» »

Pričetek gradnje tokamaka za ITER

Pričetek gradnje tokamaka za ITER

Slo-Tech - V francoskem Cadarachu se je začela gradnja tokamaka za eksperimentalni fuzijski reaktor ITER, ki bo namenjen raziskavam na področju pridobivanja energije s fuzijo. Tokamak je bistven del fuzijskega reaktorja, saj proizvaja toroidno magnetno polje, ki omejuje plazmo v reaktorju. To je način zadrževanja plazme, ki je prevroča, da bi smela priti v kontakt s katerimkoli trdnim objektom. V teh dneh so začeli izkopavati zemljo v izmeri 80 x 120 metrov globine 20 m za gradnjo tokamaka, ki naj bi bil dokončan v prihodnjih letih. Celoten ITER naj bi bil končan leta 2018, nato pa bo deloval vsaj do leta 2038.

ITER je mednarodni projekt, v katerem sodelujejo EU, Indija, Japonska, Kitajska, Rusija, Južna Koreja in ZDA. Celoten projekt je bil svoj čas ocenjen na pet milijard evrov, a so se predvideni stroški od takrat do danes potrojili. Od tega bo polovico prispevala EU, ostali partnerji pa po deset odstotkov. Cilj projekta je naučiti se čim več o fuziji in izdelati fuzijski reaktor za pridobivanje energije.

73 komentarjev

«
1
2

simnov ::

Pa se ni to govorilo že nekaj let nazaj , da bodo zgradili.

kow ::

2 leti nazaj so planirali, da bodo koncali 2016.

BALAST ::

Verjetno veste da je "gospodarstvo" v vseh EU državah zelo na tleh, tako da po mojih napovedih bodo stroški ne samo 3x višji od planiranih, ampak najman 6x, ker se s takim projektom želi prvo "nasitit" gradbince, potem trgovce, tehnike, na koncu še šolstvo. Projekt je manjši
In doda še en razlog več za "tarnanje" našega domačega sektorja. :))

Še zanimiva primerjava za celotne poletne OI v Pekingu 2008 je bilo porabljeno "samo 3x" več denarja. Pravih številk ne vem, ampak po ocenah komisije OI.
65 miljard $ proti trenutno 3x 5 miljard EUR
Kar znese pri menjalni valuti US $1 = EUR 0.7604
49,4 miljard EUR : 15miljard EUR

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BALAST ()

guest #44 ::

Od kadar sem vidu video o tisti tetraedni metodi proizvajanja plazme, sem malce začel dvomit v ITER. Upajmo, da ne bo velika zguba denarja.

__luka__ ::

guest #44 je izjavil:

Od kadar sem vidu video o tisti tetraedni metodi proizvajanja plazme, sem malce začel dvomit v ITER. Upajmo, da ne bo velika zguba denarja.

Jah, odvisno kako interpretiras rezulate ITERja. Glede na to da elektrike ne bo delal, se investicija nikoli ne bo povrnila. Mogoče skozi razvito tehnologijo. Ampak to je bolj tako, teoretično.
the truth is out there

Jeronimo ::

Kaj pa bo pravzaprav proizvajal? Čeprav tudi če nič ne "proizvaja" bodo proizvodi rezultati. :)
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Matev ::

amerika je dala za vojno v iraku doslej že 3.000 milijard dolarjev

tri tisoč milijard !!!!

...

tu pa govorimo o 10-20 milijardah v razponu 20-30 let delovanja in testiranja novega načina pridobivanja električne energije

JohanP ::

Jeronimo je izjavil:

Kaj pa bo pravzaprav proizvajal? Čeprav tudi če nič ne "proizvaja" bodo proizvodi rezultati. :)

Vreme bodo proizvajali. Na vsakih 1000 sek delovanja bodo v luft spustili 500MW toplote.

Matev ::

Na vsakih 1000 sek delovanja bodo v luft spustili 500MW toplote.


ki jo bodo v naslednji fazi ujeli in omogočili tebi da serješ s polno ritjo

JohanP ::

Matev, ne seri in pripopaj link do tvoje trditve?

Matev ::

DEMO @ Wikipedia

Also notably, DEMO is intended to be the first fusion reactor to generate electrical power. Earlier experiments, such as ITER, merely dissipate the thermal power they produce into the atmosphere as steam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

LexLuthor ::

A SCT zida?
www.pasice.si

nekikr ::

Ah kje. A nisi prebral da bo stalo samo 30 milijard? Za ta denar SCT še temeljev ne položi.

