» »

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming

««
9 / 20
»»

poweroff ::

Hmm, kaj pa potem tole: http://www.ubuntu.si/novice/4193 (Adobe ubil 64-bitni flash za Linux?)
sudo poweroff

Pyr0Beast ::

Eh, dobro in slabo. :)

Ma ko bi vsaj ta flash enkrat porihtali, tako kot se spodobi.
Mašina predvaja Full-HD a pri 480p Flashu se ji full-screen popolnoma zalomi :/
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

c0dehunter ::

Prosim za pomoč pri slednji težavi - Google Earth mi na prenosniku nenormalno šteka, medtem ko mi je prej na XPjih delal normalno.

Sumim da ima vezo s tem, ko sem pri inštalaciji moral bootati z nekim čudnim video-driverjem, če ne sem dobil samo črn zaslon.

Tudi xorg.conf zgleda nekam sumljivo poenostavljen:
Section "Device"
	Identifier	"Configured Video Device"
	Driver		"vesa"
EndSection

Section "Monitor"
	Identifier	"Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
	Identifier	"Default Screen"
	Monitor		"Configured Monitor"
	Device		"Configured Video Device"
EndSection


A ni VESA driver že prastar? Imam
VGA compatible controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02)
in nameščen xserver-xorg-video-intel paket (sicer ne vem če ma to kako vezo, ker glede tega sem laik).

Verjetno bi moral kje naštimat, da mi uporablja taprave driverje, ne tega VESA, ampak kje?
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Icematxyz ::

Verjetno si že naletel na ti dve povezavi?

https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/Lucidi8x...
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour...

Kot začetniku ti priporočam da morda poskusiš sledeče. V tem odgovoru imaš opisan postopek:

http://slo-tech.com/forum/t419947/p2769...

Stori enako s pomočjo LiveCD le da ti vpiši parameter takoj za "quiet splash":

i915.modeset=1

Potem pa z LiveCD preveri kako se obnaša grafika. Če se ne motim si na začetku teme imel težave z namestitvijo. In LiveCD. To bo morda odpravilo tudi tisto težavo ki si jo imel. Če bo izgledalo da deluje OK.

Potem zaženi nameščen Ubuntu. In vpiši v terminal:

echo options i915 modeset=1 | sudo tee /etc/modprobe.d/i915-kms.conf
sudo update-initramfs -u


Pa še to naredi pred reboot:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

In zamenjaj "vesa" v "intel".

Potem pa če imaš srečo in si eden iz kluba "lucky ones". Bo bolj ali manj vse ti delovalo OK. Če ne pa boš doživel freezanje. Kaj potem? Lahko čakaš da se BUG odpravi in ga spravijo v Lucid Lynx in uporabljaš kakšno starejšo distribucijo. Lahko pa kot je opisano višje na povezavi namestiš ročno novi kernel (ali starejši). In spremljaš obe temi toliko časa da vidiš da je zadeva odpravljena.

c0dehunter ::

Očitno imam srečo in sem iz kluba "lucky ones", ker mi vse (do sedaj sprobano) dela super :))
No, to pa je korak naprej, s tem sem odpravil še nekaj problemov, ki jih je tisti stari driver potegnil za seboj.

Hvala Icematxyz!
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Jst ::

Icematxyz-ja za slo-tech ubuntu predsednika! :)

To je namenjeno kot kompliment za trud v obliki supporta, da me ne bi narobe razumel.

Če imaš čas, razmisli, če bi lahko pomagal pri kakšnemu projektu... Te bodo veseli.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

dux ::

Icematxyz bi moral te odgovore na kakšen wiki napisat al pa se z matejem povezat in bi imel še odsek odpravljanje pogostih težav v knjigi ...
Upanje je v nasih odlocitvah

Pegaz ::

Jaz sem si zaželel Google Eartha in sem namestil atijeve driverje za grafično kartico ATI 4850 iz official strani.

Moram rečt, da je slabše, kot prej. Vse, kar so ti driverji naredili, je to, da se firefox crashne vsakič, ko dam fullscreen na youtube (prej je šlo sicer v fulscreen, ampak slika videa ni bila kaj dosti večja).

