» »

Parapsihologija

Parapsihologija

Valentin ::

Morda bo kdo rekel, da tole ne spada v ta forum. Toda večkrat sem že slišal o pojavih, ki jih znanstveniki ne morejo pojasniti - telepatija, telekineza, predvidevanje prihodnosti...

Telepatski pojavi so baje precej pogosti pri dvojčkih. Ali ko nekdo začuti smrt svojega bližnjega nekje na drugem koncu sveta.

Enkrat so celo kazali na TV posnetek neke Rusinje, ki je premikala predmete z močjo volje.

Baje obstajajo jasnovidci, ki so zelo uspešni pri reševanju kriminalnih dejanj ali pri iskanju pogrešanih oseb.

Koliko je kaj resnice na tem ?
In če je, kako take pojave lahko pojasni znanost?
  • zaklenil: BigWhale ()

Thomas ::

> Koliko je kaj resnice na tem ?

0.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sketch ::

Jah... s tem je IMO tako kot z alternativno medicino - najverjetneje je nekaj na tem, ampak na 100 ljudi, ki trdijo, da nekaj znajo, jih je 80 šarlatanov, 19 pa totalnih norcev, en pa mogoče ima kaj za pokazat. In zaradi tega je težko kakršnekoli pametne raziskave delat na tem področju.

lp
s.
Adapt and overcome.

Binji ::

Se strinjam s skethcem, poleg tega pa mislim, da sm jaz jasnoviden.. Vedel sm, kaj bo Thomas povedou, se predn sm vidu post:D
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

MadMax ::

Binji: sva popolnoma enakega mnenja ;)


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

AlchemY ::

Nekaj resnice je sigurno na tem, samo nismo se dovolj razviti (duhovno), da bi je razumeli....

Thomas ::

Ena najboljših nadaljevank trenutno na slovenskih televizijah je PRAXA.

Eden od odvetnikov zabrusi priči:

Tako ste prepričani v obtoženčevo krivdo, da lažete zdaj na prostoru za priče! Mislite, da s tem delate dobro, ker je itak kriv.

To je ta situacija s parapsihologijo. Tako so nekateri prepričani da je validna - da lažejo v njen behaf.

Isto je z UFO. Isto je bilo s čarovnicami in samorogi.

Če človek misli, da čarovnice res letajo na metlah okoli, potem je zelo prone PRIČATI, da je to videl na lastne oči. Ker misli, da podpira resnico, dela dobro.

Težava je le v tem, da ta stranka v postopku NIMA boljših prič ali dokazov.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Liquid ::

to s parapsihologijo se večini zdi popolna bedarija....so pa tudi drugi. Ko pogledamo v zgodovino se nam zdi da smo najpametnejši in najbolj razviti...kaj pa če bo čez tisoč al več let neka druga rasa pa bomo mi samo še ena faza v razvojni lestvici. V srednjem veku so živeli v popolnem prepričanju da so najpametnejši pa najbolj razviti pred tem so mislili da je zemlja ploščata.

Večne zmote...toliko stvari neodkritih ki jih še nismo niti pričeli dojemat.Mogoče smo pa preveč zaostali in primitivni da bi odkrili nekaj več. Še je čas za druge generacije....če se prej ne iztrebimo.8-O

Valentin ::

No, če predpostavimo, da vseeno nekaj je na tem, potem se ve kdo bi bil najbolj zainteresiran...

Telepatski vohun v službi vojaško-obveščevalne organizacije bi imel zanjo neprecenljivo vrednost...

Če že potekajo kakšne resne raziskave na tem področju, lahko torej sklepamo kdo jih izvaja in da so izsledki najstrožje varovana skrivnost.

Načelno zanikanje parapsiholoških pojavov pa je potem za pričakovat...


Meni se kaj takega ne zdi povsem izključeno...

