» »

programiranje procesorja

programiranje procesorja

««
4 / 11
»»

neoto ::

madrfak. kr ledica se mi noce przgat ;(

le kaj delam narobe....


Mislim, da spoznavaš svet programiranja mikrokontrolerjev... :D >:D

BluPhenix ::

Lol, no no sej smo porabili 2 strani pisanja, da se lahko tako zgodi, pa nisi hotel poslušat, zdej vidiš na lastne oči. Kaj delaš narobe, nimam pojma cel kup stvari je lahko narobe. Lahko že sama vezava ledice.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

korenje_ver2 ::

ma ne ledice so prov obrnjene. (sej ko nej bi bil BSF 1 na pinu, potem nej bi tm kao stekel tok pod napetostjo 5V ne?). V glavnem sem meril napetost pa je skos 0.2-0.4V, tako kot pri vseh ostalih.

mogoce je problem s timerjem. Preprosto ne morem vklopit notranjega timerja, ker nimam kristala. Sicer sem vezal upor (300ohm al 150ohm :p) in kondenzator 10mikroF na osc2, pa se vedno ni delal. mclr pin sem povezal na 5V.

Problem je pa tudi pri programiranju. Preprosto ne morem vklopit bita 7 (IESO) pri byte adressi 300001h. Vedno se postavi na 0, ko spet preberem podatke iz pica.
btw, v datasheetu pise da je MCLR enable bit na 300005h, medtem ko so ti biti 0 na picu, 300004h pa so 10000011.

koda pa: http://the-nox.com/ibm60gb/LED.asm

btw, pa nekje sem prebral, da ima JDM programator probleme, ce izklopim MCLR in ga dam za kot navaden input pin ter ce vklopim notranji timer na startupu, ker potem nej se kao nebi dal vec programirat, zato ker jdm ne dvigne voltaze na 13V, ampak programira skos pri 5V.


jutri grem po kristal. upam da bo delal :D

ej pa oscillator nej bi delu tako, da spreminja napetost na vhodu iz 0 na 5V na neki frekvenci?
jz mam tisto vezano na OSC2, ki je output, napetost na tem pinu pa je ~ 3.5-4V, kar naj bi pomenilo, da oscillator dela.
zvezu sm pa tkole:

samo da imam 150ohm in 10mikroF, kar je nekoliko veliko. :P aja pa med ledico in pinom sem dal tut en 150 al 300ohm upor.

edit...
no ker se mi jasno ne da cakat, vidm da je kle na eni stari plati 25.000MHz in 24.576mhz oscillator >:D
jah nc... dejmo jih dol :D

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

korenje_ver2 ::

DELAAAAAAAAAAAAAAA!
haha
matr sm sele zdej ugotovu, da je 30000 ma desni, 30001 pa na levi strani, ko sm spreminju config od pica.
tko da je bil glih tisti pin vklopljen za debug. pa wdt timer tut :p

Zgodovina sprememb…

BluPhenix ::

Ok taka vezava led diode je odlična če hočeš kaj uničit. Predvsem ti manjka predupor. Lahko ti gre LEDica, lahko tudi pin na čipu. Dej resno si poglej malo osnov stvari.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

korenje_ver2 ::

blu, malo bolje preberi kaj sem napisal. dal sem predupor.

v glavnem kar se meni zdej dogaja... sem vklopil itnernal oscillator switchover, da se mi ob zagonu najprej uporabi interni oscillator. v glavnem nekaj casa lepo utripa, potem se pa utripanje ustavi. tko da je zgleda neki narobe z eksternim oscillatorjem.
je vredu, če dam 10mikroF kondenzatorja med te kristale? pa a moram izbrat XT al HS za 25mhz?

uporabljam tole:

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

TESKAn ::

Ti maš malo čudno tole kodo - na 0x004 moreš dat interrupt rutino, ker tam je interrupt vektor in na 0x004 ne gre nič drugega. Torej napiši si pod GOTO MAIN0 še
ORG 0x004
retfie

in potem naprej tvojo kodo.
In res, dej si template od microchipa vzet, boš imel najmanj problemov.

Pa tvoje delay rutine so tudi malo čudne - naredi MOVLW 0xFF pred vsakim nalaganjem v loop spremenljivko, ker tako, kot je sedaj, ne veš, kaj ti da v notranjo zanko - pač neka številka, ki je trenutno v Wju.