Na 9.10 so mi driverji delali, sedaj pa ne. Možno pa, da ne delajo, ker sem upgradal sistem z ubuntujevim Upgrade gumbom, s katerim imam že tako slabe izkušnje. Ko pride 10.10 bom definitivno naredil install na novo (sicer pa imam /home particijo posebej, tako da ni problema).

Icematxyz ::

Ko si šel pod Sistem -> Skrbništvo -> Gonilniki strojne opreme. Ti ni Ubuntu sam ponudili lastniških gonilnikov za ATI grafično kartico za namestitev? A si imel z njimi težave? Oziroma zakaj si se odločil da boš raje ročno nameščal gonilnike z ATI/AMD spletne strani. Pri ročnem nameščanju skoraj zagotovo dobiš zraven še kakšno težavo ki jo moraš sam odpraviti. In seveda vzdrževanja je več.

HeMan ::

Vidim da kar tu pišete vprašanja glede ubuntu sistema. Pa bom še jaz, da ne odpiram nove teme.

Torej rad bi si zrihtal NLB klik v ubuntu. Certifikat že mam v Windowsih in bi ga rad prenesel v Ubuntu, da bi lahko prek Firefoxa oz Chroma (začeljeno) prišel na klik. Malo sem googlal o tem, vendar mi ne rata, ker premalo vem o stvari. Torej šel sem izvozit certifikat z IE, vendar že tu nastopi problem, ker ne vem katere opcije izbrati. Naj izvozim z privatnim ključem ali ne, potem kateri format naj izberem, da ga bo FF v ubuntu prepoznal... Poizkusil sem eno opcijo brez privatnega ključa in fomat .cer če se ne motim, vendar mi je FF javil napako, da mesto ni zaupno, ali nekaj podobnega.

Vsaka pomoč dobrodošla! Samo še tole in driverji za radeona in ne bo več potrebe hodit v Winse, vsaj za vsakodnevna opravila ne :)


Ps: se morda kdo tudi spozna na to kako radeona in ati driverje usposobit? Videl sem da je problem z xserverjem, ker je prenov in novi ati driverji ne podpirajo več starih kartic, imam namreč 9800 radeona. Našel sem tudi navodila kako downgradat xserver (sicer za ubuntu 9, ampak najbrš je enako za 10?), ampak predno se lotim me zanima, kaj izgubim, če naložim starejši xserver? Rad bi malo igral QuakeLive, vendar trenutno imam 6-10fps, medtem ko v winsih redko pade pod 100. Hvala za pomoč!

SynTax64 ::

HeMan je izjavil:

Vidim da kar tu pišete vprašanja glede ubuntu sistema. Pa bom še jaz, da ne odpiram nove teme.

Torej rad bi si zrihtal NLB klik v ubuntu. Certifikat že mam v Windowsih in bi ga rad prenesel v Ubuntu, da bi lahko prek Firefoxa oz Chroma (začeljeno) prišel na klik. Malo sem googlal o tem, vendar mi ne rata, ker premalo vem o stvari. Torej šel sem izvozit certifikat z IE, vendar že tu nastopi problem, ker ne vem katere opcije izbrati. Naj izvozim z privatnim ključem ali ne, potem kateri format naj izberem, da ga bo FF v ubuntu prepoznal... Poizkusil sem eno opcijo brez privatnega ključa in fomat .cer če se ne motim, vendar mi je FF javil napako, da mesto ni zaupno, ali nekaj podobnega.

Vsaka pomoč dobrodošla! Samo še tole in driverji za radeona in ne bo več potrebe hodit v Winse, vsaj za vsakodnevna opravila ne :)


Ps: se morda kdo tudi spozna na to kako radeona in ati driverje usposobit? Videl sem da je problem z xserverjem, ker je prenov in novi ati driverji ne podpirajo več starih kartic, imam namreč 9800 radeona. Našel sem tudi navodila kako downgradat xserver (sicer za ubuntu 9, ampak najbrš je enako za 10?), ampak predno se lotim me zanima, kaj izgubim, če naložim starejši xserver? Rad bi malo igral QuakeLive, vendar trenutno imam 6-10fps, medtem ko v winsih redko pade pod 100. Hvala za pomoč!


