» »

Amazon vrnil del kupnine zaradi Sonyjevega PlayStationa 3

Amazon vrnil del kupnine zaradi Sonyjevega PlayStationa 3

Slashdot - Zadnja posodobitev starih Sonyjevih konzol PlayStation 3 je odstranila možnost poganjanja alternativnega operacijskega sistema, kar je onemogočilo poganjanje Linuxa na tej konzoli. Ker je bila ta možnost intenzivno reklamirana pred izidom konzole, so bili uporabniki besni. Hekerji so celo obljubili, da bodo kmalu izdali popravek, ki bo funkcionalnost vrnil. Moderator iapetus na forumu NeoGAF, ki je bil konzolo kupil prek Amazona, pa je od prodajalca zahteval vrnitev kupnine in njen sorazmerni delež dobil vrnjen.

Ker izdelek sedaj ne omogoča vseh ob nakupu oglaševanih možnosti, se je nezadovoljni kupec obrnil na Amazon. Skliceval se je na evropsko direktivo 1999/44/EC, zaradi katere so članice EU dopolnile svojo zakonodajo tako, da med drugim terja:
  • da so izdelki v skladu s prodajalčevim opisom in
  • da so ustrezni za namen, ki ga potrošnik zahteva in ki je bil predstavljen prodajalcu.
Sony je ob izidu prodajalcem in tudi končnim kupcem jasno obljubil možnost delovanja tretjega operacijskega sistema. Amazon je zato (ta trenutek iz lastnega žepa) kupcu vrnil 20 odstotkov kupnine, a bo zahtevek verjetno izterjal od Sonyja. Ta ima sedaj dve možnosti: bodisi z novimi nadgradnjami vrne ukinjeno možnost bodisi v pravnem postopku dokaže, da ne krši potrošniške zakonodaje.

49 komentarjev

49106 ::

Super pol lahko jaz od bigbanga zahtevam del kupnine

mtosev ::

bravo amazon. -1 za sony zaradi nategovanja potrosnikov
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Matwic ::

Pravilno! Upam, da bo čedalje več kupcev zahtevalo nazaj delež denarja. Potem pa bomo videli, kaj bo naredil Sony, ko bo za vrat dobil na stotine uvoznikov in prodajalcev :). Upam samo, da ne bodo rinili z glavo skozi zid in se šli tožarit. Naj vrnejo funkcionalnost pa bojo vsi srečni. "geniju", ki se je spomnil odstranjevati funkcije naj pa pokažejo vrata.

Tale direktiva je pa hudo uporabna, res nisem vedel, da obstaja. EU me občasno prav preseneti, dejansko jim uspe na vsake toliko časa narediti res dober in prijazen zakon za malega človeka.

djordjevic ::

Opa, to pa bo treba spremljati. 70 evrov vendarle ni drobiž. :P
No grave is deep enough to keep us in chains.

Berserker ::

Se pravi lahko jaz idem u BB z svojim ps3 letnikom 2008 in zahtevam povrnitev stroškov ? Čeprav mi je za linuxe malo mar ?

Zero0ne ::

brb, grem težit bigbangu

dela ::

Zberite se in zberite dokumentacijo, potem pa veselo v trgovine in na pristojen urad. :)

Dr_M ::

Optimisti :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zheegec ::

49106 je izjavil:

Super pol lahko jaz od bigbanga zahtevam del kupnine

Teoretično da, je pa na tebi, da to dokažeš. Sem pa že pozabil točno, kako gre dokazovanje. Ali moraš dokazati, da je bila lastnost oglaševana, oziroma da si jo striktno navedel pri nakupu, ali ne!? Kakšen pravnik?!
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

roCkY ::

Sony bo sicer dal "odpustek". Podporo 3D.
Na PS3 sem Linux kar nekaj časa s pridom uporabljal. V zadnjem času k sreči ne. Tako jeza ni pretirana. Na trenutnem disku ga ni. Je pa še vedno na starem.
Sem pa konzolo nekje nabavil predvsem kot BD predvajalnik in zaradi možnosti Linuxa.

