» »

Ste si sposobni predstavljati četrto prostorsko dimenzijo?

Ste si sposobni predstavljati četrto prostorsko dimenzijo?

«
1
2 3

Zero0ne ::

Berem o tistem ruskem matematiku, ki za svoje podvige zavrača denarno nagrado, in med pregledom njegovih dosežkov sem prišel do tega problema. Namreč do predpostvke, da obstajajo višje prostorske dimenzije. Seveda te hipoteze ne moremo dokazati, niti njen obstoj nima nikakršnih implikacij za tri prostorske dimenzije, ki jih poznamo, tako da je praktična uporaba (zaenkrat) dvomljiva. Ampak, smo si četrto dimenzijo sploh sposobni predstavljati? Tu je primer dveh osnovnih geometrijskih teles - krogle in kocke - v štirih dimenzijah.

4-kocka

vir: Wikipedia

animacija rotacije 4-kocke

vir: Wikipedia
edit - original (animacijo) najdete tukajle: wikimedia

mreža telesa 4-kocke

vir: Wikipedia


Približno tako bi 4-kocko videli projicirano v treh dimenzijah. Tako, kot je kocka sestavljena iz šestih kvadratov, je 4-kocka sestavljena iz osmih kock.

Pri krogli je vse skupaj še bolj komplicirano. Če je t.i. "manifold" idealna dvodimenzionalna predstavitev površine krogle, potem je krogla idealna tridimenzionalna predstavitev površine 3-sfere.

vir: Wikipedia


To je stereografska projekcija 3-sfere: rdeče krivulje so vzporedniki, modre poldnevniki, zelene pa hiper-poldnevniki. Sekajo se v rumenih točkah.

Osebno v abstraktnem, teoretičnem vidiku stvar razumem - ampak praktično si takega prostora ne predstavljam.
uname -o
  • spremenilo: gzibret ()

Thomas ::

Po mojem si predstavljamo bolj 2D projekcije 3D sveta, kakor pa 3D svet. Dinamično projekcijo 4D sveta na 2D svet si pa dal zgoraj, animated gif.

Ne vidim pa nobene načelne ovire, da bi se kdo streniral in vizualiziral kakšne 4D slike. Mogoče je, IMHO.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zero0ne ::

Ampak smo sposobni iz 2d projekcij sestaviti 3d sliko. Ali smo iz 3d projekcij sposobni sestaviti 4d sliko?
uname -o

Okapi ::

Bolj je vprašanje, ali si znamo pravilno predstavljati. Oziroma, kako lahko sploh vemo, ali si prav predstavljamo, karkoli si že predstavljamo. Ker če si nekaj napačno predstavljaš, je bolje, da si sploh ne.

O.

black ice ::

Čemu četrta prostorska dimenzija?

Zero0ne ::

black ice je izjavil:

Čemu četrta prostorska dimenzija?


Nujna predpostavka v nekaterih najpomembnejših nerešenih matematičnih problemih.
uname -o

Mr.B ::

A ni četrta dimenzija Čas. Torej za zmenek se zmenim latitude + longitude + višina +ura. Torej zmenim se na LJ Gradu , katerega kordinate so latitude + longitude + višina(odaljenost od središča zemlje, ali neke skupne točke v vesolju) + ter seveda zmenim se ob uri (ura+datum).
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

antonija ::

Naslov teme je "Ste si sposobni predstavljati četrto prostorsko dimenzijo?" Kaj se splosno razume pod pojmom "cetrta dimeznija" je vseeno, OP sprasuje po cetrti prostorski.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

darkolord ::

A ni četrta dimenzija Čas
Mnja, to je blo včasih. Zdej je pa "moderno" to, da za 4D prostor uporabiš pravila, izpeljana iz 3D prostora - torej dodatna os, pravokotna na vse 3 osi 3D prostora.

Zgodovina sprememb…

Zero0ne ::

Čas ni dimenzija, ampak unikaten fizikalni fenomen, povsem ločen od prostora.

Po mojem je glede na število odkritih matematičnih problemov, ki tako rekoč zahtevajo višje prostorske dimenzije, verjetnost njihovega obstoja kar velika. Pojavljajo se tudi v kvantni mehaniki in raznih poskusih dognanja "teorije vsega", npr. tej.
uname -o

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zero0ne ()

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Bolj je vprašanje, ali si znamo pravilno predstavljati. Oziroma, kako lahko sploh vemo, ali si prav predstavljamo, karkoli si že predstavljamo. Ker če si nekaj napačno predstavljaš, je bolje, da si sploh ne.
O.



