» »

led obratomer + prikazovalnik prestave

led obratomer + prikazovalnik prestave

Cuoresportivo ::

Upam, da bo znal kdo pomagat glede na tematiko, je pa bolj elektronskega značaja. Zanima me kako bi se dalo narediti digitalni obratomer za avto in sicer nekaj podobnega kot imajo v f1, torej da bi preko diod kazalo stanje lahko pa tudii preko številk, ampak v digitalni obliki.

Nato me pa še zanima, kje bi se dalo dobit DOT MATRIX display 5*7, to bi namreč uporabil za prikazovalnik prestav, pa če je že kdo delal kaj podobnega. Hvala za čimprejšnji odgovor.
lep pozdrav(best regards)

Alec999 ::

v trgovini dobis matricne LCD-je velikosti >>
1x16
1x40
2x8
2x16
2x20
2x24
2x40
4x16
4x20
4x40

Lp,
Alec999

Cuoresportivo ::

ja to vem kateri so, hvala. samo ne iščem jaz tega. link do zaslona.
nekaj takega rabim za prikazovalnik prestav saj tu lahko nardim N ter R , kar je na 7 segmentnem zasllonu težje. Ono kaj si mi ti napisal pa lahko uporabim za merilec obratov, samo rabiš bi še kako vezje ter kak se kaj priklopi.
lep pozdrav(best regards)

A. Smith ::

Najbolje, da pogooglaš za načrti.
sicer pa je tako: signal dobimo iz izhoda alternatorja (ali pa iz navitja okrog ožičenja vžigalnega sistema ali okrog izhoda alternatorja). Peljemo ga v histerezo (vezje z operacijskim ojačevalnikom), ki nam daje signale za štetje, kadar merjena napetost prestopi neko vrednost; za štetje uporabimo mikrokontroler ali TTL vezja, za prikaz z LED diodami a la vu-meter pa se uporabljata LM3915 in 3916.
Najbrž boš našel kakšen načrt, ki ga bo potrebno malce predelati (LED prikaz).
Pa veliko uspehov!

Alec999 ::

aja LED prikazovalnik rabs ... probi v HTE
majo DOT MATRIX 5X7 60MM 1.126,09 SIT pomoje je to to .. nism pa zihr

Lp,
Alec999

zlobcek ::

Hey! ravno to tudi mene zanima. Sicer nebom sel vgrajevat v zdajsni avto. Imam pa ga namen v roku dveh let, ko cena mal pade in se bodo dobili rabljeni, zamenjati za Peugeota 307. Kje bi pa stel prestave? Pri sekvencenmu gre, saj je pol stvari elektronskih. Kaj pa navadni rocni menjalnik? WRC ruls hehehe.

LP Primoz

Cuoresportivo ::

ja, saj google. to sem prvo nardil. pol pa sem na slo-tech šel v upanju da bo tu kdo kaj vedel, opz vsaj kak link podal za na googla.:) drugač pri ročnem sem mislil vgradil pri prestavni ročici tista mikrostikala, uporabit sem pa mislil dot matrix 5*7, ker tam lahko črke tud nardiš, torej N in R. res bi bil vesel kakega linka.
lep pozdrav(best regards)

Cuoresportivo ::

za prikazovalnik prestav sem nekaj našel, LINK.

Je pa finta da je potrebno za delovanje še sending unit , ki pride 100 $ , ampak je samo za avtomatske menjalnike. Ima kdo kaj , kako vezje, da bi se dalo za ročni menjalnbik naredit. kar se tiče prikazovcalnikov pa jih je več na oni strani.
lep pozdrav(best regards)

A. Smith ::

Če znaš uporabiti mikrostikala, imaš že pol narejenega- vse, kar je še treba je malce TTL logike ali mikrokontroler. Aja, če rabijo tista mikrostikala oddajnik, ga zamenjaj s telefonskim kablom (tistim za slušalko, je zelo trpežen in bo prenesel premikanje).