Je pa tole presedan in vsekakor ni v interesu potrošnikov da zadeva postane praksa. Podpiram vsakršno "akcijo", da se opcija vrne.

nocutius ::

Nimam PS3, ga pa ima kolega in če se izkaže da se da dobit kak EUR, mu garant povem pa čeprav mu za linux ni mar niti 1% (meni niti).
Kot da ti na avtu naknadno odstranijo 4x4 pogon, ker itak ni snega. Žalostno.

Dr_M ::

A je sony oglaseval moznost linuxa na PS3?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

[D]emon ::

Dr_M je izjavil:

A je sony oglaseval moznost linuxa na PS3?


Jap.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

P4ajo ::

A je omogočal kateri koli drugi OS ali samo linux?

Senitel ::

Samo linux je bil preveden za Cell.

Ziga Dolhar ::

Gre za primer, ki ga v Sloveniji malo manj kunštno imenujemo "stvarna napaka".

V pogovorih s slovenskimi trgovci se torej sklicujte kar na Obligacijski zakonik oz. Zakon o varstvu potrošnikov.
https://dolhar.si/

Bananovec ::

Torej lahko brez problema terjamo denar od BigBanga oz prodajalca, ki nam je konzolo prodal?
Kaj vse rabimo, da lahko potem terjamo ta denar?

Bor H ::

Živce, ker vas bodo verjetno poslali na sony slovenija

Legend(SLO) ::

Prodajalec odgovarja za prodano stvar in od prodajalca naloga je da se ukvarja z proizvajalci tko, da pošiljanje ne ravno.
Pač če mislite uveljavlati stvarno napako si poglejte roke in če za potrošnike predvideva zakon o pravicah potrošnika kaj drugega oz. daljši rok.
krneki

BigWhale ::

BigBang je uvoznik za PS3, nekega drugega zastopstva pri nas ni kakor tudi ni servisa, tako da BigBang ne more nikogar napotiti na Sony Slovenia, ker se s tem ne ukvarjajo.

Moj PS3 je pa na popravilu ze vec kot en mesec, en mesec, ker mora v Francijo, da BD zamenjajo ... Eh ja.

Ziga Dolhar ::

Subjektivni rok znaša 2 meseca [od takrat, ko potrošnik izve za napako], vendar ne dlje kot 2 leti od nakupa. Ker jih je večina za "napako" izvedela pred ca. 2 tednoma [točnega datume te spremembe firmwarea ne poznam] ... pohitite.

(Če niste potrošniki, so roki po OZ precej krajši.)
https://dolhar.si/

mtosev ::

ce ti kdo v SLO vrne del kupnine za PS3 si CaR. jaz mislil da to ni mogoce oz da bi kdo vrnil del denarja.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Gavran ::

A je bila ta možnost (linux) reklamirana tudi v Sloveniji? Kakšen link/printscreen/scan bi bil zelo dobrodošel!
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

roCkY ::

Zakaj bi bilo pa to pomembno. Za SLO ni bilo nikoli posebne različice SW. Še jezikovnega paketa ni.
Dobrršen del kupcev informacije o izdelku pridobi iz interneta.
Sam ponavadi pred nakupom tehničnega artikla snamem tudi aktualna navodila.

Dead_Meat ::

Ta aprilska šala se pa še kar drži Sonya :D

Kdaj jo nameravajo končat? :))

Gavran ::

roCkY je izjavil:

Zakaj bi bilo pa to pomembno. Za SLO ni bilo nikoli posebne različice SW. Še jezikovnega paketa ni.
Dobrršen del kupcev informacije o izdelku pridobi iz interneta.
Sam ponavadi pred nakupom tehničnega artikla snamem tudi aktualna navodila.


Če pri nas ni reklamirano, nisem prepričan, da ima kdorkoli pravico zahtevati del kupnine za nekaj, kar ni bilo obljubljeno... gledano seveda s pravnega vidika... Kako pa je s sklicevanjem na EU zakonodajo (reklame kjerkoli v EU za prodajo v Slovenijo) pa ne vem...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

XsenO ::

Uradna navodila v slovenščini (če me spomin ne vara, je link do teh navodil podan v knjižici)
http://manuals.playstation.net/document...

