» »

Intel pokazal delujoč 48-jedrni čip

Intel pokazal delujoč 48-jedrni čip

X-Bit Labs - Konec preteklega leta je Intel pokazal nov dizajn procesorjev, ki bodo imeli 48 jeder. Pol leta pozneje so pokazali prvi delujoč primerek, ki je deloval brez vidnih težav.

Na eksperimentalno matično ploščo z imenom Copper Ridge so posadili 48-jedrni procesor SCC (Single-chip Cloud Computer). Vsebovala je še poseben vezni nabor, osem pomnilniških rež, štiri DDR3-pomnilniške krmilnike in potrebne I/O za delovanje (grafika s pomnilnikom, standardni in nestandardni priključki). Ker nima Serial ATA, so vse skupaj poganjali z Intelovega USB bliskovnega pogona.

Intel je na njem pokazal sočasno delovanje več aplikacij. Čip z 48 jedri je tekel s frekvenco, primerljivo z Atomi, kar pomeni med 1,60 in 1,83 GHz. Vsako jedro more poganjati svojo kopijo operacijskega sistema in se vede kot individualno računsko vozlišče, ki komunicira z ostalimi preko omrežja s paketki (angl. packet-based network). Vsaka dvojica procesorjev lahko ima svojo frekvenco delovanja, vsakih osem pa lahko napaja različna napetost. Odlika čipa je njegova programljivost, saj lahko programi sami določajo, koliko jeder potrebujejo, upravljajo s porabo, frekvenco in jih celo ugasnejo, če niso potrebna.

40 komentarjev

Key Quest ::

Precej zanimiva zadeva, moram reci, pa ceprav pricakovana. Skoda, samo da nimam realnih potreb po uporabi takega procesorja.

kmetek ::

za MSN in FB bo ;((

Relanium ::

Sj so potrebe, sam ne doma

Mipe ::

Programi, ki so narejeni za eno jedro, bodo torej tekli enako hitro kot na navadnem Atomu, ki sam po sebi ni nič posebnega.

Bor H ::

Si kdaj pomislil da tole ni mišljeno za sosedovega Jožeta in gor ne boš laufal navadnih programov?

pviran3 ::

Wihi, prihodnost je paralelna, že vidim 48 jeder v mojem pcu čez 10-20 let :D

Thomas ::

Vsi programi rabijo takšne procesorje. Vsaj vse naloge, za katere so ti programi namenjeni.

Bo treba paralelizirat vse.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Mitch ::

Aha to so Atom jedra... Sm že pomislil, da jim je ratalo skup sklamfat večja Nehalem jedra. To bi bil šele pravi podvig!

war-dog ::

Kaj so nam pa potem marca kazali na CeBit-u če ne delujočo škatlo?
Object reference not set to an instance of an object.

jest10 ::

Mitch je izjavil:

Aha to so Atom jedra... Sm že pomislil, da jim je ratalo skup sklamfat večja Nehalem jedra. To bi bil šele pravi podvig!

. Čip z 48 jedri je tekel s frekvenco, primerljivo z Atomi,

Si malo nepismen ane?

Lion29 ::

pviran3 je izjavil:

Wihi, prihodnost je paralelna, že vidim 48 jeder v mojem pcu čez 10-20 let :D


ja, cez 10 let bodo laufali na grafenu(20GHz+ eno jedro) , cez dvajset pa bodo kvantni (z 48 jedri) :)...

me zanima zakaj bi kaj takega (mocnega) nucali doma....edino smiselno bi bilo, ce bi naredili kak hud software, ki zna simulirat kaksne hude procese (virtual reality, implementirana prava fizika in posebej obdelan vsak virtualni atom).... who knows
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Utk ::

Dokler rabi računalnik, da predela en bogi HD film tolk časa kot zdaj, so taka vprašanja čisto neprimerna. Da ne govorimo, da ne moreš doma poganjat ene boge igrice, ki imela ločljivost primerno za projeciranje na celo steno. Žalost.

Mavrik ::

Kaj pa ma to veze z večjedrnimi procesorji?
The truth is rarely pure and never simple.

R4DK0 ::

Bo treba bajto prodat za tak proc čez par let? Tole za strežnike z VPSji...odlična rešitev
Whatever the mind can conceive and believe, the mind can achieve.
-Dr. Napoleon Hill

MrStein ::

Pravkar kodiram par MP3-jev.
ETA: več kot uro.

Če ima kdo prehiter PC, mu ga z veseljem prevzamem.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Valvoline ::

MrStein je izjavil:

Pravkar kodiram par MP3-jev.
ETA: več kot uro.

Če ima kdo prehiter PC, mu ga z veseljem prevzamem.

mp3 ?
Še stari athlon je tega prežvečil ekspresno. Filmčki mogoče ja,mp3 pa je mala malica celo za starega 2ghz p4 ali athlon. Če to ripaš avdio cd je počasnost ripanja posledica počasne cd-dvd enote,ne samega racunalnika

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Jao, spet en čita misli.

