» »

V matematičnih/fizikalnih temah prosim uporabljajte LaTeX

V matematičnih/fizikalnih temah prosim uporabljajte LaTeX

Zero0ne ::

Slo-Tech ponuja priročen način podajanja še tako kompleksih matematičnih formul v zapisu, identičnemu splošno sprejetim matematičnim standardom, z uporabo okolja \LaTeX{} (napaka se odpravlja). Ta sistem olajša razumevanje vaših tem in s tem splošno komunikacijo. Za primerjavo, tako izgleda matematična formula v standardnem "Prosim, naredite mi domačo nalogo" threadu:

(q*ln(b/ro))/(4*pi*eps0*R)

In tako izgleda znanost v okolju \LaTeX{} (napaka se odpravlja):

\sigma{}_y\ =\ \sqrt{ \sum_{i} \left( \left. \frac{\partial{} y}{\partial{} x_{i}}\right|_{\overline{x}} \right)^{2}\ \sigma{}^{2}_{x_{i}}} (napaka se odpravlja)

Uporaba

Na Slo-Tech forumih okolje \LaTeX (napaka se odpravlja) v svoj post vključite preprosto z značko st.latex:
[st.latex ]

Na primer, koda
[st.latex 2^{2}=4]

Vam izpiše 2^{2}=4 (napaka se odpravlja)

Preden se navadite na sintakso \LaTeX{} (napaka se odpravlja) kode, lahko uporabljate ta ali kateri drug grafični urejevalnik matematičnih formul, ki vam preprosto izpiše \LaTeX{} (napaka se odpravlja) kodo, ki jo lahko prilepite v svoj post.

Za podrobnejša navodila o specifičnih funkcijah, ki jih želite vključiti v svoj post v okolju \LaTeX (napaka se odpravlja), seveda uporabite Google oziroma poljuben spletni iskalnik, tu pa imate še tri vodiče, ki jih osebno priporočam:

http://www.forkosh.com/mathtextutorial....
http://www.andy-roberts.net/misc/latex/...
http://www.andy-roberts.net/misc/latex/...
uname -o
  • spremenil: Mavrik ()

popster ::

nobena formula se ne vidi z temno temo (črno ozadje-bel tekst)

lurker ::

Zamenjaj temo.

gendale ::

najprej popravite latex na forumu, da bo delal na temnih temah

svetla tema je ogabna

Blinder ::

ql
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

mojca ::

Hej, to je diskriminacija uporabnikov ConTeXt-a! Dokler ne bo podpore za ConTeXt, ne bom pisala formul v LaTeX-u :) :) :)

OK, resno: Kaj pa integracija mathjax-a namesto čistega LaTeX-a + dvipng-ja?

Brane2 ::

Seveda. Folk se bo šel dr*at z latexom zaradi ene formule... :|

... ki potem na črnem stilu itak ne bo vidna.

Potem bo pa še stil zamenjal, ne glede na neugodje, ker bo pač enkrat, prej ali slej, nekje formula, ki bi jo rad videl... :|
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Pudding ::

Kaj je pa to fizična tema? A si mislu fizikalno?

Zero0ne ::

Seveda. Folk se bo šel dr*at z latexom zaradi ene formule... :|


Nič bolj kot folk, ki se bo šel dr*at z dešifriranjem "formul" v plaintextu.
uname -o

black ice ::

Brane2 je izjavil:

Seveda. Folk se bo šel dr*at z latexom zaradi ene formule... :|

IMO Latex ni tako kompliciran (vsaj za večino formul, ki se pojavljajo na forumu). Če bi bilo po moje bi se mladina že od osnovne šole učila Latex.

Če že učijo iskanje gradiva po Cobissu in pravilno citiranje virov - zakaj ne bi še Latexa?

_sem_ ::

black ice je izjavil:


IMO Latex ni tako kompliciran (vsaj za večino formul, ki se pojavljajo na forumu). Če bi bilo po moje bi se mladina že od osnovne šole učila Latex.