Cuoresportivo ::

1. o mikrokontrolerjih nimam pojma
2. zakaj bi sploh rabil le te kontrolerje.??
lep pozdrav(best regards)

Dr_M ::

to ja rabis zato, da lohk preberes in prikazes prestavo. a misls da bi LCD vohu v keri prestavi mas?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Cuoresportivo ::

ja za tisti dot matrix ali pa 7 segmentni zaslon ni treba kontrolerja met al? jaz sem to mislil preko stikal rešit, vsaj kar se tiče tega prikazovalnika prestave, ker se mi to zdi to dokaj easy, samo postavit jih je treba prav. mikrokontroler bi pa verjetno rabil za tisti digitalni(led ) obratomer .
lep pozdrav(best regards)

zlabo ::

Kolk pa si kej vajen spajkanja v SMD tehniki? Imam načrt za digitalni obratomer z mikrokontrolerjem, ki je bil objavljen v Svetu elektronike. Če nimaš programatorja, ti program lohk zapečem tud jaz...
Je pa obratomer na štiri 7-segmentne displeye, frend ga je naredu in deluje zadovoljivo, čeprav bi bilo meni bolj všeč na LED diode...

Če najdem link ga postam sem gor;)

LP, zlabo

Cuoresportivo ::

ja jaz bi tud raje mel diode. kolega mi je obljubil da bo našel načrt vezja. če maš pa ti kaj, pa bi tud bil vesel. spajkat znam, samo kar se tiče smd pa ne. to bi prepustil kolegu, ma on orodje in več znanja kot jaz.
lep pozdrav(best regards)

zlabo ::

Lej, jutr popoldne ti bom poskeniru pa po mejlu poslal. Ti sam mejl napiš.
Če bi ti bilo všeč tud z 7-segmentnimi dispeyi, kjer imaš številčni prikaz od 0000 do 9999 je OK, drugače pa se bom enkrat v bližnji prihodnosti dol vsedel pa malo pogledal kako predelati načrt da bi naredu z LED diodami. Sej zdej počasi se spravljam na programiranje mikrokontrolerjev, v tem sem še čist zelen, tko da programa pa nebi mogu predelat:\
Mam pa dva načrta, oba iz SE, oba z 7-segmentnimi dispeyi, oba mislim da z mikrokontrolerjem.

Bom pa malo poguglal za načrti obratomerov LED-diodami, sej sigurno je, sam mal bl je treba pogledat. Bom jutr to...

LP, zlabo

Cuoresportivo ::

puna hvala. bom tud s tem zadovoljen. prosil bi pa vseeno za ledike. MAIL
lep pozdrav(best regards)

zlabo ::

A si dobil?
Tisti drugi načrt ti pa verjetno pošljem jutri;)

LP, zlabo

snow ::

Hm.. to je moj oče delal mojemu kolegu.

Sicer na 12 ledic :) 8 zelenih, 2 rumeni 2 rdeči, za obrate ja.
Nekje do 7200 rpm je šla zadeva se mi zdi.

Če še rabiš povej, pa bom povprašal očeta ko se vrne z morja.


Glede prestav.. ja tisto rabiš senzorje, tud jaz sem že sanjal o tem.



Aja drugače pa si delam obratomer(5 ledic) + elektronski predvžig za moped.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

snow ::

zlabo s kerimi mikrokontrolerji delaš?

jaz sem na PICih (microchip). lahko jaz poštimam program (če bom znal :\ ) :)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Dr_M ::

lohk si pa kupis avto, ki ze kaze prestave :) :)
glih dons sm furu citroena c3 s sensodrive (polavtomatki menjalnik) in ti vse podatke prikazuje na licnem, oranzno osvetljenem displayu. :) :D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

snow ::

ja alpa puntota kit car.

alpa daš imprezo v prodrive predelat. too much rally :))


tista s senzorji zna bit kar huda za naštimat po moje?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

snow ::

za ono zadevo led display 5x7 rabiš 12 izhodov na čipu prostih... pa z multipleksom potem delat.

alpa 35 izhodov pa maš simpl-pimpl varianto :D
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Cuoresportivo ::

@Zlabo: many tnx.
@Snow: vidim da tud maš ideje, bi res prosil za načrte ja. hvala
lep pozdrav(best regards)

zlabo ::

@snow: zdej sem komi začel z atmeli;)
Mam pa plan, ko bom programiranje mal bolj obvladal se spravit tud nad PIC-e:P