Athlon
disk
ura in pol kodiranja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

korenje3 ::

kdaj bodo naredili 3d čipe, ki bodo imeli tranzistorske povezave še v tretjo dimenzijo.

Mipe ::

In kako se bodo hladili?

hamax ::

Pobrisani, nestrinjanje z izrazoslovjem lahko izrazite tu.

Bistri007 ::

Jaz se strinjam izrazoslovjem, vendar ne z izrazjem.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

jerkovicj ::

Lion29 je izjavil:


ja, cez 10 let bodo laufali na grafenu(20GHz+ eno jedro) , cez dvajset pa bodo kvantni (z 48 jedri) :)...


20GHz se lep cas ne bo... dokler bo racunalnik v velikosti primerljiv z danasnjimi so razdalje pri višanju frekvenc problematične. Zakaj misliš da industrija ne viša več frekvenc, tako kot je desetletja počela, pač pa se je spravila na multicore?

Ne, da kvantni računalniki (še) ne delujejo najbolje, tudi njihova uporaba je precej specifična.

Lion29 ::

jerkovicj je izjavil:

Lion29 je izjavil:


ja, cez 10 let bodo laufali na grafenu(20GHz+ eno jedro) , cez dvajset pa bodo kvantni (z 48 jedri) :)...


20GHz se lep cas ne bo... dokler bo racunalnik v velikosti primerljiv z danasnjimi so razdalje pri višanju frekvenc problematične. Zakaj misliš da industrija ne viša več frekvenc, tako kot je desetletja počela, pač pa se je spravila na multicore?

Ne, da kvantni računalniki (še) ne delujejo najbolje, tudi njihova uporaba je precej specifična.


zato ker silicij visje frekvence ne omogoca, vsaj ne prakticno... grafen pa omogoca veliko vec, preberi si malo...

in ja, govora je o 10-20 letin ne zdaj, tak da prvo grafenski, potem pa kvantni :D
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Dragi ::

hamax je izjavil:

Pobrisani, nestrinjanje z izrazoslovjem lahko izrazite tu.


Se citiram...

Bliskovni pomnilnik, what the ef?


Ni sarkazem ampak dejansko vprašanje. Prvič slišim to.

Mipe ::

In jaz sem odgovoril na to vprašanje. Flash pomnilnik. USB palčke, spominske kartice za telefone in digitalne fotoaparate itd. Le kdo uporablja "bliskovni pogon"? :|

Poldi112 ::

Toporišič.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Utk ::

Mavrik je izjavil:

Kaj pa ma to veze z večjedrnimi procesorji?

Vso vezo ima, zakaj vprašaš?

jerkovicj ::

Lion29 je izjavil:

jerkovicj je izjavil:

Lion29 je izjavil:


ja, cez 10 let bodo laufali na grafenu(20GHz+ eno jedro) , cez dvajset pa bodo kvantni (z 48 jedri) :)...


20GHz se lep cas ne bo... dokler bo racunalnik v velikosti primerljiv z danasnjimi so razdalje pri višanju frekvenc problematične. Zakaj misliš da industrija ne viša več frekvenc, tako kot je desetletja počela, pač pa se je spravila na multicore?

Ne, da kvantni računalniki (še) ne delujejo najbolje, tudi njihova uporaba je precej specifična.


zato ker silicij visje frekvence ne omogoca, vsaj ne prakticno... grafen pa omogoca veliko vec, preberi si malo...

in ja, govora je o 10-20 letin ne zdaj, tak da prvo grafenski, potem pa kvantni :D


veliko vec?! to še polprevodnik ni, kolk bo tebi to rabilo me hudo zanima :) ravno tako kot s kvantnim računalnikom ne boš mogel worda laufat.

Lion29 ::

jerkovicj je izjavil:

veliko vec?! to še polprevodnik ni, kolk bo tebi to rabilo me hudo zanima :) ravno tako kot s kvantnim računalnikom ne boš mogel worda laufat.


bi grafen v bliznji prihodnosti lahko nadomestil silicij

procesorji iz grafena kmalu resnicnost

Po grafenu se grafan

ibm predstavil stogigahercni tranzistor iz grafena

Graphene chip could hit 1,000GHz, make your Core i7 feel totally inadequate

samo par linkov, sicer so zelo skopi ampak da dobis idejo kaj sploh omogoca
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

bf4ed ::

Raje bi zbrisal "bliske" in popravil v flash!

CD je CD in ne zgoščenka, in byte je byte in ne "zlog" glupani ti ko si take zmišljujejo. Sploh ne veš več o čem se piše.

Prevajajte romane ne pa izrazov v industriji ko jih cel svet pozna kot take.

