozabil skopirati zadnjo verzijo in sem lahko pol na faxu samo 3 ure gledal v prazno ali pa še enkrat delal isto, tipkovnice na faxu so obupne, ... Največji problemi pa so bili, ko projekti, ki delajo pri tebi lepo, na faxu nočejo nikakor in po murphyju ravno takrat ko ni bilo časa. Laptop pa daš v stand-by, prineseš na fax in delaš naprej ali pa pred asistentom ponovno zbuildaš projekt in ga zaženeš.
Moje mišljenje je, da mej laptop na vajah, na predavanjih ni kaj koristi od njega. Če se bojiš da ti ga bodo ukradli pa bodi v odmoru ob njem ali pa reči kakemu sošolcu da bo on tam če moreš na wc.

gendale ::

1. če bi vsi hoteli priklopit računalnike v vtičnice jih v predavalnicah ni dovolj, ampak ker se to nikoli ne zgodi, pomoje s tem ne bi smel imet težav

2. ne vem, ne vem, imej ga vedno na očeh (če ga pa pustiš kr nekje na samem si si pa ubistvu sam kriv če ti ga spizdijo)

3. ni uporaben pri predavanjih, edino če pod uporaben šteješ trolanje po internetu
na vajah zna bit uporaben, ker:
-včasih se zgodi da ni dovolj računalnikov za vse (recimo pri kakih bolj ugodnih terminih vaj, ko potem vsi hodijo na njih)
-včasih so računalniki na faksu zjebani, počasni, ....
-če imaš že pripravljeno svoje okolje in nisi navajen tistega na faksu
-če imaš vaje v učilnici z maci in nisi gay
samo moraš bit pozoren, ker pri par predmetih hočejo da seminarske delajo na njihovih računalnikih (ki imajo ponavadi neko staro verzijo knjižnic in se zna zgodit, da kar pri tebi dela normalno tam ne dela)

Pyr0Beast ::

pirlo je izjavil:

Splača se ti predvsem za vaje. Eni uspejo delati na računalnikih fakultete, jaz pa nikakor nisem uspel.
Ti računalniki so bili zelo počasni, niso bili nikoli up-to-date in je bil problem ko sem imel doma novejši VS kot je bil na faxu, potem sem včasih pozabil skopirati zadnjo verzijo in sem lahko pol na faxu samo 3 ure gledal v prazno ali pa še enkrat delal isto, tipkovnice na faxu so obupne, ... Največji problemi pa so bili, ko projekti, ki delajo pri tebi lepo, na faxu nočejo nikakor in po murphyju ravno takrat ko ni bilo časa. Laptop pa daš v stand-by, prineseš na fax in delaš naprej ali pa pred asistentom ponovno zbuildaš projekt in ga zaženeš.
Moje mišljenje je, da mej laptop na vajah, na predavanjih ni kaj koristi od njega. Če se bojiš da ti ga bodo ukradli pa bodi v odmoru ob njem ali pa reči kakemu sošolcu da bo on tam če moreš na wc.



To je ker USB gonilniki na Win zmrznejo v stand-by-u, reboot pa je.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

švrk ::

1,2.) za vse jih ni dovolj, vendar je delež folka k nosi računala seboj tako majhen, da nikoli ne boš ostal brez priključka. Za kraje še nisem slišal vsaj na FMF, razen če boš pustil čez noč komp na hodniku pa bi ga znala kaka čistilka vzet za svojega froca:).

3.) Zapiske na laptop lahko delaš samo v primeru, da znaš pisat v LATEX-u in to dobro. Če zato še slišal nisi in misliš uporabljat word potem nimaš za burek in je tvoja igrača opolnoma neuporabna.
IMHO je najbolje, da uporabljaš mercatorjeve zvezke LUMPI (nizki karo) in tehnični svinčnik.

lp

technolog ::

V latexu ne znam, vendar mi je tak način dela domač. Vse kar sm uporabljal je bil OpenOffice Math za formule, k ma podobno/enako sintakso kot jo lahko uporabljaš v latexu. Vsekakor pa se ga bom naučil, osnove bom pogledal še danes.