In iz 37. člena

2. če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za posebno rabo, za katero jo kupec kupuje, ki pa je bila prodajalcu znana oziroma bi mu morala biti znana;


Tako, da če so reklamirali ali ne nima veze.
1 + 1 = 1

šernk ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Subjektivni rok znaša 2 meseca [od takrat, ko potrošnik izve za napako], vendar ne dlje kot 2 leti od nakupa. Ker jih je večina za "napako" izvedela pred ca. 2 tednoma [točnega datume te spremembe firmwarea ne poznam] ... pohitite.

(Če niste potrošniki, so roki po OZ precej krajši.)



ja vendar v tem primeru se stvarna napaka pojavi šele čez nekaj časa, prej zanjo nisi mogel vedeti ker so jo oni šele sedaj dogradili...spet luknja v zakonu, katero bodo lahko sedaj prodajalci izkoristili?

primerjava glede 4x4 pogona je še kako primerna v tem primeru, ker ugotoviš da se zaradi 4x4 pogona, neka stvar na avtu pretirano kvari, proizvajalec vpokliče vozila in jim odstrani 4x4 pogon. verjamem da bi bili vsi izredno veseli tega.

upam da bo sonya drago stalo to, vsekakor so s to potezo izgubili kupca njihove elektronike, pri meni so bili namreč precej bolj cenjeni od konkurence in sem raje dal nekaj € več, za njihov izdelek, sedaj se bo to spremenilo.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

destroyer2k ::

Tisti ki misli da bo lahko dobil denar, lahko kar pozabite. Konzola more že ob nakupu vsebovat ta firmware (in ta je star komaj 1 tedn) in še pod reklamo more pisat da ponuja linux oz. other os.

roCkY ::

Če ne namestim popravka ne morem dostopat do nekaterih drugih funkcij.

Kot sem že zgoraj rekel me odstranitev linuksa direktno ni ravno trešla, ker ga v tem trenutku nisem uporabljal. Je pa tudi nekaj sporočil v ta forum prišlo iz konzole. Se pa poraja vprašanje, če lahko firme po mili volji odstranjujejo funkcije v napravah.
Recimo sedaj kupim 3D TV za 15* toliko kot sem dal za konzolo. Nato pa se iz nekega "razloga" spomnijo da odstranijo podporo zanjo...

No kakorkoli tega početja nikakor ne odobravam in Sony se bo znašel v drugi vrsti pri nakupih v bodoče vkolikor ostane tako kot je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roCkY ()

St235 ::

Ni bistveno kaj je bilo oglaševp. Določeni modeli PS3 imajo OtherOS kot funkcijo, če ne drugje v navodilih napisno. Da pa lahko uveljavljaš stvarno napako pa morata biti izpoljnjena dva pogoja: PS3 ne sme bit starejši od 2 leti in mora bit model, ki je podpiral OtherOS. Če te funkcije vaš PS3 ni imel, potem normalno, dane moreš nič uveljavljat.

destroyer2k ::

Lakotnik29

Pa more že ta firmware vsebovat ko kupiš ps3!!!

r0ker ::

jaz se ne spomnim, da bi sony oglaševal to..

St235 ::

Saj ni bistven sistem oglaševanja. Če tebi v navodili/predstavitvah piše da Ps3 podpira Linux pol to ne more zgint. Mora pa PS3 to podpirat od dneva, ko si ga dobil oziroma mora bit ta funkcija uradno dokumentirana za točno tvoj model. ČE pa si ti kupil PS3, ki te funkcije ni imel, bi jo pa teoretično lahko imel (neuraden FW, exploit) pa seveda ne moreš nič uveljavljat.