V tvojem primeru bi bilo najboljše narediti backup celotnega profila v windowsu za Firefox.To pa narediš tako, da greš do imenika C:\Users\user_name\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\ ter narediš backup imenika \"xxxxx.default" (seveda moraš prikazati skrite datoteke ter imeti administratorske pravice). Potem vse kar moraš narediti je, da celoten profil v Linuxu skopiraš v /home/name_user/.mozilla/firefox/. ! Na koncu je potrebno še popraviti v istem imeniku datoteko "profiles.ini" kjer nastaviš pot do privzetega profila

"Path=Profiles/xxxxxxxx.default"


Tako imaš potem vse certifikate,nastavitve,extensions,... v Linuxu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SynTax64 ()

Pegaz ::

Icematxyz je izjavil:

Ti ni Ubuntu sam ponudili lastniških gonilnikov za ATI grafično kartico za namestitev? A si imel z njimi težave? Oziroma zakaj si se odločil da boš raje ročno nameščal gonilnike z ATI/AMD spletne strani. Pri ročnem nameščanju skoraj zagotovo dobiš zraven še kakšno težavo ki jo moraš sam odpraviti. In seveda vzdrževanja je več.


Gonilnike sem probal namestit iz uradne strani, ker z njimi nikoli nisem imel problemov.

Icematxyz je izjavil:

Ko si šel pod Sistem -> Skrbništvo -> Gonilniki strojne opreme.


Hvala za tole. Vidim, da driverji niso bili aktivirani, če pa jih želim aktivirat, mi pa napiše tole.

Reconfiguring X.org video drivers is not possible: /etc/X11/xorg.conf is invalid.


V xorg.conf nisem spreminjal ničesar, imam pa na sumu, da ne prepozna resolucije zaradi dveh ekranov. Ne bi vedel, kaj bi bil drug razlog. Bom probal malo pogooglat.

HeMan ::

V winsih uporabljam Chrome, tak kot sedaj v Ubuntu. Prek firefoxa nisem nikoli šel na klik, tako da me zanima kako se izvozi z IE in uvozi s FF v ubuntu (chrome mislim da potem zazna ta certifikat, ne štekam čist chrome navodil za certifikat).

Icematxyz ::

Ps: se morda kdo tudi spozna na to kako radeona in ati driverje usposobit? Videl sem da je problem z xserverjem, ker je prenov in novi ati driverji ne podpirajo več starih kartic, imam namreč 9800 radeona. Našel sem tudi navodila kako downgradat xserver (sicer za ubuntu 9, ampak najbrš je enako za 10?), ampak predno se lotim me zanima, kaj izgubim, če naložim starejši xserver? Rad bi malo igral QuakeLive, vendar trenutno imam 6-10fps, medtem ko v winsih redko pade pod 100. Hvala za pomoč!


ATI (AMD) je za sledeče modele svojih grafičnih kartic:

ATI Radeon 9500 Series
ATI Radeon 9550 Series
ATI Radeon 9600 Series
ATI Radeon 9700 Series
ATI Radeon 9800 Series
ATI Radeon X300 Series
ATI Radeon X550 Series
ATI Radeon X600 Series
ATI Radeon X700 Series
ATI Radeon X800 Series
ATI Radeon X850 Series
ATI Radeon X1050 Series
ATI Radeon X1300 Series
ATI Radeon X1550 Series
ATI Radeon X1600 Series
ATI Radeon X1650 Series
ATI Radeon X1800 Series
ATI Radeon X1900 Series
ATI Radeon Xpress Series
ATI Radeon X1200 Series
ATI Radeon X1250 Series
ATI Radeon X2100 Series

Prenehal razvijati gonilnike uradno z verzijo ATI Catalyst 9.3. Za operacijske sisteme Windows XP in Vista je še napovedal da bo morda izdelal kakšen popravek. Za Linux pa pač nič več. Z vidika Ubuntu to v praksi pomeni verzija Ubuntu 8.10 kateri uradna podpora je potekla Aprila 2010. Tako da žal. Uporabniki teh modelov grafičnih kartic zaprtokodnih gonilnikov od distribucij ki so sledile Ubuntu 8.10 naprej ne morete uporabljati. In niti Ubuntu 8.10 več ni OS ki bi ga komurkoli priporočal. Saj je svoj "življenski cikel" zaključil. In se več ne razvija in popravlja (varnost).

