» »

Windows 7 najuspešnejši Microsoftov operacijski sistem

Windows 7 najuspešnejši Microsoftov operacijski sistem

Windows 7 - drugi Windows XP?

vir: Silicon
Silicon - Microsoftov Windows 7 je brez dvoma odličen obliž na rano, ki je bila Vista. Mnogi so že pred časom napovedovali, da bo Windows 7 postal Microsoftov najuspešnejši in najhitreje prodajani operacijski sistem, kar se je tudi uresničilo, saj imamo zdaj o tem uradno potrdilo kar od Microsofta. Prodali so že 100 milijonov licenc, kar pomeni, da Microsoftov najnovejši operacijski sistem za namizne uporabnike najdemo že na vsakem 10. osebnem računalniku, le pol leta po njegovem izidu.

Pri Microsoftu so objavili tudi rezultate iz (finančnega) četrtletja, ki se je končalo 31. marca. Imeli so 14,5 milijarde dolarjev prihodkov, k čemur je nedvomno pripomoglo 28% zvišanje prihodkov oddelka Windows v primerjavi z letom poprej. A rast Windows 7 se brez dvoma še ne bo ustavila, saj skoraj polovica poslovnih uporabnikov predvideva, da bodo na Windows 7 migrirali še preden bo izdan 1. servisni paket, ki je sicer pogosto znamenje večje stabilnosti, zmanjšanega števila hroščev ter je točka, ko so pretekle izdaje operacijskih sistemov Windows postale zanimive tudi za poslovni svet.

87 komentarjev

«
1
2

Mentalist ::

7 Itak Rules.
Lool.

FireSnake ::

Za mene so Polkna 7 nekje tako, kot so bili XPji.

Je pa res, da na dveh racunalih furamo se licencne XPje na enem pa licencna Polkna 7.

Aja, da ne pozabim omenit; na prenosniku je dual boot s Pyngvinom :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

knesz ::

In to ma veze z novico... ?

MPodlesnik ::

Zaenkrat tudi jaz nimam kaj rečt preko windows7. Še ko je bila zunaj vista, sem laufal xp, sedaj pa so me tud ti prepričali.

R4DK0 ::

Torej se tu trdi da je Windows 7 boljši od XPja? Kaj pa če so cene sedaj višje kot je bil XP pred leti? Ali pa se motim?
Whatever the mind can conceive and believe, the mind can achieve.
-Dr. Napoleon Hill

mtosev ::

ja veliko presenecenje.lep uspeh za Microsoft
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Bistri007 ::

Oba OS sta šla čez en velik beta test in sta SP1, tj uporabljata NT X.1 kernel
:)
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

hojnikb ::

Ma tale Win7 dela kr lepo, glede na to da je vbistvu nekak predelana Vista (al pa SP3 Vista) in je kernel zelo podoben.
Osebno kakih večjih težav na mojih 3 kištah nimam.
Zgleda da bojo ta polkna dosleden naslednik WinXP.
#brezpodpisa

gruntfürmich ::

meni pa čudno delajo. morda zaradi x64, morda zaradi same sedmice...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

blackbfm ::

Microsoftov Windows 7 je brez dvoma odličen obliž na rano, ki je bila Vista.

Težki obliž res, jaz ne opazim konkretnih razlik med visto in 7.

linuxdady ::

Že, že, ampak pravkar je izšel Ubuntu 10.04!:P

ProGTX ::

@blackclw: Ne opaziš? Potem očitno ne uporabljaš knjižnic in prenovljene opravilne vrstice (tudi drugo je, seveda, le izpostavljam najbolj očitno :)

Sicer pa sem že pri marsikom slišal, da dejansko ne uporablja knjižnic in da si je opravilno vrstico nastavil na klasično. Meni se je sprva tudi čudno zdelo, vendar je zelo uporabno (oboje). Pa največji uspeh - raztegnitev okna, ko ga potegneš ob stran :D

Upam le, da 7 ne bo postala tak okornež, kot je XP - v smislu, da nihče ne bo hotel zamenjati.

bluefish ::

Upam le, da 7 ne bo postala tak okornež, kot je XP - v smislu, da nihče ne bo hotel zamenjati.
Finta je v poslovnih uporabnikih, ki brez konkretnega razloga ne menjajo sistema. Za njih pač 7 ni prikazal konkretnega napredka napram XP.

