X-Bit Labs - Western Digital je včeraj predstavil nove trde diske, ki so po njihovih besedah najhitrejši ta hip. Novi diski iz družine VelociRaptor so na voljo v kapacitetah 450 in 600 GB, za petnajstodstotno pohitritev v primerjavi s predhodniki pa poskrbi 10.000 obratov plošč na minuto in 32 MB predpomnilnika. Bralni dostopni čas znaša 3,6 milisekunde in pisalni dostopni čas 4,2 milisekunde. Oba modela sta 2,5-palčne velikosti, tako da je Western Digital priložil kletke IcePack za namestitev v 3,5-palčne prostore v računalnikih. Manjši stane 299 dolarjev, večji pa 329 dolarjev.
Western Digitalu mora biti kar precej hudo sedaj v času razcveta SSD-jev. Trdi diski obstajajo samo še zaradi velikanske shranjevalne količine, glede hitrosti nimajo za burek proti SSD-jem. Zakaj torej WD še naprej razvija hitre in drage trde diske je uganka. Kdo hudiča bo to kupoval? Tale disk je kljub svoji majhnosti najglasnejši med vsemi diski na svetu. Po glasnosti je verjetno tam nekje skupaj z najnovejšimi Nvidia grafičnimi karticami Razvijajo naj raje čim več terabjtne diske in razvoj hitro preusmerijo na SSD-je, drugače bodo propadli.
@Izi Najbrž samo sledijo zelo dolgoročnemu planu, ki so ga sprejeli zelo dolgo nazaj. Takrat najbrž niso načrtovali razcveta SSD-jev. Možno pa je, da so taki runkli in plana sploh nimajo (v kar zelo dvomim).
Kakorkoli, še vedno ni ugodnih SSD-jev za široko potrošnjo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
dumbo911 točno tko. Malo denarja malo muske. Pa kakor vem toti SSD-ji niso glih zanesljivi na dolgi rok. ok dolgo delajo malo porabjo pa vse te pizdarije, ampak imajo omejeno število zapisov na sektor. Kar zna biti ponekod kriza!
Swap datoteka za virtualni pomnilnik, temp folder, log files, ter sam zapis datotečnega sistema na disku, ko skoz šari neki po inodih(na win podobno), odvisno sedaj od datoečnega sistema, ampak skoz se neki piše gor. Mogoče še kaj... Tako da odgovor na tvoje vprašanje je zelo veliko =) Ampak, to sploh ni važno, pravim sam da ga lahko z napačno uporabo SSD hitro zjebeš. Si predstavljaš virus za to?
pou leta uporabe, na disk je bilo v tem casu 1.3tb pisanja. deljeno s kapaciteto diska znese 18x prepisan disk. tut ce upostevas da so bli 2x tolko posamezni bloki prepisani se zdalec ni skrbi.. pri intelu pa dobis se par dodatnih GB prostora, ki nadomestijo bloke, ki bi crknli.. prej bo HDD izdihnil kot pa SSD..
Am, pagefile prestaviš, temp direktorije tudi, na drug (fizičen) disk.
Aha. Torej tiste stvari, ki enormno profitirajo od hitrega naključnega dostopa premakneš na počasnejši disk. Datoteke, ki jih pa vsake toliko prebereš v RAM (in potem po možnosti SWAP-neš na počasen disk) pa so lahko na ultra hitrem.
Nepoznavanje delovanja FS: strike 1 Nasvet, ki v celoti izniči prednosti SSD tehnologije: strike 2
Kar se pa tiče tega komu so namenjeni novi (in stari) VelociRaptorji, pa je to skupina tistih uporabnikov, ki potrebujejo prostornosti IN performance. SSD ima eno, ostali SATA diski imajo drugo.
Cena je tako preračunana na to, da lahko en VelociRaptor nadomesti X navadnih diskov n kakšni hitri RAID konfiguraciji. V smislu prihranka pri nakupovanju večjega števila diskov, da imaš več spindlov na delu.
Tipični uporabniki, ki zapadejo v to kategorijo so fotografi, grafični oblikovalci in tisti, ki obdelujejo video. Pri teh je dnevna količina podatkov, ki jih je potrebno premleti od nekaj 10GB pa do nekaj 100GB. Zagotovo pa to niso "tipični" uporabniki. Za te so primerni in več kot zadoščajo tudi drugi in cenejši diski.
če si SSD lahk privoščiš potem ne dvomim da imaš vsaj 6GB rama ali več... in če ravno ne delaš nekaj specifičnega, ki bi porabil ves ram potem boš redko rabil swap file (izključeni programi ki nujno potrebujejo swap)
če si SSD lahk privoščiš potem ne dvomim da imaš vsaj 6GB rama ali več... in če ravno ne delaš nekaj specifičnega, ki bi porabil ves ram potem boš redko rabil swap file (izključeni programi ki nujno potrebujejo swap)
Ne moreš programom direktno povedat da naj ne uporabljajo swap. Swap je on ali off. Še notepad ga lahko uporablja če so pogoji pravi. Strajk na nepoznavanje delovanja virtualnega pomnilnika. Če program rabi izmenjevalno datoteko... jej nebi glih ga mu šel je izklopit, če bi mu ga praktično lahko. FAIL
Jaz pa se ukvarjam (tudi) z videom in za to uporabljam običajne velike diske, povezane v RAID 0. Za sistem pa imam en disk v stilu zgoraj omenjenega (se ne spomnim več kateri). Vendar pa za urejanje videa običjni diski, povezani v RAID 0 dosegajo boljše performanse.