In še ena stvar - zakaj shranjuješ W na začetku delaya? Ne služi nobenemu namenu.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

korenje_ver2 ::

teksa, tm zgori pise include .... ce malo bolje pogledas.


drgac pa sm zdej mal predrku kristal s kratkimi stiki, pa se lucka ugasne in prizge... ocitno mam prevelke kondenzatorje.

0004h ni potreben, ce ne uporabljas interruptov. dela vseeno.
zakaj shranim W? hm ne vem. verjetno ce pride do kaksnga interrupta :P... no ceprov bi verjetno potem ze v interrupru shranu :P
bom zdej dal stran.

pa na plati bom poisku kak pF kondi. mogoce bo pol kristal normalno delu.

neoto ::

Vse kar je mikroF, je preveč za okoli oscilatorja... Dela tudi brez, ampak je priporočljivo okoli 2x 20-30pF.
Tisto kar imaš pa ti, pa mi zgleda nekam zelo podobno oscilatorju in ne kristalu (btw, koliko pinov ima tista kovinska škatlica?), ki ga ne priklopiš tako kot kristal, ampak samo na CLK_IN.

korenje_ver2 ::

HAHAHAHAHA ker blesav efekt. hahahahaha ce zakrijem PIC z rokami, zacne lucka ful hitrej utripat... z bolj normalno, kot pa ce svetloba sveti na PIC!
hahahaha ker fuknjen efekt :D

neoto, ima 4 pine. vendar sta bila samo 2 uporabljena na osnovni plosci.
tko da sm jz sam spodnja 2 prklopu. pa zdej sm od odklopu kondije. pa dela normalno, ce zakrijem pic z rokami.

popravek: ne, ful hitreje utripa, če zakrijem ta kristal :D
če dam kondije nazaj gor, potem je isti šmorn kot prej. nc ne dela. v glavnem moram dobit pF kondije, pa zatemnit ta oscillator.

Zgodovina sprememb…

neoto ::

Tole kar imaš ti je oscilator in ga ne priklapljaj kot kristal, ker ne bo delovalo....

Poglej tole slikco:

Na oscilator pripelješ napajanje +5 in -(GND), out pa pelješ na CLK_IN na PICu!

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

korenje_ver2 ::

aha thx. sam verjetno se lahko veze tut tako kot sem jaz? ker na osnovni plosci sta bla sam NC in G uporabljena.
bom zdej naredu na tvoj nacin. torej brez kondijev?

zakon. zadeva dela ful stabilno.
nc vec obcutljivosti na svetlobo :))

Zgodovina sprememb…

zcetrt ::

Na svetlobo? ;)
4.

korenje_ver2 ::

jap resno. ce sem povezal spodnja pina na PIC, je zacela led dioda po tisti kodi ful hutrej utripat ko sem polozil prst cez ta oscillator.

neoto ::

korenje, tukaj svetloba nič ne vpliva... S tem ko približaš prst, povečaš kapacitivnost... :D

korenje_ver2 ::

kaj pa vem... ker je bla razlika tudi na vecjih razdaljah....

no v glavnem zdej moram savažirat par pF kondijev iz plate, pa mislm da so SMD in jz ne vem kako to izgledjao.

a kdo ve, če imam lahko zener diode pri komunikaciji z lcd zaslonom, kjer je potrebno znizat voltazo iz 5V na... al dam rajsi upore?

Zgodovina sprememb…

neoto ::

Čemu pa potrebuješ kondenzatorje, če že imaš oscilator?

a kdo ve, če imam lahko zener diode pri komunikaciji z lcd zaslonom, kjer je potrebno znizat voltazo iz 5V na... al dam rajsi upore?
Kakšen LCD? Zakaj ne moreš uporabiti alfanumeričnega, ki podpira 5V?

korenje_ver2 ::

neoto, kaj mi bo alfanumericni. jz se hocem mal s tem graficnim igrat. alfanumericni je prevec simpl, pa se dragi so kot hudic.

v glavnem mam ta lcd od nokie. http://forum.lcdinfo.com/viewtopic.php?...

pa kondiji so za mcp1726, ki ga imam tukaj pri sebi :P

je mozna taka vezava?


pa se neki me zanima. če povečam input voltažno za pic na npr 12V, in gnd prklopm na 7V. bo potem normalno delu pic? verjetno bo ne?

Zgodovina sprememb…

icek ::

Zakaj bi se z ledico zajebaval, ce lahko kar po graficnem LCDju rises. :)
Pa smo tu.
Rider of Theli
www.air-tv.net

korenje_ver2 ::

ledico ze znam przigat. tko da gremo dalje. v glavnem vi mi sam povejte, kako je najboljs spremenit 5V signal iz pica na 1.8V za graficni LCD.