Tako da s temi modeli grafičnih kartic na Ubuntu pridjeo v poštev edino odprto kodni radeon gonilniki. Ki pa zahtevnih 3D operacij žal (trenutno) še ne zmorejo. Tako da žal. Tudi downgrade na Xorg server 1.5 mislim da ne pride v poštev. Lahko pa razmisliš in naslednjo grafično kartico kupiš od kakšnega drugega podjetja. Ki ima to malo bolje urejeno. To je pa tudi vse.

Icematxyz ::

V xorg.conf nisem spreminjal ničesar, imam pa na sumu, da ne prepozna resolucije zaradi dveh ekranov. Ne bi vedel, kaj bi bil drug razlog. Bom probal malo pogooglat.


V bistvu xorg.conf je lahko tudi vir vseh težav. Posebej še pri tebi ker si nadgrajeval Ubuntu. Pri nameščanju zaprto kodnih gonilnikov pa bi ti priporočal svežo namestitev Ubuntu 10.04 LTS. Potem pa za namestitev zaprto kodnih gonilnikov:

Ali uporaba:
Sistem -> Skrbništvo -> Gonilniki strojne opreme

Ali ročna namestitev zadnje verzije iz AMD/ATI strani.

Nikakor pa ne mešanje obeh opcij. Pa če prva opcija deluje dobro. Priporočam prvo opcijo. Drugo pa če se pojavijo težave ali če je grafična kartica preveč nova. In podprta le v gonilnikih na uradni spletni strani.

HeMan ::

Hvala za odgovor. Sam če nisem menjal 5 let računalnika, dvomim da ga bom v kratkem. Torej nič iger v Ubuntu. Neugodno.

Icematxyz ::

Če se gre za igro Quake Live. Lahko poskusiš z Ubuntu 9.10. Kateri bo vzdrževan do Aprila prihodnje leto. In menim da ti bo igra delovala dobro z odprto kodnim gonilnikom.

HeMan ::

Ne razumem. Zakaj bi odprtokodni gonilnik deloval bolje v ubuntu 9 kot v 10? Mar ni isti gonilnik? Oz je v 10ki novejši?

Drugače sta mi izgled in spoliranost 10ke tako všeč, da dvomim da bi starejši ubuntu probal. 8ka me ni niti približno tako navdušila kot 10ka :)

Pyr0Beast ::

Ma ja, 9ka je dobesedno oživela Ubuntu od mrtvih, 10ka je pa tak lep 'miror finish' :)

Em .. je kdo opazil da zna Ubuntu predvajati filetke brez vklopljenega media plajerja, samo preko njih greš z mišem. Ne vem kako je to v ostalih OS ampak mene je to lepo presnetilo :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Icematxyz ::

Jah saj lahko imaš dual boot. Pa ko se usedeš zraven z sendviči in čim bolj gostim sokom... Da boš igral Quake Live uporabiš 9.10. Ker drugače boš tako bootal v drug OS? Ko pa resno delaš pa tako prižgeš gor Lucid Lynx v vsej svoji lepoti. In tako bolje da igre ne delajo...

Canonical skratka misli na vse. :)

Pač poskusi če želiš. Nič te ne stane. Z Lucid Lynx boš pa na Quake Live moral verjetno še malo počakati.

Skratka just do it. Zakaj pa ne?

HeMan ::

Ubistvu zato ker grem potem lahko tudi v XPje :) Kjer dela še kaka igra več. Zanima me samo to, kako to da bi v 9ki delal bolje kot v 10ki, če so driverji istih proizvajalcev? Razumem, da dela v 8ki bolje, ker tam delajo ATIjevi driverji, sam 9ka in 10ka mata samo opensource driverje. No ja nima veze, bom že počakal na lucid :)

Ps: noben nima izkušenj z izvažanjem certifikata z IE v XPjih v ubuntu?

