» »

Šumenje v napajalniku

Šumenje v napajalniku

bluefish ::

Zadnjih nekaj tednov se v računalniku pojavlja precej moteče šumenje (ne piskanje). Včasih že ob zagonu, včasih pozneje.
Sprva sem domneval, da je NB ventilator ali ventilator napajalnika, vendar je bil šum prisoten tudi ob ustavitvi le teh. Ostale komponente so tihe.

Vse skupaj je še bolj fascinantno, ker je šum nekako sinhroniziran z opravili na računalniku. Prekinja ga že pomikanje po spletni strani, odpiranje map, bolj požrešna opravila pa ga popolnoma utišajo.

Torej, kaj bi bilo takega v napajalniku, da bi oddajalo moteč zvok?

Najbrž zadosti pove, da se gre za 550W LC, ki je že v letih (okoli 4 leta uporabe), vendar me vseeno zanima, kateri del bi ta zvok povzročal.
  • spremenil: bluefish ()

axee ::

Če je šum slišati med premikanje po spletnih straneh itd je to zagotovo šumenje grafične kartice. To je dost pogosta stvar.

Morda posledično tudi napajalnik šumi ampak priporočam da šenkrat preveriš ker sem skoraj 100% da gre za grafično.

Old Spice ::

Ali šumi tudi ko je računalnik ugasnjen? Sam sem imel podobne težave z PSU in je šumelo tudi ko je bil ugasnjen.

detroit ::

To sem že pri novejših zadevah doživel:) dvomim da ti bo koristl ampak vseeno probi sam razstavit komp pa mal popihat in pravilno nazaj sestavit
Skero

bluefish ::

@axee: misliš na kondenzatorje? Zvok pa je pravzaprav slišati edino iz napajalnika.

axee ::

Ponavadi zvok med premikanjem koleščka in podobno proizvajajo grafične v 2D načinu.

Če praviš da zagotovo prihaja iz napajalnika potem je to dober pokazatelj da se stara, morda tudi pregreva.

Samo v tem primeru bi čričkalo neprestano, ne pa samo ob lahkih opravilih. Morda pa je pri lahkih opravilih ventilator v napajalniku prepočasen in se posledično pregreva, ko pa ga obremeniš se primerno ohladi. Vsekakor spucaj napajalnik, med mirovanjem mora biti mrzel, največ rahlo topel.

bluefish ::

Zvok je pravzaprav konstanten in se prekinja ob opravilih (niti ni važno ali se gre za stvari, ki obremenijo grafično ali procesor). Torej ravno obratno :) .

axee ::

Hehe smešne situacije, enako sem jaz nekaj let nazaj z nekim LC 550W. Edino kar lahko sklepam je da se napajalnik stara, njegova učinkovitost se manjša (učinkovitost je manjša pri majhnih obremenitvah ter pri visokih, najboljša je nekje sredaj), ko pa ga malenkost obremeniš se stvar za trenutek popravi.

Če te res moti nabavi nov napajalnik, glede na to da računalnik poganja LC 550W bo kvaliteten Corsair CX400W mnogo močnejši, v upoštev pride tudi LC6560 (560 W), dejansko 80+ bronze, kakšnih 10EUR cenejši od Corsairja.

Vsekakor pa se tvoj LC počasi poslavlja.

bluefish ::

Ja, nekako tudi sam domnevam, da se poslavlja. Torej zamenjava.

Kišta je sicer stara in nekih hudih potreb po moči ni:

X2 4200+ (939)
6600GT > v roku pol leta zamenjava za kaj novejšega v rangu 5770
trije diski

Skratka, tale napajalnik? : http://www.mimovrste.com/artikel/240002...

Glede na starost sistema bi najbrž zadoščal tudi ta? : http://www.mimovrste.com/artikel/240002...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

BALAST ::

Meni je začel piskati stari LC, ker se je pregreval, posledično sistem ni bil več stabilen in je romal v smeti...

axee ::

CX 400W bo brez problema prežvečil 5770 in kakšen boljši procesor + še nekaj diskov.

bluefish ::

Morda še kak predlog cenejše alternative (pa ne LC)?

edit: sem gledal še malo specifikacije za tegale Corsairja in je menda primeren tudi za trenutne i7 sisteme ter podobno. No, vejretno bom kupil kar tega.
Se pa še kakega dodatnega predloga (v nižjem cenovnem razredu) ne branim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

axee ::

LC6560 560 W

Eden kvalitetnejših pri LC.

bluefish ::

OK, Corsair je v košarici, dostava jutri ali čez dva dni, potem pa bomo videli.

Zaenkrat hvala.

Han ::

V službi sem v pol leta zamenjal 4 LC-je, stare 3-4 leta. Posušeni in napihnjeni kondiji... Lahko že kar napovem, kdaj bo crknil naslednji. Skratka, LC nikoli več.

bluefish ::

Eto, napajalnik zamenjan, vmes še opravljeno čiščenje in spet uživam v tišini.