Thomas ::

Majo teli znanstveniki z EU kot CEOtom en šnajd na votle toruse. Po njih al gonijo protone, da bi rešili svet, al pa stiskajo vodik - kar je precej isto - da bi rešili svet... Pa vse ogromn košta, pa prelaga se iz leta v leto.

Šnajd majo!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

Pa vse ogromn košta,


zanimivo da sem nad vojnami nihče nič ne pritožuje
pa stanejo dnevno toliko kot celoletno raziskovanje v celotni znanosti

Thomas ::

Ker od vojne še kej je. Stabilen dotok nafte. Od tegale pa ni nič. Kakšen spin off, a la web - kar je pa tudi veliko.

Karkoli človek že dela, kaj novega in uporabnega naredi. Cilji vojne ali CERNa sicer nikoli uresničeni, ampak najdejo novo, od tradicije neodvisno metodo brezpilotnih letal, avtomatskega izdajanja kave itd. Iz česar je stkan napredek.

Možnost da jim zalaufa fuzija je pa zelo majhna, čeprav ne čisto nična.

Ampak oni majo, oziroma bodo imeli svoj krof in bodo mačoti ko policaji v NYC. Še večji.

Napredek se bo pripeljal pa na nepredvidljiv peron. Na peronu ITER ali CERN, vlak napredka redko mimo gre. Je veliko več prometa na peronu WAR.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

Ker od vojne še kej je. Stabilen dotok nafte.


nisem vedel da se nafta ustvarja med vojskovanjem in pobijanjem

WarpedGone ::

Moj problem je, da Bussardu verjamem bol kot tem ITER "kekcem".
Zbogom in hvala za vse ribe

keber ::

Thomas je izjavil:

Ker od vojne še kej je. Stabilen dotok nafte.

Ravno ene toliko stabilen dotok nafte je kot brez vojne.

Thomas ::

nisem vedel da se nafta ustvarja med vojskovanjem in pobijanjem


Sej se ne. Samo morš met vojsko okrog unih polj in držav, sicer koj eni poženejo naftovode v luft, v svoji borbi za svobodo. Ti kar odpokliči oborožene čuvaje z naftnih polj v ... Prikaspiju. Pokolje delavce doslej neznana organizacija, ki se zavzema za neodvisnost Belučije ali kak drug tak, vse hvale vreden cilj.

Vojska je nujen strošek. In če vojska ni sposobna it na vojno, kadar je treba, je tud brezveze.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

ki se zavzema za neodvisnost Belučije

kot se je zavzemala slovenija za svojo neodvisnost

. Samo morš met vojsko okrog unih polj in držav, sicer koj eni poženejo naftovode v luft

in zato so krivci ljudje ne znanost

Vojska je nujen strošek.

a nepotreben

Thomas ::

Nujen in potreben strošek.

Sicer se koljejo manualno, kot v Ruandi. Ali Bosni. Ali bi se pri nas, da nismo imeli orožja in je bilo vsega hitro konec.

Ampak džaba ti to vse 100 krat povedat. Tudi ni lih on topic, ampak ti si vojsko privlekel not.

S fizikalnega stališča je to tko, da so po nevemkoliko letih, fizikalci skopali jamo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

WarpedGone ::

Nekater so pač tko slepi, da jim ne potegne, da ko ne bo vojske, bodo TAKOJ vzniknili lokalni warlordi s kamijoni orožja in začel špilat "osamosvojitve". Otročji idealizem pač.
Zbogom in hvala za vse ribe

Matev ::

Nekater so pač tko slepi, da jim ne potegne, da ko ne bo vojske, bodo TAKOJ vzniknili lokalni warlordi s kamijoni orožja in začel špilat "osamosvojitve".


lokalni warlordi?
tudi to je vojna

WarpedGone ::

aha, še en nadrealist iz paralelnega vesolja torej.
Zbogom in hvala za vse ribe

Matev ::

a ne bi šli raje na topic

to o vojnah je tu brezveze - mi pa prenehajmo besedno bojno

Thomas ::

Peace brother!

Na on topicu nimam kaj. Sem že vse povedal, leta nazaj, da je tole ibržno. Večina ste me imeli za Bushevega anti EU agenta, ki ne ve, kaj govori.

Ampak sem rekel, da je ITER brez veze že takrat. Razen tega so tud Amerikanci zraven, vsaj z eno nogo, v tejle gradbeno finančni jami.