Lucifer Tanatos ::

jah jst se prov nč nebi uperu telepatskih sposobnosti, bi saj moje ženšče mal bols razumu hehe :D (čeprov mi bo pomojem pol še mn jasn>:D )

No pas šalo nastran, verjetn je kej takega možn, vendar pa si nebi želu met soseda, k bi lohka vrtu po mojih mislih, bi si vi?
Les yeux sans visage

Eschelon ::

O parapsihologiji je na internetu malo morje bu****ita. Tako, da vsi, ki iščete - kanček zdrave pameti.
Je pa tako, da se s Thomasom ne morem strinjati. Zadeve se ne da v celoti kategorično zavrniti (še najboljša primerjava, ki se mi pride na pamet v tem trenutku je tista med alkimijo in kemijo).
Približno spodoben link.
Avtor je odbitek - tiste bolj inteligentne sorte.:D

Thomas ::

Morda (ne morda, zagotovo) telepatija je možna. Po radijskih valovih se pogovarjaš direktno "iz misli v misli".

Brez dvoma je možen tudi rentgenski vid.

Vprašanje pa je, če imamo to oboje ljudje "implementirano".

Jest bi reku da ne. Preveč so iskali dokaze in premalo (nič) niso našli.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tomi ::

odiedog: po moje je pri alkimiji v primerjavi s kemijo več res kot pa pri parapsihilogiji v primerjavi s psihologijo.
Sicer je off-topic, samo tale topic tako nikamor ne gre:
Alkimija je imela za cilj spreminjanje elementov. V osnovi gre za spreminjanje jeder, kar pa lahko počnemo. Obsteljevanje težkih jeder, zlitja in podobne stvari so možne, in se delajo, samo seveda ne tako, da bi iz železa dobili zlato.

Za parapsihologijo se pa tokrat popolnoma strinjam s Thomasom.
metrodusa.blogspot.com

AlchemY ::

Tomi: bistvo alkemije NI v spreminjanju elementov ampak v spreminjanju samega alkemista! Spreminjanje elementov je samo stranski ucinek, medtem ko je skrajni cilj sprememba alkemista.

Thomas: samo potrujes moj zgornji stavek.

Tomi ::

AlchemY: kljub tvojemu nicku ti moram povedati, da SSKJ obravnava samo alkimijo. Tudi knjiga je samo Alkimist.
Kar pa se tiče samega smisla, pa nisem 100% prepričan, da je res to, kar pravim, samo po moje ni daleč.
metrodusa.blogspot.com

Mercier ::

Enkrat sem v šoli bil hud in sem pogruntal razliko med kemiki in čarovniki:

Med kemičarko in coprnico je razlika v eni sami konstati! >:D

:D

Liquid ::

Splošno je dokazano da povprečni ljudje uporabljamo le 3-5 % naših možganov. Si predstavljate česa so sposobni malo bolj nadarjeni ki uporabljajo le 10-15 % a so 3x pametnejši in zmogljivi.

Mercier ::

Ja, tole z možgani. Kje je tu fora? Recimo, zakaj ne rečemo, da srce lahko pumpa hitreje, ali pa jetra uničijo več alkohola...

Zakaj je to bolj interesantno? Ne le naravna lastnost možganov - tak pač delajo, pa zdravo.

Eschelon ::

Thomas
Ne, nisem mislil tega. Tvoji primeri so banalni in povsem uresničljivi že v bližnji prihodnosti.

Vprašanje pa je, če imamo to oboje ljudje "implementirano". Jest bi reku da ne. Preveč so iskali dokaze in premalo (nič) niso našli.
Vsekakor. Za večino ljudi velja ko pribito. Ampak...

Parapsihologija je zelo neznano področje. Kljub vsem prizadevanjem je še vedno prekleto nedefinirana. Ima pa še to grdo lastnost, da privlači "Raele".

Par problemov:
1) Čudne sposobnosti niso splošno implementirane - so izjeme.
2) Če slučajno najdeš enega bizgeca, ki je navidezno čuden, je precejšna verjetnost, da ni.
3) Če je celo zares čuden, je težko formulirati test, ki bi to pokazal.
4) Če ti celo uspe pokazati, da je res čuden, bo vsak (tudi jaz) dvomil v rezultate, ker je test težko reproducirati na neki drugi osebi. (navsezadnje, kdo pa pravi, da so vsi enako čudni, pa čeprav dobiš še eno zares čudno osebo).
5) Če ti celo uspe najti dovolj čudnih in test reproducirati, je praktično nemogoče postaviti neko teorijo, ki bi razložila rezultate.