Prav tako je bilo prej potrebno za zagon računalnika najprej pritisniti na gumb, čakati nekaj minut in spet poskusiti zagnati. Sedaj gre normalno v prvo.

axee ::

Corsair? :D

BALAST ::

Saj je omenil da čez pol leta menja še ostalo drobovje.

bluefish ::

Da, Corsair.

Glede menjave je v roku pol leta na planu le grafična. Tale kišta bo zdržala še vsaj eno leto.

Pyr0Beast ::

Han je izjavil:

V službi sem v pol leta zamenjal 4 LC-je, stare 3-4 leta. Posušeni in napihnjeni kondiji... Lahko že kar napovem, kdaj bo crknil naslednji. Skratka, LC nikoli več.

Lepo da si se naučil. Šparati je najdražje :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Han ::

Mah, začelo se je z novimi kištami, za katere je bilo zaželjeno, da so tihe. Pa so dali notri 350W LC Power. Ostale komponente so bile sicer skrbno izbrane in še vedno delujejo brezhibno. Potem sem nabavil še 3 takšne napajalnike, da sem zamenjal "helikopterje" še v preostalih Celeron kištah... Zdaj namesto LC uporabim 400W Thermaltake Litepower. Me zanima, kako dolgo bo ta deloval. Verjetno bomo (končno) prej menjali P4 platformo. :P

Pyr0Beast ::

Hehe.

No, jaz imam tako mislenost; Da dober napajalnik kupiš enkrat in ga imaš za vedno, pravtako dobro ohišje.

Potem samo drobovje menjaš po potrebi :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Han ::

Za doma imam tudi jaz podobno miselnost, a sem enkrat že "švasal" kondije v Enermaxu. Službeni Tagan npr. je skoraj eksplodiral zadnjič. Skratka, tudi dober napajalnik lahko "odleti".

Han ::

In še ena nedavna na temo tvoje filozofije: zamenjam doma samo procesor - namesto Pentium Dual Core 2180 (nenavit) počim notri C2Q 6600 (tudi nič navit) in se mašina občasno ne zbudi. Jo odklopim z elektrike, priklopim nazaj, dela. Tudi cel teden, potem pa spet tema ob pritisku na gumb. Vzamem ven napajalnik (pet let star 420W Enermax Noisetaker), gledam kondije in ostalo, vse ok. Dam notri drug napajalnik (460W Enermax) in mašina piči že cel mesec brezhibno. Dvomim, da vse skupaj kuri kaj več kot 250 W...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

kuglvinkl ::

Jest zadnje leto v mašine dajem Corsair. Je morebiten troubleshooting veliko lažje, če veš, da napake ne rabiš iskat pri trafi. Neka 450W varianta za mislim da ene 70 evrov.

V main kišti je pa Enermax Liberty 500W (Quadcore na 3.0, pet diskov, GTX 260). Dela flawless.
Your focus determines your reallity

Pyr0Beast ::

Han je izjavil:

Za doma imam tudi jaz podobno miselnost, a sem enkrat že "švasal" kondije v Enermaxu. Službeni Tagan npr. je skoraj eksplodiral zadnjič. Skratka, tudi dober napajalnik lahko "odleti".



Tagan je ološ :)

Jest zadnje leto v mašine dajem Corsair. Je morebiten troubleshooting veliko lažje, če veš, da napake ne rabiš iskat pri trafi.


Jap :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bluefish ::

Še mimogrede.

Bi ta Corsair lahko poganjal GTX460 ali je GTS450 maksimum?

Vem, da ima le en 6-pin kabel, vendar je verjetno možna uporaba 5V konektorja preko adapterja?

bluefish ::

Malo pogledal naokoli - sodeč po izkušnjah gre brez problema.

jizzer ::

Men je zaj začelo na cajte ropotat ???
Kak vem da je napajalnik? Vstavo sem vse ventilatorje v računalniku pa je sao pri napajalniku nehalo glodat :S Kaj bi lahko to blo da tak ruži? Se ob kaj tolče?

Pyr0Beast ::

Možno, ali ba je ležaj suh.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

oo7 ::

Meni tudi napajalnik piska. Ko je računalnik v polnem pognu je vse vredu, ko pa miruje in je samo računalnik prižgan pa spušča čudne zvoke nekam čudno piska in zavija. Napajalnik je pa star 3 mesece Corsair Tx 750 in piska vsaj že 2 meseca.
Kaj to pomeni ga bo kmalu hudič vzel?

69charger ::

Ne, to se tudi pri mojem dogaja. Če ga pošlješ na garancijo ti bodo zamenjali za takega, ki ne piska, če te pa ne moti pa ni nič narobe.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zagon računalnika se ustavi ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
251620 (1292) kratos
»

LC Power napajalniki (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5811262 (9100) WyattEarp
»

Recenzija poceni napajalnika kaže vse pomanjkljivosti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Matične plošče
15337098 (32206) amigo_no1
»

Hkrati crknili grafična, rami, matična plošča

Oddelek: Strojna oprema
202248 (1673) pingo76
»

LC6550GP - Piska (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
605431 (4525) Pyr0Beast

Več podobnih tem