» »

Izšel Wine 1.2

Izšel Wine 1.2

Slo-Tech - Pred kratkim je izšla nova, izboljšana različica API vmesnika za poganjanje Windows aplikacij Wine.

Wine razvijalci so v novo različico dodali preko 23.000 sprememb in potolkli več kot 3.000 hroščev. Tako Wine z različico 1.2 na 64-bitnih sistemih zna poganjati 64-bitne aplikacije, podprt je velik del DirectX 9.0, Wine podpira simbolne povezave v Windows registru, Wine je bolje integriran v namizje, izboljšave so tudi na področju zvoka in (TCP) omrežji, itd. Seznam novosti si lahko preberete na njihovi strani.

55 komentarjev

«
1
2

WhiteAngel ::

Čestitke razvijalcem! Ogromen korak v primerjavi z 1.0, kar se tiče shaderjev v DirectX.

Še vedno pa osebno čakam na bolj native preoblekice za KDE/Gnome namizja pri poslovnih aplikacijah za windows. Zankrat lahko le zrišeš Windows teme, ki so podobne, a do pravega zlitja je še daleč. Alexandre menda noče slišati nič v zvezi s C++ ali z linkanjem s Qt/Gtk v Wine kodi za lepši izgled. Vprašanje, če bomo to kdaj imeli :(

l0g1t3ch ::

Sej wine je ql, sam kaj ko se dosti stvari seli na .net in si spet u riti.

poweroff ::

Mono?
sudo poweroff

l0g1t3ch ::

Če je aplikacija pisana z mislijo nanj, drugače zna hitro kaj narobe it.

KaRkY ::

Zelo dobrodošla zadeva.
@l0g1t3ch
Koliko sem na winehq gledal dela .net 3.5 v wine samo nisem tega testiral tako da teoretično .net nebi smel biti problem:)
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

MaCoFaCo ::

Na žalost je v praksi res tako kot je l0g1t3ch napisal.

filip007 ::

Mene zanima zakaj se stvari selijo na .Net "mono" so to samo podkupnine programerjev ali...

No vglavnem mono se butne dol z:
sudo apt-get purge libmono* libgdiplus cli-common libglitz-glx1 libglitz1
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

KaRkY ::

@filip007 zakaj na .net, ker je ogromnokrat lažje delat GUI aplikacije v .net kot pa C++.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

gsedej ::

Če bi bilo toliko dela vloženega v Mono Project potem skoraj upam stavit da bi v Windowsih uporabljali mono (nameto .NET). .NET aplikacije delujejo podobno kot javanske, za ceno portabilnosti gre nekaj hitrosti.
Nekateri ".NET" (dejansko CLI - common language iterface) programi že sedaj na linuxu tečejo hitrej ko v windowsih.

Težava je pač v tem, da je CLI, .NET, C# plod Microsotfta in folk ne mara imeti njihovih standardov v Linuxu.

r_DTgl ::

Mono ne bo nikoli vpzoreden z .net, razen če ga MS uradno ne podpre, kar pa se ne bo zgodilo in je po mojem mnenju tudi prav.

zajc ::

Danes sem naložil v Ubuntu 10.04 Toad for Oracle 10.5 in Oracle Developer Suite 10g in kar ne morem verjeti - dela brez problemov. To sta bili edini aplikaciji zaradi katerih sem še imel nameščene Windows v VirtualBox. Zaenkrat čestitke razvijalcem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zajc ()

poweroff ::

Lepo. Vseeno pošteno stestiraj zadeve - ob poganjanju wine iz konzole, da vidiš če se ti pojavi kakšna napaka.
sudo poweroff

noraguta ::

gsedej je izjavil:

Če bi bilo toliko dela vloženega v Mono Project potem skoraj upam stavit da bi v Windowsih uporabljali mono (nameto .NET). .NET aplikacije delujejo podobno kot javanske, za ceno portabilnosti gre nekaj hitrosti.
Nekateri ".NET" (dejansko CLI - common language iterface) programi že sedaj na linuxu tečejo hitrej ko v windowsih.

