» »

Izbira mikrokontrolerja za LED diode...

Izbira mikrokontrolerja za LED diode...

cucolino ::

Pozdravljeni.
Pred par leti sem se lotil delat ''igračko'' iz led diod, ki sem jih postavil v kvadrat 5x5.
Vseh 25 led diod sem povezal na negativni pol, potem pa na vezje dodal Timer NE555N, counter 4017, izhode pa peljal na usmerne diode, tako da sem na koncu dobil 25 signalov za ''led ekran'', za vsako led posebej. Namen je bil izpis besedila (črka za črko....), v igri je bilo 7 črk, namen pa je bil dodat še 2 counterja, tako da bi lahko stvar podaljšal... vendar je bilo že z 7 črkami problematično delat, saj je bilo v igri 65 diod... Končni problem je bil, da je stvar izgubila preveč toka itd. ko je šla skozi diode, tako da določene led kdaj sploh niso zasvetile... vem, da bi stvar rešil z 25 tranzistorji, ki imajo nižji prag, ampak.. takrat pač tega nisem vedel. =)
Seveda se bo mnogim zdelo to popolnoma neumno dejanje, ter izguba časa, materiala itd...pa vendar, sedaj sem zadevo privlekel nazaj ven na plano in bi rabil pomoč.

Zanima me, kakšen pic kontroler izbrati da bi z njim nadzoroval 25, ali 36, ali 49... (več kot jih je, bolje zame =) ) led diod v kvadratu, tako da bi izpisoval črke...
Z pic-i znam zgolj gole osnove (uporabljam FlowCode V3), tako da bi vsaka pomoč pri temu prišla prav. =) Hvala

L.p. Marko

M@73Y ::

Vem da se to da enostavno rešiti z matriko (primer 12 mestne tipkovnice 0-9, * in # ) sam točno pa ne vem..Probaj v tej smeri.
..jump into psytrance tunnel..

AtaStrudl ::

Za direktno furanje 25 ledic bo zadosti kak 40 pinski (16F47, 727,....)

Za multipleks bodo nujni zunanji tranzistorji, za doseganje toka.

Lahko pa das po osem ledic na po en HC4094 in vse skupaj furas preko treh zick...

cucolino ::

@M@73Y : Hm... kako si to mislil z matriko? Nisem te ravno razumel...

@AtaStrudl : si morda mislil 16F74? 16F47 namreč ne najdem ne v programu, niti v bazi pic-ov..

AtaStrudl ::

74, ja - pardon zatipkanje....

z matriko pa je verjetno mislil multipeksiranje?

Zgodovina sprememb…

cucolino ::

ok, tegale sem nasel, dolocil vsaki diodi svoj izhod, dodal spremenljivke....
sedaj pa mam se eno malce bolj podrobno vprasanje, in to je.. s katerimi operacijami dolocim zaporedne aktivacije vec izhodov? Moram za vsako crko dolociti izhode, tako da se pac ponavljajo, ali lahko imam samo en izhod, ter ga aktiviram z spremenljivkami? =)

p.s. AtaStrudl hvala ti za pomoc.

L.p, Marc

AtaStrudl ::

nisem cisto razumel, kaj si hotel vprasati...

Ce je vsaka ledica na svojem pinu, posamezne pac prizges/ugasnes z BSF in BCF, lahko pa stanje naenkrat spremenis osmim ledicam na istem portu z MOVWF. Pred MOVWF moras seveda poskrbeti, da je v W registru ustrezna vrednost...

Na zacetku programa moras seveda proglasiti pine za izhode. To naredis samo enkrat na zacetku, potem ni treba vec.

cucolino ::

Shemo delam v Flowcode-u, kjer so oblacki itd..., ne v C-ju...
Za to sem hotel vprasati, katere vse operacije bi potreboval tukaj noter, ker se bolj malo znajdem... :/ Ze od jutra sem poizkusal vse mogoce, pa brez uspeha... sem se zelenec na tem podrocju :P

Pine sem že nasimal za izhode, prav tako sem ze postavil 25 led diod v kvadrat, ter vsaki dolocil svoj izhod (A bit 0, A bit 1, A bit 2.... do zadnje),

Glede izhodov pa sem mislil, ali moram recimo, za prvo izpisano crko, dolociti zanko, in not vstaviti izhod vsake ledice, nato po zakljuceni zanki dat novo zanko za drugo crko, zopet izhode vsake ledice itd... kar bi pomenilo, da bi za dolocene ledice, ki gorijo pri vec crkah, bilo pac v sami shemi vec (istih, na isti izhod+bit) izhodov? Ali samo naredim 25 izhodov s svojimi biti, kot sem omenil zgoraj, da sem naredil, ter nato samo vsakemu izhodu dolocit svojo spremenljivko, nato pa v zankah vstavljati spremenljivke? Vem namreč, da se v shemo sme dajati večkrat isti izhod, prav tako pa alhko to naredim s spremenljivkami, nevem pa, kaj je tisto, kar jaz rabim?
Če se nisva razumela, lahko prilepim skico vezav, ki sem jih opisal...

smile- ::

mogoče drugačna ideja - za krmiljenje ledic uporabi za to namenjen led driver - imaš kopico proizvajalcev. Potem potrebuješ samo microkontroler za krmiljenje driverja (preko i2c, spi, ....) in driver ureja vse ostalo..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: smile- ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Knight rider led (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
17615433 (10224) T0RN4D0
»

led obratomer + prikazovalnik prestave

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
455849 (4264) DimmniBurek
»

programiranje procesorja (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
50534918 (24319) icek
»

Zelo pocasno utripanje LED diode (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
508369 (7574) a13misko
»

NOVOLETNO utripanje ledic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
223946 (3450) 16F84

Več podobnih tem