@couresportivo: ni za kej, v kratkem dobiš tudi unga druzga;)

LP, zlabo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()

Cuoresportivo ::

@ zlabo: kaj tist program morm zapečt al kak? maš ti kako opcijo, da bi zapekel, pa da jaz pošljem čip???
lep pozdrav(best regards)

zlabo ::

Jap zapečt je treba... Poglej pod ZS:P

LP, zlabo

_pobesneli_ ::

bi se dalo te načrte ki si jih pošiljate prek mailov dobit kako bolj na javno? :>
sicer naj mi jih kdo pošle na Pobesneli@hotmail.com

stromar ::

ma mislim da bi se dalo to dokaj enostavno rešit s tranzistorji in diodami. Za vsako led diodo v tistem displayu bi rabil en NPN tranzistor. Diode pa spelješ na baze tranzistorjev. Za številko 1 bi rabil devet diod (1 na vsak tranzistor) Eno stran priključiš na stikalce ki je na + polu, drugo pa na tranzistor.

Sem pa videl to stvar v avtobusu s katerim smo šli na maturanca. Tako da mislim da se mora dobit. (Zadeva pa je bila prilepljena na armaturi, zaslon pa je bil LCD z zeleno osvetlitvijo in črnimi znaki). Kazal je tudi N in R. Bil je nekje velikosti škatlice vžigalic

zlabo ::

No, dons sem opazu da je na elektro-n eden pastal link do obratomerja na 30 ali 40 LED diod in sem se spomnu na to temo tuki;)
KLIK
Če vam nemščina ne gre, stran prevedite z googlom.

Lp, zlabo

morazem ::

Mene tudi zanima če ima kdo doma načrt za obratomer na led diode sem kliknil na zgornjo nemško stran pa ne morem downloadat načrtov in tiskanin napiše mi:Keine Verbindung zu MySQL. Tako da bi prosil koga če ima shranjeno kakšne obratomerje naj mi pošlje na e-mail: orazemmiha@volja.net.
Hvala
AMD Sempron 3100+, Epox 8KDA, Gf4Ti 4200 64MB, Kingstone512MB, Seagate 160Gb

zlabo ::

Evo sem uploadal.

K L I K

LP, zlabo

c_o_n_d_o_r ::

Evo jst mam nacrt za "formula style" obratomer, mam tud za obicnega na 7-segmentne led displaye sam morm skenirat.
HP Compaq & Sony VAIO

zlabo ::

Hmm, zanimivo.
Imaš mogoče še shemo?

LP, zlabo

Sycroft ::

vem da vlecem zadevo iz naftalina, vendar jaz bi imel podobno zadevo v svojem tipotu. S tem, da bi raje kot v krogu imel zadevo poslihtano v ravni vrsti (ker imam ravno plac za to na armaturi). lahko morda ledice povezem z daljsimi kablcki ali nebi bilo dobro? (Se raje bi predelal nacrt v pravokotnik:)

VolkD ::

Stvar je ne samo iz naftalina, tudi ekonomije ni nobene.. Tu so trije čipi LM3914 ! To pa je celo premoženje, če računamo da je vsak čip vsaj 4 eur. Še posebej, ker se da narediti enako stvar z mikrokrmilnikom, ki stane vsega 600 SIT. In če nam potem stvar ni ravno všeč lahko zamenjamo program in dobimo namesto bara, samo piko, ki se premika gor in dol (levo- desno).

Mogoče me boste pa celo izzvali, pa naredim to stvar.. In jo rešim tako kot treba. Ker to tu pač ni. Nihče ni upošteval vseh motenj v motorju, ki lahko zmedejo tak merilnik. In če že, naj bo merilnik narejen tudi za 2 taktne motorje. Vsi, ki imajo skuterje bodo navdušeni !