Težava je pač v tem, da je CLI, .NET, C# plod Microsotfta in folk ne mara imeti njihovih standardov v Linuxu.

odličen komentar!!!!!!! ali bi napisal kakšen članek za žurnal.???

r_DTgl je izjavil:

Mono ne bo nikoli vpzoreden z .net, razen če ga MS uradno ne podpre, kar pa se ne bo zgodilo in je po mojem mnenju tudi prav.

neumnost mono laufa kar precejšen del applikacij z nič predelave. bognedaj , da ponucaš še platform secifike. pa a kdo uporablja mono na tem forumu ali je to neka fama?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

r_DTgl ::

Haj precejšen je tko tko, mislm pa kle tud na ostale frameworke, ki temeljijo na. Netu, nwm xna, silverlight, razni komunikacijski protokoli, v tej luči mislim da ne bo nikol vzporeden. Tako da nej linuxaši ne sanjajo, nej rajš nardijo svoj framework, ki bo biv oh in sploh opensource >:D

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

noraguta ::

SL je daleč in ta je mišljem kot cross platform . marsihater drug api pač ni. tudi cloo laho laufaš z nekaj improvizacije na linuxu. so pa sistemi različni. ampak se tžko spomnim ketero apčikacijo iz linuxa bi clovek potreboval na wiansih. pa to ni point debate. ampak večima clr aplikacij je privialno danes prenest.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

filip007 ::

Ljudje se nočejo prilagoditi pol pa laufajo Office na Wine in podobne bedarije, jaz sem MAC sprobal pa mi je bilo vse jasno v 5 minutah pa tu ne vejo kaj je Vbox.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

noraguta ::

filip007 je izjavil:

Ljudje se nočejo prilagoditi pol pa laufajo Office na Wine in podobne bedarije, jaz sem MAC sprobal pa mi je bilo vse jasno v 5 minutah pa tu ne vejo kaj je Vbox.

kul sej to je point. mejhn morš pogledat. sam da je programerju major problem portat med .net in monom je pa čudno. ker je sicer časovno potratno ni pa ubijajoče. in tudi "prisilno modularizacijo" je prebno vršit. ampak še vedno je easy , naparam včasih. bom pa winkota poprobu te dni, in ce nismo prišli do konkretnih rešitev tudi pokopal.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

filip007 ::

Ja izgleda tud da so dobili kuverto od Steam, ker tam je nuja to.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

poweroff ::

Linux aplikacij, ki bi jih človek potreboval na Winsih je cel kup. Dejansko bi jaz po par letih uporabe Linuxa imel težave s prehodom nazaj na Windows. In to, da imaš source kodo ne pomaga - nekatere aplikacije so OS specific.

Res je pa nekaj - Linux se trudi. V Linuxu lahko poganjaš kar nekaj Windows aplikacij. Obratno seveda ne velja.

Seveda je pa razlika med programerji in uporabniki. Kot uporabnika me ne zanimajo frameworki. Zanima me če dela "moja" aplikacija. In tle se stanje izboljšuje.
sudo poweroff

noraguta ::

Res je pa nekaj - Linux se trudi. V Linuxu lahko poganjaš kar nekaj Windows aplikacij. Obratno seveda ne velja.

prosim , da se odstraniš iz debate ker ne poznaš osnovnih dejstev. od cygwin , SFU ,... do portanih aplikacij. nepoznavalci na tehničnem forumu bi morali biti vsaj tiho.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

poweroff ::

cygwin je pač šala.
sudo poweroff

noraguta ::

ne šala si ti.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

kitaj ::

poweroff je izjavil:

cygwin je pač šala.

Zakaj šala? Ali lahko malo razložiš ali linkaš na kak tekst. Nočem se kregat me pa zanima, ker prav tako kot ti pogrešam stvari na Windowsih in cygwin tudi uporabljam.

driver_x ::

Sicer ne razvijam v .NET-u, vendar tisti ki razvijajo pravijo, da če hočeš platformsko neodvisnost, da moraš že v Windowsih uporabiti Mono, namesto .NET-a.

Pa tudi poanta .NET-a, kot frameworka ni v prenosljivosti, če uradno obstaja samo za Windowse. Primer prenosljivega (in odprtega) frameworka je Java, ki deluje na večini platform.

Drugače pa fino za Wine, da gre naprej.

poweroff ::

Mislim, saj Cygwin ni tako švoh zadeva. Samo za uporabljat je bistveno bolj komplicirana kot Wine, poleg tega pa tako Wine kot Cygwin razvija odprtokodna skupnost. Se pravi - odprtokodna skupnost skrbi za portabilnost. Ne Microsoft ali zaprtokodniki.

Predvsem pa - zakaj uporabit Cygwin, če je pa bistveno enostavneje (in za isto ceno) mogoče uporabit kar Linux???
sudo poweroff

driver_x ::

Matthai: lahko bi si želel v Windowsih uporablat KDE. Ali pa mogoče cdrecord.