MrBrdo ::

hojnikb je izjavil:

Ma tale Win7 dela kr lepo, glede na to da je vbistvu nekak predelana Vista (al pa SP3 Vista) in je kernel zelo podoben.

To ni res ravno na kernelu je bilo veliko narejeno (na performansu)...
MrBrdo

Dr_M ::

XPji so postal uporabni sele po dobrih 3 letih (ko so popravili hujse napake v SP2), z Win7 so pa uspel ze takoj. :)
Upam, da bo z naslednjimi verzijami samo se bolje.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

blackbfm ::

@blackclw: Ne opaziš? Potem očitno ne uporabljaš knjižnic in prenovljene opravilne vrstice (tudi drugo je, seveda, le izpostavljam najbolj očitno :)


Ja določene stvari so boljše, ampak to ne naredi sedmice superiorne. Z visto bi enako shaju.

To ni res ravno na kernelu je bilo veliko narejeno (na performansu)...


Overall dela približno isto kot vista.

sajko33 ::

Potem maš ti to nekaj čudno. Win7 je občutno hitrejša od viste na vseh področjih od boota do stabilnosti. Aero je tudi lepo dodelan, kar v Visti nemoreš reči da je bil. Požre veliko manj rama. Pa še bi najbrž lahko našteval. Ampak ja pač vsak ima svoje mnenje.

GrimReaper ::

Men dela na Win7 vse kar rabim, še 8 let star fotoaparat. Glede zanesljivosti je pa na istem kot XP in Vista, tam na 3 mesce moram ponovno inštalirat.
31.7.2009
31.10.2009, mislim da sem samo sprobal nov release
28.1.2010, kle se ni več hotel zagnat
Zdej bo pomoje držal vsaj 6 mesecev če ne več.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

blackbfm ::

Potem maš ti to nekaj čudno. Win7 je občutno hitrejša od viste na vseh področjih od boota do stabilnosti. Aero je tudi lepo dodelan, kar v Visti nemoreš reči da je bil. Požre veliko manj rama. Pa še bi najbrž lahko našteval. Ampak ja pač vsak ima svoje mnenje.


Bootam ne prav dosti, vsake dva tedna tako da mi je vseeno, če je par sekund gor dol. S stabilnostjo nikjer nisem mel težav. UI je enak, razen to da je nov taskbar. Za ram nevem kaj naj rečem, programi ki jih zaženem ne delujejo nič hitreje in nič boljše. Pa uporabljam kar širok spekter programov. Torej ni konkretnih razlik v smislu da vista totalno sux, sedmica je pa ravno kontra. Enak sistem, malenkost izboljšan, v drugi embalaži. To je vse kar je sedmica.

fosil ::

Pri tej statistiki ni upoštevano, da se danes proda precej več računalnikov, kot takrat ko so ven prišli XP-ji ali pa kakšen drug prejšnji OS.

Tako da za pošteno primerjavo bi bilo treba te številke "deflacionirat"
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

dussan ::

"Prodali so že 100 milijonov licenc, kar pomeni, da Microsoftov najnovejši operacijski sistem za namizne uporabnike najdemo že na vsakem 10. osebnem računalniku, le pol leta po njegovem izidu."