Jackal ::

ledico ze znam przigat.


Prižgat jo že znaš, samo ne znaš pa naredit, da bi delala točno tako kot ti hočeš (utripa hitreje/počasneje).

Dokler boš imel tu probleme , pozabi na kakršenkoli LCD, kjer so zelo važni tajmingi. Prvo moreš rešit probleme glede oscilatorja. Sicer pa mislim, da ima PIC16F84 notranji 4MHz oscilator. Lahko uporabiš kar tistega in se tako najlažje znebiš težav z zunanjim oscilatorjem, samo prav ga je treba konfigurirat - to vse piše v datasheetu.

V kolikor imaš samo enosmerno komunikacijo PIC -> LCD lahko uporabiš Zener diode za znižanje napetosti. Vzemi 3.3V, ker 3.2V dvomim da boš kje dobil.
Walking the way is something completely different than imagining the way.

korenje_ver2 ::

jao jack. itak da znam nastimat.
glih zdej sm naredu da bo utripala na tocno 1 sekundo.
LED asm

no v bistvu ne dela tko kot bi moral :8) :\

mogoce je oscilator zanic. ker utripa kr na 4.xxx sekunde ta lucka.

Zgodovina sprememb…

korenje_ver2 ::

se enkrat link do spremenjene kodice :P

v glavnem naredu sem atomsko uro :D ... kao
ledica naj bi se prizigala do 500ns natancno. preverjeno deluje :P
da sem izracunal cikle, sem uporabil perl kodo.

vse skupaj na internem oscillatorju.
v asm kodi so 3 stevci. eden je variabilen s katerim se lahko nastavi stotinke v W registru.

Zgodovina sprememb…

korenje_ver2 ::

matr jz res ne razumem kako ne morejo met teh zener diodic na zalogi. a kdo ve za kako trgovino v lj, kjer bi lahko mel te stvari na zalogi? (v ic-ele. nimajo)

v glavnem sem se en mobitel razstavu...
http://sandiding.tripod.com/m55.html
bilo bi lepo, če bi mi nekdo našel kako pic kodo za ta lcd :D

neoto ::

Naj te spomnim na tole:

...sploh pa nism jz tisti ki dela copy/paste raznoraznih kod.


A ti sploh veš kakšna je razlika med serijskim in paralelnim prenosom? Kaj je urni takt?
Po eni strani pribijaš, da boš vse sam napisal, zdaj pa želiš, da ti drugi iščemo kodo za en xx displej, ki si ga slučajno našel?

korenje_ver2 ::

neoto, kot sem zasledil imajo lcdji kontrolerje, kjer potrdis z drugim pinom ali je bit 0 ali 1 na prvem pinu. taka komunikacija ni casovno odvisna (lahko so dolgotrajni presledki pri komunikaciji), zato je graficne lcdje tolk lahko programirat.

snow ::

HTE na Roški.

Skupno v Lj, Ce, Mb imajo 2.538,00 KOS:
ZENER 1/2 W 3.3 V RoHS 0,04 € / 9,59 SIT
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

VolkD ::

neoto, kot sem zasledil imajo lcdji kontrolerje, kjer potrdis z drugim pinom ali je bit 0 ali 1 na prvem pinu. taka komunikacija ni casovno odvisna (lahko so dolgotrajni presledki pri komunikaciji), zato je graficne lcdje tolk lahko programirat.

Tole drži le deloma ! Kaj hitro si namreč prehiter.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

neoto ::

neoto, kot sem zasledil imajo lcdji kontrolerje, kjer potrdis z drugim pinom ali je bit 0 ali 1 na prvem pinu. taka komunikacija ni casovno odvisna (lahko so dolgotrajni presledki pri komunikaciji), zato je graficne lcdje tolk lahko programirat.


Ti to meni....

Ti trdiš, da je grafične LCDje tako lahko programirat, pa še nisi sam niti povohal problematike le-tega!
A misliš, da je pri ostalih LCDjih (tukaj mislim predvsem na alfanumerične, ki ti jih non-stop predlagamo) kaj drugače?? Še lažje je... Ampak ti si tega ne znaš dopovedati, kajne?

Svetujem ti, da greš v Conrada in si kupiš en 240x128 grafični zaslon z inverzno matriko (bele črke na modrem ozadju) in se potem s tistim malce zaj***. >:D

kobilica ::

Nisem si mislil da ti bo uspelo :).Pa korenje,kaksen email si ti uporabil,meni gmail ne dela,zato ne morem dobiti samplov ;(( .Jaz bi tudi nekaj začel hehe.