Ni tako kompliciran, ampak a besedilo boš pa pisal v postscriptu?
Dobro desetletje nazaj sem urejal zbirke vaj v latexu in takrat na 386tki dejansko ni bilo zadeve ki bi zadevo zvozila drugače. Danes sprotno zaslonsko urejanje enačb ne bi smelo bit več problem in se mi zdi mešetarjenje s kodami anahronistično, pozdravil bi seveda možnost direktnega urejanja latex kode kot opcijo (kot je npr včasih za navadno besedilo omogočal wordperfect). Ampak kot primarna rešitev za širše množice bi se bolje obneslo, če bi forum imel knof, ki bi odprl zaslonski urejevalnik, ki bi na koncu urejanja izpljunil latex zapis.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: _sem_ ()

Blazz ::

lurker je izjavil:

Zamenjaj temo.


Vedno se najde nekdo z najbolj butasto 'rešitvijo'. Bravo.

Dejstvo je da na črni temi (ki je edina normalna) to ne deluje in bil bi že cajt da popravijo, saj se je to javilo, da ne deluje že cca pol leta nazaj...

lurker ::

Vedno se najde nekdo z najbolj butasto 'rešitvijo'. Bravo.
Butasta rešitev ali ne, je EDINA rešitev. Sem pred tem že tudi pojasnil zakaj je najbolje zamenjati temo, pa mi je moderator pobrisal post.

Kar samo potrjuje dejstvo, da je brezveze upat na kakšno hitro rešitev problema v črni temi. In črna tema nima samo tega problema. Je bila kaka druga težavo prijavljena že večkrat, hudo dolgo časa nazaj in fixa ni.

Če ti misliš, da so dolžni to popravit, ok, jim boš pač težil (pa očitno še meni zraven). Jaz sem samo predlagal najboljšega izmed slabih fixov.

p.s. "Uporabljate napačno temo!", če parafraziramo Jobsa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lurker ()

gendale ::

tvoja rešitev je enako dobra kot 'pač se malo bolj potrudi in boš razumel tudi brez latexa napisane formule'

pa še to

sj ne da je črna tema bla še preden so dodali ostale

še najboljša pa je bla rozasta prvoaprilska (no homo)

lurker ::

tvoja rešitev je enako dobra kot 'pač se malo bolj potrudi in boš razumel tudi brez latexa napisane formule'
Se ne strinjam. Če je uporabljen latex, ga v črni temi ne bom videl in pika. Če se še tako trudim razumet formule napisane brez latexa, mi to nič ne pomaga tam kjer so v latexu.

Sicer pa, izvoli predlagat boljšo rešitev, ki deluje danes. Ali pa jutri. Ali pa zagotovo čez eno leto.

broken/link ::

uporaba latex-a se zdi smiselna, saj je potem tudi celotna tema parkrat boljše organizirana in urejena in vsekakor lažje berljiva.

se pa pridružujem prošnjam, da se najprej zrihta podpora latexa na obeh temah s črnem ozadnjem, ker trenutno prikazan zmazek je neberljiv.

Zero0ne ::

Rešitev: Rendererju na serverju naložite, naj generira pngje z belim ozadjem namesto transparentnega.
uname -o

mojca ::

Če bi uporabljali mathjax (in če prav razumem, kako deluje), ne bi smelo biti problemov z barvami.

Cold1 ::

Brane2:
Seveda. Folk se bo šel dr*at z latexom zaradi ene formule...


Ja, prav res. Količini dela (učenja) potrebnega za uporabo Latexxxa je po vsej verjetnosti konkretno večja od količine dela potrebnega za samostojno rešitev domače naloge.

--------------------------------

Za večino uporabnikov pa je za vpis formul še najlažja kar MS-ova "Plošča za vnos matematičnih izrazov", ki je že vgrajena v Okna.

Vpišete (ok, ok, vrišete) formulo in jo s klikom na gumb "Vstavi" kopirate, ter nato prilepite v katerikoli program, ki podpira "MathML" (recimo Word), dokler pa na SloTech-u ne podprejo dotičnega jezika pa preprosto posnamete sliko zaslona in v Slikarju obrezano področje s formulo prilepite semle na forum.

Najpreprostejša in posledično tudi najlažja pot.


Plošča za vnos matematičnih izrazov:



In zgolj formula:

Zero0ne ::

Ja, prav res. Količini dela (učenja) potrebnega za uporabo Latexxxa je po vsej verjetnosti konkretno večja od količine dela potrebnega za samostojno rešitev domače naloge.


\LaTeX (napaka se odpravlja) je de facto standard za resne objeve v matematiki in znanosti na splošno. Skoraj vsak študent se ga bo tako ali tako moral naučiti že za izdelavo diplomske naloge, če ne prej. To bi morala biti splošna izobrazba.