Hm. Verjetno so res prodali toliko kolikor trdijo, vendar po mojem mnenju Windwos 7 ni nameščen na vsakem 10 računalniku. Veliko licenc je bilo kupljenih, a niso nameščeni 7. Pa ne mislim tukaj samo razne pogodbe (SA) in podobno, ampak na vse licence, ki so "downgradable" na Windows XP. Mi smo tako v zadnje pol leta kupili cca 50 računalnikov (in s tem 50 licenc Windwos 7) in na treh teče 7, ostalo pa XP ...

lp, Dussan

Stark ::

Uporabljam x64 verzijo naloženo preko Bootcampa. Če bo šlo tako naprej (upam) mi jo še dolgo ne bo treba naložiti. Sicer glede na Glisto nekih opaznih novosti ni, je pa zadeva stabilna in ima manj hroščev kot glista. Edini jajc je, ker očitno ne bo 64-bitnega VisualStudia in ga tako ne morem naložiti preko MSDNA, ker je downloader v 32 bitni verziji in ne dela na 64...

Rippy ::

sajko33 je izjavil:

Potem maš ti to nekaj čudno. Win7 je občutno hitrejša od viste na vseh področjih od boota do stabilnosti. Aero je tudi lepo dodelan, kar v Visti nemoreš reči da je bil. Požre veliko manj rama. Pa še bi najbrž lahko našteval. Ampak ja pač vsak ima svoje mnenje.


Win7 boota hitreje od Viste, ker ima enaki sistem zagona, kot XP...torej umetno hiter (če seveda ne upoštevaš, da Vista malce več pre-loda v RAM). Na Xpju se na današnjih mašinah malo pozna ampak, ko ti Vista pokaže namizje je računalnik popolnoma pripravljen na zahtevnejša opravila med tem, ko na XP in 7 je potrebno čakat nekaj sekund.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Rippy ()

Relanium ::

Win 7 ma z moje stvari eno zelo dobro stvar za pohvalit.
Namreč gonilniki, zmeri ko komu servisiram računalnik, zmeri je bil križ z gonilniškimi CDji!
v Win7 pa se tega (skoraj) ne rabi več - do zdaj na 4 različnih konfiguracijah BP, sam edin na mojem mi je neki AGP gonilnik jebal v 3pm, dokler ga nisem na roke odstranil al posodobil.

Edina slabost, da mi mal več CPUja požre pri gledanju 720p (kar je že na meji mojega procesorja) (CoreAVC included)

Spura ::

Torej se tu trdi da je Windows 7 boljši od XPja? Kaj pa če so cene sedaj višje kot je bil XP pred leti? Ali pa se motim?
Folk ocitno se ni slisal za inflacijo.

Apple ::

Men se je Windows na splošno zameril... Imel sem ga "rad", dokler ni prišla Vista... Mogoče se je Vista morala zgoditi, da je folk prešaltal na alternativo... Sam sem povsod prešaltal na Snow leoparda... ni mi žal...
LP, Apple

tinlad3n ::

Pa bi ti lahko bilo.

FireSnake ::

linuxdady je izjavil:

Že, že, ampak pravkar je izšel Ubuntu 10.04!:P


Je ze res, ampak tukaj govorimo o Polknih ... OSu, ki nima nicnega trznega deleza ;)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

icko ::

Sam sem šele sedaj ugotovil zakaj se imenuje win7. Ker po približno sedmih dneh random freezne.:)

Lp

linuxdady ::

@ icko:
Ja, dragi moji mladinci, to je predvsem zato, ker v šoli nimate več obrambe in zaščite.
Omogoči račun Administrator, navadnemu uporabniku odvzemi pravice za šarjenje po sistemu, priklopi D:\Users v C:\Users, nabavi kakšen resen program za defragmentiranje, pa bo bistveno bolje.

sgdjkdlsugi4 ::

Stark je izjavil:

Edini jajc je, ker očitno ne bo 64-bitnega VisualStudia in ga tako ne morem naložiti preko MSDNA, ker je downloader v 32 bitni verziji in ne dela na 64...


Cudno, na moji 64bit sedmici dela prav krasno.