Naftalin tu nima pomena ! Saj že več let zasledujem take in tej podobne teme. Celo nekaj skuterjev sem imel na dvorišču. Vsi so imeli več ali manj težave z motnjami, ki jih generira električni vžig ( svečka) in vrača v napajanje celotnega vozila. Tema pa se običajno pojavi na slovenskih forumih v aprilu ali maju.. .. Torej - NESSY( Never Ended S(zarad lepšega) StorY) ;)
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: VolkD ()

snow ::

Kolegu sem naredil en obratomer na 8 ledic (za obrate pri katerih se prižgejo je sam povedal), poleg tega pa ima še en izhod za piskač, ki spusti tri kratke signale pri enih obratih, ki si jih sam izbere s potenciometrom (vezano na A/D vhod mikrokontrolerja).

Je pa zadeva narejena z pic16f876. Verjetno bi šlo s kakim manjšim (18 pinskim) ampak ravno ta je bil pri roki.

Pretvorba v obrate gre pa iz merjenja časa med dvema impulzoma.

Je pa treba pazit pri teh zadevah za avte kako imajo narejen vžig, ker nekateri imajo narejeno tako, da dajo iskro na vsak obrat. Je pa še par drugih možnosti.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Smorny ::

Zakaj pa ne bi preprosto odčitali obratov iz računalnika v avtu? Priklopi so v potniški kabini, pa še kake druge koristne informacije bi lahko dobil iz tega...
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

snow ::

Ja to bi bila tudi opcija ja. Ampak ne vem kakšen signal daje računalnik, poleg tega pa dvomim da imajo vsi avti enak računalnik in podatek za to.

Če imaš kakšno dokumentacijo glede elektronike (recimo za serijskega cliota) bi se pa priporočal.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Sycroft ::

jah jaz sem tudi za mikrokrmilnik, samo nazalost se na to nic ne spoznam in nebi znal spisat programa (se priporocam). Tipo pa ne vem kako ma narejen za obrate. Niti ne vem ce ima ta kaksen "racunalnik" ker je l. 93 :)

lp

VolkD ::

Če ni ravno sila-kola-lomi , potem počakaj na objavo v Svet elektronike. Take in podobne stvari bom opisoval. Teksti so pripravljeni, slike pa je treba še obdelat. Nekaj C kode je treba predelat v "razumljivo" obliko ( čitaj -dodati komentarje). Pa bo..
Lahko te pa uporabim za "poskusnega zajčka" in stestiram še pred objavo, če je tekst in vse ostalo dovolj razumljivo, da se da s pomočjo tega ustvariti kopjo tega, kar imam tule.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Sycroft ::

potem pa se ponudim za testnega zajcka:) je pa res da se nikamor ne mudi. tako da, lahko tudi pocakam. (ce sem do sedaj, bom pa se malo). Ko pa bo zadeva pripravljena se pa z veseljem lotim izdelave in malo ucenja da skupaj sestavim.

VolkD ::

Sprejeto..
bomo raportirali rezultate !
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

DimmniBurek ::

V kratkem bom kupil motor, ki nima obratomerja, pa me zanima če se da tisti obratomer na 30LED predelat na recimo samo 15 ali 20. Da bi imel en čip manj, se mi zdi da je vezje skor isto za 30 in 40 LED.
Je kdo že naredil tega?

VolkD, si ti mogoče naredil svojo verzijo?
There Is No Stronger Drug Than Reality

DimmniBurek ::

Kje ste zdej majstri?
There Is No Stronger Drug Than Reality

VolkD ::

VolkD, si ti mogoče naredil svojo verzijo?

Ne - propadel projekt. Mnogo drugih bolj zanimivih stvari je bilo. Pa nihče me ni preganjal.:\
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

DimmniBurek ::

Aha, pa se da potem vseeno narest s tistim vezjem, samo da en čip izpustim? Al morjo bit nujno trije?
Mogoče veš če se tisto vezje tudi štima? Motor ima nekaj več obratov kot avti...
There Is No Stronger Drug Than Reality


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rabim pomoč - števec hitrosti, priravljen tudi plačati!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
122101 (1853) overlord_tm
»

Knight rider led (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
17615422 (10213) T0RN4D0
»

Prikazovalnik prestave na motorju(125ccm)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
263829 (3071) madboy
»

Digitalni števec hitrosti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
73637 (3315) VolkD
»

LED voltmeter

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61569 (1517) Nejc Pintar

Več podobnih tem