» »

programiranje procesorja

programiranje procesorja

««
3 / 11
»»

Azrael ::

Za tiste napetosti na LCDju.

To ni enosmerna napetost, kot npr. iz baterije, ampak je povorka digitalnih signalov - enic in ničel.

V-meter ti v tem primeru pokaže povprečno vrednost. Recimo da je razmerje enic in ničel 50:50, napetost enega stanja je 0 in drugega 5V (v praksi ni tako enostavno, je samo zelo poenostavljen primer!), takrat bo V meter kazal 2.5V. Ne veš pa ničesar o frekvenci, obliki, višini itd signalov. Merjenje napetosti je lahko uporabno za hiter test, ko imaš že vse pošlihtano, prej meritev napetosti ne pomeni nič.

Za ugotavljanje takih zadev rabiš osciloskop, voltmeter sam za tak zahteven reverse inženiring, kar je uporaba LCD zaslončka brez vse dokumentacije, ne zadostuje. Samo inštrumenti še niso dovolj, rabiš še obilo izkušenj s takimi zadevami. Zato ti govorimo, da začni na začetku.

Brez zamere, ti si tak kot nekdo, ki je prebral vse knjige o dobri vožnji avtomobila in bi se sedaj s tem teoretičnem znanjem, rad odpravil na Pariz- Dakar, čeprav resničnega ni avta še ni vozil nikoli. Jasno, da se to ne bo dobro končalo.

In še BTW, si naročil sample?
Nekoč je bil Slo-tech.

korenje_ver2 ::

naročil sem 2 PIC16C717, ker ima 2x8bitne vhode/izhode.
Verjetno bom se eeprom cip kupil.
V glavnem en PIC bom imel za glavno procesiranje, enega pa za posiljanje na lcd, ker je treba te lcdje celotno refreshat za vsako manjso spremembo. med tema dvema picoma bo potekala 9 bitna komunikacija. Seveda bom naprej lcd usposobil.

BluPhenix ::

Sej vem da smo ti že rekli, ampak ... kopliciraš.

Vse se da naredit z enim procesorjem. Več boš porabil kode za komunikacijo med procesorjema, kot pa za komunikacijo s senzorjem in LCDjem.

9 bitna komunikacija, kje si pa to pobral? NEbi uporabil kaj kar je temu namenjenega? (uart, SPI, I2C ...)
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

korenje_ver2 ::

blu, meni je veliko lazje ce uporabim 2 procesorja. procesorju ki uporavlja lcd, bi preprosto poslal nek ukaz, npr da narise okno ali crko, ki bi jo prebral iz eeproma, in to bi narisu. za to bi porabu ene 4 bajte. 9 bitna komunikacija oz realno 8 bitna bi bila pa taka: nastavil bi 8 pinov, high & low, potem bi pa z devetim pinom sporocil, da so biti nastavljeni. 9. pin bi bil interrupt pin.

BluPhenix ::

Em, sem že rekel, da kompliciraš? Pa še interrupte zdej mešaš...ccc Če se e misliš igrati z interrupti uporabi lepo I2C komunikacijo, 2 liniji in je rešeno.

Lažje z dvema mikrokontrolerjema? Ne vem če je, meni se ne zdi nič lažje, oz. lažje se mi zdi z enim.

No, loti se pa nekaj naredi in potem se oglasi da vidimo kako ti gre (da ne boš samo teoretiziral brez praktičnega dela)...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

korenje_ver2 ::

jap... se oglasim, ko bom upravlju led backlight :D

Jackal ::

naročil sem 2 PIC16C717, ker ima 2x8bitne vhode/izhode.


Bravo!
Tule je prišla pa že tvoja pamet in trma do izraza. Bravo še 1x. Naročil si dva "one time programmable PICa".

No, ampak to zate itak ne bo problem ker že vse stvari obvladaš in boš iz prve napisal program, ki bo delal točno to kar hočeš.

:\
Walking the way is something completely different than imagining the way.