_Enterprise_ ::

Dr_M je izjavil:

XPji so postal uporabni sele po dobrih 3 letih (ko so popravili hujse napake v SP2), z Win7 so pa uspel ze takoj. :)
Upam, da bo z naslednjimi verzijami samo se bolje.
seveda so uspeli že takoj, če so ga prej 2 leti preizkušali pod imenom Vista

ta "rana" je samo marketniška. marsikdaj vista sp2 dela boljše kot trenutni win7

Heisenberg ::

meni osebno je 7ka vsecna ker jo namestim na PC in vse dela! Nobenega iskanja gonilnikov niti za kako eksoticno napravco kot je moj kitajski IR sprejemnik! Thumbs up! Samo upam da jih bodo se bolj oklestili in da bodo se hitrejsi in preprostejsi..

Stark ::

sgdjkdlsugi4 je izjavil:

Stark je izjavil:

Edini jajc je, ker očitno ne bo 64-bitnega VisualStudia in ga tako ne morem naložiti preko MSDNA, ker je downloader v 32 bitni verziji in ne dela na 64...


Cudno, na moji 64bit sedmici dela prav krasno.



Saj VS bi moral delati. Naložiti ga pa ne morem, ker morem najprej pognati downloader, ki pa ni kompatibilen z 64 bitno verzijo Winsov. Bom ga naložil na starem računalniku in nato prinesel image fajl na Windowse 7. Zamudno delo, ker starega računalnika ne uporabljam več in bom moral vse preklapljati.

Pohvalno je, da so se končno znebili napisa star v taskbaru, čeprav, ko daš miško na gumb, se pojavi napis (tooltip) start, s katerim ugasneš računalnik :)) Tudi shutdown meni je poenostavljen. Okno s katerimi nastavljaš, da ti sam menja desktop pics je pa skoraj dobesedno prekopiran od OS X. :)

sirotka ::

tinlad3n je izjavil:

Pa bi ti lahko bilo.

7 je dober os, ni pa še os x...sicer pa je to, da je na vsakem 10. PCju nameščena malo iz trte zvita? Poznam veliko ljudi, ki nočejo povohat nič drugega kot XPje.

opeter ::

Ampak tudi OS X ni 7-ca. Kje je banalna funkcija "merge" pri kopiranju datotek v Finderju? Morda v 10.7?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

keworkian ::

Jaz imam Win7 od prvega dne relisa, nisem imel nobenih tezav. Zame osebno najboljsi OS, se boljsi od XP.
Obscenities in B-Flat

Limit-sky ::

opeter, o kakšnem merge-u govoriš?

ProGTX ::

Govori o združevanju map z istim imenom pri kopiranju. In ja, to je izjemno uporabna stvar.

Sem bil eden redkih zagovornikov Viste (od prve izdaje) in sem jo imel nameščeno do junija lani - Win7 RC1. Razvoj gre naprej, zato bom tudi med prvimi uporabljal Windows 8. Čeprav je zabavno govoriti čez Microsoft, se le-ta zelo trudi za svoje izdelke, le marketinga nimajo "čarobnega".

Stark ::

Določene stvari ima OS X zelo drugače kot Windowsi tako kot je kopiranje datotek z istim imenom. Tistim, ki že dolgo časa uporabljajo Maca to ne bo nenavadno, meni in drugim, ki so šaltali iz Winsow to je. Reči, da je to slabše je tako-tako. Nekomu, ki bo po dolgih letih uporabe Maca šel na Windowse bo ob tej "akciji" pričakoval nekaj drugega. Tako bi lahko rekel, da je na Macu bedno, ker ne moreš z entrom odpreti mape pač pa je to enako F2 v Winsih. Ali pa obratno. :)

Microsoft se je očitno pred leti začel trudi s prenovo UI in izgleda. Nekatere stvari so tako zelo poenostavili in prečistili dizajn.

O tem dobro govori tale video:
http://www.ted.com/talks/view/id/7

:)

Bistri007 ::

Stark je izjavil:


Saj VS bi moral delati. Naložiti ga pa ne morem, ker morem najprej pognati downloader, ki pa ni kompatibilen z 64 bitno verzijo Winsov. Bom ga naložil na starem računalniku in nato prinesel image fajl na Windowse 7. Zamudno delo, ker starega računalnika ne uporabljam več in bom moral vse preklapljati.