Ja, to je priblizno tako, kot, ce bi si probaval predstavljat kaj pes 'vidi' ko voha ali pa kako morski pes vidi elekricne impulze. Ali pa kako kiti in delfini uporabljajo echo lokacijo.

Tezko. :)

PacificBlue ::

Heh interesting stuff..

We have a very good intuitive grasp of what 3D is, to the point that we are normally quite unconscious of the fact we're only seeing in 2D.

Similarly, a hypothetical 4D being would have a 3D retina, and would see the 4D world as 3D projections.

It would not directly see the 4th dimension, but would infer it using indirect information such as light and shade, parallax, and previous experience.

The key here is that what the 4D being sees in its retina is 3-dimensional, not 4-dimensional. The 4th dimension is inferred. But since we have a good intuitive grasp of 3D, it is not that difficult to understand what a 4D being sees in its retina. From there, we just need to learn how to infer 4D depth.


http://eusebeia.dyndns.org/4d/vis/01-in...

Grey ::

Jaz si 4. dimenzijo predstavljam kot zunanjega vsevedega opazovalca nekega 3D sistema (recimo Bog ali pa astralna projekcija mojega uma). Je to vsaj približno prav?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

RazzorX ::

Kako si lahko pod 4. prostorsko dimenzijo predstavljaš boga in podobno?

antonija ::

Ce je cetrta dimenzija "bog", kaj hudica je pol peta, sesta, n-ta?? Prostorskih dimenzij lahko nastancas poljubno mnogo namrec...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

innerspace ::

Moje mnenje je priblizno taksno..
Vsaka dimenzija predstavlja nabor informacij in ustvarja objekt, mu dodaja neko lastnost.
3D prostor je staticen prostor, torej je 4D prostor spremenljiv, lahko bi sklepal, da cetrta dimenzija predstavlja cas znortaj prostora.
Vsaka nadaljna dimenzija omogoca preslikavo prejsnjega stanja ter spremembo tega, torej cetrta dimenzija pri 3d prostoru ustvarja dinamicni prostor.
Kolikor natancno je prostor(objekt) definiran, toliko natancno se da izracunat, deducirat nadaljno stanje. Seveda ob upostevanju lastnosti, ki jih dolocimo ali ugotovimo za vsako mozno in dejansko stanje.

Offtopic
*Rekel bi lahko torej, da zavest predstavlja neko dodatno dimenzijo znotraj ostale 'nezive' prostorske/dimenzijske strukture.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

antonija ::

Za kaj tlacite cas med prostorske dimenzije?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

innerspace ::

Sem povedal zakaj... Ker je to tako, kot ce bi tlacil prostor v ploskovne dimenzije ali povrsino v linearno dimenzijo.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Grey ::

RazzorX je izjavil:

Kako si lahko pod 4. prostorsko dimenzijo predstavljaš boga in podobno?

Kaj se takoj zapikuješ v Boga (nisem neki vernik)...dal sem ga le kot primer, ki je sinonim za vsevednost, vseprisotnost, kar 4. dimenzija nekako je.

Brane2 ::

IMHO je to past, v katero se ne bi smeli pustiti ujeti.

Tudi sam sem si poskušal prestvaljtai te stvari in zaradi tega nisem celo večnost naredil niti koraka naprej.

"Predstavljati si" pomeni uporabiti poseben namenski HW v možganih samo za ta namen. GPU computing, če tako hočeš.

Ker specializiranega HW za orientacijo v 4D prostoru nimaš, bo poskus vizualizacije sproduciral samo mnogo škripanja z zobmi, napak in zablod.

IMHO seveda.
On the journey of life, I chose the psycho path.

innerspace ::

Se nekako strinjam z Branetom2, vizualizacija tu nima efekta, vsaj v vsakdanjem smislu ne. Drugo pa je uporaba 'pripomockov' ki za kratek cas rewirajo mozgane...a o tem nebi.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Brane2 ::

Ja, marihuana dela, ampak vsaj pri meni ne tako.

Vsaj pri meni je bila bolj kot tahud LN2-cooled overclock, ni mi pa prinesla nek novi 4D vizualni center ali kaj podobnega.

Definitvno ti pretrese vse interne PCIe slote in razširitvene kartice in spremeni perspektivo, ne vdela ti pa nove grafikulje...
On the journey of life, I chose the psycho path.

innerspace ::

Off-----
Ne ne, ni to Mary:) Ta je dokaj easy, mislim bolj na mocnejse 'zadeve' ala LSD ali Psylocibin ali Salvinorin A ali DMT...
A vseeno nebi promoviral kakrsnekoli uporabe, zato bom tiho:)
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Brane2 ::

Aja, to ti pa kao "odklene dodatna jedra" ?