Am, pagefile prestaviš, temp direktorije tudi, na drug (fizičen) disk.
Aha. Torej tiste stvari, ki enormno profitirajo od hitrega naključnega dostopa premakneš na počasnejši disk. Datoteke, ki jih pa vsake toliko prebereš v RAM (in potem po možnosti SWAP-neš na počasen disk) pa so lahko na ultra hitrem.
Nepoznavanje delovanja FS: strike 1 Nasvet, ki v celoti izniči prednosti SSD tehnologije: strike 2
Kaj bo strike 3?
Enormno profitirajo? Šur, piše mi po swapu, je pa sistem popolnoma enako odziven, če je swap na SSDju al pa na disku. V teoriji seveda, imaš prav, ampak vsaj meni realnost ne kaže razlik. In ker ne kaže razlik sem swap šutiral na klasičen disk. SSD je namreč velik samo 37 GB.
Tko da govorit o tem, da v celoti karkoli izniči, je fail.
Page file sodi na SSD, ravno to je namen SSD-ja, da čimbolj pridobiš na hitrosti. Microsoft sam priporoča, da se page file pusti na SSD, ker se tako ogromno pridobi na hitrosti, sistem pa precej malo piše v page file, nikoli ga ne prepisuje celega ampak vanj vpisuje samo posamezne kratke dele. Page file se vedno rabi četudi imaš 8 GB RAMA. Z izklopom page file se sistem upočasni ne glede kako veliko RAMA imaš, pri uporabi bolj zahtevnih uporabnih programih pa se sistem po dnevu ali dveh sesuje.
Kakor vidim v praksi je SSD nemogoče uničiti z stalnim pisanjem. Jaz enega Intelovega 80 GB ravno v te namene testiram z vsem mogočim pisanjem nanj. Velik page file, grafična obdelava, inštaliranje nove 5 do 10 GB igre vsak teden in sistem je v delu 24/7. Iz firmwarea se da razbrati, da je bilo v dobrih 2 mesecih na SSD zapisanih okoli 500 GB podatkov, kar pomeni komaj 6-krat prepisana enota. Pa tudi, če so bile zaradi polovice zapolnjene enote prazne celice prepisane 12-krat je to še vedno zanemarljivo malo proti 10.000-krat kolikor naj bi zdržale posamezne celice. Pri tem enormnem pisanju mi bo SDD zdržal 139 let, če celice res zdržijo 10.000 prepisovanj oz. skoraj 14 let, če celice zdržijo samo 1.000 preisovanj, kolikor trdijo najbolj črni scenariji. Povprečnemu uporabniku mora 80 GB SSD zdržati nekje med 30 in 300 let, 40 GB SSD pa torej nekje med 15 in 150 let.
Glede Western Digital pa sem tudi opazil, da so že začeli izdelovati tudi SSD enote, kar je bilo za pričakovati.
Enormno profitirajo? Šur, piše mi po swapu, je pa sistem popolnoma enako odziven, če je swap na SSDju al pa na disku.
Saj verjetno imaš številke pri roki... daj nam jih obelodani. Razen seveda, če ocenjuješ odzivnost "po občutku". Če jo, potem si verjetno zadovoljen in ga ni človeka na svetu, ki te bi rabil prepričevati, da so tvoji lastni občutki napačni.
Jaz pa se ukvarjam (tudi) z videom in za to uporabljam običajne velike diske, povezane v RAID 0.
YMMW. Nekaj kolegov ima to konfiguracijo, nekaj jih uporablja samostoječe (brez RADI-a) VR-je, en pa ima VR in RAID0. Kar pomeni, da ima vsak svoje zahteve in prag tolerance pri svojem delu. Kar ni problematično.
Zanimivo pa je, da noben izmed mojih znancev več ne uporablja SCSI oziroma SAS diskov, odkar so VR-ji na sceni... Torej je vsaj za nekatere WD IMHO relativno dobro naciljal razmerje med ceno in performansami.
Pred leti sem tudi sam uporabljal SCSI. Takrat se je še delalo capture iz trakov in so samo SCSI diski lahko dohajali hitrost traku. To so bili začetki digitalnega videa. Sedaj pa že z običajnimi diski lahko s trakov prenešaš tudi video v HD brez izgube frejmov. Tako da vsaj zame trenutno ni potrebe po zelo dragih SCSI diskih in krmilnikih zanje. Spominjam se, da so taki diski pred leti stali toliko, kakor vsa ostala oprema v računalniku skupaj.
samo tako, če imaš dovolj pomnilnika je swap ponavadi neuporabljen in ti ssd ne more kaj pohitrit pri temu(je že nekdo napisal zgoraj). Za kakšne reči, kjer se datoteke velikokrat prepisujejo(brskalniki,temp..) je pa pametno narediti ramdisk. In obe rešitvi delujeta hitreje od ssdja. In klasika: sistem in programe na SSD, podatke in dokumente na HDD.
SSD je moj najboljsi nakup za racunalnik, kar sem ga naredil v 15 letih. Nobena druga komponenta se temu ne more niti priblizat. Kar se swapa tice...jaz imam vedno nastavljeno 1024MB fixno (4GB rama) in nikoli ni tezav. Imam pa trenutno 5 mesecev sistem gor, pa je se vedno bilo zapisanih manj kot 1TB podatkov, tako da bo verjetno celo mene prezivel ta SSD. Se strinjam, da so rahlo predragi, ampak je vredno. Kar se pa zanesljivost tice, je debata o tem brezpredmetna.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
jst pa nekako ne opazim velike razlike med ssd in hdd. morda sem am kje zajebal...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...