Mam pa eno idejo, in sicer: Pisal bom na liste od akte, ki jih bom potem vsake toliko (na par dni), poskeniral pri 300dpi, tako da bom imel vse zapiske na laptopu.

po 5 minutah: V LATEX sem se zaljubil na prvi pogled :D

Zgodovina sprememb…

švrk ::

Začetek latexa je mogoče nekoliko težak in počasen. Samo ko osvojiš osnovno sintakso si hiter ko hudič in pišeš zapletene formule kot tekst. Osnove imaš na linku, ki sem ti ga prej nalimal, tukaj pa si snemi teXnicCenter, ki je daleč najboljše orodje za pisanje v latexu.

lp

Bojevnik ::

Sem imel laptop na predavanjih dva letnika in sem tudi delal zapiske (sedaj ne morem več ker baterija ne zdrži več kot eno uro).

Vtičnice so redke, na FMF-ju jih je sicer več kolikor na FRI-ji (kjer jih skoraj ni), čeprav je pa res kot je švrk rekel so ponavadi nezasedene.

Glede kraj ti pa ne bi mogel, ker sem svojega laptopa zelo redko spustil iz oči.

Kar se pa tiče samoih zapiskov, jaz bi ti priporočal LATEX, in pa dober IDE (predvsem mora imeti dober autocomplete), drugače sem pa tudi že videl človeka, ki je pisal v OpenOffice Math. Načeloma mislim da za zapiske lahkouporabljaš karkoli dolker ti ni treba klikati z miško (potem gre prepočasi).

Jaz osebno sem uporabljal LATEX + LEd (IDE), za slike risat sem pa imel svinčnik + papir, ki sem jih potem prenesel na računalnik.

krneki0001 ::

Sam imam prenosnik tako na vajah, kot na predavanjih, delam pa faks ob delu. Ponavadi profesorji dajo že vnaprej literaturo in prosojnice. To doma uredim in prestavim v word ali kako drugo obliko in potem na faksu samo zraven dopisujem tisto, kar se mi zdi pomembno.

Na vajah pa itak vse delam na svojem prenosniku.

Looney ::

Jaz bom tudi letos delala par predmetov na FRI-ju in me zanima predvsem, ce asistenti nic ne tezijo, ce mas svoj racunalnik in predvsem Linux? Windows? Kaj se uporablja vecinoma? Se da vse na linuxu pocet?

In kolk je dejansko uporaben latex na predavanjih? Vidim, da ste ga priporocali, ampak a se to dejansko da normalno sproti pisat zapiske? Latexa namrec znam kar nekaj, ampak se mi ne zdi tako hiter, da bi se dalo sproti vse enacbe pisat...
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

overlord_tm ::

Get a pencil and paper.

Jaz sem normalno zivel z linuxom 2 leti. Edino brainfuck-a ne marajo asistenti.

Looney ::

O skoda, pa lih tega znam v nulo... :P

On more serious matter, js sm tud za svincnik in papir, me pa zanima, ce se da res v latexu delat zapiske, ker to bi blo pa tempting.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

overlord_tm ::

Looney je izjavil:

O skoda, pa lih tega znam v nulo... :P

On more serious matter, js sm tud za svincnik in papir, me pa zanima, ce se da res v latexu delat zapiske, ker to bi blo pa tempting.


Pri Mahnicu definitivno. Ce ne zaspis prej.

OK, da dodam se malo uporabne vrednosti postu. Pri Kodeku kupis knjigo, na predavanjih pa poslusas anekdote. Pri Kononeku je fino pisat, ker knjiga je predraga za to kar ponuja. Pa ni veliko pisanja, pomoje bi slo na racunalnik. Pri robicu pa rabis sniper sight da vidis tiste mikroskopske crke. Je veliko pisanja in bolj malo poslusanja, pomoje bi slo tudi na racunalnik. Je pa odvisno od profesorja, Kodek ni ravno navdusen nad odprtimi racunalniki v predavalnici.

