» »

Ubuntu pozna SI-predpone

Ubuntu pozna SI-predpone

Binarne in decimalne predpone

Neowin - Kratka osvežitev spomina: mednarodni merski standard predpisuje, da so predpone pri merskih enotah racionalne potence števila 10. Ker računalniki pomnilnik naslavljajo v bitih, katerih je običajno za neko potenco števila dve, so računalničarji že pred desetletji zlorabili predpono kilo za 210, torej 1024 namesto pravilnih 1000. Podobno so informatizirali še druge, torej mega v 220, giga v 230 in tera v 240. Pri slednji je razlika do prave vrednosti že deset odstotkov, stanje pa je še poslabšala nekonsistentnost v branži - pomnilnik so prodajali v binarnih bajtih, diske pa v decimalnih, medtem ko so operacijski sistem pri preračunih obeh uporabljali faktor 1024. Zato je standard IEEE 1541 na tem področju napravil red in uvedel nove, binarne enote za potence števila dve. Tako smo dobili kibi (Ki), mebi (Mi), gibi (Gi), Tebi (Ti).

Nov korak na poti k ponotranjenju standarda so napravili v Linuxovem taboru, saj bo naslednja verzija distribucije Ubuntu 10.10 pravilno uporabljala predpono kilo za 1000 in kibi 1024. Doslej je namreč Ubuntu pod kilo razumel 1024. Prepustnost omrežja in kapaciteta diska bosta prikazani z decimalnimi predponami, medtem ko bo kapaciteta pomnilnika z binarnimi. Velikosti datotek bodo privzeto prikazane v desetiškem sistemu predpon, ga bo pa moč prestaviti v binarnega. Za enako spremembo se je že avgusta lani odločil Apple, tako da sedaj čakamo le še Microsoft.

36 komentarjev

KoMar- ::

Ko se kdo spet spomni tele KiBibibibite omenjat, je moj odgovor tale slikica:



(Malo za šalo, malo za res...)

Mipe ::

Nekako me to spominja na telebajske. :|

WhiteAngel ::

Hm.. pa saj KDE ima to že. Ali je to kaj drugega?

MasterMind ::

WhiteAngel je izjavil:

Hm.. pa saj KDE ima to že. Ali je to kaj drugega?


Sedaj ima to še Ubuntu/Gnome :D .
Gentoo, KDE uporabnik.

techfreak :) ::

Kolikor se spomnim, sem že kakšno leto nazaj videl KiB, MiB, GiB v Ubuntuju ... lahko pa da se motim.

hook ::

SI so več kot samo merske enote, ampak splošno mednarodni standard za mere in enote. So pa sprejete tudi že v IEC.

Je pa skrajni čas, da se začne množično uporabljati KiB in MiB itd! XD

BTW, bi bil tudi za to, da se uporablja SI enote za splošno oštevilčevanje. Npr. namesto ,,27 bilijonov EUR" (kar je lahko v različnih državah drugačno število!), da bi se uporabljalo lepo ,,27 giga EUR", pa ne bi bilo problemov pri prevodih in napak za večkratnike 10?!

SI @ Wikipedia
Long and short scales @ Wikipedia

Mavrik ::

Jao, daj preberite si novico.

Kapacitete diskov in hitrosti net povezave NE bodo v Ki, Mi predponah, ampak desetiških K, M, kar bo končno odstranilo zmedo z "Zakaj moj 500GB disk nima 500GB prostora?!?!".
The truth is rarely pure and never simple.

Matrin ::

Pri slednji je razlika do prave vrednosti že deset odstotkov,

Relativna napaka, torej napaka izražena v procentih, je tukaj vedno ista. XD

PS:
nevermind :|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matrin ()

techfreak :) ::

Je pa skrajni čas, da se začne množično uporabljati KiB in MiB itd! XD

Domnevam, da veliki (Microsoft, Apple) še dolgo ne bodo uporabljali tega.

Bor H ::

Vedno bolj te sumim da si funkcionalno nepismen, sej piše da je Apple to že začel uporablat.

zdj lahko začneš pluvat po MSu

techfreak :) ::

Bor H je izjavil:

Vedno bolj te sumim da si funkcionalno nepismen, sej piše da je Apple to že začel uporablat.

zdj lahko začneš pluvat po MSu

Govorim o KiB/MiB/GiB, o katerih je pisal hook. Apple se že ravna po SI predponah, Ubuntu bo počasi preskočil, Microsoft pa ostaja pri starih navadah.