Gandalfar ::

Mogoce zato, ker je Linux joke kar se tice poslovnih in profesionalnih aplikacij? :)

Mogoce zato, ker nima barvnih prostorov porihtanih .. hkrati te dev team sili, da uporabljas dolocena njihova orodja.

poweroff ::

Gandalfar - je in ni joke. Kakor kje. Se pa stvari spreminjajo.

Saj poznaš tisti stari pregovor NSA: Cryptoanalysis goes onyl better, not worse. Isto je z Linuxom. :D
sudo poweroff

Gandalfar ::

Dobr, sam potem je pac treba bolj kriticno presojat taksne izjave:
Predvsem pa - zakaj uporabit Cygwin, če je pa bistveno enostavneje (in za isto ceno) mogoče uporabit kar Linux???

poweroff ::

Ja. OK, tečen sem, pa malo provociram.

Ampak realno gledano - če imaš neko poslovno aplikacijo, a ni bolj smiselno uporabil Linux pa notri Wine/VirtualBox, kot pa Winse, pa znotraj njig poganjat Cygwin, itd?

Po moje je to bolj smiselno. Razen morda v nekih specifičnih primerih.
sudo poweroff

Gandalfar ::

Jah ne ni. Ker ta poslovna aplikacija zna lepo v clipboard dat podatke v obliki, ki jih potem Word prebavi in naredis snip-snip in mas podatke v wordu ali excelu. Bi te rad videl kako copy/paste naredis za nek rich formatted content iz VirtualBoxa v OpenOffice, ki tece ne linuxu.

Torej moras na koncu dneva itak ves workflow imeti v VirtualBoxu kar se ti pa spet ne splaca.

MrStein ::

Katera Linux aplikacija ne dela v Windows? Na primer?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

driver_x ::

Gandalfar, katere poslovne aplikacije pa imaš v mislih? Tako SAP-ov, kakor tudi Oraclov ERP, ki imata skupaj več kot 60% tržni delež delujeta tudi v Linuxu.

MrStein: K3B in Amarok sta samo dve, ki se ju na hitro spomnim.

MrStein ::

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Poldi112 ::

Direkt iz tvojega linka:
Please be aware that no stable version of Amarok for Windows has yet been released. This means those builds are FOR TESTING PURPOSES ONLY. But theoretically they should work just as well as the version for Linux.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

driver_x ::

MrStein: za to verzijo nisem vedel, ampak kot je že Poldi napisal ...

poweroff ::

DejaDup recimo. Pa cel kup softwera za digitalno forenziko. Pa še kaj bi se našlo. Recimo določeni plugini za IM programe...
sudo poweroff

poweroff ::

Gandalfar je izjavil:

Jah ne ni. Ker ta poslovna aplikacija zna lepo v clipboard dat podatke v obliki, ki jih potem Word prebavi in naredis snip-snip in mas podatke v wordu ali excelu. Bi te rad videl kako copy/paste naredis za nek rich formatted content iz VirtualBoxa v OpenOffice, ki tece ne linuxu.

To je pa res. Ampak po drugi strani je itak trend, da aplikacije postajajo web-based. Kar pomeni, da lepo laufajo tudi na Linuxu.
sudo poweroff

Gandalfar ::

Kar je se zmer zanic za uporabnisko izkusnjo in pisanje resnih poslovnih porocil.

Gandalfar, katere poslovne aplikacije pa imaš v mislih? Tako SAP-ov, kakor tudi Oraclov ERP, ki imata skupaj več kot 60% tržni delež delujeta tudi v Linuxu.


Prakticno vsa kreativa? :)

driver_x ::

Aha, torej kreativne poslovne aplikacije, ali kaj?

A v tem stilu, kot so Maya, Blender, Inkscape, ....

Ali morda kaj takega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

Gandalfar ::

Preberi si kaj sem napisal. Takoj, ko moras eno laufat v VirtualBox ti pade lepa integracija s celim eko-sistemom. Zdaj, ce je to eno bancnistvo, ki dela izolirano to ni panike. Ko pa je to ena aplikacija iz katere redno kopiras stvari, po moznosti dela se resno s kaksnih HW pospesevanjem grafike pa je to resna nadleznost in se ti splaca it na cygwin namesto obratno, kar Matthai zagovarja.

driver_x ::

Torej je odvisno od posameznega primera, ali kako?