Tudi jaz Bussardu bolj verjamem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

ampak jedrska energija prihodnsoti je verjetno fuzijska

in ne fizijska kot sedaj

Zheegec ::

kakšno ste imeli pa vsi tukaj gor mnenje, ko so se začele iste raziskave za koriščenje fizijske jedrske energije v elektrarnah?
je bilo brezveze?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

Thomas ::

Tapru popucat elemente nad železom, ki so fisijsko razcepljivi in exploitabilni, potem gremo šele zlivat tiste pod železom. Če mene prašaš.

Mislim, da ekonomija bo govorila skozi tehnologijo isto! Pojdi na torij, uran ... dokler jih še zadosti imaš. Potem bomo pa šli na zlivanje.

Vodik počaka, uran pa razpada.

Hehe .. tko kot stari dalmatinski ribiči. Oni so vedno govorili, "najprije izloviti tunu, inčuni su u tunama več ugrađeni!". Tko nekako.

To ni samo ribiška modrost, ki daleč presega danšnje Zelene birokrate. To je realna modrost tudi za gradnjo elektraren.

IMHO.

Na, si me vprašal, zdej pa maš.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Matev ::

saj po tvoji logiki thomas

bi bilo najbolje najprej les in nato premog porabiti predno bi šli na cepitev uranovih jeder

....


caveman ninja

Zheegec ::

žal ne znam hrvaško, me pa veseli, da daš nekaj na starodavne pregovore...
Če bi bil ITER financiran zasebno bi to podpiral 100%, dokler ni pa se mi zdi še vedno bistveno bolje, kot dosti večji zneski katere zmečemo stran za vso "global warming" histerijo.
Prav tako, kot se mi zdijo električni avtomobili super, dokler niso subvencionirani na noben način (kar trenutno na žalost to).
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Thomas ::

bi bilo najbolje najprej les in nato premog porabiti predno bi šli na cepitev uranovih jeder


Kakor reče ekonomija. Je vprašanje, če niso premogove elktrarne najboljša stvar. Pa plinske, pa naftne. Čeprav DOMNEVAM, da so fisijske boljše in celo NEKOLIKO DOPUŠČAM MOŽNOST, da bi bila fuzijska še boljše.

V ITER ne bodo pogruntali nič. Tud če bojo, sami ne bodo vedeli.

žal ne znam hrvaško


Sej ni kej znat. Tkole zavijajo recimo tud naprimer Dolenci, ista figa.

No, tisti ribiči pravijo, da je treba poloviti najprej predatorsko vrsto, šele potem njen plen, pa imaš vedno dovolj rib. Ker sardele so v tunah vgrajene. Kakor je vodik v uranu.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

V ITER ne bodo pogruntali nič.


naj uganem

ker te ni poleg?

WarpedGone ::

Ker delajo v fundamentu težko reč: visoko energetske nabite delce hočjo kontrolirat z magnetnim poljem.
Zbogom in hvala za vse ribe

poweroff ::

ITER je pač nujen strošek napredka. Tudi če ne prinese nič.

(Če velja za nekatere to za vojno).
sudo poweroff

Matev ::

Ker delajo v fundamentu težko reč: visoko energetske nabite delce hočjo kontrolirat z magnetnim poljem.


v fundamentu jim je zadevo že uspelo pripeljati zelo daleč

ni prvi tokamak ta ki ga sedaj gradijo

je pa največji

Thomas ::

Sej lahko mau preračunaš - relativistično - kaj se zgodi, ko gre kinetična energija delca v nebo, naboj pa ostane kot je bil. Masa delca in s tem gibalna količina gre gor, naboj, preko katerega skušaš vplivati na pot delca - in moraš vedno bolj, ker vedno bolj noro zavija po tistem votlem torusu - naboj torej, pa ostaja isti. Zato šponaš na magnetnem polju, kar ima pa spet stranske učinke, kot je poraba energije.

Tle je ena fundamentalna težava, skupna tako cernu kot iterju.

To je dober razlog, da ni iz vsega skp nč.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

To je dober razlog, da ni iz vsega skp nč.


če bi delali samo tiste raziskave in teste iz katerih bi že vnaprej vedeli da bo nekaj,
potem ti verjetno ne bi imel možnosti trolati po znanstvenem forumu

Thomas ::

Spet eden nervozen. Če se mi zdijo votli torusi težko vodljiva in neučinkovita zadeva, to povem. Če (še) smem, ane.

Povem tudi zakaj tako mislim. Ker pač naboj se relativistično ne povečuje, masa pa se. Zelo jasno in nazorno.