Brane2 ::

Če nimaš programatorja, je tudi "One Time Programmable" lahko večen... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

kobilica ::

To pomeni da lahko preprogramiras samo enkrat? Stari,ti si faca.Ej,kaj ko bi ti priklucil LCD na napetost,potem pa na vsak drugi pin dodal + in -,pa glej kaj se dogaja.Pa poglej malo,kaksen cip je bil na mobitelu,poglej datasheet,poglej na kere pine je prikloplen LCD na cip,in probi najti na PICu enake,ali pa kar tisti cip vzemi.

kobilica ::

Sorry,ker nisem popravil posta,ampak nasel sem link,od nokie temperature senzor,in PIC 12

korenje_ver2 ::

jackal, v bistvu sem narocil PIC18F2550-I/SO
pa tole MCP1726-0802E/SN
pa tole MCP1252-33X50I/MS

za lcd bom uporabil tole kodico http://www.geocities.com/neil_manc/pic1...

Zgodovina sprememb…

kobilica ::

Aja link sem pozabil

Link!

zcetrt ::

V bistvu nas vse malo zajebavaš, ane? Najprej bi pisal kompajler sam, 9 bitno komunikacijo, saj je brez veze kar nekaj skup povezati, saj moraš sam znati, zdaj boš pa uporabil "tole kodico".


Moram pa priznati, da me tema vedno bolj zabava. Koliko si staro, korenje, če ni skrivnost? Vem, da se žensk ne sprašuje po starosti, za korenje pa še nisem zasledil podatka.
4.

neoto ::

Lepo, kar na 18F serijo si se spravil... In pa kodo za 16F84 misliš uporabit? >:D To bo pa zanimivo 8-O

kobilica ::

Ce se ti mislis z tem redno ukvarjat,si kupi potrebne pripomocke,recimo osciloskop.Pa svojo delavnico si nared.

korenje_ver2 ::

joj komplicirate... :P

uno kodo bom spremenu. mi je samo kazatelj, kako poteka komunikacija z lcdjem.

korenje_ver2 ::

ej a kdo ve v cem je razlika med ze vgrajenimi serial porti v pice in med komunikcijo, ki jo sam napises? so ti serial porti kej hitrejsi pri komunikaciji z drugimi napravami, kot da ce sam napises programcek, ki bo komuniciral po istem principu?

BluPhenix ::

Kaj pa če bi si kakšno stvar prebral?

S komunikacijskimi porti, ki so vgrajeni je navadno lažje in boljše delati, kot pa da bi pisal svojega, saj vsebujejo že ogromno hardverskih vdelav protokola in zaradi tega je delo z njimi lažje. Pri I2C recimo že sami mikrokontrolerji generirajo start, stop signale, uro ob sprejemanju in oddajanju, shiftanje pri sprejemanju in oddajanju, skrbijo za ack bit, generirajo interrupte. Vse kar moraš naredit je da ob interruptu pogledaš statusni register in reagiraš glede na njegovo vsebino.

Podobno je z ostalimi porti. Zakaj bi se z eno stvarjo zajebaval, če je že narejena in dela odlično?
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

korenje_ver2 ::

hja sam zanima me kako bi to lahko kot prednost uporabil pri lcdju...

BluPhenix ::

Ja če ne pozna nobenega protokola komunikacije na nikakršen. No razen če narediš kakšno periferijo ki bo za to poskrbela. Ali pa vzameš LCD, ki že ima kakšen takšen protokol vdelan. NEkateri alfanumerični LCDji recimo znajo govoriti I2C.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

korenje_ver2 ::

pol ni sans, da bi naprimer poslal nek bajt na nek register, in da bi to v enem cpu clocku poslal na lcd? al moras porabit 16 clockov da generiras ta en bajt? al kolkrkol jih ze moras.... :P
ka tak bonboncek bi zlo prav prisel...

Zgodovina sprememb…

snow ::

Če bi imel malo interesa bi lahko to sam našel. Je v vsakem datasheetu procesorja, ki ima serijski port.

Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

snow ::

Daj si naredi eno ploščo s 16f628. Pa en alfanumerični LCD (2x16 recimo), pa par LEDic, pa par tipk, pa en DS18S20.
Pa lahko s tem vezjem par projektov narediš... potem pa naprej.
In pusti grafične LCDje in razne komunikacije zaenkrat malo na strani.

Vezje znaš naredit? Pa spajkanje ti gre?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

korenje_ver2 ::

ja mas prov. bi blo dobr narest tako vezje... sam sem zajebu, ker sem kupu pice za spajkat (ker so manjsi :P)
zato ze premisljujem, da bi si kupu set za delat vezja, kjer bi v vsak projket vkljucu prikljucek za programiranje... no sicer pa bomo vidl kva bo...

BluPhenix ::

ker sem kupu pice za spajkat (ker so manjsi :P)

Ja velike se kar privari. Največji se pa kar sami držijo vezja. Počasi tudi meni to zgleda vse skupaj ena velika zajebancija ...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

korenje_ver2 ::

kva... res so manjsi tisti za privarit. sem pa narocu, tko da ni to nobena zajebancija...

korenje_ver2 ::

ok dobil sem naročene PICe :D
in par voltažnih konverterjev :D



Sedaj je pa problem, kako bom to spajku. Najbolje bi bilo da grem kupit kit za jedkanje vezij.... :D

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

CCfly ::

Vzemi si protoboard ali pa pertinaks.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

korenje_ver2 ::

no ker bom zacel z ledico :8) sem malo gledal te led diodice. in sem videl da nekdo prodaja bele led diode po neverjetno nizki ceni http://www.bolha.com/oglas2081706 - Se splača kupit 100 teh led diodic? glede na to da ima ena 40 candel, bi jih 100 dalo 4000 candel, kar je več kot dve 25W phillipsovi varčni žarnici, ki stanejo 10k sit.

Zgodovina sprememb…

neoto ::

Kaj pa če bi začel z 'normalnimi' rdečimi, zelenimi in rumenimi LEDicami? Tisti na Bolhi lahko počaka.

S temi PICi, ki si jih naročil, dvomim, da boš lahko kot začetnik sploh kaj pametnega naredil. Žal.
Če si jih izbral zato, ker podpirajo USB, POZABI!
Zakaj ne moreš vsaj nekaj narediti tako, kot ti svetujemo? Kje misliš dobiti primere za ta PIC? Misliš vse sam pogruntat? Zakaj nisi naročil kakšnih 16F876A ali 16F84A, kot je bilo večkrat omenjeno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neoto ()

neoto ::

Pa glede LEDic: Kako si jih mislil pa napajat? 25W ni tako zelo malo...
Verjemi, da so LEDice, ki jih trenutno lahko kupiš v trgovini, še precej daleč od učinkovitosti varčnih in cevnih žarnic in se ti menjava ne splača!

korenje_ver2 ::

kokr sm prebral, so pic18F popolnoma kompatibilni s kodami za PIC16F in prejšnjimi.
sploh pa nism jz tisti ki dela copy/paste raznoraznih kod.

Zgodovina sprememb…

zcetrt ::

Pozdravljen. Morda bi pomagalo, če si malo prebereš tole temo. Sicer je kar veliko povedanega, ampak prva stran bo bržkone dovolj, saj so nasveti nekaterih še kar za silo uporabni.

Obilo uspehov pri programiranju in uporabi PICov!
4.

korenje_ver2 ::

mam 500 postov na stran nastiman, tko da mi kaze na isto stran :\ :D

v glavnem shopping bo treba se enkrat...
bom kupil plosco, ka ma ze nanošene bakrene črte. kupil bom še kristal 10mhz :P. pa 5 cenenih ledic in upor.

sam se komponente za programmer moram najt :P (iscem najcenejso varijanto)