Kaj pa če si iz serije, ki jih nima ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

bosmla ::

To je bilo blizu - ni vse v naprezanju bolj v sproscanju. Dolocene substance sicer pomagajo "videti skozi lino" vendar je to dalec od "odprtega okna" in tudi delovanje je vedno slabse. Obracat se je potrebno "v sebe", pustiti naucene-dresirane stvari za sabo potem pocasi "vidis" tudi okoli vogala... skratka odklenes dodatna jedra - dele mozgan katere trenutno ne "uporabljas".

Edit: no ja pa se vec je...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bosmla ()

Brane2 ::

Kar pa se teh pripomočkov tiče, zakaj tanajhujši znanstveniki ne prihajajo iz teh vrst, če stvar dejanjsko dela ?

Saj Feynman je eksperimentiral s temi stvarmi na sebi ravno iz teh vzrokov, pa je potem vse potihnilo.

Jaz sem do tega bolj skeptičen. Stvar mogoče nekje nekaj dela ampak ni vsak pohar v lovu za novimi idejami.
On the journey of life, I chose the psycho path.

bosmla ::

Pa se: ko vidis sirse ti ni ravno prioriteta v "resevanju sveta" oz. izumljanju "novih stvari"...

innerspace ::

Stvar mogoče nekje nekaj dela ampak ni vsak pohar v lovu za novimi idejami.

Absolutno. Za Feynmana sem slisal, ampak ne gre povezovat osebne izkusnje s fizikalno predstavo sveta ali matematiko, morda le ce se kdo cuti tega sposoben. Mislim pa da je nekaj takih...
Recimo:

Besedisce ni evolviralo v smeri opisovanja osebnih izkusenj s halucinogenimi snovmi, fizika in matematika tudi nista temu namenjeni. Ne se:)
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Zero0ne ::

Berem tisti link od PacificBlueja in imam vprašanje:



Torej, to je 4-kocka. Sestavljena iz osmih kock. Celotna zunanja struktura je ena kocka sama, znotraj nje pa je v 4. dimenziji "zavihanih" še ostalih 7 kock, ki so vse enako velike, kot "zunanja".

Če bi torej imel vrata na zunanji strani 4-kocke in stopil skozi njih, bi prišel v zunanjo kocko. Ko pa čez njih stopiš drugič, si ujet v notranji? Seveda povsem možna posledica, če se prebivalec 3d prostora poskuša znajti v 4d.

Pa še enkrat, prosim nehajte tlačit sem zraven čas, vsevednost in boga (lol). Tu gre debata o četrti prostorski dimenziji, logični nadgradnji tridimenzionalnega evklidskega prostora.
uname -o

Tr0n ::

RazzorX ::

Grey je izjavil:

RazzorX je izjavil:

Kako si lahko pod 4. prostorsko dimenzijo predstavljaš boga in podobno?

Kaj se takoj zapikuješ v Boga (nisem neki vernik)...dal sem ga le kot primer, ki je sinonim za vsevednost, vseprisotnost, kar 4. dimenzija nekako je.


Zapičil sem se v boga zato, ker nima neke veze s prostorsko dimenzijo.

antonija ::

Ne razmisljat o "8ih kockah", ker kocka je samo ena. Samo razvlecena je se v eno dimenzijo :) Lahko si tud predstavljas notranjo kocko kot 3D objekt in zunanji skelet kot 4D strukturo, ampak to se vedno ni to...

Sem se pa spomnil da sem kaksno leto nazaj na travniku nasel strasno dobro risanko z naslovom (mislim da) 3D. Ubistvu je bla narjena v stilu south parka (nacin animacije), je pa zgodba sla od pikice do crte in potem do likov, koncala se je pa ko je lik pogruntal da obstaja tretja dimenzija in najdu ogromno rumeno kroglo (z ocmi in usti seveda) ki ga je hotla pojest al neki tazga... Uglavnem cela risanka je bla al zunanji pogled na doticni svet (1D in 2D) oz. kako "prebivalec" doticnega sveta (1D, 2D, 3D) "vidi" (projecira na razpolozljive dimenzije) svet drugih. Bom probal najdet tocen naslov al pa clo IMDB link, ampak stvar je bla super za razmisljat o tehle dimenzijah...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Grey ::

RazzorX je izjavil:

Grey je izjavil:

RazzorX je izjavil:

Kako si lahko pod 4. prostorsko dimenzijo predstavljaš boga in podobno?