Če se pa ne sme nič "trolat" čez media & internet darlingse, kakor so recimo fantje od ITER, fantje in dekleta od CERN, babe od ESA, Obama folk ... ne da bi eni postali pošteno živčni in nestrpni ... pol pa tud šit, no!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Matev ::

Povem tudi zakaj tako mislim.


ja
jaz sem pa povedal zakaj to lahko poveš - kdo ti je fizično omogočil

tako kot ti govoriš za največje znantvene projekte sedanjega časa
tako so govorili tudi proti avtu in pred tem proti vlaku
da o nasprotovanju letalom niti ne govorim

nestrpnost je vedno od nekega odstotka ljudi ki ne razume da znanost MORA raziskovati in se razvijati

WarpedGone ::

Lej matev, men ITER smrdi izključno iz enega razloga: ker ga moram prisilno financirat tut jaz. In sm tut zarad njega revnejši danes tukaj. A je kaj na teoriji zadaj al ni je precej odvisno od meglenosti tvoje kristalne krogle.

Če bi ITER financiral privatni kapital bi mu ploskal. Naj poskusjo neki skuhat, če mislijo da lahko. V obstoječi obliki je pa ITER le kilav pankrt star 30 let in še vedno pripet na joško držav(e). In zgleda da bo tako še 30 let dokler ga ne vzame hudič.

nestrpnost je vedno od nekega odstotka ljudi ki ne razume da znanost MORA raziskovati in se razvijati

Tole je ZELO kratkovidna pozicija. Sredstva so omejena. Kje boš potegnu mejo katero znanost boš še podprl, katero pa ne več? Kdo je tisti ki bo dal žegn - ja tale projekt bo financirala država (= mi vsi preko davkov), tegale tukaj pa ne, hebite se? Vedno je tako, da o tem odločajo birokrati, ki o konkretnih stvareh nimajo pojma in se odločajo po občutku/politiki.

To ni noben razvoj.
Zbogom in hvala za vse ribe

Matev ::

nekomu recimo niso všeč raziskave raka

pa zato ne pomeni da naj kar nehajo raziskovati

drugemu pa ni všeč raziskovanje fosilov

...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

Thomas ::

Raziskave raka naj podpre farmacevtska industrija. Naj ve, da bo lahko kovala OGROMNE profite, če ji kaj rata.

Če je pa kalkulacija takšna, da profite bo pobrala država z davki, tveganje je pa pri tej industriji ... malo vlaga.

Tako odloča spet državni birokrat, kaj financirati in kaj ne financirati.

Zarad (skoraj konsenzualnega) socializma, razvoj ne teče tako hitro, kot bi lahko.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

Zarad (skoraj konsenzualnega) socializma, razvoj ne teče tako hitro, kot bi lahko.


razvoj ne teče tako hitro kot bi moral
zaradi takih nergačev ki so proti nečemu česar ne razumejo

Thomas ::

To me upoštevajo in zaradi mene ne odkrivajo, ja, to bo!

Jaz sem tisti ki zavira razvoj, seveda!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

ti sam ne

ampak če je takih mnogo in so proti nečemu česar ne razumejo

se pa res zgodi da se zavira kaj

 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/1f/Englishsm.png

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/1f/Englishsm.png



Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

Thomas ::

so proti nečemu česar ne razumejo


Problem je, da ne razumejo tisti, ki so za. Iskanje saboterjev izven SZ in CERNA ni iskanje na tapravem mestu. Gnilo je noter, v osnovi.

Sej vidiš. Ko so zgradili tisti LHC, še vedno niso nič odkrili. Sicer smo saboterji od zunaj močno zavrli gradnjo, povzročili padec magneta, padec kruha iz ptičjega gobca v superprevodnik in tko naprej ... ampak zdej jim pa baje lalufa, pa ni bozonota od nikoder.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zheegec ::

Thomas, še vedno me presenečaš. Si za neko high-tech družbo, po možnosti uploadano, čeprav še vedno ne veš, kako bo to v prihodnosti mogoče in če sploh je mogoče. Po drugi strani pa nisi za raziskave, ki bi lahko relativno hitro (za LHC so IIRC rekli okoli 10 let) prinesle neke nove ugotovitve, ki bi nam pomagale postati še bolj napredna high-tech družba (pa ne reči, da odkritje bozona ne pomeni nič, ker tega ne moreš vedeti, lahko sodiš čez par tisoč let mogoče, do takrat pa STFU).
Kakšnemu drugemu bi rekel, da je hinavski, pri tebi pa težko rečem kar koli, mogoče so to že znamenja shizofrenije?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FUZIJA - energija prihodnosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5111022 (1349) Karen
»

Naredi si sam - fuzijski reaktor (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5015306 (11471) petrus
»

Prvi reaktor za jedrsko fuzijo za vogalom?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
284648 (4648) Vikking

Več podobnih tem