Zgodovina sprememb…

tonic ::

kupi si elemente za jdm programator



kupi si 16F84

lahko tudi iz katere druge trgovine


pa en protoboard (lahko tudi manjšega od tega)



pa nekaj led diod, pa upore 270 ohmov, pa kvarc 4MHz, pa kondenzatorja 33 piko... potem pa veselo na programiranje...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

korenje_ver2 ::

tonic, nism dal 50 eur sam tko da bi zdej kupu 16F.
me pa zanima, ce se da z JDM programatorjem programirat 18F...

edit: na http://www.edaboard.com/ftopic31610.html pravijo da se da programirat tudi 18F. Mogoce ve kdo kaksna je vezava v mojem primeru? :8)

Zgodovina sprememb…

korenje_ver2 ::

mi lahko kdo pove kaj so SV1, SV2, SV3 in SV4 na tej shemi: http://www.olimex.com/dev/pdf/pic-pg2c....
thx

Azrael ::

Nisem 100%, zato jemlji z rezervo, dokler kdo ne potrdi ali ovrže. Izgleda kot podnožja za različene chipe ali aplikacije.
Nekoč je bil Slo-tech.

korenje_ver2 ::

sam za programirat moj PIC nej bi bil pa sam ICSP konektor uporaben... ki naj bi ga povezal na PIC, tako kot pise v datasheetu?

tm pa vidm da so una podnozja narobe zvezana, kar se tice mojega pic18F...

joj spoh ne razumem zakva je tolk pinov povezanih kr nekam, ce baje rabis sam 5 povezav na pic za programirat.

Zgodovina sprememb…

neoto ::

Ta programator poskuša biti čim bolj univerzalen in zato ni namenjen le tvojemu 18F PICu! Tisti dodatni pini so še za druge konfiguracije pri drugih PICih.

korenje_ver2 ::

torej bo cool, ce povezem samo tistih 6 pinov (ICSP) na moj pic?
jutr grem po dele v ic-elektronika in upam da se ne bo kej skurl, ko bom vse skupi povezu :P

korenje_ver2 ::

ok naredu sm JDM programator. tm je 6 konektorjev za standardni ICSP

upam da bo delal :P



Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

icek ::

Ti si car.
Rider of Theli
www.air-tv.net

korenje_ver2 ::

:8) >:D

v glavnem rdeca led diodica zacne svetit, ko program loadat kodo iz pica z jdm programatorjem :D
tko da vsaj neki dela :P

ce bo delal normalno, bom probu vse zbasat v ohisje od rs232 konektorja...

Zgodovina sprememb…

korenje_ver2 ::

ok uspesno sem sprogramiral pic s programom winpic :D



sedaj je treba narediti se nekaksno testno vezje ki ima napajanje +5V, da preizkusim moje stvaritve :D

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

tonic ::

super :))

si nabavil protoboard?

zcetrt ::

Zakaj bi pa ga?

Saj vidiš, da ga ne potrebuje.
4.

korenje_ver2 ::

ej v kakem stanju je bolje pustiti pine na PICu? odprte za branje al za pisanje? da bi preprecili morebitne poskodbe na picu, ce bi prislo do kakih kratkis stikov >:D

korenje_ver2 ::

madrfak. kr ledica se mi noce przgat ;(

le kaj delam narobe....

TESKAn ::

Kaj delaš narobe? Prilepi kodo, pa bomo videli. Drugače pa:

1 - si prav obrnil ledico?
2 - si prav nastavil TRISx register, da je pin, kamor imaš priklopljeno ledico, output?
3 - kako hitro preklapljaš ledico?

Pine pa je, če jih ne rabiš, najbolje pustit kot vhode, da imajo visoko impedanco.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.
««
3 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microchip MPLAB icd 2 (pic16f876a)

Oddelek: Programiranje
111101 (978) Highlag
»

PIC18F4550 in ds18s20

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
191866 (1545) snow
»

Zelo pocasno utripanje LED diode (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
508355 (7560) a13misko
»

PIC 16f84A - utripanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
222066 (1866) ql000
»

mikrokontrolerji, programatorji, c/asm ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
292840 (2459) snow

Več podobnih tem