Kaj se takoj zapikuješ v Boga (nisem neki vernik)...dal sem ga le kot primer, ki je sinonim za vsevednost, vseprisotnost, kar 4. dimenzija nekako je.


Zapičil sem se v boga zato, ker nima neke veze s prostorsko dimenzijo.

Jaoooooo, nadomesti besedo Bog s tvojo zavestjo ali pa tvojim telesom samim. Zadovoljen? Da fak na kake bedastoče se lovite. Samo poglej to "lepotico" od 4D kocke...že sama po sebi prikazuje, da je to nek hiperprostor iz katerega gledaš v svoj sedanji 3D prostor od zunaj. Nekako tako kot bi ti bil npr. Max Payne, potem bi te pa vzeli iz igre ven in bi iz našega sveta gledal v svoj VR svet.

Zero0ne ::

Tr0n, Grey - spet, gre za preprosto nadgradnjo 3d prostora. Tako, kot sta prvi dve dimenziji temeljni del našega prostora, je tudi tridimenzionalni svet temeljni del 4d prostora. Od zunaj gledaš edino teoretične objekte, ki imajo samo 3 dimenzije.

Tukaj diskutiramo o geometriji, in ne o metafizičnih implikacijah obstoja četrte prostorske razsežnosti v dejanskem vesolju.
uname -o

RazzorX ::

Ne nisem zadovoljen, ti govoriš čisto o drugi stvari kot naj bi tukaj potekala debata. Ne iščemo obstoja nekega nadnaravnega ali česarkoli ampak le nekaj več od 3 dimenzije. Torej če si predstavljaš da živiš ti v 2 dimenzijah (vem, nelogično, ampak vseeno) in potem razmišljaš kaj bi bila nadgradnja tega 2D prostora, v katerem živiš. To je 3D prostor, katerega si znamo predstavljati s pomočje več 2D slik (projekcij). Torej sedaj razmišljamo kako si predstavljati 4D prostor z naprimer pomočje 3D projekcij. To iščemo, ne nekih sil ali ne vem česa kar ti iščeš.

Thomas ::

Morm mau zaostrit. Da se vizualizirat 4D svet. Superračunalniki iz leta 1981 so ga že, sem videl rezultate takrat.

Danes je tega ohoho. V skrajni sili napišeš svoj 4D render in de iz produktov učiš vizualizacije.

Men se ne zdi tolk da bi sam probal, ampak bi šlo.

Nikjer v možganih ne piše, da lahko vizualizirajo samo 3D.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

4D render v smislu da ti iz tega naredi 3D projekcijo ?

Fajn. Saj koneckoncev si tudi ti predstavljaš stvari v 3D, čeprav sta tvoji mrežnici v 2D.

Dobil boš 4D render, vendar ne v svoji glavi. Tako si prvi del projekcije "predstavlja render", projekcijo projekcije pa ti.
On the journey of life, I chose the psycho path.

dzinks63 ::

Zamislite si, da ste del samo 2D prostora. In da za 3D nimamo pojma kako bi naj zgledalo. Bi bilo zelo težko. Že za nas je težko, ko točno vemo kakšen je 3D svet. V 2D svetu pa moraš imeti podane tri projekcije iz katerih kahko potem sklepaš in si predtavljaš 3D. Enako težko, oziroma še kakšno potenco težje je prestaviti pogled iz 3D v 4D. Zadeva je nekako "podobna" matematičnemu integralu proti odvodu. Predstavljati si 4D svet je seveda mogoče, vendar je zelo kompleksno, za zakaj takega bi rabili ogromno vaje in treningov, da bi možgani počasi začeli procesirati novi svet. Naši možgani se skozi evolucijo temu pač niso posvečali. Veliko lažje nam je seveda s pomočjo superkompjuterjev in tako se tudi to dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Thomas ::

Si lahko solidno predstavljaš 3D na podlagi 2D projekcij?

Lahko. Torej tudi 3D projekcije 4D sveta.

Je pa težko, saj je že 3D težko. Ni pa ravno nemogoče,
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bosmla ::

Za 3D ves kako moras gledat, za 4D pa nimas "tocke pogleda" zato moras "razsirit pogled".

Edit: Oci so premalo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bosmla ()

Thomas ::

Za 4D svet lahko izračunaš vsako XYZW koordinato. Ni skrivnosti. Niti za projekcije in ne za projekcije projekcij.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bosmla ::

Pa se vedno ne ves kaj gledas ;) oz. kako naj "gledas".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bosmla ()

Brane2 ::

Thomas je izjavil:

Si lahko solidno predstavljaš 3D na podlagi 2D projekcij?