Zgodovina sprememb…

Zero0ne ::

Sam sem probal z sprotnimi zapiski v LateXu, in mi ne znese, razen pri res počasnejših profesorjih. Uporabljal sem sicer vim z dodatkom latex-macros, možno, da obstaja bolj učinkovita rešitev. Sam raje zapiske delam na papir, nato pa jih doma poskeniram in prepišem v LaTeX, kar služi tudi ponavljanju snovi.
uname -o

Bojevnik ::

Looney je izjavil:

Jaz bom tudi letos delala par predmetov na FRI-ju in me zanima predvsem, ce asistenti nic ne tezijo, ce mas svoj racunalnik in predvsem Linux? Windows? Kaj se uporablja vecinoma? Se da vse na linuxu pocet?

In kolk je dejansko uporaben latex na predavanjih? Vidim, da ste ga priporocali, ampak a se to dejansko da normalno sproti pisat zapiske? Latexa namrec znam kar nekaj, ampak se mi ne zdi tako hiter, da bi se dalo sproti vse enacbe pisat...


Sicer ne vem katere asistente in profesorje boste imeli, toda meni niso nič težili.

Meni je uspelo napisati vse enačbe, matrike in ostalo, je pa res da tipkam hitreje kakor pišem.
Čeprav je pa bilo potem doma še nekaj popravlanja zapiskov in vstavlanja slik. Toda ko enkrat zaobvladaš ta čas ni dosti pomemben (IIRC okoli 30min na teden).

Adrijan0 ::

Na FRI sem vedno nosil prenosnik, ampak ga niti 1x nism uporabil za faks. Dovol je da imaš kak zvezek.. še to ne, ker je use na internetu.

gendale ::

Looney je izjavil:

Jaz bom tudi letos delala par predmetov na FRI-ju in me zanima predvsem, ce asistenti nic ne tezijo, ce mas svoj racunalnik in predvsem Linux? Windows? Kaj se uporablja vecinoma? Se da vse na linuxu pocet?

In kolk je dejansko uporaben latex na predavanjih? Vidim, da ste ga priporocali, ampak a se to dejansko da normalno sproti pisat zapiske? Latexa namrec znam kar nekaj, ampak se mi ne zdi tako hiter, da bi se dalo sproti vse enacbe pisat...

veliko predmetov se na vajah itak dela na linuxu oziroma v javi, tko da s tem ne bi smela met problemov
seminarske lahko načeloma pišeš v kjerem koli jeziku, edino pazi, če maš kak predmet, kjer je treba zagovarjat na računaalnikih od faksa in imaš lahko probleme če uporabiš kjere druge verzije knjižnic
da bi pa na vajah uporabljali kak program, ki dela samo na windowsih, se pa ne spomnim

bi pa pomagalo če bi napisala, katere predmete boš imela

mojca ::

technolog je izjavil:

po 5 minutah: V LATEX sem se zaljubil na prvi pogled :D


Ena zlobna pripomba: preden kupiš zaročni prstan, si vsaj poglej še ConTeXt na pragma-ade.com/overview.html, pa metapost :)
Oziroma če vztrajaš na LaTeX-u, si vsaj poglej tudi lua(la)tex, pa ne nasedaj \v{s}umnikom, ampak uporabljaj UTF-8.

Za kraje prenosnikov na FMF tudi še nisem slišala, je pa iz uprave in računalniških učilnic izginilo nezanemarljivo število LCD zaslonov in projektor. Jaz pogrešam par stvari, ki so ostale na fakulteti (najbolj žal mi je za 15 let starim kalkulatorjem), vendar sem jih sama pustila neznanokje na fakulteti.

Na FMF-ju so prenosniki neuporabni (govori nekdo, ki je kar pogosto nosil prenosnik s sabo), razen če se odločiš delati zapiske za cel letnik, vendar se zavedaj, da je to bistveno več dela, kot če bi jih delal sam zase v zvezek.

technolog ::

Škoda, jaz sem pa mislil LATEX rokavice >:D

V čem je ta ConTeXt bolši? Zgleda kot nek garažni projet, ker google ne da nč vn... Ne skrbi, UTF-8 pa uporabljam že odkar hodim.