Bor H ::

ja ja, to je dobri stari dejan, gremo, začni pluvat po MSu, 3...2...1.. GREMO!

phantom ::

Matrin je izjavil:

Pri slednji je razlika do prave vrednosti že deset odstotkov,

Relativna napaka, torej napaka izražena v procentih, je tukaj vedno ista. XD

PS:
nevermind :|

Ne, relativna napaka ni vedno ista, ampak se veča, ker je razlika eksponentnih funkcij z različnima osnovama:
relativna napaka = ( 1024^n - 1000^n ) / 1000^n = 1.024^n - 1

Sicer pa je so se na Linuxu te predpone začele pojavljati že pred leti, odvisno od programa. Zdaj jih večina že pravilno uporablja SI/binarne enote, pri Ubuntuju so verjetno zdaj le popatchali tiste programe, ki se tega še niso držali.
~
~
:wq

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: phantom ()

Mavrik ::

Problem je bolj v tem, da se uporabljajo "binarne" predpone namesto desetiških in s tem vnašajo zmedo. Prav nobene potrebe ni, da se prost prostor na disku javlja v MiB/GiB, če pa proizvajalci in vsi ostali uporabljajo MB/GB.

Poenotenje tega bo končno zmanjšalo zmedo med uporabniki praktično brez škode.
The truth is rarely pure and never simple.

bf4ed ::

50 let so vsi kateri so uprabljali računalnike vedli da je kilo 1024, zdaj pa zaradi lenuhov uvajajo kibi???

Ja najboljše da bom zdaj uporabljaj v pogovoru besedo "kibibyte" in se bo našel pametnjakovič ki me bo popravil da kilobyte je manj od kibi...eh

čim je zraven besede byte, kilo, se zna da je 1024...
Če pa to ne veš, pa ne uporabljaj računalnike...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

jan01 ::

Saj hitrosti povezav(recimo 100Mb mrežna) so že v pravilno napisane(100Mbps= 100000000bps

opeter ::

bf4ed je izjavil:

50 let so vsi kateri so uprabljali računalnike vedli da je kilo 1024, zdaj pa zaradi lenuhov uvajajo kibi???

Ja najboljše da bom zdaj uporabljaj v pogovoru besedo "kibibyte" in se bo našel pametnjakovič ki me bo popravil da kilobyte je manj od kibi...eh


Hvala bogu! Končno se bo kilo po novem normalno uporabljal za 1000, 1000.000 itn.
Če pa kdo hoče (večina nas ne), pa lahko uporablja kibi itn. za 1024. Zaradi navadnega folka je to super, da je kilo resnično 1000. Velki cmok vsem skupaj! :D

bf4ed je izjavil:

čim je zraven besede byte, kilo, se zna da je 1024...


Popravilo: se je znalo. Po novem ne več. Ostane le še v glavah zabitih geekov.

bf4ed je izjavil:

Če pa to ne veš, pa ne uporabljaj računalnike...


Kaj pa bo "The consumer ™" kupoval, če ne dejanskp brez zvezne elektronske igračke? Ne bo zaslužka za firme, ojej, ojej.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

preem ::

Kako je avtor uporabil zanimivo besedo, pravilne. Po kateri definicije so pa zdej te "predpone" pravilne, tastare pa napačne?

MasterMind ::

Po tem, da se je za kapaciteto pomnilnikov uporabljalo napačno predpono.

In, to da je Bayt, še ne pomeni da so binarne predpone (diski, prenosi, to je vse v 10^x).
Gentoo, KDE uporabnik.

bf4ed ::

opeter :P

Navadni uporabniki me ne zanimajo. Koji ku..c se treba nonstop prilagajat nevednim???
Naj se nekaj naučijo, ne da je folk vedno bolj glup...

Invictus ::

Ni baš neka uporabna funkcionalnost, lepo pa da so jo sploh spravili noter ...

LP I.

MasterMind ::

bf4ed je izjavil:

opeter :P

Navadni uporabniki me ne zanimajo. Koji ku..c se treba nonstop prilagajat nevednim???
Naj se nekaj naučijo, ne da je folk vedno bolj glup...


Oprosti. Ampak kakršnokoli dvoumnost je slaba. Zato imamo standarde, da se jih „losamo”. Če pa ene par wanabe računalničarjev pravi, da se naj ostali svet prilagodi, da enkrat so predpone binarne, drugič pa desetiške... No, nismo potem nič boljši kot vedeževalci :).
Gentoo, KDE uporabnik.

Jst ::

Jaz sem stara garda, kateri byte pomeni binarno število.

Zato mi prosim povejte:

Koliko je "sedaj" kilobyte? (Pa PLEASE brez drugih razlag, ker se bom spet zmedel, in nič vedel/zapomnil)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

MasterMind ::

Byte je osem bitov (itak :D ).

kB = 1000 B
kiB = 1024 B

itd.
Gentoo, KDE uporabnik.

Jst ::

Does not compute mi piše na čelu.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

MasterMind ::

Pol ti pa ni pomoči >:) .
Gentoo, KDE uporabnik.

opeter ::

bf4ed je izjavil:

opeter :P

Navadni uporabniki me ne zanimajo. Koji ku..c se treba nonstop prilagajat nevednim???
Naj se nekaj naučijo, ne da je folk vedno bolj glup...


Ali se prilagodiš množici, ali pa se izseliš na Jupiter. Simpl, ko pasulj.

...

Dajte mi prosim razložit, kdo se je spomnil tega, da mora računalništvo približati navadni raji? Zakaj se je tako razširilo?