Lahko. Torej tudi 3D projekcije 4D sveta.

Je pa težko, saj je že 3D težko. Ni pa ravno nemogoče,



Ja, ampak za 2D-3D transformacije imaš že HW v glavi in ta je bil razvijan in dopolnjevan kar nekaj časa.

Brez tega bi si predstavljal 3D tako kot to sedaj počneš za 4D+, s svinčnikom, papirjem in eksternimi renderji.

To pa pomeni, da si 4D zaenkrat verjetno ne moreš predstavljat.
Mogoče si lahko izdelaš kako boljšo berglo, to je vse.


Saj ne pravim, da si s tem nemočen, saj zunanja orodja in matematika očitno opravljajo svoj posel, le da verjetno delo skozi 4D vizualizacijo znotraj lobanje verjetno ni realno, vsaj ne danes.

Ko bomo pa vdelani v pravi HW pa verjetno ne bo problema, da bi si pridelali extra "4D unit" ali dva.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Okapi ::

4. dimenzija je, vsaj zaenkrat, špekulacija, hipoteza, nihče ne ve točno, kakšna je (niti matematično). Obstajajo različne možnosti. Tako da tudi če si nekaj predstavljaš, ni nujno, da si prav predstavljaš.

Ena taka bergla je, da pomisliš, kako 3D predmete vidijo v 2D svetu. Kako 3D kocko vidijo bitja v 2D svetu? Kot nek lik, odvisno od tega, kako je kocka orientirana glede na njihov svet. Ta lik se tudi spreminja, če se kocka premika glede na 2D svet.

Podobno pa si lahko predstavljamo, da bi 4D kocko videli v našem 3D svetu kot neko geometrijsko telo. Če bi se premikala skozi naš svet, bi se 4D kocka nenadoma pojavila, se spreminjala in nato izginila.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

noraguta ::

4. dimenzija je, vsaj zaenkrat, špekulacija, hipoteza, nihče ne ve točno, kakšna je (niti matematično).

četrta dimenzija je prav dobro matematično definiran pojem.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Okapi ::

četrta dimenzija je prav dobro matematično definiran pojem.
Ja, če rečeš, da je četrta dimenzija enaka prvim trem. Ampak AFAIK pri recimo tistih 11 ali kolikor je že dimenzij pri strunah, dodatne dimenzije niso enake.

O.

nodrim ::

tole je ta video, ki opisuje miselni preskok iz 2D v 3D ... potem si pa predstavljajte naslednji korak iz 3D v 4D ..



čeprav tko na hitro ... trenutno si na 2D površine (papir, monitor itd.) rišemo predstavitev 3D predmetov ... zdej bi pa tle radi spet na 2D površino narisali 4D predmet ...

najbrž bi si blo lažje predstavljat 4D, če bi si ga "narisali" v 3D in ne, da si ga poskušamo narisat v 2D, kjer se "sploščita" že 2 dimenziji ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nodrim ()

noraguta ::

eh vseeno v kakem razmerju so si , vektorski prostor je algebrajski pojem. vseeno na kaj lepiš določene neodvisne spremenljivke.
glede predstave pa hja simpl stvari se da, težje spet ne. sicer nas pa večina ne zna z kemikom narisat mehurčkov od žajfnice. vsaj zase vem , da bi slika najbrž izpadla kot kup sramnih dlak.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Okapi ::

eh vseeno v kakem razmerju so si , vektorski prostor je algebrajski pojem.
Hotel sem povedati, da ne vemo, kakšno je to razmerje v resnici (če 4. dimenzija obstaja, seveda).

O.

noraguta ::

Hotel sem povedati, da ne vemo, kakšno je to razmerje v resnici (če 4. dimenzija obstaja, seveda).

če vidiš felšano žogo v zraku njen let opišeš kako? mogoče kot f(x,y,z,t) ergo obstaja.

o resnici pa ne morem govorit, ker je še nisem srečal.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj pa, če so nevtrini vendarle hitrejši od svetlobe?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
109501 (8050) one too many
»

Kaj se zgodi z objektom če pade iz viŠje dimenzije

Oddelek: Loža
355540 (4745) Yosh
»

Brezčasnost? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1238572 (6382) antonija
»

4. dimenzija

Oddelek: Znanost in tehnologija
166467 (4697) gruntfürmich
»

Človek več kot le tri-dimenzionalno bitje?

Oddelek: Znanost in tehnologija
322647 (1789) drejc

Več podobnih tem