Bor H ::

destroyer: lahko se tko gremo, po novem FWju imaš možnost izgubit online podporo (multiplayer verjetno ne dela brez novega FWja) ali pa otherOS podporo, v vsakem primeru izgubiš del funkcionalnosti, napako si pa odkril v roku dveh let

sicer pa kdo pravi da moreš ti takoj probat otheros? recimo oda sem kupil PS3 leto nazaj, danes sem pa hotel inštalirat linux, ups, ne dela...stvarna napaka

St235 ::

Dva meseca od ugotovljene napake oziroma dve leti od nakupa.

To ali si ti sprobal OtherOS lani ali včeraj je vseeno. Moraš pa dokazat, da je tvoj PS3 ob nakupu podpiral OtherOS! Če si naprimer lani kupil nov PS3 je bil že brez OtherOS.

Bor H ::

Če si kupil slim verzijo, ki je pa ižšla recimo pol leta nazaj, še zmerej imaš leto in pol PS3jev, ki se lahko bunijo.

V najslabšem primeru ga pa vrneš in s kupnino vzameš slim...

MrStein ::

St235 je izjavil:

Dva meseca od ugotovljene napake oziroma dve leti od nakupa.

To ali si ti sprobal OtherOS lani ali včeraj je vseeno. Moraš pa dokazat, da je tvoj PS3 ob nakupu podpiral OtherOS!

Ne, ampak da je ob nakupu oglaševal podporo OtherOS.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

XsenO ::

No big bang smatra to kot problem programske opreme, ki ne spada pod stvarne napake.
1 + 1 = 1

ender ::

Zarožljaj z inšpekcijo, bodo verjetno hitro spremenili mnenje (sploh glede na to, da gre za firmware, nad katerim ti nimaš kaj dosti vpliva).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

St235 ::

MrStein je izjavil:


Ne, ampak da je ob nakupu oglaševal podporo OtherOS.


Seveda ne rabijo oglaševat podpore. Gre se za to ali apart ima funkcijo ali ne. Če v navodilih, specifikacija, priročniku piše, da naprava neko funkcijo ima, potem jo mora imet neodvisno od tega ali je bilo nekaj oglaševano ali ne.

Kupiš nov avto, ki ima rezervar velik 1 liter, kljub temu, da v navodilih in v tehničnih specifikacija piše, da je 40l, potem ti pa v zavrnejo reklamacijo, ker nikjer niso oglaševal kako velik rezervar v resnici je...

Zakon o varnosti potrošnikov
37. člen, 3 točka
3. če stvar nima lastnosti in odlik, ki so bile izrecno ali molče dogovorjene oziroma predpisane;

Ziga Dolhar ::

Lakotnik: se sicer načeloma strinjam s teboj, a ne popolnoma: sploh v primeru, ko so navedbe iz oglaševanja in navodil oz. tehničnih specifikacij v nasprotju.

Za presojo bo pomemben predvsem trenutek, ko je določena informacija prišla do kupca in se je ta nanjo lahko zanesel - to pa je po logiki lahko zgolj PRED trenutkom nakupa. Lastnosti, ki so morda omenjene v navodilih, in jih kupec opazi šele po nakupu (ker je npr. šele po nakupu dobil v roke navodila), ne morejo šteti pod lastnosti oz. odlike, ki so bile "dogovorjene", če kot takšne niso bile pričakovane oz. dogovorjene že pred trenutkom nakupa.

Pomemben je tudi vir - ali podatek pride od prodajalca oz. drugega člena v verigi, ali iz tretjega vira (npr. iz ekskluzivnega first-preview early-beta članka iz revije).
https://dolhar.si/

Bor H ::

Pa naj ti dokažejo da nisi pred nakupom vprašal prodajalca če PS3 podpira linux.

Gregor P ::

Obratno, ti moraš dokazati, da ti je prodajalec to rekel;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

BigWhale ::

Gregor P je izjavil:

Obratno, ti moraš dokazati, da ti je prodajalec to rekel;)


Je tezko najti kak reklamni letak za PS3, kjer pise, da podpira Linux? Mar to ne bi bilo dovolj?

Mora biti letak od BigBanga ali je dovolj kaka sejemska solata, ki jo ljudje naberejo na Sony PS3 stantu na sejmu?