Bistri007 ::

so vse skupaj poganjali z Intelovega USB bliskovnega pogona.

Če imaš iskrega vranca, je to bliskovni pogon.
Flash drive, speedy ride ;)
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

jerkovicj ::

Lion29 je izjavil:

jerkovicj je izjavil:

veliko vec?! to še polprevodnik ni, kolk bo tebi to rabilo me hudo zanima :) ravno tako kot s kvantnim računalnikom ne boš mogel worda laufat.


bi grafen v bliznji prihodnosti lahko nadomestil silicij

procesorji iz grafena kmalu resnicnost

Po grafenu se grafan

ibm predstavil stogigahercni tranzistor iz grafena

Graphene chip could hit 1,000GHz, make your Core i7 feel totally inadequate

samo par linkov, sicer so zelo skopi ampak da dobis idejo kaj sploh omogoca


mnja, zanimivo. samo zaenkrat se vseskupaj slisi zelo teoreticno.

Lion29 ::

ja pa ni, ce so ze naredili prve primerke....

sedaj odpravljajo se par pomakljivosti in izboljsujejo zadevo, da bodo lahko grafen preprosto zamenjali s silicijem v ze obstojecih delovnih procesih in bi tako prisparali miljarde dolarjev

ce bi zaceli z nule kot silicij bi ze imeli zdavnaj delujoce primerke, ki nebi bili nic posebnega...

ker pa so vsi procesi za silicij ze fulll stunani in dovrseni, morajo sam grafen tako pripravit, da bo ustrezal tem procesom...

glede na prebrano, so dokaj blizu a je se vedno nekaj omejitev... ko pa bo zadeva zalaufala bomo pa imeli potem bliskovito revolucijo, ki bo prakticno cez noc in bo grafen v enem do 2 letih cisto izpodrinil silicij..

valda so to bolj moje spekulacije :)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

nekikr ::

Ja, to so zeloooo tvoje špekulacije. Grafena v širši potrošnji ne bo pred letom 2020 (če sploh). Mark my words :)

Lion29 ::

ma sej sem tut jaz tak reku, da v roku 10 let... ampak ko bo, bo ta prehod zlo hiter
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

nekikr ::

Odvisno. Mislim, da bo trajalo cca. 10 let da se prime (tako kot večina današnjih stvari) in to zame ni "hitro". Odvisno je tudi kakšne bodo potrebe čez 10 let. Včasih si z vsakim MHz nekaj pridobil, ker jih je bilo malo, sedaj pa imaš lahko 3 leta star procesor, nekaj starega DDR2 rama, eno malce boljšo grafično karto in lahko poganjaš vse (igre, programe, multimedijo) in to več kot zadovoljivo.
Moj sistem recimo je sila povprečen: E6750 procesor, 4GB DDR2 rama, HD4890, TorqX M28 SSD (ok, to ni povprečno) in z lahkoto prebavi malo več Photoshopa, sem pa tja kakšen Premier, programiranje, igre (na 26" HD plus zaslonu)... skratka, potrebe se ne večajo več tako kot so se včasih. Da pa stvar pride v mainstream mora pa imeti kritično maso uporabnikov in grafen tega v trenutnih okoliščinah ne bi dobil (pa ne da ne bi bil boljši, samo neke blazne potrebe ni po menjavi _celotne_ tehnologije).

Mojih 5 centov (dokler so še kaj vredni) ;)

Lion29 ::

stvar je v temu, da ne bo lih tako... ker bodo silicij samo zamenjali... ce bo povprasevanje po zmogljivejsih al pa ne :)

to ne bo isto kot katodni->lcd
CD->DVD->blu ray
HDD->SSD

se tako ne kot single core->dual (quad) core

ampak bo samo zamenjava materiala...

tak da preprosto ne bo vec iz silicija ampak iz grafena

mark my words ;)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

nekikr ::

Močno dvomim v to. Ampak bova vidla kaj bo, ko bova stara in betežna ;)

Lion29 ::

nekikr je izjavil:

Močno dvomim v to. Ampak bova vidla kaj bo, ko bova stara in betežna ;)


si mislu rect samo stara... ker betezna sva ze zdaj :P
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

nekikr ::

Huh, govori zase, jaz sem v top formi :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel predstavil nove Xeone

Oddelek: Novice / Procesorji
265339 (2617) gendale2018
»

Intel pokazal koncept procesorja z neposredno komunikacijo med jedri

Oddelek: Novice / Procesorji
155401 (4164) Jst
»

Intel pokazal delujoč 48-jedrni čip

Oddelek: Novice / Procesorji
4012874 (10745) nekikr
»

AMD-jevi 12-jedrniki tu že pred uradno najavo

Oddelek: Novice / Procesorji
3914193 (11577) JohanP
»

Zakaj intel procesorji delujejo bolje...? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
1036220 (3903) bosto

Več podobnih tem