» »

"garancija" na cd-je

"garancija" na cd-je

jcb ::

Živjo

Delam kar veliko slik, video in vse to shranjujem na cd-je. Cd-ji prazni so bli kupljeni čist pocen, me pa zanima, če se bodo recimo obdržali tud 50 let na stara leta bodo slike še kako prav prišle o albumu ne razmišljam, ker jih imam na cd-jih shranjenih ogromno. Kje je torej najbolje shranjevat cd-je vrjetno nekje v omari, da bodo, čez 50 let še vedno delujoči.
  • spremenil: jcb ()

Zheegec ::

Čez 50 let? Mogoče v vesolju v vakuumu v temi... :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

KoMar- ::

Cd-ji prazni so bli kupljeni čist pocen

Tole nisi že med pisanjem dojel, da je zelo slabo, če rabiš zanesljiv arhiv?

telexdell ::

Da ne boš razočaran in ne boš imel slik že čez 5 mesecev in ne šele čez 50 let. Še posebno, ker si kupil čisto poceni CD-je. Sam sem začel na tak način. Vedno sem posnel dva CD-ja. Enega sem takoj shranil v CD-box, drugi je bil namenjen za DVD player. Čeprav sem CD iz Boxa le zapisal in seveda preveril zapis sem po kakšnem letu dni opazil, da mi nekaterih slik sploh ni hotelo prikazati. Pa nisem uporabljal cenenih NoName CD-jev.
Sam sedaj arhiviram slike na dva trda diska, od katerih enega priključim le, ko nanj nalagam fotografije. Drugi disk je mrežni in služi za gledanje slik na računalniku ali TV. Od vsakega dogodke dam natisnit na papir vsaj 10% fotografij. Za prenos fotografij uporabljam USB ključek.
Posnetki odraščanja mojih otrok so mi preveč pomembni, da bi jih zaupal cenenim ploščkom.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jcb ::

Kateri CD-ji pa so najboljši, ker mislim delat COPY 2 in CD-je zapakirat za večno. COPY 1 pa bi občasno gledal slike.

Zheegec ::

Saj veš, da v povprečju CDji in DVDji zdržijo kakšnih 5 let in to je to?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

jcb ::

Sem ravno prebral, da zdržijo tolk let.

Morda bi bilo pa dobro reskirat nekaj evrov in si dat nekam razvit pa bodo slike lahko obstale "par tisoč let"

Zheegec je izjavil:

Saj veš, da v povprečju CDji in DVDji zdržijo kakšnih 5 let in to je to?



Ah s tem se ravno nebi strinjal, mam doma CD gor je WIN 98 staro že 10 let pa je copy in en orginal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jcb ()

fidekk ::

Slaba ideja to z razvijanjem. Sem pred nekaj leti dal razviti svoje fotografije in so precej zbledele. Pa tudi če ti ne bodo, take stvari se hitro uničijo, sploh v 50 letih :) No, ne pravim da se ti bo to nujno zgodilo takoj, ampak za isti denar si lahko kupiš kakšen trdi disk ali 2, kar je precej poceni in dosti bolj zanesljivo.

jcb ::

Bom se enkrat lotil kopiranje cd-jev pa me zanima, kateri CD-ji so trenutno na trgu NAJBOLJŠI, bral sem da tisti, ki so prevlečeni z zlato "folijo"

Pyr0Beast ::

CD-ji so vsi en in isti drek. Nekako boljši so DVD-ji.

Nasploh pa so optični mediji nekje na isti ravni zanesljivosti kot diskete. Tisti tanki aluminijev nanos začne razpadati in ti začneš zgubljati podatke.

Disk - je daleč najboljša rešitev za kakršenkoli backup.

Ah s tem se ravno nebi strinjal, mam doma CD gor je WIN 98 staro že 10 let pa je copy in en orginal.
CD-ji originalnih zadev niso 'pečeni' ampak 'tiskani' in kot taki se obdržijo mnogo dlje.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Vikking ::

Kdo ti pa garantira, da bo čez 50let sploh še obstajala enota za branje podatkov s cd-ja, ter obstajala na trgu še tehnologija (razen v muzejih) da boš lahko prebral podatke.

kmetek ::

točno tako.....recimo disketnik je RIP že recimo po nekje koliko 10-15 let?

jcb ::

Pyr0Beast je izjavil:

CD-ji so vsi en in isti drek. Nekako boljši so DVD-ji.


CD-ji originalnih zadev niso 'pečeni' ampak 'tiskani' in kot taki se obdržijo mnogo dlje.


ni orginal cd je copy

Zvezdica27 ::

lp,

poslušaj folk... kupi si en poceni disk, najnižji rpm, pa ti bo zdržalo vsaj 20 let. Hočeš biti ziher? Kupi dva. Nisi prepričan - pare na sunce in si kupi tračno enoto. Za 50let pa pač noben ne ve... morda tudi. In še lažje in hitreje da čez 20 let na nov superduper medij prihodnosti.

Opozorjen si bil, da CD ni to.

zz

Key Quest ::

Opticni mediji so uporabni samo za nalaganje operacijskih sistemov, pa se tle jih USB flash pocasi dohiteva (vsaj v primeru namestitve sodobnega OSa).

Pyr0Beast ::

USB flash je zastonj in jih je IMO že prehitel. Kaj češ opletati z optičnimi pogoni ko imaš flash ključek. Moji kompi sploh nimajo teh pogonov, jih ne rabim, kaj šele floppy.
Imam pa en USB DVD pekač, samo večino časa nabira prah.