Kako ste kaj navdušeni nad tistim predlogom, da pišeš na liste, potem pa vsake par dni poskeniraš in maš vso snov na računalniku?

Pyr0Beast ::

Slab ker tega nikoli ne bos delal :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

zee ::

Heh.

Zapiske sem na fakulteti delal samo pri enem ali dveh predmetih.,,ol' school zvezek in nalivnik >:D

Študij sem kljub temu uspešno zaključil tako na do- kot podiplomski ravni.

Glede varnosti predlagam nakup kakšne boljše izvedbe Kensingtonove ključavnice, s katero prenosnik enostavno prikleneš na kakšen radiator ali mizo.

Predlog o pisanju na liste in naknadnem skeniranju se mi zdi super.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Looney ::

gendale je izjavil:

Looney je izjavil:

Jaz bom tudi letos delala par predmetov na FRI-ju in me zanima predvsem, ce asistenti nic ne tezijo, ce mas svoj racunalnik in predvsem Linux? Windows? Kaj se uporablja vecinoma? Se da vse na linuxu pocet?

In kolk je dejansko uporaben latex na predavanjih? Vidim, da ste ga priporocali, ampak a se to dejansko da normalno sproti pisat zapiske? Latexa namrec znam kar nekaj, ampak se mi ne zdi tako hiter, da bi se dalo sproti vse enacbe pisat...

veliko predmetov se na vajah itak dela na linuxu oziroma v javi, tko da s tem ne bi smela met problemov
seminarske lahko načeloma pišeš v kjerem koli jeziku, edino pazi, če maš kak predmet, kjer je treba zagovarjat na računaalnikih od faksa in imaš lahko probleme če uporabiš kjere druge verzije knjižnic
da bi pa na vajah uporabljali kak program, ki dela samo na windowsih, se pa ne spomnim

bi pa pomagalo če bi napisala, katere predmete boš imela


Delala bom arhitekturo racunalniskih sistemov in osnove programiranja.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

sandmat ::

Looney je izjavil:

Delala bom arhitekturo racunalniskih sistemov in osnove programiranja.


za ARS ne nucaš laptopa, kodek fenomenalno strukturirano razlaga - zapisuj na list. osnove programiranja so pa itak osnove, ne nucaš pisat ker maš vse na prvih parih linkih, ko googlaš java tutorial :)

Looney ::

Kaj pa laboratorijske vaje pri teh dveh predmetih?
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Mavrik ::

Z ARSom boš mela na Linuxu verjetno kar mal problemov in ne priporočam (razen če po novem tist simulator laufa tud na Linuxu). Za programiranje pa komot laptop uporabljaš.
The truth is rarely pure and never simple.

technolog ::

Mavrik, naj preveri program tukaj: http://appdb.winehq.org/

Še da mal poročam s svojega prvega dneva. Dans smo mel tri ure predavanj "Osnove digitalnih vezij" in sem skoraj spal. Model razlaga res lepo počas in je pain in the ass če osnove boolove algebre že znaš. Žal profesor ne dovoli računalnikov, vendar pa vem, da bi brez problema izdeloval zapiske tudi, če mi eno roko odrežejo.

overlord_tm ::

Mavrik je izjavil:

Z ARSom boš mela na Linuxu verjetno kar mal problemov in ne priporočam (razen če po novem tist simulator laufa tud na Linuxu). Za programiranje pa komot laptop uporabljaš.