BluPhenix ::

Ja lahki za programiranje dokler ne probaš enega. Pa 1 teden gruntaš zakaj ne dela potem pa vidiš da si narobe izračunal loope zato, da bodo timingi čim bolj idealni.

Kot pravi VolkD danes si hitro prehiter. In velikokrat je čas, ko čakaš v zanki, da se timingi upoštevajo nesmiselno stran metanje mikrokontrolerjevega časa. No v kompleksnejših aplikacijah seveda.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

korenje_ver2 ::

kobilica, mislis da sm dobu sample? kr fino sm placu. tm ene 15 eur za vse skupi.... pol pa se 30 eur za postnino. 5 eur davek, 5 eur pakiranje...

no karkoli ze.. cez noc sm naredu, da uporablja counter0, ki povzroci interrupt na tocno dolocen cas, ki je za moj 25mhz oscillator: (4/25000000)*FFFF(16bit coutdown)*256(delilnik)
lepo je da so na voljo 3 timerji, za katere lahko uporabis kar glavni oscillator. lahko bi priklopil kak drug oscillator, in bi dolocen timer uporabil za uro. v glavnem zakon so tile high end 18F :D
link do te kode je: http://the-nox.com/ibm60gb/LCD2.asm
aja moti me pa to... da moram uporabit drug delay, ker v delay callu uporabljam loop1, loop2 in loop3 ram lokacije. v primeru da potem se enkrat v interruptu poklicem ta delay, mi bo prepisal te loop ram lokacije in potem zjebe delay, ki ni v interruptu. mogoce ve, kako bi lahko bypassu to, da bi lahko uporablju neskoncno stevilo delay callov, ki bi samodejno poiskal doloceno ram lokacijo pri vsakem klicu...?


no dons sm si kupu diode in en alfanumericni lcd za 5 eur al kolk je ze bil :P. to pa sam zato, ker so tisti pini na graficnem lcdju premajhni in jih ne morem spajkat ;(

no v glavnem... zdej mam pic18F, en 1vrsticni alfanumericni LCD, 1 termometer, 1 tranzistor, par uporov in par diod :D
torej kva nej nardim... za zacetek bi lahko termometer usposobil :D

Zgodovina sprememb…

zcetrt ::

Ali si morda preletel kakšen datasheet "low end" 16F serije? (Hint... trije timerji, external timer source and much more...)

kobilica, mislis da sm dobu sample? kr fino sm placu. tm ene 15 eur za vse skupi.... pol pa se 30 eur za postnino. 5 eur davek, 5 eur pakiranje...

:)

Zdaj vsaj vem, zakaj nimaš za protoboard...

Oj, čreva na plot! Vsaj v HTE bi šel kupit.
4.

korenje_ver2 ::

mah sej bi kupu ker drug pic18F pr nas... sam pol ka se mi je tm na racunu izpisala cena 35 eur za posiljko, sm pac kliknu naprej. preklicat se pol ni dal :P

res pa da sm dobu pic 18F za sam 6 eur. pr nas tak stane cca 12 eur.

Zgodovina sprememb…

snow ::

Z 16f628a za 4€ se da narediti popolnoma vse kar si ti naredil do sedaj in boš še naprej.

Enkrat sem že rekel kaj narediš z LCDjem in parimi tipkami. Uro, ki jo nastavljaš preko tipk in alarmom. No ko imaš ravno še senzor za temperaturo, boš pa še temperaturo zraven prikazoval.

... ja in to se da narediti s 16f628a, ki ga kupiš v Lj. Sem omenil, da je samo 4€?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Infinity ::

am d semplaš na microchipovi strani rabš ti en nekomercjaln mail (t.j. plačliv) praš kkšnga fotra, prjatla al pa znanca če ti nardi alm pa posod mail od firme... js sm tko naredu in mam doma ene 5 različnih picou pa nevem kolk pomnilniških modulov :D tko d se da :\

korenje_ver2 ::

snow, vem da se da tudi z f16 vse napraviti. stvar je pa tudi v tem, da ima 18f več inštrukcij. ena od teh, ki je dobera, je naprimer za primerjanje dveh bajtov (večje,manjše,enako), za kar porabi ta pic 2 cikla.