Še vedno bi bili lahko povprečni računalniki tako veliki, kot kakšne manjše dvo- ali trosobno stanovanje. Ampak ne, zadeve so se preoblikovale v mobilne telefone in druge prenosne naprave.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

klavdijL ::

se strinja dvoumnost je slaba in tukaj je šlo za skorajšnje zavajanje folka s strani proizvalajlcev diskov... tudi na sploh je treba na tem področju naredit red ker so napake lahko velike, sploh če je treba kaj računat ... ampak Kibi mebi gibi Tebi - kot da bi telebajske gledav al pa se vrnil malo v vrtec ... a ne bi malo lepše (in strokovno) izpadlo binarni kilo (bK) itd.? navsezadnje gre za spllošno binarno enoto ki se lahko v prihonosti uporablja za marsikaj drugega kot le za Bajte

Jst ::

>Does not compute mi piše na čelu.

Ker je Byte osem bitov in iz dvojiškega sistema izvira malodane vse v računalniku, mi nikakor ne gre v glavo, kako so potem brihte kilo spremenile v kibi. ~40 let zgodovinske uporabe KiloByte so spremenili. Bravo!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

WhiteAngel ::

40 let računalniške zgodovine v primerjavi z 2000 let staro fiziko in matematiko?

Dejstvo je, da smo računalničarji res zlorabili "kilo", ker smo rekli, da je 1024 pravzaprav dovolj blizu 1000, da lahko kar kilo govorimo. To seveda ni prav.

Zgodovina sprememb…

Jst ::

Ker računalnik deluje binarno je kilo: 2 na 10 = 1024. Iz tega izvira tudi vse moje znanje preračunavanja. (Ki se ga poučuje (se je poučevalo?) tudi na šolah.) Zato govoriti, da smo leni/cepci, ker takoj ne skočimo na vlak nove definicije, je malo nesramno.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

SodVina ::

bf4ed je izjavil:

50 let so vsi kateri so uprabljali računalnike vedli da je kilo 1024, zdaj pa zaradi lenuhov uvajajo kibi???


IIRC Včasih je bil 1 kilo = 1024 za vse v rač. svetu. Sedaj ni več. Pa pomojem niso lenuhi krivi, ampak proizvajalci, ker so začeli lepo nategovat folk s "Fizikalnimi kapacitetami" in so tako naredili manjše, ter prodajali kot navidezno večje. Sort of.

Jaz sem za, da se poenoti številski sistem za vse v rač. svetu (torej ali naj bo vse 2^n ali pa vse faktorja 10^n), in se potem lahko sistem ponovno privzame.

Res pa je, da je cela tema praktično offtopic :|

lp,
SodVina

Mavrik ::

IIRC Včasih je bil 1 kilo = 1024 za vse v rač. svetu. Sedaj ni več. Pa pomojem niso lenuhi krivi, ampak proizvajalci, ker so začeli lepo nategovat folk s "Fizikalnimi kapacitetami" in so tako naredili manjše, ter prodajali kot navidezno večje. Sort of.


Kriv je bebec, ki si je sploh zmislil uporabljati "kilo" predpono za pretvornik 1,024, saj zaradi tega zdaj ne moreš vedeti o čem točno se pogovarjaš, ko ti kdo govori o enotah povezanih z računalništvom.
The truth is rarely pure and never simple.

Matako ::

Mavrik je izjavil:

IIRC Včasih je bil 1 kilo = 1024 za vse v rač. svetu. Sedaj ni več. Pa pomojem niso lenuhi krivi, ampak proizvajalci, ker so začeli lepo nategovat folk s "Fizikalnimi kapacitetami" in so tako naredili manjše, ter prodajali kot navidezno večje. Sort of.


Kriv je bebec, ki si je sploh zmislil uporabljati "kilo" predpono za pretvornik 1,024, saj zaradi tega zdaj ne moreš vedeti o čem točno se pogovarjaš, ko ti kdo govori o enotah povezanih z računalništvom.


Ne jezi se. Ljudje v informatiki so imeli vedno svojevrsten smisel za humor - itak, da je 1024 kilo :D. Za vpogled v tovrstno razmišljanje gl. http://catb.org/jargon/html/

EDIT: v bistvu bolj http://catb.org/jargon/html/Q/quantifie...
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Jst ::

Kriv je bebec, ki je računalnik osnoval na binarnem sistemu [0,1]. Na čem je moral biti zadetek nori!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Bor H ::

Sej je to cinizem ane?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Disk velik 500GB ko seštejem razpoložljiv prostor na C-ju in D-ju dobim rezultat 464, (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
10110858 (9301) technolog
»

Apple: kilo je 1000 in ne več 1024 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20516871 (12171) Matevžk
»

Poravnava: Seagate lagal! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
727281 (7281) gruntfürmich
»

Nova terminologija: KB = 10^3 bytov, KiB = 2^10 bytov (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30520191 (16670) gumby

Več podobnih tem