» »

NOVOLETNO utripanje ledic

NOVOLETNO utripanje ledic

mkonci ::

Živjo a mi lahko kdo pomaga, nisem gleh najbolsi v nacrtovanju shem. Rad bi da bi mi zmrkale led diode, nisenm se se odlocil ali bo to oblika srca ali letnice.

Uporabiti sem hotel UAA 180 ali LM3900.
z UAA 180 sem na protabordu ze povezal ta cip, sam problem je kaj mu naj pripreljem na vhod, verjetno bi spredaj potreboval kak signal sam ne vem kaksen, a mi lahko kdo to mal skicira, al pa napise s katerim cipom bi se dal to naredit?
mkonciNO@SPAMsiol.net
SKICO LAHKO POSLJETE NA FORUM KOT SLIKO ALI MENI NA MAIL.

hvala
  • spremenil: mkonci ()

neoto ::

Zakaj bi pa ravno tale UAA 180 moral biti? A sploh veš za kaj se uporablja? Misliš narediti bar-graph displej? Potem potrebuješ analogno napetost, da ti bo tole utripalo.
Drugače pa je za žmrkanje LED-ic v nekem zaporedju najlažje uporabiti kar NE555 timer + 4017. Za oba lahko na internetu najdeš precej shem.

mkonci ::

maš kakšen link?

mkonci ::

Sej razmislal sem da bi uporabu UAA 180, tko da bi najprej posvetel 5 diod, nato naslednih 5 druge barve in se 5 3 barve, potem bi ugasale nazaj. A se to ne bi dal nasest, oziroma je zakomplicirano?

Kaj pa LM 3900? s tem sem gledu bi lahko dobu pulze, ki bi dajali takt zmrkanju!?!?!?

Hm z 555 in 4017 ja verjeten gre, sam kako?

Če se se spomnem je 555 timer, in mi daje inpulze ane?

mkonci ::

Najdu sem preprosto shemo z ne555 in 4017, vse sem sestavu tko kot je na sliki, povezal na 5V, NIČ:\
shema je tale ZMRK

Opazu sem da se ne555 po priblizno 1min ko je vkloplen segreje da kr spece, zakaj ?

neoto ::

zgleda ga nisi prav vezal... :D

Auslander ::

No ni nujno, da ni prav zvezal... lahko je na cip obesil prepozresne LEDice.... in cip ni zmogu drajvat takega toka skozi pine... ledice se ne veze tako na cip... se zlasti pri novejsih cipih ki so bolj varcni z elektricno porabo... vedno se ledice drajva preko tranzistorjev... najbols pa je uporabit kak miokrokontroler in lahko naredis, da vsako ledico utripas drugace 8-)

a13misko ::

Upam da si ledice dobro obrnil!:D ;)

mkonci ::

Ja ledice sem prav obrnu, sveti samo prva, gor sem pa vezurdece in zelene ledice.
Katere tranzistorje pa naj bi dal pred ledice?

In vezavo sem 100% prov zvezal, sem previru kr nekajkrat

stromar ::

Kriv je 555, mogoče si ga med spajkanjem pregrel, mogoče si ga narobe zvezal (luknjica kaže pin 1, 5. pin je diagonalno na prvega). Če se 555 greje, je defekten, pojdi po novega, saj so poceni

jjohny ::

Kaj je v tem primeru namen čipa 4017? Kaj sploh dela ta čip?

lp, jani

mkonci ::

Ugotovil sem da je za pregrevanje kriva povezava iz (NE555) pina 4 na pin 8 kar je napajanje! Ne vem zakaj bi mogel biti 4 vezan na napajanje?
Čip sem zamenjal, in odklopil pin 4. Drugo je ostaloisto, zgodi se naslednje:
- Ko priklopim napajanje, mi svetijo vse ledice s tem da najmočnejej sveti ledicaprklopljena na pin5, po okoli 15s se ugasnejo vse ledice razen pin5 in pin1, te potem gorijo in ne ugasnejo, kakor tudi druge se ne prižgejo več.

A obstaja še kak trotel ziher načrt da deluje?

stromar ::

4017 je števec. Na začetku ima signal na enem pinu, nato se pri vsakem impulzu na vhodu signal premakne na naslednji pin, zadni pin je vezan na reset, tako, da se postopek ponovi

NE555 daje impulze na vhod CD4017

Primerjaj tvojo vezavo 555 in 4017 s to tukaj:

http://etronics.free.fr/montages/eflum/EF02/schema-ef02.gif

http://www.circuitsonline.net/circuits/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

BladE_ ::

Evo kit komplet -->

Klik v ICeju 1.109,74 SIT

Drugac lahko use kups v ICeju pa das ene 500-1k SIT pol pa pać vežeš več ledic na en izhod pa jih poljubno nekam utaknes tko da utripajo "random"!

