» »

Nacrt popolnega mesta

Nacrt popolnega mesta

1
2
»

innerspace ::

Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Double_J ::

Takšne kot so že dandanes možnosti, kaj šele v prihodnje, lahko zgradijo kar megalomanske stolpnice (recimo 500x500x500m) kot vsaka svoje malo mesto zase. V njej imaš vse kar potrebuješ. Prevozi po njej vertikalno bi bili urejeni z ultra hitrimi dvigali in horizontalno z električnimi vozili (na žetone ali kakorkoli že). Drugače pa metro pod celim kompleksom takšnih zgradb in do letališč ter robotski taksiji za manjše razdalje. Lastnih prevoznih sredstev (avtomobilov praktično nebi rabili).


To bi blo kot kak BTC, mene vse boli po pol ure notri.
Dve šivanki...

Icematxyz ::

A ste opazili nekaj. Ko rečeš sodobno mesto. Da dejansko vse slike v tej temi so neke vrste kopija naprimer mesta kot je New York.

 New York

New York



Morda bi bilo na mestu da najprej razčistimo ali je New York sodobno mesto ali ne. Ali pa je to nekaj kar bi si kdo ki je drzen upal trditi da je preteklost in preživeto. In da je kopiranje tega in trditi da je to sodobno enako kot da bi gradili piramide. In trdili da smo sodobni?

Se pravi sodobno mesto. A je New York (in kopije le tega) sodobno mesto. Ali pa je to nekoč bilo sodobno mesto. Danes pa zmotno trdimo da gre za sodobno mesto. Ker pač še ni nadomestnega koncepta le tega ki bi se na veliko sprejel in kopiral? In ki bi mu lahko rekli da gre za sodoben koncept. In ne nekaj kaj je že dokaj staro in verjetno čisto po nepotrebnem prevečkrat kopirano?

Gregor P ::

valda... dol z letali.. ne mores ti nenaravno lete... cammon.. kaj si sploh mislimo :8)

Nisi razumel; če letala ne bi upoštevala naravnih fizičnih zakonitosti, ne bi letela;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Lion29 ::

@Icematxyz:
nikakor ni NY sodobno mesto...

kot receno, jaz sem imel v mislih mesto, ki bi se zacelo graditi cez 30 let IZ NULE. To pomeni, da se lahko prej nacrtuje komplet infrastruktura in najde najugodnejse resitve... NY je totalno "stukano" mesto... v njem je na stotine okolisev, ki so prakticno mesta zase..zame je NY totalno nasprotje itstega kar sem imel v glavi

jaz sem imel v glavi mesto, ki je homogeno, torej med seboj povezano 100% in tako urejeno, da je cimmanj WASTE-a... torej po moznosti, da se recimo pekarne povezejo in ce jim ostane (neprodanega) kruha,da se ne mece proc ampak porabi kako drugace... enako velja za vse ostale....

torej cilj je narediti cimbolj efikasno (moderno) mesto
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Okapi ::

2 milijona ljudi je veliko preveč, da bi bilo lahko mesto 100% povezano.

O.

Lion29 ::

2 milijona ljudi je veliko preveč, da bi bilo lahko mesto 100% povezano.

O.


ni nujno... z dobrim nacrtovanjem bi se dalo resit.
Najprej makromanagement pol mikromanagement ... sej bi slo... ampak ze sam nacrt bi moral biti dodelan v nulo in predvidet vse cake... mislim, da je na svetu sedaj na tisoce mest, vsako s svojo zgodbo. Od vsakega se bi dalo kaj nauciti.

Pogledal sem si uni posnetek s Curtibo... ne mores verjet, da je kaj takega v Braziliji, ki niti pod razno ne velja za napredno razvito drzavo. Noro. Kaj vse se da naredit, ce imas vizijo in dober nacrt!

Valda idealnega ni, ampak se da cimbolj priblizat. Recimo, da je ideal pri 100% menim, da so danasnja najmodernejsa in najbolj efikasna mesta nekje na 30% ideala.

najvecja problema vidim v odpadkih / recikliranju in transportu/onesnazevanju.

pa ne mislim zdaj, da se ne zna poskrbet za odpadke, problem je, da ni dobrega sodelovanja... in je na eni strani ogromno opdakov, ki bi se lahko kje drugje super ponucali
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

tsh2 ::

Brasilia je eno izmed takšnih, nihče noče tam živet


kako pa to veš. iz wikipedie: Right from the beginning, the growth of Brasília exceeded expectations.... there were 2,051,146 people residing in the city.

meni zgleda kar v redu: velik park na sredini mesta (15km x 15km), potem pa avtoceste direkt čez mesto, za hiter dostop iz enega konca mesta do drugega.