Za večino uporabnikov pa je za vpis formul še najlažja kar MS-ova "Plošča za vnos matematičnih izrazov", ki je že vgrajena v Okna.


Ja, ker vsi uporabljamo MSjeve produkte, ane? Sploh pa je \LaTeX (napaka se odpravlja) bolj splošno sprejet in podprt standard, kot bo mathML kadarkoli.
uname -o

amigo_no1 ::

Plošča za vnos matematičnih izrazov: je po angleško Math Input Panel (če bo kdo iskal to čudo)
http://windows.microsoft.com/en-US/wind...
[win 7 only]

Boljše da naredite nekakšen visual latex popup okence (v stilu visual html-ja), ki bo matematično formulo spremenil v "lepšo" obliko (glej prvi post).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Cold1 ::

Zero0ne bodi tako prijazen in se vzdrži trolanja.


Nekaj dejstev:

MathML je defacto sprejet standard(1), ki večini računalniških uporabnikov(2) omogoča zapis matematičnih formul.

Microsoftov Math input panel, je najpreprostejši način vnosa le teh.

Tisti, ki se jim splača poznati Latexxx, ne potrebujejo oziroma ne bi smeli potrebovati pomoči na Slo-Techu, za njih obstajajo: knjižnica, študijsko gradivo, študij in mentor.



Opombe:

(1) MathML uporablja MSova Pisarna, kar ga preko njenega tržnega deleža postavlja za defacto splošno sprejeti standard zapisa matematičnih formul, upamo lahko da ga bo podprl tudi Slo-Tech.

In ko bo MathML tule podprt bo možno iz MSove Plošče za vnos matematičnih izrazov neposredno kopirati formule, do tedaj je še najboljša rešitev lepljenje slik.



(2)Ne, matematiki in fiziki niso v večini, njihove specializirane potrebe ne sodijo v obseg potreb običajnih uporabnikov; le ti tudi nimajo interesa za specializirana orodja, oziroma privajanje nanje.

Zero0ne ::

Cold1 je izjavil:

(2)Ne, matematiki in fiziki niso v večini, njihove specializirane potrebe ne sodijo v obseg potreb običajnih uporabnikov; le ti tudi nimajo interesa za specializirana orodja, oziroma privajanje nanje.


Od oka bi rekel, da na tem forumu večina debat pade pod eno od disciplin, kjer je \LaTeX (napaka se odpravlja) splošno sprejet standard za objavljanje.

PS.: Ker je bilo govora o tem, "kdo se bo to učil", prilagam primerjavo zapisa osnovne formule kvadratne enačbe v okoljih \LaTeX (napaka se odpravlja) in MathML:
ax^{2}+bx+c\ =\ 0

    <mrow>
      <mi>a</mi>
      <mo>&#x2062;<!-- &InvisibleTimes; --></mo>
      <msup>
        <mi>x</mi>
        <mn>2</mn>
      </msup>
      <mo>+</mo>
      <mi>b</mi>
      <mo>&#x2062;<!-- &InvisibleTimes; --></mo>
      <mi>x</mi>
      <mo>+</mo>
      <mi>c</mi>
    </mrow>


In ne, grafična orodja niso popolno nadomestilo. Nikoli niso bila in nikoli ne bodo. Mogoče pripomoček za lažje učenje, za resno delo pa neuporabna.
uname -o

gendale ::

kdaj mislite popravit latex na črni temi

Thomas ::

Zame je latex preveč pedrovska varianta.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gendale ::

gendale je izjavil:

kdaj mislite popravit latex na črni temi
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Zero0ne ::

LaTeX ne dela sploh, ignorirajte to temo. :(
uname -o

lebdim ::

\alpha=180^\circ-\gamma (napaka se odpravlja)

\LaTeX{}

poskus latexa:
\alpha=180^\circ - \gamma

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[Naloga] Matematika

Oddelek: Šola
61809 (1316) lebdim
»

Google Docs dobiva nove funkcije

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
63623 (2989) Looooooka
»

Microsoft objavil vrsto specifikacij - Word, Excel, Powerpoint, Exchange (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
15318284 (12776) gzibret
»

Nova funkcionalnost foruma

Oddelek: Znanost in tehnologija
303265 (2355) buneech

Več podobnih tem