Zato parapsihologija ne more biti znanost. Nikakor. Edina šansa bi bila, če bi nekdo uspel vzrediti čudake v bolj dostopnih količinah. Šele potem se znanost sploh lahko začne. Kdorkoli se je hotel iti s parapsihologijo pravo znanost, je moral biti zabit. Vse, kar se je dalo narediti je nekaj zanimivih testov.

Tomi
Alkimija je imela za cilj spreminjanje elementov. V osnovi gre za spreminjanje jeder, kar pa lahko počnemo. Obsteljevanje težkih jeder, zlitja in podobne stvari so možne, in se delajo, samo seveda ne tako, da bi iz železa dobili zlato.

LOL. :D Kako potem lahko zlato sploh obstaja, če ga nismo mi naredili???

Eschelon ::

Liquid
Splošno je dokazano da povprečni ljudje uporabljamo le 3-5 % naših možganov. Si predstavljate česa so sposobni malo bolj nadarjeni ki uporabljajo le 10-15 % a so 3x pametnejši in zmogljivi.
Tole je pa ena zlo stara zmota. Kolkor kaže je sicer res, da ne uporabljamo celih možgančkov ves čas, vendar skoraj zagotovo uporabljamo vse dele možganov vsaj nekaj časa.

Mogoče res ne bi bilo slabo te teme prestaviti v ložo, dokler ParaP. ne postane znanost ... 8-)

Eschelon ::

AlchemY
Nekaj resnice je sigurno na tem, samo nismo se dovolj razviti (duhovno), da bi je razumeli....
LOL. Ej, ne vem, kako mi je uspelo tole spregledat. A si slučajno naročen na Misterije?

Tomi: bistvo alkemije NI v spreminjanju elementov ampak v spreminjanju samega alkemista! Spreminjanje elementov je samo stranski ucinek, medtem ko je skrajni cilj sprememba alkemista.
Uff. Brez nadaljnega. Lepa misel. Srce imaš na pravem mestu, samo ... duhovno še nisi dovolj razvit.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Eschelon ()

DavidJ ::

Kako potem lahko zlato sploh obstaja, če ga nismo mi naredili???


Temu se rece LOL. :D
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

sketch ::

Se podpišem pod prejšnji odiedogov post.

Kar se pa tiče alkimije, trivial fact no. 34989: Zlato se da narediti iz bakra, in sicer z obstreljevanjem in vsem tem šabangom. Edina rahla težavica je, da postopek stane nekajtisočkrat več, kot je vreden rezultat.

lp
s.
Adapt and overcome.

Tomi ::

odiedog: SSKJ pravi o alkimiji tole:
alkimija -e ž (i) v srednjem veku veda, ki je
poskušala spreminjati nežlahtne kovine v zlato
in srebro: ukvarjal se je z alkimijo // knjiž.
skrivnostna umetnost, čarovnija: alkimija besed,
ustvarjanja

Tako da je tvoja pripomba popolnoma mimo. Uspešen alkimist je bila sama narava. Potem takem, vesolje je bilo sestavljeno in vodika in helija. Tako to, da je danes vse polno elementov, saj jih nismo mi naredili.

Samo nekaj pa mi še vedno ni jasno, ediedog in AlchemY:
AlchemY

Tomi: bistvo alkemije NI v spreminjanju elementov ampak v spreminjanju samega alkemista! Spreminjanje elementov je samo stranski ucinek, medtem ko je skrajni cilj sprememba alkemista.
Uff. Brez nadaljnega. Lepa misel. Srce imaš na pravem mestu, samo ... duhovno še nisi dovolj razvit.


Kaj je sprememba alkimista?

metrodusa.blogspot.com

Thomas ::

Tomi,

Ja tebi pripisujejo nekaj, kar je rekel Alchemy. Kolikor razumem. ;)

Sicer pa ja, transmutacija elementov je le bila upravičeni sen alkimistov. Samo nekoliko drugače je šlo.

Kar se pa tiče tega, da bi bila recimo kakšna "paranormalna" reč kaj več od legende - pa ne verjamem.