Icematxyz ::

http://www.nlb.si/klik

Ne vem. Predvidevam da bi po teh navodilih moralo iti? Uporabi tudi iskanje na slo-tech med obstoječimi temami. Verjetno je kar nekaj na to temo napisanega.

zee ::

@HeMan:
Na tvojem mestu bi riskiral tistih nekaj evrov in si nabavil kakšno rabljeno Nvidio.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

HeMan ::

To je tud opcija ja. Bom mal na bolho pogledu :)

SynTax64 ::

SynTax64 je izjavil:

HeMan je izjavil:

Vidim da kar tu pišete vprašanja glede ubuntu sistema. Pa bom še jaz, da ne odpiram nove teme.

Torej rad bi si zrihtal NLB klik v ubuntu. Certifikat že mam v Windowsih in bi ga rad prenesel v Ubuntu, da bi lahko prek Firefoxa oz Chroma (začeljeno) prišel na klik. Malo sem googlal o tem, vendar mi ne rata, ker premalo vem o stvari. Torej šel sem izvozit certifikat z IE, vendar že tu nastopi problem, ker ne vem katere opcije izbrati. Naj izvozim z privatnim ključem ali ne, potem kateri format naj izberem, da ga bo FF v ubuntu prepoznal... Poizkusil sem eno opcijo brez privatnega ključa in fomat .cer če se ne motim, vendar mi je FF javil napako, da mesto ni zaupno, ali nekaj podobnega.

Vsaka pomoč dobrodošla! Samo še tole in driverji za radeona in ne bo več potrebe hodit v Winse, vsaj za vsakodnevna opravila ne :)


Ps: se morda kdo tudi spozna na to kako radeona in ati driverje usposobit? Videl sem da je problem z xserverjem, ker je prenov in novi ati driverji ne podpirajo več starih kartic, imam namreč 9800 radeona. Našel sem tudi navodila kako downgradat xserver (sicer za ubuntu 9, ampak najbrš je enako za 10?), ampak predno se lotim me zanima, kaj izgubim, če naložim starejši xserver? Rad bi malo igral QuakeLive, vendar trenutno imam 6-10fps, medtem ko v winsih redko pade pod 100. Hvala za pomoč!


V tvojem primeru bi bilo najboljše narediti backup celotnega profila v windowsu za Firefox.To pa narediš tako, da greš do imenika C:\Users\user_name\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\ ter narediš backup imenika \"xxxxx.default" (seveda moraš prikazati skrite datoteke ter imeti administratorske pravice). Potem vse kar moraš narediti je, da celoten profil v Linuxu skopiraš v /home/name_user/.mozilla/firefox/. ! Na koncu je potrebno še popraviti v istem imeniku datoteko "profiles.ini" kjer nastaviš pot do privzetega profila

"Path=Profiles/xxxxxxxx.default"


Tako imaš potem vse certifikate,nastavitve,razširitve,... v Linuxu.

Gogyto ::

HeMan je izjavil:

Vidim da kar tu pišete vprašanja glede ubuntu sistema. Pa bom še jaz, da ne odpiram nove teme.

Torej rad bi si zrihtal NLB klik v ubuntu. Certifikat že mam v Windowsih in bi ga rad prenesel v Ubuntu, da bi lahko prek Firefoxa oz Chroma (začeljeno) prišel na klik. Malo sem googlal o tem, vendar mi ne rata, ker premalo vem o stvari. Torej šel sem izvozit certifikat z IE, vendar že tu nastopi problem, ker ne vem katere opcije izbrati. Naj izvozim z privatnim ključem ali ne, potem kateri format naj izberem, da ga bo FF v ubuntu prepoznal... Poizkusil sem eno opcijo brez privatnega ključa in fomat .cer če se ne motim, vendar mi je FF javil napako, da mesto ni zaupno, ali nekaj podobnega.




Zakaj pa ne bi zadeve poenostavil? Ko sem jaz prvič usposobil klik, sem si naredil backup certifikata (na usb ključ/cd). Zdaj enostavno certifikat uvozim s CDja. Vsakokrat dela brez problema. Ne glede na OS. NA začetku sem uporabljal XPje, zdaj pa že kake tri leta Ubuntu. S tem, da sem vmes parkrat že reinstaliral zadeve...

