» »

Življenjska doba cedejev

Življenjska doba cedejev

TheJack ::

Nekoč, nekje sem slišal, da se lahko pri poceni cedejih (govorim o cd-rih, seveda) zgodi, da iznenada prenehajo biti uporabni. Da podatki (ali del podatkov) z njih preprosto izgine.

In to ne zaradi puščanja cedejev na soncu, zvijanja, pisanja nanje z žebljem, polivanjem z raznimi kislinami...itd, ampak kar tako, zaradi tega, ker je bila plošča zanič narejena. Skratka s ploščo lepo ravnaš, ne praskaš po njej, spravljaš jo v škatlico...potem pa lepega dne podatkov preprosto ni več na njej, oz. so neberljivi. Po recimo letu ali dveh CD (ki je bil sicer povsem uspešno posnet, oz. med snemanjem ni bilo nič narobe) sam od sebe postane neuporaben.

Slišal sem, da se to lahko zgodi pri raznih no-name cedejih in nekaterih cenejših znamkah (npr: SmartBuy).

Je že kdo kaj slišal o tem? Ima kdo s tem celo kakšne (brez dvoma boleče) izkušnje? Ali je vse skupaj paranoično pretiravanje?

Življenjska doba cd-rov naj bi sicer bila celo do sto let...
Bonis nocet, qui malis parcit.

R0K ::

Nič takega no. Tudi disk ti lohk sred januarja crkne, pa si ge imel na dan pržganga max. 2h in si dal zanj 40k sit. Pač okvare.

Drgač pa, da bi se podatki zbrisali sami od sebe?? To lohk res nardi recimo edin kakšna močna svetloba, ki bi šla skoz CD, drgač pa malo vrjetno no.

MadMax ::

Pri zlatih je problem tudi vlaga.
Modri nanjo niso obcutljivi.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Gandalfar ::

men eni stari cdji kr nehavajo delat. Pa CRC errorji in podobne fore..

Ce mislis imeti kaj pomembnega gor in vec kot eno leto potem kupi najkvalitetnejsi medij in peci pri eni normalni hitrosti ( 8x recmo )

TheJack ::

Evo, sem vedu!!! My worst nightmare!

Od sedaj kupujem samo še TDK (pa ne tiste cenene dview, ampak reflex ultra, made at Taiyo Yuden!).8-)
Bonis nocet, qui malis parcit.

Daniel ::

Jaz mam še ene stare Traxdata(že posneti) kake tri leta pa še zmeraj delajo kot novi.

Sem pa mel že tudi Smartbuye pa Fujifilmove zaj pa mam še neke LG je pa nikol nisem mel problemov nekih.

Edini problem sem mel z enim CD jem(žal se znamke ne spomnim) ko sem nanj poarhiviral vse kar sem mel na disku takega, pa se je zgornja plast en košček odluščil in enostavno ni več hotelo ga brat.
LP

chucki ::

pa smarty buy so eni izmed zlo kvalitetnih!
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

BigSexy ::

da bi se cd-ji oz podatki kar zbrisali, ali pa da bi medij kar sam od sebe nehal biti berljiv ? ... highly unlikely.. mam cdje stare ze po 6 let in delajo tko k je treba...
To Infinity And Beyond !

ender ::

Xenocide: a to posnete CDje, ali natisnjene (originalne). če slednje, imam še Windows Wonder CD, iz leta 1994, tudi dela brez problemov :)
glede posnetih pa tako: cenejši ko so, manj časa zdržijo - imam nekaj no-name CDjev (kupljeni pred kakšnim letom in pol v media svetu), ki počasi propadajo - zadnjič sem z njih kopiral filme, in hitrost branja ni nikjer presegla 700 kb/s (čeprav sem bral z 32x CD-ROMom)

Baja ::

Moje izkušnje s Cd-ji so take, da so ponavidi krive CD_ROM enote in ne CD-ji. Kolega je mel par cd-jev starih cirka 1 leto pa mu jih cd-rom ni bral. Sma jih prinesla k meni, pa so delali bp. Tako da ni vse vedno v cd-jih

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

ender ::

jah, če bi bila enota kriva, bi se to dogajal le v eni. imam pa 4 (1x DVD, 1xCD, 1xCD-R, 1xCD-RW)

TheJack ::

Bom poskušal kakšen članek na to temo poiskat...
Bonis nocet, qui malis parcit.

TheJack ::

Zaenkrat sem našel tole...http://www.cdmediaworld.com/hardware/cd...
Bonis nocet, qui malis parcit.

TheJack ::

Bonis nocet, qui malis parcit.

barbarpapa1 ::

Pozdravljeni

Kot zanimivost naj navržem, da ameriška administracija priznava kot edini digitalni medij magnetooptične diske (kot nedigitalni medij pa mikrofilm in papir...).8-O

Izgleda, da se pri CD-jih ponavlja ista zgodba, kot pri magnetnih trakovih.

Hm, tudi jaz pirčenjam dobivati pomisleke glede mojih arhivov...


LP

Jože


dex ::

Avdio posnetki v kongresni knjižnici naj bi bili pa shranjeni lepo na vinilu...
vem, da nič ne vem...

Matek ::

Folk, pa kaj niso narejeni cd-ji tako,d a laser fizično naredi brazde v CD, kot je to na vinilki, samo tanjše?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

rc-car ::

MMM: Ne, ni točno tko, je pa približno. Na vinilkah je analogen zapis in ima zapis različno globino in širino in globino, da nastane različen zvok.

CD pa ima odbojno plast. Pod njo (med laserjem in odbojno plastjo) pa je plast kjer se oblikujejo enke in ničle. Pečice potem dele te plasti (u bistvu vsak delček, kjer naj bo 1 oz. 0 posebej) segrejejo in s tem spremenijo njeno optično lastnost, tako da se laserski žarek od odbojne plasti ne odbije, ampak da se razprši. Tako potem dobimo ven logično 1 in 0.

:)
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kvaliteta CD-R medijev

Oddelek: Pomoč in nasveti
162555 (2016) hojnikb
»

Življenska doba doma zapečenega cd-ja?

Oddelek: Zvok in slika
101481 (1212) Jst
»

Kolk je življenska doba CDjev ?? ... nekateri pravijo da crkne že po 2 letih ???

Oddelek: Pomoč in nasveti
191525 (1084) SasoS
»

Smartbuy cdji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
1168418 (5833) City
»

program za uničit cd-je

Oddelek: Programska oprema
241684 (1288) Aspirinix

Več podobnih tem