Da bi bilo pa res "paranormalno" in ne kakšen tak efekt kot je naprimer lovljenje radijskega programa na zobno plombo - pa sploh ne verjamem.

Vzemimo recimo prekognicijo. To je možnost prerokovanja. Lahko zračunamo/sklepamo marsikaj. Toda kar bi bilo "čista rekognicija" - bi porušilo Vesolje v temeljih.

En bit bi dobili zastonj - pa imamo takoj temperaturo Vesolja na 1031 K.




:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

Vzemimo recimo prekognicijo. To je možnost prerokovanja. Lahko zračunamo/sklepamo marsikaj. Toda kar bi bilo "čista rekognicija" - bi porušilo Vesolje v temeljih.


Seveda. Sklepamo na podlagi nekih splošnih dejstev obnašanja, ki smo jih spoznali v preteklosti. Ampak le SKLEPAMO.

Kaotične entitete so nenapovedljive!
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gh0st ()

Mercier ::

Thomas:

Tomi,

Ja tebi pripisujejo nekaj, kar je rekel Alchemy. Kolikor razumem.
No, ne vem, tole bi lahko letelo na mojo pripombo o kemičnih tršicah. Ma smo se (samo) hecali, da ne bo zgledalo, da sem (spet) neki do Tomija zoprn.

Ker so že bili omenjeni alkimisti in ker je pred magično številko 6.0221367 E23 to bilo več ali manj to...

Tomi ::

NekoIme: ne, moje vprašanje o alkimiji, okrog katerega so sedaj dileme, je bilo tole:

Tomi: bistvo alkemije NI v spreminjanju elementov ampak v spreminjanju samega alkemista! Spreminjanje elementov je samo stranski ucinek, medtem ko je skrajni cilj sprememba alkemista.

Kakšna je potem sprememba alkimista, ki je glavni cilj alkimije?

Quote v mojem predzadnjem postu seveda ne vsebuje odgovora na odgovor meni (italic par vrstic višje) tega:
Uff. Brez nadaljnega. Lepa misel. Srce imaš na pravem mestu, samo ... duhovno še nisi dovolj razvit.,
ker je ta del nepomemben. Prav tako Avogardo, ki je omenjen v tvojem postu. Ni ta konstanta Avogardovo število.

Zanima me samo bold besedilo.

In ne, NekoIme, nisem kemik, pa tudi nikoli ne bom, bom pa enkrat farmacevt, če bo vse po sreči.
metrodusa.blogspot.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomi ()

Eschelon ::

Tomi
Moja bodica je bila namenjena avtorju izraza "duhovno razvit" (naslovnik je bil v krepki pisavi). Sam izraz je budaličen, in njega uporaba je bila ironična. Skratka - ni bilo naperjeno proti tebi.:P

Kakšna je potem sprememba alkimista, ki je glavni cilj alkimije?
Nikarte takega vprašanja. Ne bodi pikolovski. Misel je lepa (in bogve, da AlchemY ni avtor;)) - nikar je ne jemlji dobesedno.
Kar se pa odgovora tiče:
Alkimija tukaj ni mišljena dobesedno, kot to definira SSKJ in prav tako ne alkimist.
Morda je bolje pogledati sekundarne pomene:
Alchemy (Merriam Webster)
2 : a power or process of transforming something common into something special
3 : an inexplicable or mysterious transmuting


Odgovor na tvoje vprašanje je stvar vsakega alkimista posebej.:8)

P.S.: Prav tako nisem nikoli omenjal naveze psihologija/parapsihologija. In pa... si si pogledal prvi link? Kaj praviš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Eschelon ()

BigWhale ::

Ok, dovolj je bilo obujanja starih tem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Svet po Nikoli Tesli (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7410033 (7788) Utk

ENERGIJA (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
1629566 (6885) WarpedGone
»

keramika, veda alkimije

Oddelek: Loža
211776 (1161) mihec87
»

kamen namesto srca

Oddelek: Znanost in tehnologija
432371 (1405) Daedalus
»

Kje pa lahko vprašam?

Oddelek: Loža
221317 (1042) TinkaPinka

Več podobnih tem