Relanium ::

Pyr0Beast je izjavil:


Em .. je kdo opazil da zna Ubuntu predvajati filetke brez vklopljenega media plajerja, samo preko njih greš z mišem. Ne vem kako je to v ostalih OS ampak mene je to lepo presnetilo :)

Opazil ja :) Najprej me je malo motilo ker nisem vredu skapiral ampak uporabno za arhive muzike.


Firefox je drugače načeloma ista stvar kot v Win (upam da tudi s certifikati, še nisem sprobal) razen takšnih izjem:
OVI maps - pod zavihkom Routung

the Ovi Maps plug-in is not compatible with your browser. Try using 32 bit Internet Explorer (version 6 or above), Firefox (version 3 or 3.5) on a PC, or Safari 32 bit(version 3 or above) on a Mac.

To na tazadnjem firefoxu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

HeMan ::

Sem zrihtal certifikate. Icematxyz je mel dober predlog. Poglej na klikovo domačo stran ^^ To pa, da je FF enak v linuxu in v winsih ne pomaga kej velik, če v winsih ne uporablaš FFja ;)

Hvala vsem! Ubuntu zaenkrat zgleda fino fajn. Škoda edin da ga 3d pospeševanje heca, ker pol bi mel pa vse, še kako igro :)

Icematxyz ::

Lahko še nalepiš za vsak slučaj da vidim vsebino (če obstaja) datoteke xorg.conf.

gedit /etc/X11/xorg.conf

HeMan ::

Ni te datoteke, oz je vendar je prazna. Ustavril sem jo pa sam, ko sem hotel pogledat kaj je notri in sem potem ponesreči pritisnil save, ko mi je gedit ustvaril nov dokument.

Če to ni letelo name, se pa opravičujem. Nisem povsem prepričan komu si to rekel ;)

Icematxyz ::

Vpiši v terminal:

sudo stop gdm
sudo modprobe -r radeon
sudo modprobe radeon
sudo start gdm


Pa povej če je kakšna razlika.

HeMan ::

Ne nič se ne spremeni. Še vedno je prazna.

Naj pa opomnim, da mi po prvi komadi gre GUI in se neki checki izvajajo, ki se ustavijo pri battery check (nimam laptopa, tko da najbrš zato). Potem sem prek ctrl+alt+f1 pršu do command line logina. Nakar sem vpisal še ostali 2 komadi. Pri "-r radeon" mi napiše FATAL: radeon already in use (oz nekaj v tem stilu). Potem sem pa prek start gdm zopet dobil GUI in navaden login, enako kot pri rebootu.

Icematxyz ::

No nisem dovolj jasno napisal. To bi moral vpisati v virtualni terminal (ctrl+alt+f1). Ampak tako bodo same težave. In gre za "long shot". Sem premislil in kaj ti ostane na voljo?

Le še opcije kot so nadgradnja jedra ali uporaba razvojne različice xorg-serverja in radeon gonilnikov v Lucid Lynx. Ampak za to ne bom dajal nasvetov ker to ni primerno za začetnike in za vsakodnevno uporabo. Ampak bolj za testiranje kaj prinaša prihodnost.

Zgodovina sprememb…

BaRtMaN ::

V 10.04 so prvič uporabili nove KMS gonilnike za grafiko. V primerjavi s prejšnjimi so premaknjeni v kernel in povzročajo manj "žmigotanja" med zagonom in hitrejše preklope v virtualne terminale.
Na žalost pa je zmogljivost v primerjavi s prejšnjo generacijo user-space gonilnikov, ki so v uporabi do vključno 9.10, manjša.

HeMan ::

Hvala za pomoč. Bom pač počakal, da spedenajo gonilnike. Tako ali tako bi moral potem še miško zrihtat, pa polno drugih malenkosti bi se najbrž nabralo z linux verzijo quake live. Tako pa počakam 3-5min da se windowsi zaženejo in imam vse naštimano :)

Icematxyz ::

Res je KMS/DRI2 v Lucid Lynx prinesel težave določenim uporabnikom odprto kodnih gonilnikov. In padec zmogljivosti. Za to kdo ima razno razne težave na Lucid Lynx in uporablja odprto kodne gonilnike! Pride morda v poštev (za testiranje) in morda tudi redno uporabo ta opcija.

