» »

Živahno trgovanje z ukradenimi računi za Facebook

Živahno trgovanje z ukradenimi računi za Facebook

The New York Times - Na spletu je moč kupiti prav vse, legalne stvari na preglednejših in dostopnejših platformah, do nelegalnih pa se je le za spoznanje teže prebiti. Raziskovalci iz oddelka iDefense pri podjetju VeriSign so si ogledali, kako se trguje z ukradenimi računi za Facebook, in ugotovili, da je trg še kako živ.

Februarja so začeli večtedensko raziskavo, kjer so se osredotočili na nekaj znanih spletnih dražbenih strani zlikovcev. Zasledovali so paket 1,5 milijona uporabniških podatkov za račune na Facebooku, ki je bil naprodaj. Heker z imenom kirllos se je specializiral samo za Facebook in je ukradene račune prodajal v paketih po tisoč. Paket računov, ki so imeli 10 ali manj prijateljev, je stal 25 dolarjev, družabnejši paket pa 45 dolarjev.

Gesla kradejo večinoma z ribarjenjem, ko uporabnike pretentajo v obisk lažnih strani, kamor potem vnesejo svoje prijavne podatke, ali s podtikanjem beležnikov pritiskov na tipke (angl. keylogger). Računi na Facebooku so popularni, ker jim ljudje zaupajo mnogo bolj kot elektronski pošti. Hekerji, ki jih uporabljajo za razpečevanje spama, škodljivega programja in izvajanje kraj identitet, pravijo, da ljudje sporočilom prek Facebooka zelo verjamejo. Dodaten bonbonček zanje je še kopica osebnih informacij, ki z malo podatkovnega rudarjenja omogočajo presenetljivo natančno profiliranje posameznikov.

Račun Eileen Sheldon so zlorabili lani. Heker je po vdoru vanj njenim prijateljem v njenem imenu poslal obvestilo, da je Eileen v težavah na dopustu v Veliki Britaniji in nujno potrebuje nekaj denarja. Eden izmed prijateljev je dejansko nakazal 100 dolarjev zlikovcem, medtem ko so drugi posumili, da nekaj smrdi, in Facebooku vso kolobocijo prijavili.

Raziskovalci menijo, da vsi uporabniški računi, ki jih hekerji prodajajo, niso legitimni. Nekateri izmed njih so gotovo lažni, ki so jih hekerji ustvarili zgolj z namenom preprodaje in ne predstavljajo dejanskih oseb. Še posebej sumljivi so tisti z malo prijatelji. Facebook poudarja, da uporabljajo tehnike za lovljenje lažnih računov, a vseh kakopak ne morejo zaznati. Pri analizi se opirajo na nenavadno aktivnost, kot je na primer veliko poslanih prošenj za prijateljstvo v kratkem obdobju in veliko zavrnitev. Sprejemanje naključnih neznancev za prijatelje seveda odločno odsvetujejo.

16 komentarjev

Bananovec ::

Zakaj bi sploh kupoval FB račune?
Da bi potem lahko sam sebi na zid pisal kako zelo rad se imam?

gzibret ::

Ne ne... da vzajemno gnojiš svojo kmetijo :D
Vse je za neki dobr!

black ice ::

Bananovec je izjavil:

Zakaj bi sploh kupoval FB račune?
Da bi potem lahko sam sebi na zid pisal kako zelo rad se imam?

CPA, PPC, linkwheeling...

FireSnake ::

Zakaj bi placeval?

Ce hoces imet racun, naphan s prijatelji zatezis prijateljem svojih prijateljev .... na netu je ogromno neumnega folka, ki samo sprejema, da je cifra "frendov" cim vecja.

Zadnjic mi zatezi en mulo, pa ga vprasam, ce se poznava. Pa mi on pribije, da je sosolec od mojega sina - jaz pa sploh otrok se nimam :)

Edit: tale novotarija s klickable lastnosti v profilu me je pa tako ujezila, da bi najraje skenslal racun. Poti nazaj pa ni... se folk na veliko buni.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

ahac ::

Več bi zaslužil, če bi original lastnikom prodal account nazaj, ker nihče noče izgubit farme v katero je dal več mesecev klikanja. :D
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

GBX ::

Zakaj bi sploh kupoval FB račune?

Zelo enostavno: zato, ker lahko z njimi profitira. En način je zapisan v primeru.

techfreak :) ::

ahac je izjavil:

Več bi zaslužil, če bi original lastnikom prodal account nazaj, ker nihče noče izgubit farme v katero je dal več mesecev klikanja. :D

V tem primeru bi verjetno brez težav dobil račun nazaj s kontaktiranjem podpore.

gruntfürmich ::

res svašta... ampak ideja je izvirna, nimaš kaj.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

st0jko ::

hmm... meni FB sploh ne dela..

You are using an incompatible web browser.

Sorry, we're not cool enough to support your browser. Please keep it real with one of the following browsers:

* Mozilla Firefox
* Safari
* Microsoft Internet Explorer


Uporabljam pa Firefox.
keks?

GizmoX ::

st0jko je izjavil:

hmm... meni FB sploh ne dela..

You are using an incompatible web browser.

Sorry, we're not cool enough to support your browser. Please keep it real with one of the following browsers:

* Mozilla Firefox
* Safari
* Microsoft Internet Explorer


Uporabljam pa Firefox.

Opera then? :D
Sicer pa je zanesljivost podatkov na FB na takem nivoju, da lahko kraja FB računa skoraj že predstavlja krajo identitete.8-O Zato pa tudi tako živ trg s FB računi.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GizmoX ()

amigo_no1 ::

st0jko
Če uporabljaš "User agent switcher" addon poglej kot kaj se FF predstavlja.

Filo ::

mtosev ::

hehe. a ze s facebook profili dilajo? lol:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

WhiteAngel ::

LOL - računi z malo prijatelji. South Park facebook anyone? :))

nodrim ::

http://www.reclaimprivacy.org/facebook - preveri, kako imaš nastavljene nastavitve zasebnosti in označi kar je kritičnega

GizmoX ::

nodrim je izjavil:

http://www.reclaimprivacy.org/facebook - preveri, kako imaš nastavljene nastavitve zasebnosti in označi kar je kritičnega

Like (thumbs up) :D
udirač => uni. dipl. inž. rač.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vdrli v račun Twitterjevega direktorja Jacka Dorseyja

Oddelek: Novice / Varnost
84361 (3427) Vazelin
»

Ukraden Facebook račun

Oddelek: Pomoč in nasveti
204335 (2911) boogie_xlr
»

Pod črto: Informator policije vdrl v elektronsko komunikacijo več sto posameznikov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
11141634 (30223) windigo
»

Lažni profili na Facebooku pogosta zloraba

Oddelek: Novice / Varnost
159064 (7390) c3p0
»

Po Facebooku razsaja virus

Oddelek: Novice / Varnost
277133 (2331) bluefish

Več podobnih tem