Zgodovina sprememb…

snow ::

Kaj delaš kaj časovno kritičnega? Te moti če bi lučka utripala na 1,0000000001s namesto 1,00000000s?
Če bi rekel vsaj hardwarski množilnik - tam se pozna število ciklov, ali pa da je lažje pisat compare za 18f.

Aja projekt malo razširi: ura + termostat (ne samo prikazovalnik temperature).
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

korenje_ver2 ::

cak.. zdej sm pravkar narisu vezje na uno plosco, ka ma ze nanoseno plast bakra. zdej bom z olfa nozom izrezu. sm fotku pa bom kasnej poslal :D

skoda da ni kaksnga svincnika, ka bi puscu kovinsko sled... no ja...

korenje_ver2 ::

joj kera jeba. nardim ze celo vezje skor
potem pa pri spajkanju povezav odpade del bakra.

a delajo kje v LJ take stvari po narocilu? izdelava vezij mislim...

korenje_ver2 ::

pa se to... a je mozno, da jz kot navaden uporabnik, s ceneno opremo in snovmi naredim vezje natančnosti 0.1mm?
še nikoli nisem delal kakršno koli vezje, niti ne vem kako se ga točno naredi... sam tko me zanima. da premislim, ce se splaca se te snovi za izdelavo vezij kupit...

Brane2 ::

V eni od "Elektronik" sem napisal precej obširen članek o tem, skupaj s slikovnim gradivom.

Vse so na razpolag v pdf-u in če imaš spodobno pipco, si jo lahko cufneš dol in pogledaš.

www.avtomatika.com/ArhivElektronika/E1.pdf
www.avtomatika.com/ArhivElektronika/E2.pdf
www.avtomatika.com/ArhivElektronika/E3.pdf

Ne vem več točno v kateri številki je to bilo. Poglej sam.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Brane2 ()

Brane2 ::

Aja, glede natančnosti:

Če misliš pod "natančnost", da so robovi ravni na 0.1mm, je to povsem doable.

Če mislišp na to,d a bi imel tako debele vezice, bo to problematično.
On the journey of life, I chose the psycho path.

zcetrt ::

En projekt z low end 12f serijo :))

Z olfa nožem v baker vezje rezal? Tole je vedno bolje in bolje. Od kod ti domišljija?

Moj novi podpis bo: korenje_ver2, kupi si protoboard.
4.

JutriPS3 ::

Hehe zanimiva tema>:D

Zelo me spominja na kakšno temo na kakem razvijalskem forumu ko se najde ene 2-3 komade frocovja ter želijo narediti neko uber 3d igro - z grafiko od Crysis-a jasno.--

Sicer vem o tem področju bolj malo (nekaj vem),vendar Korenje, ne bi bilo boljše če bi se ti lotil kaj bolj elementarnega (pustimo ob strani da imaš že z ledico težave) -> a ti bi hotel kar na grafičen LCD packat>:D
No saj sedaj si se že nekaj premisliv.

Veliko sreče korenje_ver2 pri tvojih projektih

korenje_ver2 ::

jutri, ce bi spremljal temo, bi videl da sem naredil lep programcic, ki je uporabljal diodo. v glavnem nic posebnega. tko da ne mi se ti s takimi...

korenje_ver2 ::





jap amatersko izgleda >:D :D

Tutankhamun ::

Kva pa je to ratal? :D
Mau bol bi se pa že lahk potrudu. Če že delaš tiskano vezje pol ga nared, ne pa pol ene žičke lotat.

A pa tole sploh dela :D ?
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

Zgodovina sprememb…

TESKAn ::

Holy sh**...in ti hočeš grafične zaslone programirat?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

korenje_ver2 ::

zaenkrat ne dela... pa ne vem zakaj. sem preveru vse kontakte, pa nej nebi blo kratkih stikov...
ja une zicke sm na eni strani prlepu... zato ker sm mislu da je pic mal dvignjen, pa sm pod picom luknje vrtu. pol so pa uni loti mal prevzdignli pic. to je pa to ko delas celo noc in nc ne mislis. :8) :D

edit: programirat se ga da... sam ledica mi ne flasha.. moram mal pogeldat se confige....

Zgodovina sprememb…

««
4 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microchip MPLAB icd 2 (pic16f876a)

Oddelek: Programiranje
111105 (982) Highlag
»

PIC18F4550 in ds18s20

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
191872 (1551) snow
»

Zelo pocasno utripanje LED diode (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
508369 (7574) a13misko
»

PIC 16f84A - utripanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
222077 (1877) ql000
»

mikrokontrolerji, programatorji, c/asm ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
292846 (2465) snow

Več podobnih tem