Karaya 52 ::

Idealnega mesta ni. Paradoks je ravno v tem, da bolj kot bi naj bilo "idealno" slabše je. Če preskočim antiko in začnem pri renesansi, kjer se pojavi termin idealno mesto, so se vsa načela "idelanega" mesta realizirala v mestu Mantova, hkrati pa ustanovitev označuje konec teh idej. Skratka, humanizem kot načelo se v teh mestih nikjer ne kaže

Najbolj znano funkcionalistično "idealno" mesto je gotovo Ville Radieuse Le Corbusiera, zanimivo za 2.000.000 ljudi. Kritike ni zdržal, napak je že v osnovi ogromno, na hitro pa velja, da samo razdelitev na funkcije ne naredi mesta prijaznega. Prijaznega kot je to npr. območje ob Ljubljanici. Za Brasilio med urbanisti kroži zlobna opazka, da je šlo za privatno zabavo Kubitscheka in Niemeyerja. Mesto, ki bi ga protagonisti funkcionalizma najraje pozabili. Verjetno tudi prebivalci. :))

Iskanje koncepta idealnega mesta se nadaljuje.

Zgodovina sprememb…

RazzorX ::

Po mojem mnenju je tale tema nekaj nerealnega in nesmiselnega za razmišljanje, ker se tega enostavno ne da narediti. Da se narediti v mislih vsakega posameznika, že če bi si vsi skupaj zamislili eno mesto se drug z drugim nebi strinjali v idejah kako naj bi izgledalo popolno mesto, kaj šele da bi to realizirali in postavili. Enostavno nekaj nemogočega, če je za nekoga popolno to, da je povsod wireless pokritost, je mogoče za nekoga drugega popolno to, da ima mir pred sodobnimi napravami in ne želi na vsakem vogalu gledati LCD zaslonov in podobnega. Plus to, da so ideje nekaterih, ki so prej pisali bolj nekako v stilu: "super hitro, super močno, super čisto...", torej blebetanje, vsak lahko reče nekaj super, kako bi bilo pa to super izvedljivo pa ne pomislijo.

pivmik ::

En zanimiv blog zapis:
Green Metropolis by David Owen
Pravi, da New york je v bistvu zelo ekološko mesto.

Tudi drugače zanimiv blog za branje.
LP, Gregor GRE^

Lonsarg ::

jah na haitiju bojo morl lih za kake 2 miljona ljudi novo glavno mesto postavt iz nule, sam tam ni dnara, za ne vem kako sodobno mesto...

Drugače pa kaj je narobe z Singapurjem? Zame je pa to popolno sodobno mesto. No ne čisto popolno, zmerja se da kej izbolšati, ampak je tam nekje:)

Okapi ::

Pa si že bil v Singapurju? Ker jaz sem bil, pa se mi ni čisto nič popoln zdel.

O.

jzgorisek ::

lej fantje poglejte the venus project k je poln toćno teh idej
nić ni već inovativno, sploh kar se tiće takih zadev.
http://www.thevenusproject.com/

nevone ::

Kje tele mehke ć-je dobiš v takih količinah?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Ziga Dolhar ::

Lepo, da si prebral celo temo.
https://dolhar.si/

Lion29 ::

@Ziga Dolhar... se dobro, da ni, in da je dal se 1x link... ker 1. ko sem ga videl, sem samo preletel in so mi slikice ostale pac v spominu....

zdaj pa ze kaksno urco poslusam tega tipa Jacqua Fresca... tip ima zelo zanimivo razmisljanje in ga je zlo lustno za poslusat... velik idealist... ima velik pikrih za povedat cez naso druzbo :)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

jzgorisek ::

sory res je nisem prebral....

ne dela mi obićan ć :)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Svetlobno onesnaženje??? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
1689638 (2171) vostok_1
»

Kopalnica bug

Oddelek: Loža
193021 (2108) mat xxl
»

Kateri High-End Router za domačo rabo?

Oddelek: Kaj kupiti
4911721 (8822) OldSkul
»

Solarni vs fotovoltaični kolektorji

Oddelek: Znanost in tehnologija
294830 (3907) vmalhar
»

Poselitev morja !? Načini bivanja v prihodnosti ... (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
798485 (6608) Matev

Več podobnih tem