Ce ni to the best resitev pol ne vem kwa bi rd !!
Akcija - Reakcija

mkonci ::

ni mi fora, da kupim kit, rad bi naredil sam vezje, res pa je da se sele ucim:8)

TEDY ::

@ mkonci:"Ugotovil sem da je za pregrevanje kriva povezava iz (NE555) pina 4 na pin 8 kar je napajanje! Ne vem zakaj bi mogel biti 4 vezan na napajanje?"

Tisto ni nič narobe da je vezano na 4 in 8.

When the low signal input is applied to the reset terminal, the timer output remains low regardless of the threshold voltage or the trigger voltage. Only when the high signal is applied to the reset terminal, the timer's output changes according to
threshold voltage and trigger voltage.


Sicer se ne spoznam na NE555 kaj preveč, vendar mislim da je problem da se 555 greje v tem da je narobe vezan v tistem načrtu, probaj naredit tako kot je tukaj >> 555

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TEDY ()

Azrael ::

Po tvojem opisu delovanja imaš 4017 ziher hin, 555 pa najbrž tudi, ker se ta chip, dokler je vse OK, ne greje, sploh če daje samo clock signal 4017.

Mislim, da si enkrat narobe priklopil napajanje (zamenjal + in -), ker ta dva ICja ne preneseta napačne polaritete napetosti napajanja (maksimum je nekje -0.3V, kar še zdržita brez uničenja). Drugo jih na kratek čas skoraj ne more uničiti, razen previsoka napajalna napetost preko 17-18V.

Drugače pa se take stvari vsaj na začetku delajo s podnožji.

Sestaviš vezje in vklopiš tok preden vstaviš chipe. Če so vse napetosti na pinih podnožja (sploh napajalne) v okviru pričakovanih vrednostih, izklopiš tok in vstaviš chipe in nadaljuješ, v nasprotnem pa poiščeš in odpraviš napako. Tudi ne škoduje, da na netu poiščeš pdf datoteke o uporabljenih chipih, da preveriš, če je na shemi res vse OK.

In še ena (razvlečena) tema, o isti problematiki.
Nekoč je bil Slo-tech.

mkonci ::

No bom danes probu zamenjat čipe, tisti link ko si mi dal, iz tam sem dobil tisto mojo shemo :P .

Kako pa se ve če je cip hin? Ne resno sprasujem, al se lahko to kako opazi?

Tnx za dosedanje odgovore :)

16F84 ::

Za kakih 15-20 min. kombinacij. ;) Opis tukaj. Ker gosti na MAx-ju ne vidjo pripon, sem zadevo pripel na Mobisuxu. ***Klik** V priponi je hex za PIC16F84 in PIC16F628 ter tiskanina risana v Layoutu.
Tehnične pomoči za izdelavo ne nudim. Lahko pomagam edino z nasveti.

lp
Silvo

PS
A tukaj na Slo-tech-u ni možno pripenjat, ali sam ne "najdem" gumba za pripenjanje? :(

mkonci ::

16F84 hvala za tvoj prispevek, bom tudi to poizkusil.

Tisto kar se tiče prej zgoraj, sem naredil in utripa uporabil sem naslednjo shemo 10 Channel LED Sequencer, dela brez tistih tranzistorjev.

Deluje tako, da se lučke prižigajo od out0 do out9 in nato spet od začetka. Zdej pa mene zanima, kako se da to naredit, da bi ko pozmrkne out9 ne skocilo na out0 ampak bi slo nazaj v obratni smeri out8...???

Sem pa tecen kaj?>:D

Azrael ::

@16F84:

Možnost dodajanja slik na S-T strežnik imajo samo admini in nekateri moderatorji, navadni uporabniki pa žal ne, ker so nekateri v preteklosti to možnost grdo zlorabljali in forum uporabljali kot hosting za slike.

Če želiš, da ti objavim kakšne slike, me kontaktiraj na mail (brez NO SPAM) ali na ZS (zasebna sporočila).
Nekoč je bil Slo-tech.

neoto ::

mkonci, uporabiš diode, s tem da boš potem imel samo 5 izhodov namesto desetih. Iz vsakega izhoda 4017-ke vežeš diodo na en izhod za prikaz. npr. 1 na 1, 2 na 2, .... 5 na 5, 6 na 4, 7 na 3, 8 na 2, 9 pa na reset.

16F84 ::

Azrael,

Nekaterim ni prav razno linkanje kamorkoli. Ob enem pa pripona ni dostopna, če je link "down" ali kaj podobnega.
Mogoče bi pripono, ki sem jo pripel na Mobisuxu (povezava zgoraj) "pripopal" tukaj. V priponi je vse za izdelavo (TIV, HEX, načrt) za izdelavo utripajočih lučk z naslova teme.

lp
Silvo


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SMPS - problem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
264046 (3644) einstein :P
»

Izbira mikrokontrolerja za LED diode...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
81001 (854) smile-
»

Knight rider led (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
17615437 (10228) T0RN4D0
»

Zelo pocasno utripanje LED diode (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
508369 (7574) a13misko
»

led diode

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
304558 (4224) Pretorijanec

Več podobnih tem