Sam sem se znebil malega morja CD-ploščkov. Večina je po parih letih ratala popolnoma neberljivih.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

jcb ::

Kateri cd-ji pa so trenutno na trgu najboljši?

RedDrake ::

V povprecju v 5-ih letih ne dela vec?
Potem pa imam zelo ZELO srecno roko ocitno :)
Namrec pred dvemi tedni sem scistil zalogo CD-jev (2000+ plosckov, od tega cca 250 raznih originalov)
Stran sem jih metal ali zaradi nedelovanja ali zaradi tega ker so bili obsolete (14 let star MS Works Suite, raznorazni arhivi uporabnih shareware programov, nekatere stvari sem imel v N kopijah, etc...)
Glede na to da zadnja 4 leta prakticno ne produciram vec novih CD-jev, je neka povprecna starost tam reda velikosti 8 let.
Skupaj sem star vrgel nekaj vec kot 500 (od tega dobrih 30 originalnih) plosckov.

Nekaj ugotovitev:
- Unicen je bil le EN originalno tiskan CD, pa se ta je bil ponesreci spraskan.
Vsi ostali, tudi Audio CD-ji iz konca 80-ih in recimo Night Owl Best of Shareware iz leta '91 so brezhibni.

- Pri pecenih je bilo samo pri enem batchu TDK-jev (glede na to kaj je bilo gor, bi rekel da so nekje iz leta 2001) zaznati razpad substrata - vsem se je substrat luscil kar na dotik.

- Sicer nisem delal neke hude statistike, a se mi zdi da je bilo vec unicenih CD-jev novejse izdelave.
Od starih (in vecinoma neuporabnih) backupov ni crknil niti eden :)

Torej trditi da so ploscki zanic ze po parih letih je absurd!
Je pa res da niso 100% zanesljivi, in da je failure rate ze po 10-ih letih nekaj 10 odstotkov.
Tako da se povsem strinjam s predhodniki, da se za pravi backup splaca imeti pravi HDD, skopirati nanj podatke, in vskadisciti v kako omaro (po moznosti na drugo lokacijo).
Tako delamo pri nas v firmi, ker tracna enota ni cenovno upravicljiva.

flood ::

osebno si slike katere rabim za spomin ipd. natiskam na foto papir pa bo trajalo 100+ let

Pyr0Beast ::

ah. Audio CD-ji. Tam je par bitov gor dol itak nepomembno.

Zaženi kak CRC test pa poglej kje se nahajajo napake. Največ jih je na robu, tam kjer je zadnjih 50-100MB in na notranjem delu včasih.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

fosil ::

Moraš vedet, da so bili CD-ji včasih narejeni precej bolj kvalitetno. Mnogi so imeli celo zlato plast iz pravega zlata. Temu primerno so bili CD-ji včasih dragi. Danes takih ne delajo več.

Danes so cd-ji cenena potrošna roba.

Zato ni nič neobičajnega, da ti 10 let star cd dela brez problema, 2 leti star pa je popolnoma neberljiv.

Sicer pa nekako za najboljše veljajo mediji, ki prihajajo iz tovarne taiyo yuden. Prodajajo se pod različnimi znamkami, pri nas pa jih je zelo težko dobit. Če imaš srečo morda kje najdeš kakšen paket Verbatimov, ki je made in japan. Te so ponavadi iz tovarne taiyo yuden.
Tako je!

Vikking ::

Pred 15 leti so bili popularni TRAXDATA zlati in BASF cd-ji. Kaj naj rečem, TRAXDATA so postali oranžni po 5 letih, ter večin podatkov neberljivih, BASF se tudi ni dobro obnesel. Vse kar je bilo starejše več kot 7 let ni bilo 100% da bodo vsi podatki še vedno berljivi.

mte ::

Torej trditi da so ploscki zanic ze po parih letih je absurd!


No, jaz sem pa delal zadnjič čisto po omari in metal kar po tekočem traku cdje, ki niso več delali (ali delno, ali v celoti). Še dobro, da ni bilo nič življenjsko pomemnega gor.
Je pa šlo za povprečne recordable cdje, nič izstopajočega v negativnem (smartcopy?) ali pozitivnem smislu (taiyo yuden, al kaj so že bli?).
Nasprotno z DVDji takih problemov nisem še imel.

Torej kakor ne moreš posploševati, da postanejo vsi cdji po parih letih zanič, tudi ne moreš posploševati, da se bodo podatki sigurno obdržali še dolga leta! Sam imam CD-R medije za precej nezanesljive in pomembne podatke imam istočasno VSAJ na dveh trdih diskih (delovni+backup), kar bi priporočil tudi ostalim.

lp

badabim ::

Mene so pozitivno presenetili Verbatim dvd-r. Po pethi letih jih še vedno lahko berem, kar ne velja za ostale s katerimi sem eksperimentiral. Nekateri so postali neberljivi po letu.

Za dolgotrajno hranjenje uporabljam dva trda diska, razmišljam pa o prenosu na Google.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

10 let star CD in disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
193255 (2745) [D]emon
»

Ali so CD-R mediji izdelani v Sloveniji dobre kvalitete označba 1010

Oddelek: Kaj kupiti
302105 (1557) Poldi112
»

cd-ji

Oddelek: Kaj kupiti
211915 (1522) frenk
»

Smartbuy cdji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
1168406 (5821) City
»

Življenjska doba cedejev

Oddelek: Strojna oprema
171369 (993) rc-car

Več podobnih tem