???

WoW64 bi ti moral delati za poganjanje 32-bitnih aplikacij, razen če si ga kako izklopil - WoW64 @ Wikipedia

16-bitne aplikacije niso podprte v x64, drugo razen kernel driverjev pa dela. Ampak MSFT-jeve aplikacije bi morale delati v x64 brez problemov. Dobi zadnji SP progama.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

KandazaR ::

Tudi sam sem uporabnik sedmice od RC verzije naprej. On od takrat nobenih problemov (nanovo inštaliral samo ko sem zamenjal plato).
Se pa spomnik kako sem XP-je moral nanovo inštalirati vsake dva tedna. Krivec? Trdi disk, na katerem so se počas širli slabi sektorji. Tako da ni nujno, da so problemi samo na strani OS-ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

Bistri007 ::

KandazaR je izjavil:

Tudi sam sem uporabnik sedmice od RC verzije naprej. On od takrat nobenih problemov (nanovo inštaliral samo ko sem zamenjal plato).

Saj ti ne bi bilo treba narediti reinstalacije samo zaradi menjave matične plošče.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

KandazaR ::

Saj ti ne bi bilo treba narediti reinstalacije samo zaradi menjave matične plošče.


Vem. Samo sem menjal na 64 bitni sistem.

MacQ ::

Tisti, ki pravite, da vsake toliko formatirate in ponovno nameščate sistem, ne veste tega uporabljati. Jaz sem XPje v vseh teh 10 letih namestil mogoče trikrat ali štirikrat. Pa še to ne v vseh primerih zaradi samega sistema.

Se pa strinjam, da so Win7 dober sistem, le malo preveč požrešen. OS bi moral biti podlaga za vse ostalo, ne da požere večino sredstev. Je pa fajn, da so končno dali not par vmesniških izboljšav, tako da ne rabim več Launchyja. Samo še mišje gibe morajo vgraditi in optimizirati sistem. :D
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

Lawler_ ::

Bistri007 je izjavil:

KandazaR je izjavil:

Tudi sam sem uporabnik sedmice od RC verzije naprej. On od takrat nobenih problemov (nanovo inštaliral samo ko sem zamenjal plato).

Saj ti ne bi bilo treba narediti reinstalacije samo zaradi menjave matične plošče.


Najbolj sigurno je nanovo namestit, če ne ti en kup sranja še od prej ostane po registru in še kje.

Bistri007 ::

Lawler, a tudi če menjaš grafično greš reinstalirati, da ti "ne ostane en kup sranja po registru"?

Jaz sem že dvakrat menjal disk, pa imam še zmeraj isto instalacijo. Vse deluje, samo nekateri programi težijo zaradi reaktivacije.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bistri007 ()

particle ::

Uporabljal od RC 7100 naprej, in na novo naložil le, ko sem namestil celotno verzijo. Sistem se drži zelo stabilno, reset je potreben le ob updatih, in ob namestitvah novih gonilnikov.

amacar ::

Bistri007 je izjavil:

Lawler, a tudi če menjaš grafično greš reinstalirati, da ti "ne ostane en kup sranja po registru"?

Jaz sem že dvakrat menjal disk, pa imam še zmeraj isto instalacijo. Vse deluje, samo nekateri programi težijo zaradi reaktivacije.


Ja driverje moraš pobrisati. ČE pa ti jih ne pobriše čisto, pa lahko pride ko kakšne težave s prepoznavanjem.

Sam, če si ti disk menjal, kak ti je lahko ista inštalacija ostala??
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nove procesorje bo podpiral le najnovejši Windows (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13145265 (39683) jest10
»

Windows 8 je tu (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
27062481 (46414) HupChup
»

Prava nadgradnja na Windows 8 le s Sedmice (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13636388 (32231) lopov
»

Windows XP dopolnil 10 let (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5214483 (11757) Jst
»

Microsoft je razmišljal o ukinitvi prodaje Viste (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
15313993 (10343) Ziga Dolhar

Več podobnih tem