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade


Vse spremembe pa če pride kadarkoli do težav spravimo nazaj na privzete pakete v Lucid Lynx na sledeč način:

sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:ubuntu-x-swat/x-updates


Celo priporočam da to storijo tisti ki opazijo da se jim v Lucid Lynx na primer po daljšem up-time računalnik postane manj odziven.

https://wiki.ubuntu.com/X/Testing/GEMLe...

Opcija pa je tudi uporaba parametra radeon.modeset=0 (za radeon odprto kodne gonilnike) če jo dodamo v Grub ob zagonu. S tem gremo v Lucid Lynx nazaj na DRI in verjetno tudi ročno urejanje xorg.conf. Ampak spet to prinese zraven določene težave. In predvsem moraš zelo dobro vedeti kaj počneš. Področje gonilnikov grafične kartice je tako trenutno work in progress. Ki se odvija zelo hitro. Na vseh nivojih. In kdor uporablja odprto kodne gonilnike. Bo zanimive rezultate tega videl morda že v Maverick Merkant. Zagotovo pa pred naslednjim LTS. :) In to celo z Ati legacy karticami. Katerim razvoju gonilnikov se je že pred kar nekaj časa odpovedal ATI/AMD.

Z novejšimi krneli pa je tudi že sam "performance" odprto kodnih gonilnikov višji tudi v praksi.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Še morda eden nasvet. Če se kdo boji da bo MBR z Grub2 preobličil do nerazpoznavnosti.

Če ima 2 (ali več) trda diska lahko ob namestitvi Ubuntu na računalnik namesti Grub2 v MBR na drugi trdi disk. In ne tisti kjer se nahaja v MBR boot loader od Windows.

Potem pa v BIOS nastavi vrstni red pogonov tako da je trdi disk z Grub2 na prvem mestu. In seveda kadarkoli želi lahko to zamenja.

Volk sit. Grub2 in Windows boot loader cela.

Gapi ::

Živjo
Že na ircu sm spraševal. Imam problem v textovni konzoli. Le ta je raztegnjena po višini. V grafičnem načinu dela bp. Na monitorju stisnem avtomatsko nastavitev in še vedno isto, nastavitve za nastavljat horizontalne raztega ni nastavljat. Grafična nvidia. V knoppixu dela kot treba, vidm cel ekran tako da hardwre problem to ni. Kje to nastavim? Grub vga parameter????
No person is rich enough,to buy back his past.

Icematxyz ::

Verjetno imaš nameščene zaprto kodne gonilnike? In govoriš o virtualnih terminalih (ctrl+alt+f1...)?

Gapi ::

(II) NVIDIA Unified Driver for all Supported NVIDIA GPUs
(II) Primary Device is: PCI 01@00:00:0

In ja govorim o vrtualnih terminalih.
No person is rich enough,to buy back his past.

Icematxyz ::

Problem je v tem ker uporabljaš zaprto kodne gonilnike. Kateri pa ne podpirajo naprednih funkcij vgrajenih v jedro. Ta naš Ubuntu nas pa res zelo omejuje a ne da. Na srečo ni vse tako črno belo. In obstaja workaround. Odpremo terminal Programi -> Pripomočki -> Terminal in vpišemo:

sudo apt-get install v86d hwinfo
sudo hwinfo --framebuffer


Izpišejo se vse podprte resolucije za našo strojno opremo. Preverimo če je podprta tista ki si jo želimo uporabljati. Recimo da želimo resolucijo in je podrta 1280x1024 - 24 bit. Povsod kjer se nahaja 1280x1024-24 spremenite vrednost na vašo želeno in podprto resolucijo(in bitno globino):

gksudo gedit /etc/default/grub

Poiščemo in zamenjamo vrstici za ta dva parametra:

To je ena vrstica:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset video=uvesafb:mode_option=1280x1024-24,mtrr=3,scroll=ywrap"


Ne sme biti spredaj znaka #:

GRUB_GFXMODE=1280x1024

gksudo gedit /etc/initramfs-tools/modules

uvesafb mode_option=1280x1024-24 mtrr=3 scroll=ywrap

gksudo gedit /etc/initramfs-tools/modules

FRAMEBUFFER=y

sudo update-grub2
sudo update-initramfs -u


Znova zaženemo računalnik (morda bo prvič zagon neuspešen). In imamo z lastniškimi gonilniki (nVidia Ati/AMD) spet mično sličico ob zagonu, boot izbirnik in VT želene ločljivosti. In seveda še vedno 3D efekte namizja.