Gandalfar ::

Lej .. ce resno delas s SPSS-jem, ti PSPP ne zadosca. Torej moras zadevo pognat v winsih. Ce hoces, da se ti tiste tabelce in grafki lepo kopirajo, moras imet tudi Word odprt v istem operacijskem sistemu. Posledicno ni razloga zakaj bi sploh laufal Linux kot native sistem.

MrStein ::

Poldi112 je izjavil:

Direkt iz tvojega linka:
Please be aware that no stable version of Amarok for Windows has yet been released. This means those builds are FOR TESTING PURPOSES ONLY. But theoretically they should work just as well as the version for Linux.

Kak pa v praksi dela?
To so mogoče napisali pred enim letom.
Saj native marsikateri program ni ne vem kak stabilen. Recimo brasero ("naslednik" prej omenjenega k3b na Ubuntu).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

noraguta ::

sploh pa je panika k za windowse ni media playerja pa pekača. backup sw pa takisto ne.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Poldi112 ::

MrStein je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Direkt iz tvojega linka:
Please be aware that no stable version of Amarok for Windows has yet been released. This means those builds are FOR TESTING PURPOSES ONLY. But theoretically they should work just as well as the version for Linux.

Kak pa v praksi dela?
To so mogoče napisali pred enim letom.
Saj native marsikateri program ni ne vem kak stabilen. Recimo brasero ("naslednik" prej omenjenega k3b na Ubuntu).


Ne vem kako dela v praksi. Ampak če od dveh primerov samo za enega najdeš beta verzijo, potem je precej jasno, da vse pač ne dela. In ne vem kato te to sploh lahko preseneča.

Tudi nihče ne pravi, da ni alternativ. Seveda so. Ampak trditev je bila, da ni vseh programov, ki so v linux okolju, na voljo tudi za windows, in ta trdited drži kot pribita.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

driver_x ::

Gandalfar je izjavil:

Lej .. ce resno delas s SPSS-jem, ti PSPP ne zadosca. Torej moras zadevo pognat v winsih. Ce hoces, da se ti tiste tabelce in grafki lepo kopirajo, moras imet tudi Word odprt v istem operacijskem sistemu. Posledicno ni razloga zakaj bi sploh laufal Linux kot native sistem.


Se strinjam, saj zato sem ti pa rekel, da je odvisno od primera uporabe. Če npr. delaš v Matlabu in Eclipsu, ter rezultate svojega dela objavljaš v LaTeX-u, potem lahko takisto vse postoriš v Linuxu.

dragana ::

Gandalfar je izjavil:

Lej .. ce resno delas s SPSS-jem, ti PSPP ne zadosca. Torej moras zadevo pognat v winsih. Ce hoces, da se ti tiste tabelce in grafki lepo kopirajo, moras imet tudi Word odprt v istem operacijskem sistemu. Posledicno ni razloga zakaj bi sploh laufal Linux kot native sistem.


spss je nativno spisan tudi za linux:)

poweroff ::

Gandalfar je izjavil:

Lej .. ce resno delas s SPSS-jem, ti PSPP ne zadosca. Torej moras zadevo pognat v winsih. Ce hoces, da se ti tiste tabelce in grafki lepo kopirajo, moras imet tudi Word odprt v istem operacijskem sistemu. Posledicno ni razloga zakaj bi sploh laufal Linux kot native sistem.

Če pustimo ob strani dejstvo, da obstaja SPSS tudi za Linux, je stvar v tem. Če RESNO delaš, uporabljaš R. Ki pa spet bolje teče na Linuxu - mislim, bolj smoothy.

noraguta je izjavil:

sploh pa je panika k za windowse ni media playerja pa pekača. backup sw pa takisto ne.

Oh, seveda so. Samo free orodja so bolj tako-tako, resna pa draga. Saj je bila ravno zadnjič ena tema o tem odprta...
sudo poweroff
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Chrome za Windows postal 64-bitni (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7334809 (28770) Tr0n
»

na kaj paziti pri instalaciji win7

Oddelek: Pomoč in nasveti
393004 (2787) Ikspe
»

Luknja da noter padeš (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
5111534 (8396) Rias Gremory
»

Kako prisiliti prehod na 64bit

Oddelek: Programska oprema
292108 (1260) blackbfm
»

32, 64 in 86 bitna različica

Oddelek: Operacijski sistemi
298334 (7474) OmegaM

Več podobnih tem