Bor H ::

gregor: jak problem

"sem si ogledal par dni pred nakupom pri vas xbox360 in ps3 pa je prodajalec predlagal ps3, ker je rekel da lahko tudi linux poganja"

zdj pa naj ugotovljajo, če to ne prime pol ti lahko reče prodajalec da imaš v EEEju pol tera diska in bluray pa nč ne morš

Ziga Dolhar ::

@bw: (Načeloma) dovolj.
https://dolhar.si/

St235 ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Lakotnik: se sicer načeloma strinjam s teboj, a ne popolnoma: sploh v primeru, ko so navedbe iz oglaševanja in navodil oz. tehničnih specifikacij v nasprotju.

Za presojo bo pomemben predvsem trenutek, ko je določena informacija prišla do kupca in se je ta nanjo lahko zanesel - to pa je po logiki lahko zgolj PRED trenutkom nakupa. Lastnosti, ki so morda omenjene v navodilih, in jih kupec opazi šele po nakupu (ker je npr. šele po nakupu dobil v roke navodila), ne morejo šteti pod lastnosti oz. odlike, ki so bile "dogovorjene", če kot takšne niso bile pričakovane oz. dogovorjene že pred trenutkom nakupa.

Pomemben je tudi vir - ali podatek pride od prodajalca oz. drugega člena v verigi, ali iz tretjega vira (npr. iz ekskluzivnega first-preview early-beta članka iz revije).


Tukaj se pač ne bova strinjala. Izdelek ima po specifikacijah določene funkcije, te funkcije so dokumentirane. Če ti za njih izveš pred nakupom (internet, prijatelji, trgovec) ali po nakupu(navodila) je to popolnoma irelavantno. Seveda ne moreš zahtevat ugotovitve stvarne napake, ker si na internetu prebral, da Playstation nekaj podpira kar v resnici ne. Če pa si se pozanimal in izvedel, da določena funkcija obstaja, ter si nato takšen izdelek kupil in ima izdelek tudi dokumentirano, da določeno funkcijo popira pa je seveda druga zgodba. Predvsem pa so danes vsi priročniki za uporabo in tehnične specifikacije prosto dostopni na uradnih straneh proizvajalcev in jih seveda lahko prej prebereš. Ravno tako lahko prodajalca pred nakupom prosiš, če ti pokaže navodila. Dokazno breme je na strani potrošnika in sicer do te mere, da dokaže, da je naprava to funkcijo imela. Ne pa tudi, da je bila funkcija oglaševana in da si iz preverjenih in uradnih virov izvedel za funkcijo in, da si se samo na podlagi tega odločil za nakup. Ne rabiš nikakršnega letaka od bigbanga ali karkoli podobnega. Tudi če malo pogledaš ostele psote boš videl, da nihče ne zanika, da je funkcionalnost izginila. BB se naprimer zgovarja, da gre za softwarsko zadevo za katero ni možno uveljavljat stvarne napake, ne pa ali je funkcija izginila ali ne.

Ziga Dolhar ::

Lakotnik,

Če pa si se pozanimal in izvedel, da določena funkcija obstaja, ter si nato takšen izdelek kupil in ima izdelek tudi dokumentirano, da določeno funkcijo popira pa je seveda druga zgodba.

Predvsem pa so danes vsi priročniki za uporabo in tehnične specifikacije prosto dostopni na uradnih straneh proizvajalcev in jih seveda lahko prej prebereš.
https://dolhar.si/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vračilo blaga v enaa (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
9237124 (2093) tomaz-
»

Pokvarjen telefon mi garancijsko menjajo za slabšega (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
24038461 (31702) St235
»

Pomoč potrošnikom - problemi, izkušnje, nasveti (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
535485 (3937) Leks
»

Amazon vrnil del kupnine zaradi Sonyjevega PlayStationa 3

Oddelek: Novice / Konzole
4910644 (8705) Ziga Dolhar
»

Amazon rešil zaplet z oddaljenim brisanjem knjig

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
134651 (3476) poweroff

Več podobnih tem