Dela

kihc ::

@technolog: jebiga, Zjeva predavanja niso glihk med zanimivejšimi, temu primerno tudi udeležba eksponentno hitro pade.
x

Looney ::

Mja, tud ARS zgleda bol dolgocasen.... upam, da rata zanimivejsi :(
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Adrijan0 ::

technolog, na predavanja sploh ne rabiš hodit. Njegov pdf se naučiš na pamet, pa na vaje hodiš in z lahkoto dobiš 10 :) Kar se tiče ODV, računske naloge so izredno lahke, problem pa je teorija, ker si lahko res kar kol zmisli pa da iz PDFja vn (mogoče nit v pdfju ni).

kihc ::

Looney je izjavil:

Mja, tud ARS zgleda bol dolgocasen.... upam, da rata zanimivejsi :(


Načeloma ima ARS ene bolj zanimivih predavanj, čeprav spet precej odvisno od tega kaj te zanima in predvsem kaj pričakuješ. Sam ne zamujat :D

Pa še hint: na vaje, če se le da, hodi k Buliču (če še on uči).
x

Looney ::

Ja, nas je dodobra prestrasu z zamujanjem... nope, ne uci vec ta, Stancar ma. Sej za ISRM-jevce je avtomatsko izbrana skupina, ne?

Kaj pa tam, kjer jih je vec? A je kdor prvi pride prvi melje, al po abecedi, al je kak prednostni seznam (recimo folk z drugih faksov first? :D)?
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

kihc ::

Lahko da je zdaj ko bo prvič bolonc drugač, včasih si se prijavil na spletni strani ARS I, ampak najbrž šele kakšen drugi teden faksa.

Na urniku imate najbrž napisanga samo enga asistenta, ampak učijo sigurno trije. Pri prijavah na termin vaj najbrž nikjer ne bo pisalo kdo uči, tako da morš mal povprašat ali pa pozneje menjat (kar naj se sicer ne bi delalo, ampak si pač neki zmisliš).
x

mojca ::

technolog je izjavil:

Škoda, jaz sem pa mislil LATEX rokavice >:D

V čem je ta ConTeXt bolši? Zgleda kot nek garažni projet, ker google ne da nč vn...


Z Googlom imaš pri ConTeXt-u enak problem kot pri LaTeX-u. Najprej so na vrsti kondomi, šele nato matematika :) :) :) Težko boš iskal po besedi "context", ker je izraz preveč generičen.

Centralni strežnik je http://wiki.contextgarden.net/, o garažnosti projekta pa ... spletna stran ima dnevno 800 različnih obiskovalcev, dopisni seznam ima 700 članov, v zadnjem mesecu si je 400 uporabnikov (400 različnih IP naslovov) namestilo najnovejšo verzijo, skupaj 5000 updejtov, hitrost razvoja je neprimerljivo večja pri ConTeXt-u (domala vsak dan nova testna verzija, kljub temu, da je en sam razvijalec). Res je manj uporabnikov v primerjavi z LaTeX-om, predvsem zato, ker je LaTeX starejši, ne bi pa mogla reči, da je zgolj garažni projekt. LaTeX zadnjih 20 let bolj ali manj stagnira z nekaj redkimi izjemami paketkov.

ConTeXt je slabši v tem, da je bolj hroščat, vendar ne potrebuješ zilijona paketkov (ki se med seboj skregajo za domimanco) za enostaven dokument, temveč je vse v jedru ConTeXt-a, z enotno sintakso. Pri LaTeX-u ima vsak paket svojo sintakso. Če potrebuješ dodatno funkcionalnost, samo zaprosiš zanjo - če je kaj trivialnega, bo izdana naslednji dan. Pri LaTeX-u lahko o tem, da bi zate popravili jedro programa, večinoma le sanjaš.

Ena od boljših stvari pri ConTeXt-u je LuaTeX, to je programski jezik Lua, vgrajen v sam TeX, ter mplib, grafična knjižnica, prav tako že vgrajena v TeX.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Word vs. Latex (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
5812939 (9825) GnuceLee
!

V matematičnih/fizikalnih temah prosim uporabljajte LaTeX

Oddelek: Šola
2738881 (34357) lebdim
»

Prenosniki na faksu (Feri) - uporabnost

Oddelek: Šola
153338 (2913) Pyr0Beast
»

Program za pisanje knjige.

Oddelek: Programska oprema
154037 (3631) Han
»

Prvi februarski teden v Kiberpipi

Oddelek: Novice / Kiberpipa
83544 (2746) zee

Več podobnih tem