Seveda tega postopka ne izvajajte tisti ki uporabljate odprto kodne gonilnike za vašo grafično kartico. Ker to je workaround za težave ki se pojavijo le takrat ko na Lucid Lynx namestimo zaprto kodne gonilnike.

Možni stranski učinki:
-težave zaradi uvesafb (redke) z resume/suspend (preverite obnašanje če uporabljate)
-pri nadgradnji kernela bo morda potrebno postopek ponoviti
-Canonical se lahko odloči in sčasoma za Lucid Lynx "težavo" odpravi drugače.

Postopek zlahka razveljavimo. Če gremo še enkrat skozi postopek. In na vsaki stopnji vse odebeljene dele v vodiču odstranimo (tudi v datoteki /etc/default/grub) in vrstico spremenimo v GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" In na koncu izvedemo še:

sudo update-grub2
sudo update-initramfs -u

Workaround By idyllictux from Tux's idyllic life.

Zgodovina sprememb…

System ::

Ponovno se mi je porodila želja po Ubuntu. Preden ga namestim me zanima par vprašanj.

-Deluje Java, Java skripte in vse kar spada pod javo?
-Kako namestiti odprtokodne gonilnike?
-V preteklosti, ko sem ga imel nameščenega se mi je zgodilo, da je v začetku delal super, kasneje že po kakšnem dnevu, ko sem si ga malo priredil, dodal različne programe pa je začel delovati okorno... Se, da kaj narediti v tej smeri?

Icematxyz ::

https://wiki.ubuntu.com/X/Testing/GEMLe...

Če imaš Intel grafiko in opaziš simptome (upočasnitev delovanja po kakšnem dnevu UP time) kot je opisano na povezavi. Namestiš popravke. Drugače pa ne vem zakaj bi ti sistem začel delovati okorno. In glede tega ni potrebno nič storiti.

Odprto kodni gonilniki za grafično kartico so že vključeni v Ubuntu. In ne rabiš storiti nič razen zavrniti namestitev zaprto kodnih (ki ti jih ponudi sam Ubuntu takoj po prvem zagonu). Oziroma jih lahko vključiš ali izključiš pod Sistem -> Skrbništvo -> Gonilniki strojne opreme. Če izključiš vse uporabljaš odprto kodne.

Glede Java:

http://www.zdnet.co.uk/blogs/jamies-ran...
http://happy-coding.com/install-sun-jav...

v Lucid Lynx je privzeto nameščen openJDK.

Zgodovina sprememb…

System ::

Super... Bom najprej še sprobal nekaj java skript preko Live CD, če bo vse OK pa ga namestim kot primarni OS.

Icematxyz ::

v Lucid Lynx je privzeto nameščen openJDK.


Tu samo da se popravim. Privzeto se namesti če sami namestimo paket ubuntu-restricted-extras.

System ::

Pa priporočaš namestitev restricted extras?

Icematxyz ::

Seveda. Zakaj pa ne. Lahko pa ročno (enega po enega) nameščaš pakete ki jih potrebuješ pri vsakodnevnih opravilih. Če ugotoviš da ti to iz takšnega ali drugačnega razloga bolj odgovarja:

http://packages.ubuntu.com/lucid/ubuntu...

Zgodovina sprememb…

Gapi ::

Ice hvala za odgovor. Bom poskusil ko bo malčo več časa, sedaj je treba namreč iti spat.

P.S.
Ali lahko nekdo zbere te nasvete od Icematxyz na enem mest ker so zelo uporabni.



Hvala
No person is rich enough,to buy back his past.

Icematxyz ::



Ker smo se pogovarjali o Java in Ubuntu. Sem kar sem dal. Zanimiva reč.

rejven ::

ahahaha:D
««
9 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061177901 (46740) poweroff
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478891 (8103) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093160159 (117752) Icematxyz
»

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
981168005 (140652) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
17033614 (28113) poweroff

Več podobnih tem